ترتیب استفاده درست از کرم های پوستی را بدانید!

0 985

ترتیب استفاده درست از کرم های پوستی را بدانید!

ترتیب استفاده درست از کرم های پوستی  . رسیدگی به پوست ضروری است و یکی از راه‌های آن استفاده از کرم‌های روز و شب است.فقط با انجام مراقبت‌های پوستی و پرهیز از عوامل صدمه‌زا می‌توان جلوی این تغییرات را گرفت یا روند آن را کندتر کرد.اگر شما عاشق استفاده از کرم های مختلف پوست هستید و ده ها نوع از آنها را استفاده می کنید، یا اینکه فقط یک یا دو نوع را ترجیح داده و تنها از آنها مصرف می کنید، برای گرفتن نتیجه باید به برخی مسائل توجه کنید. برای مثال، آیا می دانستید نحوه استفاده از این کرم ها به اندازه خود آنها مهم است؟ برای اینکه پوست شما در بهترین حالت خود باشد، این 8 نکته را که متخصصین پوست پیشنهاد می کنند، رعایت کنید.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

1. ترتیب درست را رعایت کنید.

روش معمول به این صورت است: شستشوی پوست، استفاده از سرم ها و تقویت کننده ها، مرطوب کننده ها، کرم های ضد آفتاب و سپس استفاده از لوازم آرایش.قانون معمول، استفاده از نازک ترین لایه و سپس لایه های ضخیم تر است.اما «امی فورمن»، پزشک متخصص پوست از ایالت ایلینوی آمریکا معتقد است که یک استثنا وجود دارد. او می گوید: “ابتدا لوسیون ها و محصولاتی را بر روی پوست خود قرار دهید که بیشترین ویتامین آ، یا روشن کننده پوست را دارا هستند. سپس از دیگر محصولات استفاده کنید تا بدین روش پوستی شفاف تر و مرطوب تر داشته باشید.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

2. در بهترین زمان مصرف محصول، از آنها استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف بیشتر محصولات پوستی بین 6 تا 12 ماه است. تاریخ انقضای کرم های ضد آفتاب 2 سال بیشتر نیست.به تاریخ انقضای محصول، قبل از استفاده از آن، توجه کنید. همچنین اگر محصول تغییر رنگ داده است،‌ شکل آن عوض شده است، یا بوی نامطبوعی پیدا کرده، زمان دور انداختن آن رسیده است. محصولات آرایشی و کرم های پوست را بهتر است در محلی خشک و خنک نگه دارید و از قرار دادن آنها در معرض آفتاب مستقیم خودداری کنید تا مدت زمان بیشتری سالم بمانند.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

3. از محصول مناسب پوست خود استفاده کنید.

راه ساده ای برای فهمیدن نوع پوست وجود دارد. هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوید، یک دستمال کاغذی را بر روی پوست خود قرار داده و فشار دهید. اگر قطرات چربی بر روی دستمال کاغذی نمایان شد، شما احتمالا دارای پوستی چرب هستید. اگر دستمال بدون هیچ لکه ای باقی ماند، شما پوستی خشک دارید. پوست های معمولی مقدار بسیار ناچیزی لکه بر روی دستمال کاغذی باقی می گذارند. پوست های حساس معمولا قرمز هستند و خیلی زود تحریک می شوند.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

4. برچسب محصولات را مطالعه کنید و بر اساس دستورالعمل از آنها استفاده کنید.

باید مراقب باشید چه میزان و به چه فواصلی از محصولات استفاده می کنید. برچسب محصولات مواد تشکیل دهنده آنها را به ترتیبی که نوشته شده اند، از بیشترین به کمترین نشان می دهد. با کمی آزمایش و خطا می توانید موادی که بر روی پوست شما خوب عمل می کند را یافته و از آنهایی که عملکرد مناسبی بر آن ندارد، دوری کنید.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

5. به محصول استفاده شده زمان دهید.

تاثیر سریع بسیار خوشایند است. اما معمولا برای دیدن تاثیر یک محصول باید بین 6 تا 12 هفته از آن استفاده کرد. کمتر از این زمان، معمولا محصول نمی تواند تاثیر چشمگیری بر روی پوست شما بگذارد.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

6. جذب آن را افزایش دهید.

برای اینکه محصول، کاملا به پوست شما جذب شود، ابتدا آن را با صابون های اسیدی یا صابون هایی که دارای «رنیتول» هستند، شستشو دهید. شستن پوست قبل از استفاده از کرم ها، باعث می شود که نه تنها محصولات آرایشی از روی پوست برداشته شود، بلکه باعث زدودن بافت های مُرده از روی آن شده و در نتیجه کرم ها می توانند بسیار راحت تر جذب پوست شما شوند.وقتی پوست بعد از شستشو هنوز مرطوب است، از کرم های مرطوب کننده یا سرم استفاده کنید، چون پوست در حالت مرطوب بیشترین جذب مواد فعال را دارد. همچنین بهتر است قبل از استفاده از محصول بعدی بر روی پوست، اندکی منتظر بمانید تا محصول قبلی کاملا جذب پوست شود.

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

7. از محصولات چند کاره استفاده کنید.

لازم نیست برای محافظت از پوست، تمام کشوی خود را پر از انواع کرم های مختلف کنید.می توانید از دستمال های مرطوب برای پاک کردن آرایش صورت و از شامپو بچه برای شستشوی کامل آن استفاده کنید.می توانید با مخلوط کردن کرم مرطوب کننده، فونداسیون و کرم ضد آفتاب، یک کرم مرطوب کننده ضخیم ایجاد کنید.کرم هایی در بازار یافت می شوند که چند کار را باهم برای پوست شما انجام می دهند. می توانید از آنها بجای خرید چند محصول مختلف استفاده کنید.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 


8. پوست خود را بشناسید.

دقت کنید پوست شما در مقابل بعضی از محصولات چه واکنشی نشان می دهد. در این صورت می دانید که چه وقت استفاده از یک محصول را متوقف کنید. برای مثال اگر احساس می کنید وقتی از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید، پوست شما حساس می شود، از برند دیگری استفاده کنید. یا اگر عادت دارید که صورت خود را زیاد بشورید، بهتر است چند روزی شستشو را متوقف کنید.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

بعد از کرم روز، کرم مرطوب‌کننده و حدود 20 دقیقه بعد، کرم ضدآفتاب باید زده شود.
بسیاری از پزشکان متخصص پوست و مو معتقدند هیچ کرمی برای پوست موثر نیست مگر اینکه ممتد و با دقت مصرف شود در غیر این صورت هیچ کرمی با یک بار مصرف‌ معجزه نمی‌کند. یکی از روش‌های مراقبت از پوست، استفاده از کرم‌های روز و شب است اما سوال‌های زیادی در مورد آنها وجود دارد.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

این کرم‌‌های روز و شب چگونه از پوست مان محافظت می کنند؟
پیش از تعریف کرم‌ روز و شب باید بگوییم که استفاده صرف این کرم‌ها بدون داشتن شیوه زندگی سالم نمی‌تواند مانع بروز آسیب‌ها و چروک پوست شود. کسی که به مصرف موادقندی زیاد، خوردن غذاهای چرب و شیرین، مصرف زیاد و بیش از حد شیر، سیگارکشیدن (به دلیل تنگی عروق و گردش ناکافی خون در پوست) و نوشیدن الکل که روی عروق و کبد تاثیرگذار است عادت دارد، زندگی‌اش پراسترس است و با بدخوابی و انجام ندادن فعالیت‌های جسمی و ورزش زندگی می‌کند و قصد تغییر این شیوه را ندارد، نباید انتظار داشته باشد کرم‌ها چین ‌و چروک زودرس پوست و زمینه‌های مستعد برای صدمه‌های پوستی را از بین ببرد. از طرفی قرارگیری مستمر در زیر نورآفتاب مهم‌ترین عامل پیری پوست است. ضمن اینکه می‌توانیم این علت‌ها را تا حدی تعدیل کنیم، می‌توانیم از کرم‌های محافظ نیز استفاده کنیم.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

تذکر بجا و مهمی بود. حالا لطفا از ترکیب‌های کرم روز و شب بفرمایید.
کرم شب، کرم محافظی است که ترکیب‌های مختلفی از جمله اسید هیالورونیک، آلفا هیدروکسی‌اسید و ویتامین C دارد. این ترکیب‌ها روی کلاژن‌سازی پوست تاثیر می‌گذارند و کلاژن‌سازی را افزایش و تخریب آن را کاهش می‌دهند. کرم‌های شب به این علت باید در شب استفاده شوند که در برابر نورآفتاب کم‌تاثیرند. البته فقط در برابر نورخورشید، نه لامپ‌های معمولی خانه بنابراین می‌توان نیم‌ساعت قبل از خواب آنها را استفاده کرد.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

کرم ‌روز چطور؟
کرم‌ روز هم تقریبا همان ترکیب‌ کرم ‌شب را دارد با این تفاوت که این کرم را می‌توان زیر نورخورشید و هنگام بیرون رفتن از خانه هم استفاده کرد. مواد موجود در آن در برابر نور آفتاب حساسیت ایجاد نمی‌کند. این کرم هم مانع جلوگیری از تخریب کلاژن می‌شود. البته کرمی که برای صورت استفاده می‌شود، با کرمی که برای دور چشم استفاده می‌شود، متفاوت است. دور چشم، پوست بسیار نازکی دارد و اگر کرم ‌روز یا شب دور چشم مالیده شود، جذب پوست می‌شود و صدمه ایجاد می‌کند.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

استفاده از کرم ‌روز برای حفاظت از پوست در برابر چروکیدگی و پیری الزامی است یا مرطوب‌کننده برای پوست کافی است؟ کرم ‌روز اولین کرمی است که بلافاصله پس از بیدارشدن و شستشوی پوست بایداستفاده کرد ولی اگر کسی بخواهد از پوست خود واقعا مراقبت کند، نباید به این کرم اکتفا کند و بعد از آنبایدکرم‌های دیگری مصرف کرد. خشکی پوست در پیر و چروک‌شدن پوست اثر دارد. علت این خشکی چه افزایش سن و عوامل طبیعی باشد و چه عوامل محیطی یا عوامل ژنتیکی باید مرطوب‌کننده به کار برد. همه باید مرطوب‌کننده بزنند.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

پس کرم مرطوب‌کننده خیلی مهم است؟
بله، کرم مرطوب‌‌کننده به پوست رطوبت می‌رساند و باید بیش از یک بار در روز استفاده شود. حتی اگر کسی پوست چربی دارد و سنش زیر سن یائسگی است نیز باید از کرم‌های مرطوب‌کننده بدون ‌چربی استفاده کند ولی بعد از یائسگی که از چربی پوست کاسته می‌شود، مرطوب‌کننده باید از نوع چرب باشد. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب نیز ضروری است، چه در هوای آفتابی و چه در هوای ابری و بارانی.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

ضدآفتاب را چه زمانی باید استفاده کرد؟ قبل یا بعد از کرم‌ روز؟
بعد از کرم روز، کرم مرطوب‌کننده و حدود 20 دقیقه بعد، کرم ضدآفتاب باید زده شود.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

از چه سنی باید از این کرم‌ها استفاده کرد؟
اگر فردی بخواهد واقعا از پوست خود به خوبی محافظت کند، بهترین سن شروع استفاده از این کرم‌ها 25 سالگی به بعد است اما از سنین 27تا30 سالگی مصرف کرم‌شب و مرطوب‌کننده و ضد‌آفتاب بهترین تاثیر را دارد. بعد از یائسگی نیز حتما باید کرم‌ روز استفاده شود. در حال حاضر کرم‌های روزی ساخته شده است که هم مرطوب‌کننده دارد و هم ضدآفتاب اما این کرم‌ها تاثیر کرم‌های جداگانه و تک را ندارند. مثل کرم‌ پودر و پنکیک‌هایی می‌ماند که روی آنها «حاوی ضد‌آفتاب» هم نوشته شده است و به‌هیچ‌وجه تاثیر استفاده جداگانه از ضدآفتاب را ندارند و برای زمان‌های کوتاه تاثیر دارند.

 

 

کرم های پوستی،ترتیب استفاده از کرم های پوستی

 

 

پوست افرادی که از کرم‌های روز و شب استفاده می‌کنند، واقعا با کسانی که فقط از ضدآفتاب استفاده می‌کنند، تفاوت دارد؟بله، مطالعه‌های انجام شده روی صورت دوقلوها نشان داده است، قلی که منظم، دقیق و مستمر از این کرم‌ها استفاده می‌کند، به‌وضوح چند سال جوان‌تر از قل دیگر خود به نظر می‌رسد. نکته مهم دیگر این است که این کرم‌ها را حتما باید با نظر پزشک مصرف کرد. پزشک با توجه به نوع و رنگ پوست، بیماری‌ها و عوامل دیگر کرم مناسب را توصیه می‌کند.

 

منبع: مجله سلامت

 

ترتیب استفاده درست از کرم های پوستی را بدانید!

4.7/5 - (6 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/hII2
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.