چند نفر در دایره آبی هستند!؟

0 21

طبق آخرین آمار جمعیت تحت پوششی آب شهری ۹۹٫۶ است، در حالی که این میزان در ابتدای انقلاب اسلامی ۷۴٫۶ بود. تعداد تصفیه‌خانه‌های آب شهری در ابتدای انقلاب ۲۷ واحد بود که این میزان در حال حاضر به ۱۴۰ واحد رسیده است.ظرفیت تصفیه آب در ابتدای انقلاب اسلامی، ۱٫۹ میلیون مترمکعب در روز بود که این میزان در پایان سال ۱۳۹۷ به ۱۱ میلیون مترمکعب در روز رسید. بیش از ۵۰ درصد جمعیت شهری کشور تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارد، در حالی که این میزان در ابتدای انقلاب اسلامی ۸٫۵ درصد بوده است. همچنین تعداد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در ابتدای انقلاب اسلامی چهار واحد بود که امروز به بیش از ۲۱۶ واحد رسیده است.

۱۴۰ تصفیه‌خانه در مدار قرار دارد و ۳۲ مدول در دست اجراست، به طور کلی ۵۱ درصد از جمعیت شهری کشور تحت پوشش خدمات فاضلاب قرار گرفته‌اند و ۳۳۰ شهر از شهرهای کشور خدمات فاضلاب را دریافت می‌کنند.همچنین ۱۰۳ مدول تصفیه‌خانه فاضلاب در دست اجراست و در حال حاضر ۲۱۶ تصفیه‌خانه فاضلاب در مدار قرار دارد.در سال ۱۳۹۷، هفت تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور به بهره‌برداری رسید. از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون هشت واحد دیگر به بهره‌برداری رسیده است و تا پایان سال ۲۸ تصفیه‌خانه فاضلاب دیگر نیز به بهره‌برداری می‌رسد.در حال حاضر ۶۰۰۰ روستا در کشور با تانکر آبرسانی می‌شوند که آمار آن سال به سال در حال کاهش است.

وضعیت آبرسانی به روستاها
طبق آمارهای وزارت نیرو، از ابتدای سال ۱۳۹۵ بودجه مورد نیاز آبرسانی به روستاها از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی آغاز شد و به روستاهایی که بالای ۲۰ خانوار داشتند، آب‌رسانی صورت گرفت. طبق آخرین آمار بیش از ۸۱ درصد از جمعیت روستایی کشور تحت پوشش شبکه‌های آبرسانی قرار دارند.به طور کلی ۵۰۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی از سال ۱۳۹۵ به این محل اختصاص یافت و از محل این اعتبارات ۱٫۹ خانوار جمعیت روستایی معادل ۶٫۷ میلیون نفر در ۱۰ هزار روستا تحت پوشش قرار گرفتند.در سال جاری ۱٫۲ میلیون نفر جمعیت روستایی دیگر در ۱۹۵۰ روستا تحت پوشش قرار می‌گیرند و در صورتی که اعتبارات ادامه داشته باشد تا پایان دولت سه میلیون نفر جمعیت روستایی دیگر تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

شاخص بهره‌مندی آب روستایی ۸۲ درصد است. ‌۵٫۷ میلیون فقره انشعاب آب در حوزه روستایی وجود دارد و سالیانه ۱٫۵ میلیارد مترمکعب برای تامین آب شرب روستاییان لازم است. برای تامین آب روستاها ۸۵ درصد از آب زیرزمینی و ۱۵ درصد از آب سطحی استفاده می‌شود.طبق آمار در دولت تدبیر و امید ۱۰هزار و ۳۳۶ روستا به شبکه آبرسانی وصل شدند و تا پایان امسال بیش از ۱۳۳۹ روستای دیگر کشور نیز آبرسانی می شوند.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/foEO
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.