علل سفیدی ناخن‌ها

0 96

نقطه‌ها و لکه‌های سفید که بر روی ناخن ظاهر می‌شوند، از نظر پزشکی Leukonychia  (لئوکونیچیا) نامیده می‌شوند. این لکه‌ها عموماً بی‌ضرر بوده و اغلب توسط آسیب‌های کوچک ایجاد می‌شوند. برخلاف تصور عامه، لکه‌های سفید ناشی از کمبود کلسیم و روی یا سایر ویتامین‌ها در رژیم غذایی شما نمی‌باشد.

 

در موارد بسیار نادر، این لکه‌ها ناشی از هایپوالبومینمیا (hypoalbuminemia نوعی بیماری مزمن کبدی) می‌باشد؛ هرچند درمان پزشکی خاصی برای این لکه‌ها وجود ندارد، اما راه‌ها و مواردی را در پیشگیری از آن‌ها و درمانشان به شما معرفی می‌نماییم.

در این حالت کل ناخن شما سفید می‌شود. این حالت می‌تواند ناشی از هایپوآلبومینمیا (آلبومین پایین) که در نوعی نارسایی کلیه دیده می‌شود، یا نارسایی کبدی و یا عدم جذب پروتئین و از دست دادن پروتئین باشد. همچنین می‌تواند مشکل ژنتیکی و یا عارضه جانبی سولفونامیدز (نوعی آنتی بیوتیک) باشد.

  • سفیدی ناخن استریاتا

در این نوع بر روی ناخن نواری به شکل تکی و یا نوارهای سفید و بی ‌رنگ موازی ایجاد می‌شود. این عارضه عموماً ناشی از آسیب فیزیکی و یا اختلال در ساختار ناخن می‌باشد. ایجاد این مورد از سفیدی ناخن معمولاً ناشی از ضربه زدن به ناخن، بستن در ماشین و یا خانه برروی ناخن و استفاده زیاد از مانیکور می‌باشد و یا ممکن است ناشی از آسیب کفش بر روی شصت پا نیز رخ دهد. همچنین این نوع آسیب دیدگی می‌تواند ناشی از مسمومیت با آهن، قلع و یا آرسنیک رخ داده و یا ناشی از سیروز کبدی و یا شیمی درمانی باشد.

  • سفیدی ناخن واقعی

این نوع سفیدی ناخن، معمول ‌ترین نوع آن بوده که در آن تکه‌ها و لکه‌های سفید بر روی ناخن ظاهر می‌شود. چیدن و جویدن ناخن یکی از متداول‌ ترین علل ابتلا به این نوع سفیدی ناخن در بزرگسالان و کودکان می‌باشد. بجز این موارد، آسیب دیدگی هوای حبس شده در بین ناخن‌ها نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

راه‌های پیشگیری و درمان سفید شدن ناخن و آسیب دیدن آن

 روش اول: دقت در نگهداری ناخن‌ها

حدود شش هفته بعد از آسیب دیدن ناخن، ممکن است، لکه‌ی سفید بر روی ناخن ظاهر شود. پس یعنی حدود ۱ ماه و نیم پس از این که در یک نوشابه را با فشار بر روی ناخن باز کرده و یا بر ناخنتان فشار آورده‌اید، لکه ظاهر می‌شود. برای پیشگیری از سفید شدن ناخن، از جویدن ناخن‌ها، استفاده از آن‌ها برای بریدن چیزهای سخت و در کل فشار آوردن برروی آن‌ها اجتناب نمایید. ناخن‌ها قادر به تحمل فشار زیاد نیستند.

روش دوم: از مانیکور زن (مانیکوریست) خود بخواهید مهربان باشد

خیلی از افراد سابقه این را دارند که مانیکوریستشان با ناخن‌هایشان طوری رفتار کرده که انگار ناخن شما عامل همه مشکلات وی می‌باشد. از وی بخواهید با ملایمت با ناخن‌هایتان رفتار کرده و انتقام مشکلاتش را از دیگران بگیرد.

روش سوم: لاک ناخنتان را عوض نمایید

بعضی اوقات ناخن شما با لاک‌ها و سایر وسایلی که برای ناخنتان استفاده می‌نمایید، سازگاری ندارد. به همین منظور با تعویض آن‌ها بهترین محصول برای ناخنتان را پیدا نمایید.

روش چهارم: مصرف یک رژیم غذایی سالم

اگر می‌خواهید مطمئن شوید ناخن‌های شما مرتب و منظم و سالم می‌باشند (همچنین پوست و دندان و هرچیز دیگری مرتبط با شما)، پس رژیم غذایی سالم داشته باشید. خوردن غذای سالم ضرری نداشته و می‌تواند باعث محکم شدن ناخن‌های شما شود، هرچند لزوماً لکه‌های سفید را برطرف نمی‌کند. خیلی از افراد معتقدند، این لکه‌ها ناشی از کمبود روی، پروتئین و کلسیم نیست، اما مطمئناً رژیم غذایی سالم و سرشار از مکمل‌های غذایی طبیعی، فواید زیادی برای شما و پوست، مو و ناخن‌های شما دارد

روش پنجم: تمیز نگه داشتن ناخن‌ها

بعضی از محققان معتقدند، سفید شدن ناخن‌ها ناشی از عفونت می‌باشد. از آن جا که نوع عفونت و میکروب عامل آن را مشخص نکرده‌اند، در صورت درست بودن این نظریه، به نظر می‌رسد تنها راه پیشگیری از آن تمیز نگه داشتن دست‌ها و ناخن‌ها است.

لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/mU3S
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.