10 ترفند برای خواندن کتاب در یک هفته؛ بدون اتلاف وقت!

0 226

10 ترفند برای خواندن کتاب در یک هفته؛ بدون اتلاف وقت!

10 ترفند برای خواندن کتاب در یک هفته؛ بدون اتلاف وقت!

 

گاهی وقت‌ها ممکن است به هر دلیلی دوست داشته باشید یا حتی مجبور شوید کتابی را در یک هفته بخوانید. این مسئله به خصوص برای دانشجوها زیاد اتفاق می‌افتد؛ با نزدیک شدن به فرجه امتحانات، تب زودتر خواندن کتاب‌ها هم شروع می‌شود و زمان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. دلیلتان برای خواندن کتاب در یک هفته، هر چه که باشد خوب است بدانید انجام این کار کاملا ممکن است؛ البته اگر قواعدش را بلد باشید. این شما و این 10 قاعده مهم خواندن کتاب در یک هفته، آن هم بدون تلف کردن وقت!

محاسبه کنید

یکی از بهترین کارهایی که باید برای خواندن یک هفته‌ای کتابتان انجام دهید، محاسبه تعداد صفحات آن و تقسیم این تعداد بر عدد هفت است که نماینده هفت روز هفته است. برای مثال ممکن است یک کتاب 350 صفحه‌ای داشته باشید و قرار باشد آن را در یک هفته تمام کنید. در این صورت به طور متوسط در هر روز باید حداقل 50 صفحه مطالعه کنید.

اگر کتابتان صوتی است

 10 ترفند برای خواندن کتاب در یک هفته؛ بدون اتلاف وقت!

 

گاهی وقت‌ها هم کتابی که با آن سر و کار دارید، از جنس صداست. اینجور مواقع به جای صفحه‌ها با دقیقه‌ها سر و کار دارید. برای شنیدن یا خواندن انواع داستان، رمان و کتاب صوتی (گویا) در یک هفته، مجموع زمان را تقسیم بر هفت روز کنید و هر روز زمان معینی را به گوش دادن اختصاص دهید. خوبی کتاب صوتی این است که می‌تواند سرعت تمام کردن کتابتان را چند برابر کند. با گوش دادن به کتاب صوتی می‌توانید از تمام لحظه‌هایی که در حال راه رفتن، رانندگی یا حتی استراحت کردن هستید، استفاده کنید و کتابتان را پیش ببرید.

خودتان را گول نزنید

گاهی وقت‌ها قطع کتاب خیلی کوچک است و ممکن است بتوانید به سرعت 100 صفحه بخوانید؛ چون سایز صفحه‌ها و تعداد کلمه‌های به کار رفته در آن‌ها کم است. گاهی وقت‌ها هم کتاب، تصویر محور است و قاعدتا خواندش با سرعت بی‌نظیری پیش می‌رود. در این شرایط نباید از خواندن تعداد زیاد صفحات در یک روز خوشحال شوید؛ چون احتمال اینکه در حقیقت از برنامه منطقی عقب باشید وجود دارد. مراقب این خطای شناختی باشید چون در چنین شرایطی احتمال خود گول زنی بالایی وجود دارد. بهتر است واقع بین باشید؛ مثلا می‌توانید با خودتان بگویید حالا که 100 صفحه را با این سرعت خوانده‌ام، احتمالا می‌توانم بیشتر از این را هم مطالعه کنم. سپس به برنامه جدیدتان مقید بمانید.

چقدر وقت می‌گذارید؟

از خودتان بپرسید هر روز چقدر از زمانتان را می‌توانید به کتاب خواندن اختصاص دهید. نیم ساعت؟ یک ساعت یا بیشتر؟ این زمان را واقع بینانه تعیین کنید؛ یعنی نه زیاد دست بالایش بگیرید و نه به خودتان ارفاق کنید.

 سپس سرعت لازم برای خواندن هر 10 صفحه را حساب کنید و ببینید آیا می‌توانید بین زمان روزانه، حجمی که باید در نهایت مطالعه کنید و سرعت خواندنتان ارتباط منطقی و نتیجه بخش برقرار کنید یا نه. اگر از زمان‌بندی‌تان جلو می‌زنید که چه بهتر؛ اما اگر سرعتتان پایین است، حتما زمان مطالعه‌تان را بیشتر کنید تا از برنامه عقب نمانید.

به موقع تهیه کنید

  10 ترفند برای خواندن کتاب در یک هفته؛ بدون اتلاف وقت!

 

خیلی مهم است که حتما چند وقت قبل از شروع کتابخوانی یک هفته‌ای، کتاب مورد نظرتان را تهیه کرده باشید. در غیر این صورت ممکن است نتوانید به موقع کتاب را تهیه کنید و از برنامه عقب بمانید؛ به خصوص نزدیک امتحانات احتمال تمام شدن کتاب‌ها وجود دارد. تنها در یک صورت می‌توانید عجله نکنید و بی استرس کتابتان را بخرید؛ آن هم مراجعه به بزرگترین سایت خرید و دانلود کتاب الکترونیکی است. کتاب‌های الکترونیکی در هر ساعتی از شبانه روز در دسترستان هستند و بدون وصل شدن به اینترنت و در حالت آفلاین هم می‌توانید مطالعه‌شان کنید.

خواب‌آلود هستید؟

دو نوع احساس خواب آلودگی داریم؛ خوابی که به دلیل خستگی واقعی ایجاد می‌شود و خواب‌آلودگی که بعد از در دست گرفتن کتاب و جزوه برای فرد پیش می‌آید! اگر خواب آلودگی‌تان به دلیل اول است، سراغ کتاب خواندن نروید و اگر به دلیل دوم است، دست از تنبلی بردارید. سعی کنید زمان خواندن بخش معین شده از کتابتان را به قسمتی از روز که ذهنتان هشیارتر و آمادگی یادگیری‌تان بیشتر است، اختصاص دهید. در غیر این صورت نه می‌توانید بخوابید و نه می‌توانید چیزی یاد بگیرید.

تمرکز کنید

برای اینکه بتوانید در موعد مقرر کتاب مورد نظرتان را تمام کنید، باید تمرکز داشته باشید. موقع خواندن کتاب، تمام مواردی که ممکن است حواستان را به خودشان پرت کنند، از دسترس خارج کنید؛ به خصوص اینترنت تلفن همراهتان را قطع کنید. اگر نمی‌توانید تمرکز کنید از تکنیک‌های بالا بردن تمرکز در حین مطالعه کمک بگیرید.

نشانگر دارید؟

تهیه نشانگر کتاب یا بوک مارک یکی از کارهای به ظاهر ساده اما بسیار کاربردی است. وقتی بوک مارک را بگذارید روی صفحه‌ای که مطالعه آن را تمام کرده‌اید یا قصد شروع کردنش را دارید، دفعه بعدی نیازی به جستجو برای پیدا کردن صفحه مورد نظرتان نخواهید داشت و زمان زیادی از دست نخواهید داد.

آلارم بگذارید

اگر در هر روز ساعت مشخصی را به مطالعه اختصاص داده‌اید، زنگ گوشی یا آلارم ساعتتان را دو دقیقه زودتر از این ساعت کوک کنید. این دو دقیقه به شما وقت می‌دهد کتابتان را بردارید و سر جایتان مستقر شوید.

خودتان را کنجکاو کنید

برای بیشتر آدم‌ها اینطور است که اگر به کاری علاقه داشته باشند، راحتتر انجامش می‌دهند. بخشی از پروسه ایجاد علاقه، ایجاد کنجکاوی است. معمولا وقتی به چیزی علاقه داشته باشیم، نسبت به آن سوال‌های بیشتری پیدا می‌کنیم. سعی کنید قبل از شروع مطالعه کتاب، درباره آن از خودتان سوال بپرسید، حتما مقدمه کتاب و مقدمه فصل‌ها را بخوانید تا بدانید قرار است در مورد چه چیزی مطالعه کنید. از چند روز قبل از مطالعه به این سوژه‌ها فکر کنید و سعی کنید ذهنتان را آماده مطالعه کنید. اگر بتوانید خودتان را در مورد موضوع کتاب کنجکاو کنید و نسبت به آن علاقه‌مند شوید، حتی ممکن است بتوانید در کمتر از یک هفته، خواندن کتاب مورد نظرتان را تمام کنید.

4.2/5 - (4 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/Ipoz
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.