علت های مختلف ایجاد سردرد چیست؟

0 143

سردرد یکی از نامطوب ترین و آزاردهنده ترین دردهای رایج میان عموم مردم است که در بین بانوان شیوع بیشتری نسبت به آقایان دارد. این درد منشأ بسیار زیادی داشته و به دلایل متفاوتی ایجاد می گردد. زندگی شهر نشینی، مصرف دخانیات، الکل، استرس، مصرف برخی از داروها و بی تحرکی از دلایل اصلی بروز سردردها هستند. سردردها با توجه به منشأ ایجاد کننده اشان به دو دسته تقسیم می گردند. در ادامه با وبسایت روزگار همراه باشید.

سردردهای داخل جمجمه ای

این نوع از سردردها به دلیل تحریکات داخل جمجمه ای ایجاد می گردند.

  • مننژیت

مننژیت یک بیماری التهابی و عفونی است که بوسیله باکتری ها و ویروس ها ایجاد می گردد. این بیماری در کودکان بسیار خطرناک بوده و در صورت عدم درمان به موقع کشنده خواهد بود. در این بیماری التهاب و عفونت خفیف تا شدید در پرده های مننژ مشاهده شده و این التهاب تا نواحی سخت شامه و نواحی حساس اطراف سینوس های وریدی ادامه می یابد. مننژیت علائم بالینی بسیار زیادی در بیمار ایجاد نموده که یکی از مهم ترین آن ها سردردهای بسیار شدید است. سردرد ناشی از مننژیت به تمامی بخش های سر کشیده شده و تنها مختص به یک ناحیه در سر نمی باشد.

  • فشار پایین مایع مغزی نخاعی

مایع مغزی نخاعی، مایعی بی رنگ و شفاف با حجم 150 میلی لیتر است که در بطن های مغزی و فضای زیر عنکبوتیه مغز و نخاع وجود دارد. این مایع به عنوان ضربه گیر میان دستگاه عصبی مرکزی و استخوان های پیرامون عمل کرده و میزان آن در در حالت های مختلف فیزیولوژیک مانند زور زدن،سرفه کردن و دراز کشیدن و در حالت های پاتولوژیک مانند تومورها، سکته های مغزی و برخی بیماری های سیستم عصبی تغییر خواهد کرد. کاهش فشار مایع مغزی نخاعی به دلایل متفاوت منجر به از بین رفتن حالت شناوری مغز و اصطلاحا سفت و سخت شدن آن در فضای جمجمه شده و در حالت های خاص بویژه حالت عمودی بدن ایجاد سردرد بسیار شدیدی می نماید. این درد به دلیل فشار مغز بر سطح سخت شامه ایجاد می گردد و دردی بسیار آزاردهنده و غیر قابل تحمل است.

فشار پایین مایع مغزی نخاعی

  • میگرن

میگرن از جمله دردها و عارضه های بسیار شایع در سراسر جهان است که در جمعیت زنان بیشتر از مردان رخ می دهد. با اینکه اتیولوژی و مکانیسم دقیق این بیماری هنوز هم شناخته نشده است، دانشمندان معتقد هستند پدیده های عروقی غیر طبیعی از مکانیسم های اصلی ایجاد کننده میگرن و سردرد ناشی از آن است. گفته می شود تغییرات عروقی در شریان های گیجگاهی و یا شریان های داخل جمجمه ای رخ داده و منجر به بروز علائم و حالت هایی به نام پیش درآمدهای میگرنی و یا حملات اورا می گردد. این حالت ها موجب تغییر در حواس پنج گانه مانند بینایی، بویایی، شنوایی و چشایی شده و با تغییرات و توهمات حسی ایجاد می گردد. فشارهای روحی روانی، عوامل ژنتیکی، مصرف برخی از داروها و سبک زندگی در بروز میگرن دخیل می باشند. سردرد ناشی از میگرن، ضربان دار است و در نیمه سر بوجود می آید.

میگرن

  • مصرف زیاد الکل

مصرف بیش از حد الکل به دلیل تأثیرات سمی که در بافت ها ایجاد می نماید منجر به تحریک مننژهای مغزی شده و ایجاد سردردهای داخل جمجمه ای خواهد کرد.

مصرف زیاد الکل

  • یبوست

یکی از دلایل ایجاد کننده سردرد، یبوست است. گفته می شود این نوع از سردرد به دلیل جذب و باقی ماندن مواد سمی در داخل روده است. تحقیقات بسیار زیادی نشان داده است ایمپالس های صادره از کولون منجر به ایجاد درد نمی گردد زیرا یبوست در افراد قطع نخاع نیز سردرد ایجاد خواهد نمود.

یبوست

سردردهای خارج جمجمه ای

این دردها منشأ خارج جمجمه ای داشته و به دلیل تحریکات خارج جمجمه ای ایجاد می گردند.

  • اسپاسم عضلانی

اسپاسم و گرفتگی عضلات گردن، عضلات پوشاننده پوست سر و اطراف جمجمه به دلایل فشار روحی روانی، کمبودهای ویتامینی، و بعضی از بیماری ها از دلایل ایجاد کننده سردردهای خارج جمجمه ای است.

سردردهای خارج جمجمه ای

  • تحریک و عفونت سینوس های بینی و پیشانی

با اینکهه مخاط بینی و سینوس های آن خیلی به درد حساسیت شدیدی ندارند، اما عفونت های ایجاد شده در سینوس های بینی، پیشانی و فک منجر به ایجاد درد در قسمت پشت چشم ها، پیشانی و پوست سر می گردد.

تحریک و عفونت سینوس های بینی و پیشانی

  • مشکلات و اختلالات چشمی

تحریک بیش از حد چشم بوسیله اشعه ماوراء بنفش، نورهای مصنوعی و جوشکاری می تواند منجر به ایجاد سردرد گردد. گفته می شود این اتفاق به دلیل تحریک بافت ملتحمه چشم و شبکیه رخ می دهد. علت دیگر سردردهایی با منشأ چشمی، فشار بیش از حد بر عضلات مژگانی چشم است که در دوربینی و نزدیک بینی به دلیل تلاش جهت وضوح تصاویر در شخص ایجاد می گردد.

مشکلات و اختلالات چشمی

 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/PxTu
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.