انواع سبزه برای عید 97 و طرز تهیه سبزه کاشت سبزه گندم برای عید نوروز

0 957

انواع سبزه برای عید 97 و طرز تهیه سبزه کاشت سبزه گندم برای عید نوروز 

انواع سبزه برای عید 97 به همراه عکس های انواع سبزه برای عید نوروز. سفره هفت سین و سبزه در کنار آن،  یکی از آداب‌ و رسوم زیبای ما ایرانیان‌ است و انجام این کار می تواند با ذوق و سلیقه شما خانم های ایرانی همراه باشد تا تزیینی شیک و زیبا برای سفره هفت سین داشته باشید. 

 

تزیین سفره هفت سین، تزیین سفره هفت سین 97

 

انواع سبزه برای عید 97

 

 برای تهیه و کاشت سبزه عید نوروز  باید از چند روز قبل از تحویل سال دست به کار شد. برای کاشت سبزه عید  می‌توان از انواع بذرها و دانه‌های خوراکی استفاده کرد اما مدت زمان خیساندن این بذر و دانه‌ها و همچنین مدت زمان لازم برای جوانه‌زدن آن‌ها متفاوت است.برای کاشت سبزه عید از انواع مختلف بذر، مانند گندم، عدس، قره ماش، شاهی و تره‌تیزک می‌توان استفاده کرد.

 

کاشت عدس برای سبزه عید، سبزه عید 97

 

روش سبز کردن سبزه عید
برای یک بشقاب از انواع سبزه، حدود پنجاه تا صد گرم بذر دلخواه کافی است.بذرها را باید در آب خیس کنید.بعد از یک شبانه‏ روز که کاملا خیس خوردند، آنها را لای یک پارچه مرطوب پیچیده و در بشقاب قرار دهید.نباید بشقابی که این پارچه در آن قرار دارد از آب پر شود فقط باید مرتب پارچه را خیس کنید تا رطوبت کافی به بذرها برسد.در این مدت هر روز مقداری آب روی پارچه بریزید و بذرها را به وسیله پارچه از نور محافظت کنید.اگر پاشیدنِ آب را فراموش کنید بذرها دچار مشکل شده و سبز نمی‏‌شوند.با وجود رطوبت کافی و تاریکی مطلق، بذرها به تدریج جوانه می‏‌زنند.وقتی بذرها جوانه زدند آنها را در یک بشقاب گود ریخته و با دست پهن ‏کنید به طوری که روی هم انباشه نشوند؛ اما باز هم برای مدت یک شبانه‏ روز پارچه‏‌ای روی بشقاب بکشید، مقدار کمی آب در بشقاب بریزید و پارچه را خیس نگه ‏دارید.

 

کاشت عدس برای سبزه عید، سبزه عید 97


روز بعد پارچه را برداشته و بشقاب را در محل پر نور و آفتابی قرار دهید.به تدریج سبزه‌ها سبز شده و رشد می‏‌کنند. در این مدت مرتب به آن‌ها آب ‏دهید.هر بار در موقع آبیاری آب اضافه را که در زیر بشقاب جمع شده خالی کنید و آب تازه به آن بدهید.سعی کنید در کف بشقاب آب زیاد جمع نشود زیرا موجب پوسیدگی سبزه‏‌ها می‏‌شود.در مقابل نور آفتاب سبزه‏‌ها به سرعت رشد می‏کنند.

 

کاشت عدس برای سبزه عید، سبزه عید 97

 

انواع سبزه برای عید 97 و طرز تهیه سبزه کاشت سبزه گندم

 

نکته: اگر بخواهید تا سیزدهم نوروز یا سیزده بدر سبزه عید را نگه دارید؛ بهتر است اجازه ندهید که سبزه‏‌ها با سرعت زیاد رشد کنند. برای اینکه سبزه به تدریج رشد کند می‌‏توان آن را در محل خنک قرار داد. سرما از رشد سریع سبزه جلوگیری می‏‌کند.

 

کاشت عدس برای سبزه عید، سبزه عید 97


روش سبز کردن گندم
 12 روز مانده به عید، یک لیوان گندم درون کاسه‌ای ریخته و به اندازه 2 تا 3 بند انگشت روی آن آب می‌ریزیم و تا 2 روز صبر می‌کنیم و طی این مدت 2 بار آب آن را عوض می‌کنیم. وقتی گندم‌ها شروع به جوانه زدن کردند، آب کاسه را خالی کرده و گندم‌ها را درون یک دستمال نخی می‌ریزیم. سعی کنید دستمال همیشه مرطوب بماند. وقتی گندم‌ها شروع به ریشه زدن کردند آن‌ها را به آرامی از درون دستمال خارج می‌کنیم.در ته ظرف مورد نظر، لایه‌ای از پنبه را پخش کرده و گندم ریشه زده را درون آن ریخته و پخش می‌کنیم.روی گندم‌ها را پارچه‌ای نخی انداخته و هر روز روی آن‌ها کمی آب اسپری می‌کنیم تا ساقه پیدا کند.وقتی ساقه نقره‌ای رنگ شد پارچه را از روی آن برداشته وظرف را در زیر نور و جای خنک قرار داده، هر روز مقدار کمی آب در حدی که مرطوب بماند روی آن‌ها اسپری می‌کنیم.

 

کاشت عدس برای سبزه عید، سبزه عید 97

 

روش سبزه کردن خاکشیر
 ابتدا خاکشیر 1 استکان بذر 5 استکان اب لازم دارد را به مدت 5 الی 6 ساعت در آب بگذارید تا لعاب دهد.در مرحله بعد سطح اتکا خود را با یک لایه نازک پنبه بپوشانید و یک لایه تنظیف روی آن بکشید.سطح اتکا می تواند یک تخم مرغ پلاستکی یا یک ماکت کروی یا یک عروسک یا هر چی که به نظرتون بشه به عنوان سطح اتکا استفاده کرد.اگر از تخم مرغ یا ماکت کروی استفاده می کنید، یک سیم برای پایه به آن وصل کنید.یک لایه نازک خاکشیر روی سطح آماده شده بریزید. به مدت 2 الی 3 روز یک نایلون که در آن چند حفره ایجاد کرده اید روی کار بکشید مواظب باشید با سبزه در تماس نباشند و سبزه را با آب پاش، آبیاری کنید.بعد از اینکه سبزه ها جوانه زدند، نایلون را بردارید و هر روز به سبزه خود آب دهید.

 

کاشت ذرت برای سبزه عید ، سبزه عید

 

روش سبز کردن ماش
 ابتدا 1 لیوان ماش را درون کاسه‌ای بریزید و به اندازه 2 بند انگشت آب روی آن‌ بریزید ، پس از 3-4 روز ماش‌ها سفید میشوند و باید ماش ها را داخل پارچه نخی بریزید.  پس از 2-3 روز که ماش‌ها جوانه زدند آن‌ها را درون ظرفی که از قبل ته آن لایه‌ای از پنبه گذاشته‌اید بریزید و پخش کنید سپس روی ماش ها را با پارچه ای خیس بپوشانید ؛  پس از 2 روز دستمال را از روی ماش‌ها بردارید و تا حدی که مرطوب بمانند روی آن‌ها آب اسپری کنید و در جایی نزدیک نور افتاب قرار دهید تا کم کم رشد کنند.

 

کاشت عدس برای سبزه عید، سبزه عید 97

 

سبزه عید
نکته: بسته به نوع ماش زمان سبز شدن هم متفاوت میباشد ، با توجه به نکات گفته شده زمان را خودتان تخمین بزنید ، در تهیه سبزه عید استفاده از ظروف سفالی و چینی نتیجه بهتری از ظروف پلاستیکی خواهد داد ، هرچه ضخامت پنبه کمتر باشد عمر سبزه بیشتر میشود ، آبی که در طی مراحل کشت سبزه عید استفاده میکنید آب ولرم باشد.

 

کاشت عدس برای سبزه عید، سبزه عید 97

 

روش سبز کردن شاهی
برای تهیه این سبزه شما به بذر شاهی نیاز دارید. این بذر لعاب بسیار خوبی از خودش پس میده که باعث چسبندگی زیادش به سطوح مختلف میشه. گام اول شما برای تهیه سبزه شاهی، خیسوندن بذر شاهی در ظرفی با اندازه مناسب هست. به این دلیل که بذر با قرار گرفتن در آب سه یا چهار برابر سایز خودش لعاب پس خواهد داد. بذر رو در آب بخیسونید و بهش سه الی چهار ساعت زمان بدید تا به حد کافی لعابدار بشه. توی این چهار ساعت شما وقت دارید تا لوازم مورد نیازتونو آماده کنید. ظرف مورد نظرتون رو با آب کاملا خیس کنید . دلیل این کار قدم بعدی شما یعنی چسبوندن پنبه به ظرف مورد نظر هست. به این دلیل که ظرفتون اگه خشک باشه پنبه رو به خودش نمیگیره.

 

کاشت ذرت برای سبزه عید ، سبزه عید

تصاویر انواع سبزه برای عید 97 

زیباترین سبزه های عید نوروز ، سبزه عید نوروز 97

تصاویر انواع سبزه برای عید 97 

زیباترین سبزه های عید نوروز ، سبزه عید نوروز 97

تصاویر انواع سبزه برای عید 97 

زیباترین سبزه های عید نوروز ، سبزه عید نوروز 97

تصاویر انواع سبزه برای عید 97 

زیباترین سبزه های عید نوروز ، سبزه عید نوروز 97

 

انواع سبزه برای عید

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/gmx6
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.