تبخال تناسلی چیست + درمان تبخال در طب سنتی

0 285

تبخال تناسلی چیست + درمان تبخال در طب سنتی

تبخال لب تبخال داخل دهان تبخال تناسلی در زنان درمان قطعی تبخال تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس(Herpes Simplex Virus) است ، و می‌تواند به سایر نقاط بدن یا سایر افراد سرایت کند. همچنین می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما تب‌خال را می‌توان درمان کرد. این عفونت در وهله اول به صورت یک نوع زخم صورت است که روى لب‌ها یا پوست صورت، نزدیک منطقه ی دهان اتفاق می‌افتد و به همین دلیل ظاهرى ناخوشایند را براى فرد مبتلا پدید می‌آورد.

 

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

 

تبخال تناسلی چیست

 

بیماری تبخال چیست

 

بیماری تبخال، زخم شایعی است که به علت ویروس هایی از خانواده هرپسها به وجود می آید و احتمال دارد افراد چندین بار این بیماری را در زندگی خود تجربه کنند. اگر چه تبخال اغلب در گوشه و کنار لبها در محل جدایی بافت پوست صورت ولبها به وجود می آید، اما تبخال تناسلی نیز در بعضی افراد شایع است.

 

تب‌خال، برجستگی‌هایی قرمزرنگ یا تاول‌هایی ارغوانی‌رنگ است که معمولاً روی لب‌ها یا اطراف دهان بروز می‌کند. اگر علائم شما شدید است و دچار سوزش و خارش لب و تحریک دهان، درد در اطراف دهان، یا تاول‌های کوچک روی دهان که می‌ترکند هستید، استفاده از داروهایی مانند رنگ یدوکسوریدین یا داروی ضد ویروسی آسیکلوویر می‌تواند به شما تسکین دهد. تب‌خال ممکن است برای مدت‌های طولانی پنهان باقی بماند، و برخی افراد ممکن است در اولین سرایت ویروس بیماری، علائمی نشان ندهند.

 

این بیماری به طور معمول لب‌ها و ناحیه دهان و به ندرت نواحی چون قرنیه و ناحیه تناسلی را گرفتار می‌کند. پیش از ایجاد عفونت تبخال، ویروس تا ماه‌ها و یا سال‌ها در آنجا باقی می‌ماند و بدن شما پاد‌تن‌هایی را علیه ویروس می‌سازد که به کنترل آن می‌انجامد مگر اینکه عواملی موجب شوند خطر بروز آن افزایش یابد.

 

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

 

تبخال تناسلی چیست

 

تبخال تناسلی-تبخال یک عفونت ویروسی است که به صورت زخم اولیه موضعی با تمایل به بهبودی و عود مجدد موضعی تظاهر می کند.عامل عفونی آن هرپس سیمپلکس نوع 1 و 2 می باشد . هر دو نوع این ویروسها می توانند آلودگی مجاری تناسلی یا مخاط دهان را باعث گردند . نوع شماره 2 این بیماری عامل ایجاد تبخـال تناسلی است که خاص بزرگسالان بوده و از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود .

 

تبخال تناسلی ممکن است پس از اولین آلودگی با ویروس و یا در اثر فعال شدن عفونت مخفی ایجاد شده و ممکن است تبخـال تناسلی نشانه های بالینی داشته و یا مخفی بماند. در خانمها محل ابتدائی تظاهر ضایعات تبخـال تناسلی، واژن و دهانه رحم است در حالیکه پس از عود ، زخمها در واژن ، پوست اطراف مقعد ،‌ پاها و باسن ایجاد می شود .

 

در مردان آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی محل بروز زخمهای تبخـال تناسلی است و همچنین کسانیکه رابطه جنسی غیرمعقول از راه مقعد دارند در آن نقطه ایجاد می شود.
هرپس تناسلی ممکن است در سایر نقاط دستگاه تناسلی اطراف مقعد و دهان زن و مرد، برحسب رفتار جنسی آنها ، ایجاد شود.

 

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

 

علائم تبخال

 

سیاری از افراد به ویروس هرپس سیمپلکس مبتلا هستند اما علامتی از آن را نمی‌بینند. آنها فقط زمانی متوجه آلودگی از طریق این ویروس می‌شوند که تبخـال ظاهر شود. اولین باری که تبخال، به‌عنوان بخشی از یک عفونت اولیه، ظاهر می‌شود ممکن است شدید باشد. بعد از آن، تبخـال‌ها نشانه‌ای از ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 و 2 هستند. تبخال به‌عنوان تنها علامت عود این ویروس در بدن است. در اغلب موارد، هیچ نشانه یا علائم قابل ‌تشخیص دیگر از عفونت هرپس وجود ندارد. علائم شدید بیشتر بر کودکان تأثیر می‌گذارند زیرا بدن کودکان هنوز زمان کافی برای ساخت پادتن‌های دفاعی را نداشته است. علائم ممکن است شامل این موارد باشند:

 

زخم، تاول، زخم زبان و دهان

درد و سوزش دهان یا زبان

تورم لب

مشکلات بلع

گلودرد

تورم غدد

درجه حرارت بالا بدن

کم‌آبی بدن

حالت تهوع

سردرد

 

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

 

درمان تبخال با طب سنتی

 

درمان تبخال با قرص کافوری

 

مالیدن روزانه چندین مرتبه قرص کافوری به محل تبخـال در از بین بردن آن موثر است .

 

مواد لازم : گل داغستان 15 گرم ، گل ارمنی 15 گرم ، سدر 15 گرم ، تخم ختمی 10 گرم ، تخم مرو 10 گرم ، گل شیراز 10 گرم ، اسانس گل سرخ 2 قطره ، کافور دو گرم ، آب مقطر مقداری ، سرکه سیب مقداری .

 

طرز تهیه : ابتدا کافور را در آب مقطر حل نموده و سپس سرکه سیب را اضافه کنید بعد داروها را نرم ساییده و هر روز مقداری از آن را روی محل مورد نظر بمالید.

 

2- درمان تبخال با روغن خیار

 

روزی 3 مرتبه مقداری روغن خیار به محل تبخـال بمالید .

 

3- درمان تبخال با یخ

 

صبح زود قبل از آنکه صورت را بشویید و آب به تبخـال برسد یک تکه یخ را روی تبخـال به مدت 5 دقیقه بگذارید و این عمل را تا چندین روز تکرار کنید .

 

4- درمان تبخال با پودر سدر

 

یک گرم کافور را در مقداری آب حل کنید سپس آن را با کمی پودر سدر خمیر نموده و پس از 5 دقیقه خمیر حاصل را بر روی محل مورد نظر بگذارید و این عمل را تا بهبودی کامل ادامه دهید.

 

5- درمان تبخال با کاسنی

 

هر روز صبح یک استکان آب کاسنی را میل کنید یا اینکه 15 گرم تخم کاسنی را در نیم لیتر آب بجوشانید و آب آن را صبح ها میل کنید .

 

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

 

درمان تبخال تناسلی:

 

«پس از معاینه و انجام بررسی‌های ضروری پزشک، تبخـال تناسلی را می‌توان با داروهای ضد ویروس موجود درمان کرد. درمان معمولاً به صورت خوراکی است و در اولین بار ابتلا برای 7 تا 10 روز و در موارد عود حدود 5 روز انجام می‌شود و باعث کوتاه شدن دوره بیماری و بهبود سریع‌تر ضایعات تبخـال تناسلی می‌شود. در افرادی که به‌طور مکرر دچار ضایعات تبخـال تناسلی می‌شوند، می‌توان از درمان طولانی‌مدت نگه‌دارنده برای مدت طولانی 3 ماه تا یک سال، بسته به شرایط فرد، استفاده کرد. این درمان‌ها به مهار بیماری تبخـال تناسلی کمک می‌کنند، ولی باعث درمان قطعی یا ریشه‌کنی ویروس نمی‌شوند.»

 

تبخال های خطرناک


بعضى مواقع به دلیل بى‌اعتنایى بیمار، تبخـال گسترش می‌یابد و عفونت شدید به آن اضافه می‌شود. در این موارد زخم‌هاى تبخـالى علاوه بر اینکه تمام نواحى لب را می‌گیرند، به داخل دهان هم سرایت می‌کنند. در این موارد التهاب لثه‌ها از وخیم‌ترین وقایعى است که خود را نشان می‌دهد. تمام لثه‌ها خصوصا نواحى داخلى لثه‌ها ورم می‌کنند و حالت آبسه دهانى به خود می‌گیرند و بیمار قادر نیست که حتى لقمه‌اى غذا بخورد. شرایط بیمار روزبه‌روز وخیم‌تر می‌شود و باید سریعا اقدامات درمانى در مورد وى انجام شود.

 

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

 

درمان بیماری تبخال چشم

 

       نوع درمان به جدی بودن عفونت بستگی دارد. معمولا عفونت ملایم با داروهای موضعی و گاهی اوقات ضدویروس‌های خوراکی درمان می‌شود. ممکن است چشم‌پزشک از خراش آرام ناحیه آسیب دیده قرنیه برای حذف سلول‌ها استفاده کند. در موارد ایجاد جوشگاه زخم جدی و از دست رفتن بینایی، احتمال دارد پیوند قرنیه لازم باشد. قبل از شروع هر نوع درمانی، باید با چشم پزشک مشورت کنید، چون برخی درمان‌ها و قطره‌های چشمی در واقع باعث می‌شوند که عفونت بدتر شود.

 

 

 

 

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

تبخال صورت,تبخال روی پوست,درمان تبخال با سیر

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

تبخال صورت,تبخال روی پوست,درمان تبخال با سیر

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

تبخال صورت,تبخال روی پوست,درمان تبخال با سیر

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

تبخال صورت,تبخال روی پوست,درمان تبخال با سیر

تبخال صورت،تبخال روی پوست،درمان تبخال با سیر

 

 

 

تبخال

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/k7sV
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.