‎دانستنی های قبل خواب

0 229

‎دانستنی های قبل خواب

قبل خواب حتما این موارد را در نظر بگیرید

 

‎دانستنی های قبل خواب

‎در این قسمت کارهایی که باید و نباید قبل خوابتان انجام دهید را برای شما شرح داده ایم تا راحتتر به خواب بروید 

1- ‎پاهای خود را خارج از ملافه قرار دهید تا سریع تر بخواب روید! 
‎این کار باعث خنک شدن و تعادل حرارت بدن شما شده و موجب می شود سریع تر به خواب روید!

2- ‎اگر روی زمین میخوابید بدانید که هنگام خوابیدن بایدحداقل 30cm با زمین ارتفاع داشته باشید در غیر اینصورت گرانش زمین باعث پیری زودرس ایجاد چین و چروک و افتادگی اندام‌ها میشود!

 

‎دانستنی های قبل خواب

‎تاثیر خواب نیمروزی

‎20 دقیقه: افزایش انرژی و هوشیاری
‎40 دقیقه: باعث کمی خستگی بعد خواب
‎60 دقیقه: کمک به حافظه ولی کمی خستگی بعدخواب
‎90 دقیقه: بهترین مقدار‌خواب‌ نیمروزی‌ بدون خستگی بعد
‎پیش از چرت 20 دقیقه ای ظهر، 1 فنجان قهوه بنوشید !

‎تحقیقات نشان میدهد حدود 20 دقیقه زمان میبرد تا قهوه روی بدن تاثیر بگذارد. بنابراین، هنگامی که از خواب بیدار میشوید بسیار سرحال خواهید بود.

هشت خوراکی برای خواب عمیق

عسل (1 قاشق)
ماهی سالمون
چای بابونه
گیلاس
گردو
بادام
پنیر
کاهو

 

‎دانستنی های قبل خواب

‎هدف از خواب رسیدن اکسیژن به مغز است!

‎‏کشیدن پتو روی سر و خوابیدن با سر پوشیده بـاعث کـاهش تـجمع اکـسیژن شـده و مـنجربه تـاثیرات مـخرب مـغزی میشود!

این موراد لیستی از ممنوعه ترین کارها برای قبل از خواب هستند که می توانند به کیفیت خوابتان و سلامت آن کمک کنند.

خوب خوابیدن یکی از عوامل مهم در حفظ سلامتی است.
 برای اینکه کیفیت خوابتان بهتر شود، می‌توانید این تدابیر را به کار ببندید: – اگر هر روز از دارو یا مکمل خاصی استفاده می‌کنید و مشکل خواب دارید، نظر پزشک را درباره ساعت استفاده از دارو یا مکمل جویا شوید. بعضی داروها شما را تا چند ساعت بعد از مصرف، هشیار نگه می‌دارد. برای نمونه، بعضی از داروهای ضد افسردگی روی خواب اثر می‌گذارند. مسکن‌ها هم ممکن است باعث به هم ریختن گوارش شوند و خوابیدن را سخت کنند. – قرص خواب همیشه هم راه حل مناسبی نیست. معمولاً مصرف این داروها برای کوتاه مدت توصیه می‌شود، به خصوص آن‌هایی که بدون نسخه و راحت از داروخانه خریده می‌شوند. از پزشک داروهای دیگری بگیرید ولی یادتان باشد: دارو راه حل کوتاه‌مدت است و برای برطرف کردن مشکلات بلندمدت بهتر است سراغ روش دیگری بروید. – کارشناسان توصیه می‌کنند هر وسیله تولیدکننده نور آبی مثل کامپیوتر، گوشی‌های تلفن همراه، تبلت و تلویزیون باید یک ساعت قبل از خواب خاموش شوند، چون باعث می‌شوند تولید ملاتونین کم شود. ملاتونین کمک می‌کند بدن خواب آلوده شود. اگر نمی‌خواهید آن‌ها را از خودتان دور کنید، بهتر است صفحه گوشی یا تبلت 35 سانتی‌متر با شما فاصله داشته باشد و روشنایی صفحه را هم کم کنید.

 

‎دانستنی های قبل خواب

اگر می خواهید خواب خوب و راحتی داشته باشید این 6 کار را در رختخواب انجام ندهید.خواب چیزی است که خیلی ها دچار کمبود آن هستند و همیشه جزء بحث های داغ بوده است، بازار دارو همیشه مملو از داروهای جدید و اصلاح شده ای است که برای این طراحی شده اند که بتوانیم ساعتی با آرامش چشم روی هم بگذاریم و همیشه در میان خبرها و مقالات پزشکی به عناوینی بر می خوریم که بی خوابی را به همه چیز ربط می دهند از چاقی گرفته تا آکنه . 
حقیقت این است که زمان زیادی را در رختخواب می گذاریم، ولی در آن جا هر کاری انجام می دهیم به جز خوابیدن؛ مشکل دقیقا از همین مسئله آغاز می شود. به گزارش آی لی اگر می خواهید واقعا خواب شبانه راحتی داشته باشید، از انجام این شش کار در رختخواب تان خودداری کنید . 

تماشای تلویزیونی در رختخواب ممنوع
برای بسیاری از آدم ها تماشای تلویزیون جزء یگی از آداب و رسوم خوابیدن است و اهمیت اش کم تر از مسواک زدن نیست. ولی با این که به نظر می رسد روشنایی ضعیف تلویزیون و ریتم یکنواخت برنامه های شبانه راه را برای رفتن به سرزمین خواب و خیال هموار می کند، این کار تقریبا تاثیر معکوس دارد . 
به گفته متخصص خواب، دکتر دبلیو کریستوفر وینتر، همان نور یکنواخت صفحه تلویزیون که تصور می کنیم آرامش دهنده است، درحقیقت مغز را تحریک و از ترشح ملاتونین جلوگیری می کند، ملاتونین هور مونی است که برای سلامتی و خواب کامل شبانه ضروری است. به ویژه اگر برنامه ای که در حال تماشای آن هستید خشن و پرهیجان باشد، اوضاع بدتر می شود و سخت تر به خواب می روید . 
راه حل نهایی: تلویزیون را حداقل یک ساعت قبل از این که به رختخواب تان بروید خاموش کنید تا به مغزتان فرصت دهید کمی به آرامش برسد . 

رفتن به اینستاگرام در رختخواب ممنوع
بیش تر آدم ها گوشی های شان و همه راه های ارتباطی موجود را همیشه و همه جا در دسترس خود نگه می دارند. رختخواب هم از این قضیه مستثنا نیست. همیشه شدیدا وسوسه می شویم یک بار هم قبل از خوابیدن رایانامه ها (ایمیل)، پیام ها، یا فیس بوک مان را بازدید کنیم، ولی جلوی این وسوسه را باید گرفت . 
دکتر اریک کزاریان، متخصص خواب در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، به این نکته اشاره می کند که دستگاه های برقی به مقدار خاصی از خود نور ساطع می کنند، به ویژه در اتاق های تاریک. وی می گوید: «استفاده از این دستگاه ها در شب باعث ایجاد اختلال در آگاهی بدن از روز و شب و در نتیجه دشواری در خوابیدن می شود .» 
این نور آبی بیش از هر طول موج دیگری بر سطح ترشح هورمون خواب آور ملاتونین تاثیر می گذارد و ساعت داخلی بدن را که به ساعت زیستی معروف است، واقعا مختل می کند. بهترین کار این است که گوشی های تان را هرگز به رختخواب راه ندهید . 

 

‎دانستنی های قبل خواب

چه فعالییت هایی را قبل از خواب نباید انجام دهیم؟ 

خوردن شیرینی شکلاتی قبل از خواب ممنوع
تنقلات آخر شب یا صبحانه عاشقانه در رختخواب خیلی زیبا و دوست داشتنی به نظر می رسند، ولی ممکن است پیامدهای بالقوه زیادی در بر داشته باشند. پل بللو، کارشناس شرکت مشاور دفع آفات و حشرات پی جی بی، هشدار می دهد حتی خرده های بسیار کوچک این خوراکی ها که در ملحفه تان می ریزد می تواند حشرات موذی نظیر مورچه، مگس و حتی سوسک را به رختخواب تان جذب کند. حتی یک حشره شناس قانونی و دستیار علمی ارشد موزه تاریخ طبیعی امریکا نیز با این عقیده موافق است . 
وی می گوید: «خوراکی های شیرین نظیر نوشابه، آب میوه، کیک، و بیسکوییت می توانند مورچه و برخی مگس ها از قبیل مگس های خانگی مگس فیروزه ای، و مگس سبز را به رختخواب تان بکشانند .» 
اگر دعوت حشرات موذی به رختخواب تان آن چنان هم بد نیست، خطر دیگری نیز وجود دارد و آن این است امکان دارد بدون مسواک و نخ دندان زدند، با همان وضعیت به خواب بروید. دندان پزشکان هشدار می دهند باقی مانده های غذا و باکتری ها در طول هشت ساعتی که دهان تان بسته است، با همکاری هم دست به تخریب و ویران گری دندان های تان می زنند . 

هرگز در تخت خواب تان جر و بحث شدید نکنید
برای بسیاری از اما، رختخواب تنها فرصتی است که در پایان یک روز شلوغ، می توانیم با شریک زندگی مان ارتباط داشته باشیم. بهترین حالت این است که برای این رابطه فضایی مثبت مهیا کنیم، ولی به خصوص بعد از یک روز پراسترس ممکن است وسوسه شویم جر و بحث راه بیندازیم و فضا را قبل از خواب ملتهب کنیم. ولی بونی ایکِر ویل، کارشناس روابط زناشویی توصیه می کند مطلقا از این کارها فاصله بگیرید . 
وی می گوید: «موکول کردن جر و بحث برای بعد و تلاش برای خلاصی از هیجان های منفی قبل از رفتن به رختخواب راهی خوب برای حل اختلافات و سلامت رابطه تان است.» به جای آن که با شریک زندگی تان وارد جنگ و جدال شوید، همدیگر را در آغوش بگیرید و نوازش کنید . 
نوازش و عشقبازی باعث ترشح اندروفین و کاهش تنش می شود و کمک می کند راحت بخوابید. این شانس وجود دارد که بعد از خواب کامل و راحت شبانه، وقتی از خواب بیدار می شوید دیگر از دست همسرتان بابت روشن کردن ماشین لباسشویی یا پرداخت نکردن قبض آب عصبانی نباشید. حالا می توانید با منطق و آرامش با وی صحبت کنید . 

کار کردن در رختخواب ممنوع
برخی آدم ها فکر می کنند کارکردن در رختخواب باعث می شود بهره وری شان بالاتر برود، در حلای که لورن استک، مربی بهره وری، در مصاحبه اش با وال استریت ژورنال خلاف این عقیده را بازگو می کند: «بسیاری فکر می کنند این کار باعث بالا رفتن بهره وری شان می شود . 
اگرچه غالبا بهانه های خوبی هم به برخی آدم ها می دهد که کل روز فردا را با چرت زدن سپری کنند.» به علاوه، به اعتقاد موسسه ملی خواب، کارکردن در رختخواب می تواند به تدریج باعث ایجاد پیوند میان کار و خواب و بنابراین وخیم شدن وضعیت بی خوابی تان شود. 

خوابیدن در کنار حیوانات خانگی ممنوع
همیشه این سوال مطرح بوده است آیا خوابیدن در کنار حیوانات خانگی از نظر سلامتی کاری درست یا خیر؛ البته پاسخ این سوال، تا حدود زیادی شخصی است. با وجود این، بر اساس موسسه ملی خواب، یکی از بیش ترین نگرانی های آدم هایی که در کنار حیوانات خانگی شان می خوابند این است که این حیوانات به صورت بالقوه می توانند با تکان خوردن، سر و صدا کردن و اشغال فضای تخت باعث بدخوابی شان بشوند . 
در حقیقت، حیوانات خانگی فقط در همان ناحیه ای برای شان تعین شده است بدون تکان و سر و صدا می خوابند؛ ولی اصل ماجرا چیز دیگری است. اگر دچار آسم یا حساسیت باشیم، حیوانات خانگی می توانند باعث ایجاد اختلال در خواب مان شوند، حتی اگر مستقیما به مو یا پوست آنها حساسیت نداشته باشیم. اگر همیشه خواب پادشاه هفتم را می بینید، خوابیدن در کنار حیوان خانگی آن چنان نمی تواند برای تان مشکل ساز باشد، ولی اگر از بی خوابی یا کم خوابی رنج می برید، رختخواب تان را از حیوان خانگی تان جدا کنید.

 

‎دانستنی های قبل خواب
تنها زمانی که خواب آلود هستید بخوابید
این امر بیدار ماندن شما را در رختخواب کاهش می دهد. اگر نتوانستید در عرض 20 دقیقه به خواب بروید، بلند شوید و کاری خسته کننده انجام دهید تا زمانی که احساس خواب آلودگی کنید.

برای خوابیدن در مکان های تاریک و بی‌سروصدا دراز بکشید. وجود نور نشانه هایی به مغز می‌فرستد با این محتوا که وقت بیدار شدن از خواب است.

 در طول روز چرت نزنید
این به شما اطمینان می‌دهد که هنگام خواب خسته باشید. اگر شما هم مثل من عادت کرده اید که هر روز چرتکی بزنید، سعی کنید کمتر از یک ساعت و قبل از ساعت 15:00 باشد.
 زمان ثابتی برای رفتن به رختخواب داشته باشید
حتی در تعطیلات آخر هفته! وقتی که چرخه خواب شما یک ریتم منظم داشته باشد، احساس بهتری هنگام خواب خواهید داشت.

 حداقل 4 ساعت قبل از خواب ورزش نکنید
انجام ورزش های منظم برای کمک به داشتن خوابی خوب توصیه می شود، اما زمان آن بسیار مهم است. ورزش های صبحگاهی یا اوایل بعد از ظهر تداخلی در خواب ایجاد نمی‌کند.
 عادت های قبل از خواب توصیه می‌شود
آیین قبل خواب نشانه هایی برای بدن تان تا برای خواب آماده شود. گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، خواندن چیزی تسکین دهنده به مدت 15 دقیقه، یک فنجان چای بدون کافئین، انجام تمرینات تمدد اعصاب و عادت های دیگری می‌توانند در به خواب رفتن شما کمک کنند.

 

‎دانستنی های قبل خواب

 از تخت خود تنها برای خوابیدن استفاده کنید
از استفاده از رختخواب خود برای تماشای تلویزیون، پرداخت آنلاین قبوض، درس خواندن و … بپرهیزید. در این صورت، هنگامی که شما به رختخواب می‌روید بدن شما می‌داند که وقت خواب است. البته روابط زناشویی تنها مورد استثنا است.
 از کافئین و نیکوتین حداقل 4-6 ساعت قبل از رفتن به رختخواب بپرهیزید
کافئین و نیکوتین محرک‌هایی هستند که اختلالاتی در زمان به خواب رفتن شمال ایجاد می‌کنند. قهوه، چای، نوشابه، کاکائو، شکلات و بعضی از داروهای تجویزی و غیر تجویزی، حاوی کافئین هستند. سیگار و برخی از داروها حاوی نیکوتین هستند. استفاده از مواد الکلی می‌تواند پایانی برای داشتن یک خواب خوب باشند، بنابراین از مصرف مواد الکلی اجتناب کنید.

 قبل از خواب، غذای سبک بخورید
اگر معده شما خیلی خالی باشد، می‌تواند در خواب شما تداخل ایجاد کند.همینطور، اگر شما عادت به خوردن یک وعده غذای سنگین قبل از خواب داشته باشید، این نیز می‌تواند در خوابتان تداخل ایجاد کند. محصولات لبنی و گوشت برخی از پرندگان چون بوقلمون حاوی تریپتوفان است، که به عنوان القاء خواب طبیعی عمل می‌کند. احتمالا به دلیل وجود تریپتوفان در شیر، گاهی اوقات قبل از خواب توصیه می‌شود.

 

‎دانستنی های قبل خواب

 90 دقیقه قبل از خواب حمام کنید
یک حمام داغ، دمای بدن را افزایش می‌دهد، اما پس از آن است که با کاهش دمای بدن به شما احساس خواب آلودگی دست می‌دهد.
 از راحتی تخت خواب و اتاق خواب خود اطمینان حاصل کنید
یک اتاق گرم می‌تواند ناراحت کننده باشد. اتاق کمی خنک‌تر همراه با پتوی مناسب برای گرم ماندن، توصیه می‌شود. اتاق خواب‌تان نباید دارای نور مزاحمی باشد که در این صورت می‌توانید از ماسک خواب استفاده کنید. در صورت وجود سر و صدایی که شما را اذیت کند، می‌توانید از گوش بند استفاده کنید.

قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار شوید
ساعت بیولوژیکی بدن خود را با خورشید تنظیم کنید. هرچه صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید، شب ها نیز بهتر می‌توانید به خواب بروید.

 قبل از خواب از سرگرم شدن با تلویزیون و اینترنت بپرهیزید
مطالعات نشان داده اند افرادی که قبل از خواب، با اینترنت یا تلویزیون سرگرم می‌شوند، بیشتر در خطر بدخوابی قرار می‌گیرند.

بدترین نوع خوابیدن، خوابیدن بر روی شکم است

گرچه‌ این کار، گاهی میتواند باعث کاهش خروپف شود ولی به خاطر صاف شدن قوس کمر باعث کمردرد و همچنین منجر به دیدن خوابهای عجیب تر و ترسناکتر می گردد!

 

‎دانستنی های قبل خواب

‎دانستنی های قبل خواب

 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/d4Ji
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.