جلیلی: اروپایی‌ها از ما برجامِ موشکی می‌خواهند

0 17
سعید جلیلی در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین که عصر امروز در محل این تشکل برگزار شد، طی سخنانی گفت: حتماً همه ما اذعان داریم که امر به معروف و نهی منکر بر یک یا دو مصداق سطحی محدود نمی‌شود. یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر تلاش برای تأثیرگذاری مثبت در روند کشور است. معنی دولت در سایه به‌معنای یک گفتمان و تفکر است که کسی که ادعا و دغدغه دلسوزی برای انقلاب را دارد در رابطه با مسائل کشور بی‌تفاوت نباشد. ممکن است در هر مقطعی بر اساس رأی مردم عده‌ای انتخاب شده و مسئولیتی را به‌عهده بگیرند. سؤال این است که؛ آیا مثلاً اگر ما موفق به حضور در مناصب قدرت نشدیم باید بنشینیم در گوشه‌ای و منتظر دوره بعدی انتخابات شویم؟ در بسیاری از موارد ممکن است فرد منتخب مسیر درستی را برگزیده و بپیماید. در این صورت وظیفه ما این است که این فرد را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهیم تا اقدامات مثبت او متوقف نشود، حتی اگر این فرد رقیب سیاسی ما نیز باشد. متأسفانه یکی از ایرادات ما این است که کارهای خوبی هم که در کشور شروع می‌شود با عدم پشتیبانی و حمایت عقیم می‌ماند.

نماینده رهبر انقلاب در شورای‌عالی امنیت ملی ادامه داد: اگر خدای ناکرده ما ببینیم مسیر اشتباه پیش می‌رود نباید بگوییم که “چه‌بهتر که این مسیر توسط رقیب ما انتخاب شده چراکه روزی سر او به سنگ می‌خورد و اعتبار او در افکار عمومی زیر سؤال می‌رود.”، در حالی که اگر ما ببینیم رقیب ما اقدام نادرست انجام می‌دهد و به او تذکر ندهیم و او را آگاه نکنیم در واقع خیانت کرده‌ایم. حالتی دیگر که وجود دارد این است که ما به کمک افرادی که در قدرت هستند برویم و اقداماتی را که ممکن است به‌شکل ناقص از سوی این افراد انجام شده تکمیل کنیم، بنابراین با لحاظ این شروط بیان شده است که دیگر کار سیاسی به فعالیت‌های شب انتخاباتی محدود و خلاصه نمی‌شود. به این اقدام، فعالیت گفتمانی چارچوب‌دار و مثمر ثمر می‌گویند‌. یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که به‌محض اینکه یک فرد از مسئولیتی فارغ می‌شود، دیگر هیچ احساس مسئولیتی نسبت به سمت سابق خود ندارد، در حالی که وظیفه مسئولانی که روزی در قدرت بوده‌اند این است که نسبت به مسئولیت سابق خود حساسیت داشته باشند. این‌که رهبر انقلاب فرمودند “آتش به‌اختیار عمل کنید و منتظر دستگاه‌هایی که دچار اختلال شده‌اند نمانید” یکی از مصادیق آن دولت در سایه و نقش‌آفرینی آن در راستای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی است. این مسئله تکلیف هر فعال سیاسی در کشور است.

وی افزود: اگر قصد ما واقعاً پیشرفت کشور و رفع نواقص موجود است باید سازوکار عملیاتی برای این مهم را نیز داشته باشیم، در چنین شرایطی است که ما می‌توانیم صداقت خود را به مردم نشان دهیم. در همین قضیه برجام وقتی موضوع توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ مطرح بود ما با مطالعه توافقات صورت‌گرفته متوجه ایراداتی شدیم. ما همان زمان نامه‌ای برای آقای روحانی فرستادیم که رسانه‌ای نیز نشد و در آن نامه به ایراداتی که در این توافق‌نامه وجود داشت اشاره کردیم، خب، ما وظیفه داشتیم که توصیه‌های خیرخواهانه خود را تقدیم دوستان دولت کنیم، منتها همان زمان برخی دوستان به این مسئله تأکید می‌کردند که به‌دلیل اقبال عمومی برای شکل‌گیری توافقی میان ایران و طرف‌های مقابل ما هیچ موضعی در رابطه با ایراداتی که این توافق‌نامه دارد نگیریم تا مورد نکوهش افکار عمومی قرار نگیریم. مثلاً نگوییم که بر اساس آنچه در این توافق‌نامه آمده تحریم‌ها برداشته نخواهد شد. ولی پاسخ بنده به این اظهار نظرات این بود که بالاخره این روند طی خواهد شد و مردم متوجه ایرادات این توافقنامه می‌شوند و آن زمان به ما می‌گویند که “شما که از ایرادات و نواقص موجود در این توافق‌نامه مطلع بودید چرا همان موقع اظهار نظر نکردید و دولت را از این نواقص مطلع نکردید؟”

جلیلی گفت: از اردیبهشت ۹۷ که رژیم آمریکا از برجام خارج شد طرف‌های غربی حاضر نشدند حتی یک‌بار بگویند که رفتار آمریکا را محکوم می‌کنند و تا همین امروز سنگین‌ترین واکنش که نسبت به خروج آمریکا از برجام داشتند این بود که اظهار تأسف عمیق می‌کردند. از سوی دیگر غربی‌ها بلافاصله پس از خروج آمریکا از برجام در بیانیه‌ای ضمن ابراز تأسف از این اقدام آمریکا تأکید کردند که ایران باید به تمامی تعهدات خود ذیل برجام پایبند باشد! کارشکنی غربی‌ها به همین جا ختم نمی‌شود، همین کشورهای اروپایی نیز در عمل به هیچ یک از تعهدات برجامی خود به‌بهانه فشارها و تحریم‌های این کشور علیه آنها عمل نکردند. در روزهای اخیر نیز شاهد بودیم که سه کشور اروپایی بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند که بر اساس آن ایران را ملزم کرده‌اند که علاوه بر پایبندی کامل به برجام، تعهدات خود در این توافق‌نامه را نیز بدون محدودیت زمانی انجام دهد، علاوه بر این در این بیانیه تأکید شده که ایران باید پای میز مذاکره بر سر فعالیت‌های منطقه‌ای و توانمندی موشکی نیز بنشیند.

جلیلی عنوان کرد: این مسیری است که از سوی اروپایی‌ها در قبال کشورمان دنبال می‌شود، خب، در این شرایط وقتی شما می‌بینید که غربی‌ها مدام در حال تحمیل خواسته‌های نابجای خود هستند تکلیف ماست که از هر راهی که می‌توانیم به دولت کمک کنیم تا با اتخاذ راهبرد مناسب از منافع ملی در برابر زیاده‌خواهی غربی‌ها حراست کنیم. امروز می‌توان با ایجاد یک کار ویژه مشترک بین مردم و دولت بر اساس منویات مقام معظم رهبری در جنگ اقتصادی ایستادگی کرد. جلیلی در پایان خاطرنشان کرد: در عرصه داخلی نیز باید تلاش کنیم تا اتفاقاتی رخ ندهد که کشور در جنگ اقتصادی موجود متضرر شود، برای مثال ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰تومانی به‌گونه‌ای توزیع شده که زمینه فساد را ایجاد کرده است.
 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/VBph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.