چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

0 1,119

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

آموزش ترمیم لباس چرم و راه های مراقبت از لباس چرم در خانه نگهداری از لباس های چرم بسیار سخت است برای اینکه بتوانید لباس هایتان را خوب نگهداری کنید این قسمت را به دقت بخوانید

 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟


پوشاک چرمتان را ضد آب کنید

 

محصولات زیادی در بازار وجود دارد که مخصوص ضد آب کردن یا محافظت از چرم است ولی قبل استفاده حتما برچسب روی آن ها را بخوانید. اسپری سیلیکون پلیمر یا اکرلیک کوپلمیر ظاهر چرم و درخشندگی آن را حفظ می کند. واکس های روغنی قابلیت نگه دارندگی بیشتری دارند ولی برای ژاکت ها توصیه نمی شوند. چراکه امکان دارد روی رنگ و بو و درخشندگی آن ها تاثیر بگذارند. برچسب روی اسپری ها را چک کنید تا متوجه شوید که چقدر دوام می آورند. معمولا باید هر چند هفته یا چند ماه یکبار استفاده شوند.
 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

به آن ها نگه دارنده بزنید

 

با این کار شما روی لباس چرم خود را روغنی کرده اید و از هر گونه خشکی یا شکنندگی جلوگیری کرده اید. ولی روغن زیادی می تواند موجب رنگ پریدگی لباس های چرمی شما شود پس وقتی باید نگه دارنده را روی لباس چرمی اعمال کرد که حس می کنید به میزان زیادی خشک و سخت شده است. این نکات را رعایت کنید:ابتدا برچسب آن را چک کنید و ببینید که با ژاکت شما سازگاری داشته باشد (معمولا برای چرم جیر و نوبوک این کار را باید انجام دهید)


به طور طبیعی می توانید از روغن های سمور و دیگر حیوانات استفاده کنید ولی حواستان باشد که امکان دارد چرم شما را تیره تر کند.محصولات حاوی واکس یا سیلیکون هستند می توانند چرم شما را حشک کنند. شاید ارزان باشند ولی به سلامت چرم شما آسیب وارد می کنند.هیچ گاه از محصولاتی که حاوی روغن های معدنی یا نفت خام هستند استفاده نکنید که خطر جدی برای چرم شما محسوب می شوند.

 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

چرم های نازک را هرزگاهی واکس بزنید

 

واکس ها چرم شما را براق تر می کنند ولی می توانند اثراتی مثل رنگ پریدگی و یا خشکی و سخت شدن سطح چرم را داشته باشند. این مورد را فقط برای مراسم مهم اعمال کنید و قبل از استفاده در یک قسمت غیر مهم ژاکت خود آن را اعمال کنید تا از تاثیر آن مطمئن شوید. به هیچ وجه روی چرم جیر را واکس نزنید. شما قادر به براق کردن سطح آن نخواهید بود و فقط طرح روی آن را خراب می کنید.به هیچ وجه از واکس کفش استفاده نکنید. واکس چرم مخصوص لباس ها را تهیه نمایید.


 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

اگر روی آن نمک ریخت آن را با دستمال تر تمیز کنید

 

در هوای سرد بهترین راه برای جلوگیری از خشکی ژاکت روی آن نمک اعمال کنید و سپس برای اینکه روی ژاکت اثری از آن نماند و موجب خشکی آن نشود آن را با دستمال تر پاک کنید. سپس اجازه دهید که چرم در هوای آزاد خشک شود و بعد روی آن نگه دارنده اعمال کنید.

 

چرم خیس را در معرض نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود

 

برای مراقبت از لباس چرم اگر دیدید که خیس شده است آن را روی آویز پهن کرده و در دمای اتاق قرار دهید. هرگونه وسیله ای را از داخل جیب های آن خارج کنید که به دلیل خیس بودن چرم موجب کشیده شدن آن نشود. ضمنا آن را از برخورد مستقیم گرما مثل هیتر یا بخاری دور نگاه دارید. بعد از خشک شدن روی آن نگه دارنده اعمال کنید.


 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

حذف کردن چروک از روی چرم را بیاموزید

 

اگر ژاکت چرمی را روی آویز ها آویزان کنید احتمال چروک شدن آن بسیار کم است. ولی اگر از چروک های بزرگ روی آن رنج می برید در درجه اول آن را به دست خشکشویی های حرفه ای بسپارید. ولی اگر می خواهید خودتان این کار را انجام دهید می توانید آن را زیر یک پارچه یا لباس دیگر قرار داده و سپس اتو را روی کمترین درجه یعنی rayon تنظیم کنید و به سرعت و کوتاه و مختصر روی آن بکشید.
 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 


تگ روی لباس های چرمی را به خوبی مطالعه کنید

 

هر چرمی بسته به جنسی که دارد نحوه ی پاک کردن و تمیز کردن خاص خود را دارد. پس بعد از خرید حتما برچسب روی آن را چک کنید و سعی کنید دقیقا مثل دستور العمل های آن اقدام به تمیز کردن آن بکنید.
 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

آن ها را با شانه های نرم یا پارچه گرد گیری کنید

 

اگر ژاکت چرم شما برای مدتی در کمد نگاه داشته شده است نیاز به گرد گیری دارد. برای این کار از یک لباس پنبه ای خشک یا نوبوک یا شانه موی شتر استفاده کنید.

 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

بعد از تمیز کردن روی چرم را با دستمال خیس بکشید تا تمیز تر شود

 

می توانید برای تست کردن ژاکت چرمی خود یک قطره آب ابتدا روی آن بریزید. اگر آب به داخل سطح نفوذ کرد به هیچ وجه نباید از دستمال خیس استفاده کنید ولی اگر روی سطح ماند استفاده از دستمال خیس مانعی ندارد.

 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

چرم جیر را با شانه های مخصوص یا اسفنج تر تمیز کنید

 

شانه های مخصوص چرم جیر می توانند به خوبی روی پوشاک چرم جیر شما را گردگیری و تمیز کنند ولی مسلما به بقیه چرم ها آسیب می رسانند. راه های ساده تر و ارزان تری هم برای تمیز کردن چرم جیر وجود دارد مثل استفاده از اسفنج خشک. توصیه می شود قبل از استفاده از اسفنج برای 15 دقیقه پوشاک چرم جیر را در حمام بخار دار آویزان کنید.


 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

در صورت دوده ای شدن یا سیاه شدن چرم آن را با از بین برنده لکه آدامس تمیز کنید

 

این کار برای چرم جیر حتما موثر است ولی برای چرم های دیگر باید روی محل دور از چشم مخاطبین امتحان شود. برای از بین بردن کثیفی یا لکه جوهر از روی چرم جیر می توانید از پاک کننده لکه آدامس استفاده کنید. اضافات این پاک کننده را از روی ژاکت با یک جاروبرقی پاک کنید. این مدل پاک کننده را از فروشگاه ها می توانید تهیه کنید.


 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

محصولات تمیز کننده چرم را با دقت انتخاب کنید

 

فقط از محصولات پاک کننده ای استفاده کنید که با جنس چرم شما سازگاری دارند و توصیه کارخانه سازنده آن هستند. سعی کنید همیشه قبل از استفاده از پاک کننده آن را روی سطح مخفی از دید برای مدت 5 دقیقه تست کنید و اگر مطمئن شدید از آن روی همه ژاکت استفاده کنید. برای تمیز کردن لکه خاص از روی ژاکت چرمی‌تان طبق دستور العمل پاک کننده جلو بروید. ضمنا چرم جیر و نوبوک را حتما باید با محصولاتی که مخصوص تمیز کردن آن هاست تمیز کنید. چرم هایی که روی برچسب آن ها علائم aniline, semi-aniline, pigmented leather مشاهده می کنید به طور عادی با هر پاک کننده ای تمیز می شوند ولی باز هم برای اطمینان این کار را ابتدا روی قسمتی مخفی انجام دهید. حتی می توانید از پاک کننده جوهر مخصوص هم برای چرم استفاده کنید ولی 100٪ مواقع جوابگوی حال شما نخواهد بود.


 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

کپک ها را با مالیدن الکل یا شوینده از بین ببرید

 

اگر روی چرم لباستان کپک مشاهده کردید که معمولا با رنگ های سفید یا خاکستری روی آن پوشیده شده است باید آن را با ترکیب برابری از آب و الکل پاک کنید. به آرامی این محلول را توسط پارچه پنبه ای روی لباستان بمالید و کپک را از بین ببرید. اگر این کار جوابگو نبود می توانید از ترکیب صابون ها یا شوینده های مخصوص میکروب کش استفاده کنید.

 

برای شستشو آن را نزد خشک شویی های ماهر ببرید

 

اگر برای از بین بردن لکه های روی چرم لباس شما روش های بالا جوابگو نبودند آخرین سنگر شما بردن لباستان به یک خشک شویی است که توسط شرکت سازنده نیز توصیه شده است. هیچ گاه لباس های چرمی را در ماشین لباسشویی قرار ندهید.


 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟


آن را روی آویزهای پد دار آویزان کنید

 

آویزهای پد دار عریض بهترین انتخاب شما برای جلوگیری از چروک شدن و کشیده شدن لباس های چرمی هستند. از گیره ها به شدت دوری کنید که موجب فشار مضاعف روی یک قسمت و کشیده شدن در قسمت های دیگر می شود.
 

 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

چرم ها را از برخورد نور مستقیم آقتاب و گرما مصون بدارید

 

نور مستقیم آفتاب موجب رنگ پریدگی لباس های چرمی یا به صورت کلی یا مقطعی می شود. گرما موجب تغییر رنگ و خشکی چرم می شود پس برای نگهداری ژاکت ها آن ها را در جایی سرد نگاه دارید.


 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

مطمئن شوید که لباس چرم شما نفس می کشد

 

چرم مدت بیشتری عمر می کند اگر در هوای آزاد قرار بگیرد و قابلیت نفس کشیدن داشته باشد. لباس های چرمی را به هیچ وجه درون کیسه های لباس یا مکان های بسته قرار ندهید. حتی اگر برای مدت کوتاهی هم آن را در کیسه های پلاستیکی قرار است نگاه دارید هرزگاهی درب کیسه ها را باز کنید تا هوای تازه به آن ها بخورد. نگهداری آن ها در کمد خوب است ولی تا وقتی که درون کمد بسیار گرم یا نم دار نباشد.

 

لباس های چرم را از حشره کش ها دور نگاه دارید

 

چرم قابلیت زیادی در جذب مواد شیمیایی حشره کش ها دارد. هم بو و هم سم آن ها را به خود جذب می کند و به آسانی هم قادر به حذف آن نخواهید بود.


 

چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

 

همیشه قبل از انتقال لباس چرم به کمد برای مدت طولانی آن را یک بار به خشک شویی ببرید

 

اگر قرار است برای مدت طولانی لباس های چرمی را نگه داری کنید حتما یکبار آن ها را به خشک شویی ببرید تا هرگونه بوی عطر یا تخم های حشرات موذی روی آن به خوبی حذف شود. با این کار احتمال حمله مجدد حشرات به پوشاک چرم شما کاهش می یابد.


چگونه از لباس چرم مراقبت کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/LJV4
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.