با نحوه صحیح شستن موی سر آشنا شوید!

0 289

با نحوه صحیح شستن موی سر آشنا شوید!

نحوه صحیح شستن موی سر . به طور طبیعی پوست سر و موها با سبوم ترشح شده از غدد سباسه˛ نرم نگه داشته می شود. این ترشح چرب˛ مو و پوست را در برابر از دست دادن آب حفظ کرده و ظاهری درخشان به آن می دهد.غبار، دوده، ذرات کراتینی پوست (پوسته) و آلوده کننده های دیگر به این لایه چرب می چسبند و موجب آلودگی پوست و موی سر می شوند. شامپوها یکی از انواع شوینده هایی هستند که جهت از بین بردن این آلودگیها، از پوست و موی سر بکار می روند.یکی از چیزهایی که زیاد از متخصصان پوست و مو می پرسند، چگونگی شستشوی موهاست:بهتر است موها را با صابون شست یا شامپو؟ با شامپوی ایرانی یا خارجی؟ نحوه صحیح شامپو زدن ؟هر روز یا یک روز در میان؟ با چنگ زدن یا به نرمی؟ در این پست از روزگار به طور کامل با نحوه صحیح شستن موی سر آشنا می شوید!

 

صحیح شستن موی سر، روش شستن موی سر

 
چقدر شامپو استفاده کنیم؟
این بستگی به حجم موهای هر فردی دارد. مثلا آقایان که موی کوتاه تری دارند، حتی یک بار شامپو کردن هم برای شان کافی است اما خانم هایی که موهای شان بلند است معمولا با بار اول شامپو کردن، تنها آلودگی های سطحی از موهای شان پاک می شود و شاید لازم باشد که یک بار دیگر هم به موهای خود شامپو بزنند تا بتوانند احساس تمیز شدن موها را خوب درک کنند.


 
شامپو چند دقیقه روی موها  بماند؟
اصلا ضرورتی ندارد که شامپو روی مو باقی بماند. همان زمانی که برای شست وشوی موهای تان با ماساژ دادن شامپو روی آن صرف می کنید، کافی است و دیگر نمی خواهد شامپو را روی سرتان نگه دارید. اما کاندیشنرها باید مدت کمی روی مو بمانند و بعد آبکشی شوند. درمورد شامپوهای درمانی نیز لازم است شامپو به مدت ۵-۳ دقیقه برای اعمال اثر دارو روی سر باقی بماند و سپس آبکشی شود.


 
استفاده از شامپوهای گیاهی بهتر از شامپوهای شیمیایی است؟
این یک باور و ادعای علمی نیست چون شامپوهای گیاهی هم دارای ترکیبات شیمیایی هستند. بد نیست بدانید که عصاره گیری از گیاهان به منظور تولید شامپو هم با روش های شیمیایی صورت می گیرد، ضمن اینکه شیمیایی بودن یک محصول، به خودی خود مذموم نیست و این کار (تهیه محصولات شیمیایی) هم یک نوع علم محسوب می شود. 

 

صحیح شستن موی سر، روش شستن موی سر 
 
طریقه شامپوزدن صحیح موها : 
گره گشایی از مو :
موی خودرابا یک شانه دندانه درشت شانه کنید تا هیچگونه گره ای روی آن باقی نماند.  هرگز موی خود را درحالت خیس شانه نکنید ٬ زیرا در این حالت نیروی بیشتری برای شانه کردن مصرف می کنید بنابراین موی شما ممکن است شکسته شود.


 
آبکشی اولیه با آب ولرم :
درمرحله بعدی موهای خودرا با آب ولرم و نیمه گرم آبکشی نمایید. به این مرحله آبکشی اولیه و یا پیش از شستشو ”  Pre-Washing ”  گفته می شود که برای زدودن گردوغبار و بطورکلی آلودگیهای قابل حل درآب انجام می گیرد. هرگز از آب داغ استفاده نکنید زیرا باعث تردی و شکنندگی موهای شما خواهد شد.


 
پخش کردن شامپو درکف دست :
مقداری شامپو درکف دست خود بریزید و دستهای خودرا روی هم مالش دهید تا شامپو روی دستهایتان پخش شود(حرارت دستهای شما به عملکردبهترشامپو کمک می کند). درواقع کف شامپو بایدروی دست شما تشکیل گردد. 
 
ماساژ دادن شامپو برروی پوست سر با نوک انگشتان :
شامپو راروی همه قسمتهای سرپخش نموده و با نوک انگشتانتان به آرامی روی پوست سروموهایتان ماساژ دهید (دقت نمائید که از ناخن ها استفاده نکنید) برای جلوگیری از گره خوردن و شکسته شدن مو این کاررا به آرامی و بصورت دورانی انجام دهید.

 

صحیح شستن موی سر، روش شستن موی سر
 
آب کشی نهایی :
دراین مرحله موی خود را به خوبی آبکشی نمایید تا هر گونه بقایای شامپو از لابلای موهای شما زدوده شود.

 
چند روز یک بار شامپو کنیم؟ 
دکتر میرمیرانی می گوید:مو یک تار نخ است. یک نخ پشمی را تصور کنید:هر چه بیشتر آن را بشویید، ظاهر بدتری پیدا می کند. برای همین نیازی به شست وشوی روزانه موها نیست.هر چه موهای شما بلندتر، زبرتر و فرفری تر باشد، باید بین زمان شست وشوها مدت زمان بیشتری باشد. دکتر هیتر وولری لوید، مدیر بخش مراقبت های پوستی نژادی در دانشگاه میامی، می گوید:«به دلیل چربی های روی پوست سر است که به سرعت به روی ساقه مو می آیند. هر چه چربی کمتر باشد مو خشک تر است و نیازی به زیاد شامپو زدن ندارد.»میزان شست وشو باشامپو در افراد مختلف است.شامپو چربی و سلول های اضافی پوست سر را از بین می برد. این کار هیچ فایده ای برای مو ندارد به جز اینکه شما را مجبور می کند برای فرم دادن به موهای خود از مواد آرایشی استفاده کنید. به طور کلی، همان طور که اشاره شد، شامپو و شست وشوی زیاد برای نخ خوب نیست.شما به سادگی می توانید از پاک کننده های بدون کف و بدون سولفات استفاده کنید که برای مو بسیار مفید خواهند بود. محصولات با ترکیبات طبیعی کف کمتری تولید می کنند با اینکه دارای قدرت پاک کنندگی فراوان با فواید بسیار کم هستند.


 
بهترین شامپو
همانطور که ذکر شد شامپو فقط برای تمیز کردن نیست بلکه تامین کننده اهداف دیگری نیز بر اساس نیاز مشتری می باشد. شامپو باید براساس معیارهای زیر انتخاب شود:
 
* انواع مو: خشک یا چرب بودن مو، نازکی مو، موهای رنگ شده یا بی رنگ شده یا  فرشده* مشکلات خاص موی سر: به عنوان مثال وجود شوره * بی خطربودن فراورده: فراورده چشم را نمی سوزاند و پوست سر را تحریک نمی ک* نیازها و سلیقه های شخصی هرفرد: جنس و حالت شامپو (شامپو ممکن است به حالت مایع یا کرم باشد) وجود عطری خاص، سهولت و ایجاد رضایت در مصرف کننده از بکار بردن شامپو ̨ این که شامپو به آسانی در سر پخش شود، مقدار کف تولید شده و کیفیت و حالت آن، سهولت شسته شدن شامپو با آب، میزان نرم‎کنندگی و خوش حالتی و درخشان کنندگی مو، میزان شانه پذیری و حالت گرفتن موها.
بنابر این، شامپو باید برای فصل های مختلف سال، تعداد دفعات مصرف و نیاز های خاص مشتری مناسب باشد.


شامپو و ریزش مو 
شامپوهای استاندارد هرگز سبب ریزش موی شما نمی شوند. کم شت شدن موها با عوامل وراثتی یا هورمونی در ارتباط است یا به دلیل بعضی از بیماری ها و مصرف داروها ایجاد می شود. البته اگر شامپو با موی شما سازگاری نداشته باشد ممکن است به ساقه مو آسیب رسانده و آن را کدر یا خشک و بد حالت کند اما نمی توانید ریزش موهایتان را به شامپو نسبت دهید.شستن موی سر قواعدی دارد که اگر آن‌ها را رعایت کنید موهایی زیبا و سالم خواهید داشت.

 

صحیح شستن موی سر، روش شستن موی سر

 

با نحوه صحیح شستن موی سر آشنا شوید

آیا تا به حال به روش شستن مو‌های خود فکر کرده‌اید؟ آیا این کار را درست انجام می‌دهید؟ شستن موی سر آدابی دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. دیگر شستن موی سر به روش نادرست را کنار بگذارید و طریقه صحیح آن را امتحان کنید.

 

آیا شما این کار‌ها را در شستن موی سر انجام می‌دهید؟

۱٫ قبل از دوش گرفتن موهای خود را شانه بزنید و از حالت به هم ریختگی خارج کنید. حتما می‌پرسید که این کار چه لزومی دارد؟ این کار کمک می‌کند که موهایتان را به خوبی بتوانید تمیز کنید. همچنین این کار باعث تحریک پوست سر و گردش خون در آن شده و میزان شکستگی مو‌ها را کاهش می‌دهد.

 


۲٫ مسلما هنگامی که حمام می‌کنید مطمئن می‌شوید که آب گرم باشد و سپس اقدام به مرطوب کردن موها و آبکشی می‌کنید. از آنجایی که آب گرم برای حمام کردن خوشایند‌تر است و کمک می‌کند که گرد و غبار و آلودگی بهتر از روی موها پاک شود اغلب افراد از آب گرم برای دوش گرفتن استفاده می‌کنند. ولی حرارت و گرمای شدید به موها آسیب می‌رساند مخصوصا اگر حمام شما طولانی مدت باشد و یا موهای بلندی داشته باشید.


۳٫ راه حلی که برای شما داریم استفاده از تهویه هوا در حمام است. بله درست شنیدید. اگر طولانی مدت می‌خواهید در حمام باشید و کارهایی ازقبیل شیو کردن مو‌ها و … دارید، بگذارید مدتی در اواسط دوش گرفتنتان تهویه کار کند و در آن هنگام بنشینید و به کارهای مورد نظر بپردازید در حالی که کلاه حمام را بر سر دارید. استفاده از کلاه مخصوص حمام برای این است که موها در زمانی که تهویه کار می‌کند یخ نکنند.

 

۴٫ موقع شامپو کردن سر از کف دست‌ها استفاده کنید و تمرکز خود را بر روی این بگذارید که تنها کف حاصل از شامپو به موها برسد و سعی کنید شامپو مستقیم به موها نرسد چون در نهایت ماده‌ای شیمیایی است. بیشتر سعی کنید پوست سر را تمیز و چربی زدایی کنید. دقت کنید که حتما از شامپوی مناسب با موهایتان استفاده کنید. در انتها برای اینکه موهایتان درخشان‌تر شوند یک شستشوی سریع با آب سرد نیز انجام دهید. هنگام شستشو از چنگ زدن موی سر جدا خودداری کنید و فقط به حالت ماساژ، کف حاصل از شامپو را از جلوی سر به پشت آن و به انتهای مو‌ها برسانید. این کار را تکرار کنید تا موها کاملا تمیز شوند.


۵٫ با توجه به این که موهای شما در چه دسته‌ای قرار می‌گیرند ( موهای چرب، خشک، معمولی و …) محصولات بهداشتی و تقویتی مو را خریداری کنید. استفاده از محصولات تقویت کنندگی مو مانند ماسک‌های مو می‌توانند کمک بسیار زیادی به شادابی و سلامت مو‌های شما بکنند.وقتی که از روش‌های صحیح برای شستن موی سر استفاده کنید متوجه می‌شوید که موها سالم‌تر، درخشان‌تر و پرحجم‌تر می‌شوند.

 

با نحوه صحیح شستن موی سر آشنا شوید!

4.5/5 - (2 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/oF1q
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.