4 آذر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان و پیام و تاریخچه 25 نوامبر

0 517

4 آذر روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان و پیام و تاریخچه 25 نوامبر

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان خشونت علیه زنان می تواند ابعاد گوناگونی را در بر بگیرد. خشن بودن فقط این نیست که زنی را کتک بزنید. اگر به او لاف بزنید، به گفته های زن توجه نکنید، فرزندان زنی را از او بگیرید، چشم چرانی کنید؛ این همه مصادیق خشونت علیه زنان هستند. در سال 1999، روز 25 نوامبر را روز جهانی "محو خشونت علیه زنان" نامیده اند.

 

روز جهانی مقابله با خشونت علیه زنان,تاریخچه خشونت علیه زنان,خشونت علیه زنان در ایران

 

روز جهانی مقابله با خشونت علیه زنان

 

در واقع پیشنهاد انتخاب یک روز به بعنوان "روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان" در تاریخ 1981 استارت خورد. داستان از این قرار بود که چندین سال قبل، یعنی در سال 1960 سه خواهر که اهل "دومینیکن" بودند، به دلیل شکنجه توسط سازمان امنیت کشور به قتل رسیدند. انجام فعالیت های سیاسی جُرم این سه خواهر بود.

 

از همین رو بعدها، در همایشی در کشور کلمبیا، پیشنهاد اختصاص یک روز بعنوان "روز محو خشونت علیه زنان" ارائه شد. از ارائه پیشنهاد تا تصویب آن حدوداً یک سال به طول انجامید. در سال 2000 قطنامه‌ای به امضا رسید که سرتیتر آن: "زنان، صلح و امنیت"بود.  هدف از ارائه این طرح، این بود که فکرها به سمت و سویی برود که دیر شاهد خشونت بر علیه زنان نباشیم.

 

روز جهانی مقابله با خشونت علیه زنان,تاریخچه خشونت علیه زنان,خشونت علیه زنان در ایران

 

تاریخچه خشونت علیه زنان

 

همانطور که در ابتدا عرض کردیم، خشونت می تواند ابعاد زیادی داشته باشد که از مهم ترین آنها می توان به مواردی همچون: خشونت های جنسی، خشونت های جنسی که غیر تماسی هستند، خرید و فروش زنان، خشونت در زندان ها، بارداری های اجباری، تن فروشی های اجباری و … اشاره کرد.

 

آمارها نشان می دهد که فقط بخشی کوچکی از خشونت ها علیه زنان به پلیس گزارش شده است. 35 درصد آمار بسیار پایینی است که زنان به دلایل های مختلف مانند، حفظ آبرو خود را از حق مسلم‌شان محروم می کنند.

 

روز جهانی مقابله با خشونت علیه زنان,تاریخچه خشونت علیه زنان,خشونت علیه زنان در ایران

 

خشونت علیه زنان در ایران

 

در کشور ایران نیز خشونت علیه زنان، روز به روز در حال افزیش است. از گوشه و کنار و در خبرها، شاهد کودک آزاری های متعددی هستیم که قلب انسان را به درد می آورد. انتظار می رود که برخورد سفت و سخت تری با این گونه موارد بشود.

 

روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

5/5 - (2 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/hlqy
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.