سقوط کم‌سابقه تولید نفت اوپک

0 25
نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۴ کشور است، در سپتامبر به ۲۸٫۹ میلیون بشکه در روز رسید که ۷۵۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با اوت کاهش داشت و پایین‌ترین تولید ماهانه از سال ۲۰۱۱ به این طرف بود.حملات ۱۴ سپتامبر به دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی به توقف تولید ۵٫۷ میلیون بشکه در روز نفت این کشور منجر شد و قیمت نفت را در ۱۶ سپتامبر ۲۰ درصد افزایش داد و تا مرز ۷۲ دلار در هر بشکه رساند. با این حال قیمت‌های نفت از آن زمان به ۶۱ دلار کاهش پیدا کرده که نزدیک سطح قیمت پیش از حملات است.به گفته کرگ ارلام، تحلیلگر شرکت OANDA، معامله‌گران به شکل واضحی نسبت به ریسک پریمیوم در نفت نگران نیستند و توجهات به وضعیت تقاضا و ریسک کاهش بیشتر آن معطوف شده است.

اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان نفت در قالب گروهی معروف به اوپک پلاس در دسامبر گذشته موافقت کردند تولیدشان را از ابتدای سال ۲۰۱۹ به میزان ۱٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. سهم ۱۱ عضو اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز بوده است و ایران، لیبی و ونزوئلا از مشارکت در آن معاف هستند.نرخ پایبندی ۱۱ عضو اوپک به توافق کاهش تولید که قرار است تا مارس سال ۲۰۲۰ اجرا شود، در سپتامبر به ۲۱۸ درصد رسید که بسیار بالاتر از ۱۳۱ درصد در اوت بود.بزرگترین کاهش تولید به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز، مربوط به عربستان سعودی بود که ۹٫۰۵ میلیون بشکه در روز تولید کرد. البته کاهش تولید این کشور بزرگتر بود اما شرکت نفتی آرامکوی سعودی با برداشت از ذخایر نفت خود، این کاهش را محدود کرد. منابع آگاه به رویترز گفتند تولید عربستان سعودی بین ۸٫۵ تا ۸٫۶ میلیون بشکه در روز بود.

پیش از حملات عربستان سعودی تحت توافق محدودیت عرضه اوپک، تولید خود را بسیار بیشتر از میزانی که توافق کرده بود، محدود کرده بود.تولید ونزوئلا نیز که تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد کاهش بیشتری پیدا کرد.شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا ماه جاری بخشی از فعالیت بلندینگ نفت را متوقف کرده و تولیدش را در واکنش به رشد ذخایر داخلی، کاهش داد.در میان سایر اعضای اوپک، عراق صادراتش از بنادر جنوبی و شمالی را محدود کرد اما نیجریه عرضه خود را اندکی افزایش داد و همچنان بالاتر از سقف توافق شده با اوپک نفت تولید می‌کند. همچنین لیبی با افزایش تولید میدان الشراره، نفت بیشتری تولید کرد. در میزان عرضه امارات متحده عربی تغییر چندانی به وجود نیامد اما کویت تولید خود را اندکی افزایش داد.بر اساس گزارش رویترز، تولید نفت اوپک در سپتامبر پایین‌ترین حد از سال ۲۰۱۱ بود که جنگ داخلی در لیبی باعث فروپاشی تولید این کشور شده بود.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/DkEO
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.