ورم معده در بارداری + درمان ورم معده با عسل

0 5,300

ورم معده در بارداری + درمان ورم معده با عسل

ورم معده و تنگی نفس ورم معده رژیم غذایی علت ورم معده در کودکان علت ورم معده شدید درمان ورم معده با طب سنتی ورم معده (Gastritis) التهاب، ناراحتی و فرسایش استر معده است که می تواند بشکل ناگهانی (حاد) و یا بتدریج (مزمن) ظاهر شود. ورم معده تشریح ککنده گروهی از بیماری های معده بوده که در یک موضوع یعنی التهاب معده مشترک می باشند. 

 

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

 

ورم معده در بارداری

 

ورم معده چیست؟

 

گاستریت یا التهاب معده توصیف کننده شرایطی مختلف، اما با یک وجه مشترک می باشد: التهاب پوشش داخلی معده، التهاب گاستریت در بیشتر مواقع، در نتیجه عفونت باکتریایی زخم های معده ایجاد می شود. ضربه و آسیب، استفاده مداوم از یک مسکن خاص و نوشیدن بیش از حد الکل می تواند به ایجاد گاستریت کمک نماید. گاستریت ممکن است به طور ناگهانی (گاستریت حاد)، یا به آرامی در طول زمان (گاستریت مزمن) رخ دهد. در برخی موارد، گاستریت می تواند منجر به ایجاد زخم  و افزایش خطر ابتلا به سرطان معده شود. اگرچه ، گاستریت برای بیشتر افراد خیلی جدی نمی باشد و به سرعت با درمان بهبود می یابد.

 

علل ورم معده

 

ورم معده می تواند به علت عفونت، سوزش، اختلالات خود ایمنی ( حمله اشتباه سیستم ایمنی بدن به معده )، جریان برگشت صفرا به معده ( رفلاکس صفرا ) ایجاد شودعفونت ها در اثر باکتری ( معمولا هلیکوباکتر پیلوری )، ویروس ( ویروس هرپس سیمپلکس )، انگل، قارچ ایجاد می شوند.تعدادی ار عوامل مانند ( استفاده طولانی مدت از ضد درد های غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ( Advil, Moterin ) یا ناپروکسن ( Aleve )، استفاده از الکل، کشیدن سیگار، استفراغ مزمن، قهوه و نوشیدنی های اسیدی، افزایش اسید معده ( به علت استرس )، خوردن یا نوشیدن مواد سوزاننده یا خورنده ( مانند سموم )، تروما ( مانند پرتو درمانی و یا پس از بلعیدن یک جسم خارجی ) و علل نادری مانند بیماری های سیستمیک مانند ( کرون، سارکوئیدوز ) سبب ورم معده می شوند.

 

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

 

چه کسانی ورم معده می‌گیرند؟

 

افرادی که استرس و مشغولیت ذهنی زیادی دارند ناخودآگاه همراه غذا، هوا می‌‌بلعند، در نتیجه هوا داخل معده می‌‌رود و تورم ایجاد می‌‌کند. البته به این بیماری از نظر علمی، ورم معده اطلاق نمی‌‌شود چون هنگام آندوسکوپی مورد خاصی دیده نمی‌‌شود. همچنین افرادی که غذا را قبل از هضم، خوب نمی‌‌جوند ممکن است دچار این عارضه شوند، چون به منظور هضم کافی ذرات غذایی و زیاد باقی نماندن آن در معده لازم است اندازه غذا پیش از بلع به کمتر از یک میلی‌متر برسد.

 

علاوه بر این افرادی که تند غذا می‌خورند یا در حال انجام کاری تغذیه می‌کنند، ‌مقدار زیادی هوا می‌‌بلعند بنابراین امکان دارد به ورم معده دچار شوند. نوشابه‌‌های گازدار و مواد غذایی مانند میوه و سبزی، که در معده ایجاد گاز می‌کنند، می‌‌تواند عامل ورم معده باشد. البته نفخ ناشی از میوه و سبزی، بیماری محسوب نمی‌‌شود؛ چون گاز تولید شده از آنها عضلات معده و روده را تقویت می‌‌کند و احساس سنگینی شکم فرد با مصرف آنها به مرور برطرف می‌‌شود.

 

علایم ورم معده کدام است؟

 

علایم گاستریت (ورم معده) بسته به افراد متفاوت بوده و حتی خیلی از افراد علایم این بیماری را حس نمی نمایند. با اینحال اگر علایم ظاهر شوند، شایع ترین آنها شامل:

 

تهوع و یا ناراحتی همیشگی معده

 

باد و نفخ شکم

 

درد شکم

 

استفراغ

 

سوءهاضمه

 

احساس سوزش در معده بین غذاها و یا شب ها

 

استفراغ خون و یا مواد شبیه قهوه

 

مدفوع خونی و تیره

 

عواملیکه خطر ابتلا به ورم معده را افزایش می دهند؟

 

عفونت های باکتریایی – هرچند عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بین شایع ترین عفونت ها بین انسان ها می باشد، فقط بعضی از افراد آلوده به آن دچار گاستریت و یا سایر اختلالات معده می شوند. پزشکان معتقداند حساسیت در برابر باکتری ها ممکن است در نتیجه عوامل ارثی بوده و یا سبک زندگی همچون سیگار کشیدن و استرس بالا باعث ابتلا به این مشکل شود.

 

مصرف مرتب مسکن ها – مسکن های معمول از قبیل آسپرین، بروفن و ناپروسکن می توانند باعث ورم معده حاد و یا مزمن شود. مصرف مرتب این مسکن ها و یا مصرف زیاد آنها می توانند استر معده را ضعیف نمایند. معمولا در اثر مصرف کم و گاهی اوقات این داروها باعث ابتلا به ورم معده نمی شود. همچنین استامینوفن نیز باعث ابتلا به ورم معده نمی گردد.

 

افزایش سن – بزرگسالان و افراد مسن در خطر بیشتری برای ابتلا به ورم معده می باشند.

 

استرس – استرس شدید در اثر جراحی های بزرگ، آسیب دیدن، سوختگی و یا عفونت شدید می تواند باعث ورم معده حاد شود.

 

حمله سیستم ایمنی بدن به معده – در این ورم معده که به آن ورم معده خود ایمنی می گویند، سیستم ایمنی بدن شما به معده حمله می نماید. ورم معده خود ایمنی در افراد مبتلا به بیماری هاشیموتو و دیابت نوع 1 معمول تر می باشد. ورم معده خود ایمنی ممکن است همراه با کمبود ویتامین ب 12 باشد.

 

سایر بیماری ها و مشکلات – ورم معده ممکن است همراه سایر مشکلا همچون اچ آی وی / ایدز، بیماری کرون و عفونت های انگلی بهمراه باشد.

 

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

 

چه عواملی باعث ایجاد ورم معده در دوران بارداری می شود؟

 

1-پروژسترون

هورمون پروژسترون هورمون ضروری در دوران بارداری است. در حالیکه این هورمون، باعث ایجاد آروغ، نفخ و باد شکم در دوران بارداری میشود. این هورمون باعث شل شدن بافت عضلانی بدن و دستگاه گوارش می شود. در طی این پروسه، گوارش تغییر کرده و مواد مغذی غذاها بسمت جریان خون هدایت میشوند تا به نوزاد برسند. این عمل باعث کند شدن هضم و جذب شده که بدنبال آن نفخ و باد شکم ایجاد میشود که باعث آزردگی دستگاه گوارشی میشود.

 

2-متورم شدن رحم

در طول هفته چهارم بارداری، سلول تخم در دیواره رحم عمل لانه گزینی را انجام می دهند تا زمان تکامل جفت، کار تغذیه رویان با دیواره رحم، عروق خونی و اندومتریوز است. دیواره رحم ضخیم شده و از رویان محافظت میکند.جریان خون در ناحیه شکم افزایش یافته و باعث افزایش ضربان قلب شده که اینها باعث بزرگ شدن و متورم شدن رحم میشود که فضای بیشتری را در لگن اشغال میکند و باعث احساس فشار و نفخ در قسمت پایین شکم میشود.

 

3-یبوست

غذاها بطور معمول بعد از بلع وارد معده شده و بعد کم کم بسمت روده حرکت کرده و مدت طولانی در آنجا می ماند. این عمل برای جنین خوب است زیرا او مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند. جنین تمام آب مواد غذایی را دریافت می کند و مدفوع خشک می شود. حرکت مدفوع خشک بسمت رکتوم زمان طولانی تری را می برد.در این مدت گاز بیشتری تولید کرده و باعث ایجاد نفخ می شود.( درمان یبوست در بارداری)

 

4-گاز

سطح هورمون ها در دوران بارداری نقش مهمی را در تکامل و رشد جنین ایفا می کنند. پروژسترون وریلکسین دو هورمونی هستند که باعث کشیده شدن لگن و ایجاد کانال زایمان می شود. همچنین این هورمون ها باعث کاهش حرکت مواد غذایی و یبوست می شوند. بطور طبیعی باکتری غذاها در روده شکسته شده و تولید گاز میکنند. در نتیجه زن حامله دچار سوزش سر دل و نفخ در دوران بارداری می شود.

 

5-وزن گیری

وقتی شما گرسنه هستید بیشتر غذا می خورید. دریافت بیشتر غذا و مکمل های تقویتی باعث افزایش وزن شما می شود. شما بیشتر استراحت میکنید و فعالیتان کمتر می شود. در نتیجه احساس عدم هضم و نفخ در دوران بارداری دارید.

 

چگونه ورم معده در دوران بارداری را کاهش دهم؟

 

1-افزایش دریافت مایعات

آب زیاد بخورید با خوردن آب بدن خود را هیدراته نگه دارید.روز خود را با خوردن آب آغاز کنید. علاوه برآب می توانید از آب میوه تازه هم استفاده کنید. آب در بدن باعث سم زدایی شده(رژیم سم زدایی بدن) و نفخ را کاهش داده و مانع ایجاد یبوست در دوران بارداری می شود.

 

2-آرام غذا بخورید

سعی کنید غذا را خوب بجوید. آرام و در حجم کم غذا بخورید. سریع غذا خوردن نه تنها باعث خوب هضم نشده غذا می شود بلکه باعث ورود هوا به معده شده و نفخ و باد شکم را ایجاد می کند.

 

3- استفاده از غذاهای غنی از فیبر

هویج، توت فرنگی، غلات تصفیه شده، جو ، سیب و هلو جز بهترین منبع غذایی فیبردار است. فیبر باعث جذب آب مواد غذایی شده و حرکت غذا را در روده و معده تسهیل می مکند و حرکت روده را منظم کرده و شما کمتر احساس نفخ می کنید. این مواد غذایی را به رژیم روزانه خود اضافه کنید.

 

4-پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و نفاخ

برخی مواد غذایی مانند پیاز، کلم، بروکلی و لوبیا ها جز مواد نفاخ هستندو آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. غذاهای یزخ کرده باعث ایجاد نفخ نمی شود اما حرکات روده را کند کرده و باعث ماندگاری بیشتر غذا در معده و روده شده و از این طریق باعث ایجاد نفخ میشود. مصرف این غذاها را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.

 

 

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

 

درمان ورم معده

 

درمان گاستریت بستگی به علت مشکل دارد با توقف ( نوشیدن الکل، کشیدن سیگار و داروهای ضد التهابی ) ممکن است خود بخود بهبود یابد  یک رژیم غذایی غنی از فیبر مصرف کنید مانند غذاهای حاوی فلاونوئید ها ( سیب، کرفس، زغال اخته، پیاز، سیر و چای ممکن است از رشد هلیکوباکترپیلوری جلوگیری کند از خوردن غذاهای پر چرب پرهیز کنید.

 

درمان سه دارویی 1 – یک مهار کننده پمپ پروتون برای کاهش تولید اسید مانند ( امپرازول، لانزوپرازول، پنتوپرازول، اسموپرازول و رابی پرازول ) 2 آنتی بیوتیک برای درمان هلیکوباکتر پیلوری ( عامل ورم و زخم معده )، از بیسموت ممکن است به جای آنتی بیوتیک دوم استفاده شود.

 

در موادری که ورم معده در اثر هلیکوباکتر پیلوری نباشد از مهار کننده های پمپ پروتون و مسدود کنندهای H2 برای کاهش ترشح اسید مانند ( سایمتیدین، رانیتیدین، فاموتیدین و نیزاتیدین ) و آنتی اسید ها ( هیدروکسید آلومینیوم، هیدروکسید منیزیم ( شیر منیزی )، کربنات کلسیم ( Rolaids, Titralac, tums )، بیکربنات سدیم ( Alka-seltzer )، آلومینیوم هیدروکسید و هیدروکسید منیزیم مانند ( Maalox, Mylanata ) ممکن است برای سوءهاضمه و سوزش سردل موثر باشد ولی زخم را درمان نمی کند آنتی اسید ممکن است اثر داروها را کاهش دهد توصیه می شود آنتی اسید را یک ساعت قبل یا 2 ساعت پس از مصرف دارو ها بخورید.

 

گیاهان موثر در درمان التهاب و ورم معده

 

بابونه

 

یکی از بهترین گیاهان برای درمان زخم و ورم معده، بابونه است. این گیاه به آسانی این مرض را درمان می کند و آن هایی که سال هاست با این مرض دست به گریبان هستند می توانند با استفاده از بابونه سلامتی خود را بازیابند.یکی از بهترین گیاهان برای درمان زخم و ورم معده، بابونه است.

 

برای درمان زخم معده یک لیوان چای غلیظ بابونه درست کنید (4 قاشق چایخوری بابونه در یک لیوان آب جوش و یا چهار تا چای کیسه ای بابونه در یک قاشق لیوان آب جوش) و درهنگام صبح ناشتا چای را بنوشید و سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از چهار دقیقه بخوابید و البته بعد از یک ربع ساعت می توانید صبحانه خود را میل کنید. این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده به کلی شفا یابد.

 

رازیانه

 

از تخم و برگ این گیاه می توان به عنوان دم کرده استفاده کرد. رازیانه حاوی ماده ای است که در تحریک ترشحات معده و دستگاه گوارش نقش دارد.رازیانه حاوی ماده ای است که در تحریک ترشحات معده و دستگاه گوارش نقش دارد

 

زنجبیل

 

از 2000 سال قبل تاکنون برای درمان تمامی اختلالات هضم استفاده می شده است. زنجبیل خواص تحریک کننده و درمانی دارد. این چاشنی با بهبود بخشیدن به عملکرد آنزیم های گوارشی به بهتر عمل کردن سیستم هاضمه بدن و کاهش نفخ کمک می کند.زنجبیل، به بهتر عمل کردن سیستم هاضمه بدن و کاهش نفخ کمک می کند.

 

شیرین بیان

 

قسمت مورد استفاده شیرین بیان ساقه های زیرزمینی و ریشه های گیاه است که دارای ترکیبات مختلفی است. ترکیب موجود در ریشه های گیاه پنجاه برابر از شکر شیرین تر است و مقدار آن با توجه به شرایط محیطی و گونه گیاه بین 5 تا 20 درصد است. در طب سنتی از این گیاه برای درمان اسپاسم عضلات و تورم، برونشیت، روماتیسم و ورم مفاصل استفاده می شود. ریشه شیرین بیان محافظ بافت معده در برابر عوامل خطر (داروها و استرس) است و از بروز زخم معده و اثنی عشر جلوگیری می کنند.شه شیرین بیان محافظ بافت معده در برابر عوامل خطر (داروها و استرس) است
 
 
 شنبلیله

 

برای درمان زخم معده استفاده می شود. شنبلیله حاوی یک ترکیب لعاب دار است که زخم معده را بهبود می دهد. برای دل درد یک قاشق از دانه شنبلیله را در دو فنجان آب حل کنید. سپس دانه ها را فشار داده تا حل شوند، کمی عسل اضافه کنید. حدود یک هفته دو بار در روز استفاده کنید.شنبلیله، برای درمان زخم معده استفاده می شود
 
 
 

 

 

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

درمان ورم معده با داروهای گیاهی , درمان ورم معده در بارداری

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

درمان ورم معده با داروهای گیاهی , درمان ورم معده در بارداری

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

درمان ورم معده با داروهای گیاهی , درمان ورم معده در بارداری

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

درمان ورم معده با داروهای گیاهی , درمان ورم معده در بارداری

درمان ورم معده با داروهای گیاهی،درمان ورم معده در بارداری،بهترین داروی ورم معده

 

 

ورم معده

4.5/5 - (2 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/kOM5
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.