چگونه افزایش قد طبیعی داشته باشیم؟

0 743

1- چه عواملی بر رشد قد طبیعی انسان تأثیر دارند؟
قد با مجموعه پیچیده‌ای از ژنتیک و محیط تعیین می‌شود. قانون اصلی آن را می‌توان به شکل زیر تعریف کرد:
(ژنتیک + هورمون‌ها + تغذیه) – استرس

2- چه زمان قد کشیدن ما متوقف می‌شود؟
از نظر ژنتیکی طوری برنامه ریزی شده‌ایم که پس از اتمام دوران بلوغ قد کشیدن متوقف شود. در این نقطه، فعل و انفعالات پیچیده ژن‌ها، موادمغذی و هورمون‌ها به اوج خود می‌رسد. وقتی ژن‌ها با همکاری هم رشد بدن را به نقطه‌ای رساندند که قادر به تولید مثل باشد، هدف رشد به اتمام رسیده است. این اتفاق به طور متوسط در سن 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران می‌افتد.

3- آیا پس از اتمام دوران بلوغ هم  قدمان بلندتر می‌شود؟
شواهد بسیار کمی از رشد قد بعد از دوران بلوغ دیده شده است. انسان‌ها معمولاً در دوران کودکی سریع‌ترین رشد را دارند. همچنین در دوران بلوغ نیز به خاطر جهش‌های رشد، رشد سریعی  دارند.

4- جهش‌های رشد چیستند؟
جهش رشد اصطلاحی است که برای افزایش سریع قد و وزن به کار می‌رود که معمولاً در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد. کودکان در دوران نوجوانی به بالاترین حد قد دوران بزرگسالی خود می‌رسند. این رشد قابل توجه، از قسمت‌های خارجی بدن شروع شده و به قسمت‌های داخلی‌تر ادامه می‌یابد. دست‌ها و پاها اولین جاهایی هستند که بزرگ می‌شوند. نیاز به کفش‌های تازه اولین نشانه تجربه جهش رشد است. دومین ناحیه بدن، طول پاها و دست‌ها است که بلندتر می‌شود. و آخر ستون فقرات ما رشد می‌کند. آخرین رشد پهن‌تر شدن سینه و شانه‌‍ها در پسران و پهن شدن لگن و ران‌ها در دختران است.

5- چه نوع رژیم غذایی به افزایش قد کمک می‌کند؟
یک رژیم غذایی سرشار از موادمغذی که شامل میوه‌ها و سبزیجات، لبنیات، سیریال، گوشت و میزان کافی آب باشد موجب تقویت فرایند طبیعی افزایش قد می‌شود.

6- آیا خواب در رشد انسان تأثیر دارد؟
بهره بردن از میزان کافی خواب برای عملکرد خوب هورمون‌های رشد ضروری است. نداشتن خواب کافی می‌تواند میزان هورمون رشدی که بدن تولید می‌کند را کاهش دهد.

7- هورمون‌های رشد چیستند؟
هورمون رشد انسان ماده‌ای است که توسط ساختاری نخود مانند که در عمق مغز درست پشت چشم‌ها وجود دارد تولید می‌شود. این ماده معمولاً طی ساعات اولیه خواب و پس از ورزش تولید می‌شود. عملکرد این هورمون‌ها تحریک و تقویت رشد در بدن انسان تا اتمام دوران بلوغ است.

8-  آیا مصرف هورمون رشد باعث بلندتر شدن قد می‌شود؟
مصرف هورمون رشد فقط  طی سال‌های شکل گیری موثر هستند. مصرف بیش از حد آن به صورت مصنوعی موجب رشد غیرطبیعی و نامناسب می‌شود. این واژه توسط تولیدکننده‌های مختلف مورد استفاده و سوءاستفاده برای فروش محصولات خود که ادعای تقویت رشد را دارند، قرار گرفته است. واقعیت این است که فروش داروهای هورمون رشد شدیداً تحت کنترل است و فقط توسط متخصین تجویز می‌شود.

9- آیا داروهایی وجود دارد که به افزایش قد پس از بلوغ کمک کند؟
هیچ دارویی وجود ندارد که موجب افزایش قد پس از دوران بلوغ شود. محصولات زیادی در بازار امروز همچنین ادعایی دارند اما همه آن‌ها هیچ سند و مدرک علمی نداشته و فاقد اعتبارند.

10- آیا تمرینات کششی به افزایش قد کمک می‌کند؟
برخی تمرینات کششی به افزایش قد در دوران بلوغ کمک می‌کند. پس از دوران بلوغ، این تمرینات فقط به اصلاح فرم و شکل بدن افراد بزرگسال کمک می‌کند. در خیلی افراد قوز پشت موجب کوتاه نشان دادن قد می‌شود و در همه سنین می‌توان با اصلاح چنین مشکلاتی قد را تا چندین سانتیمتر بالاتر برد.

11- آیا تنفس صحیح بر افزایش قد تأثیر دارد؟
تنفس صحیح باعث می‌شود اکسیژن لازم برای رشد در اختیار بدن قرار گیرد. فقط تنفس عمیق تنفس موثر به شمار می‌رود.

12- چطور می‌توان با عمل جراحی قد را بلندتر کرد؟
عمل های جراحی زیبایی افزایش قد پاها می‌تواند تا چندین سانتیمتر قد را بلندتر کند که البته عملی بسیار پیچیده، گران و دردناک است که نیاز به زمان ریکاوری طولانی دارد. در برخی مراکز ابتدا ارزیابی می‌کنند که بیمار تحمل دوران ریکاوری را دارد یا خیر بعد به انجام عمل می‌پردازند.

13- قد متوسط برای مردان و زنان چه میزان است؟
قد متوسط به نسبت محل زندگی افراد متفاوت است. یک فرد با قد متوسط در هلند شاید در ژاپن بلندقد به حساب آید.

14- آیا درست است که نسل حاضر از نسل های قبلی بلندقدتر شده است؟
به نظر می‌رسد که بین رشد اقتصادی و قد انسان‌ها ارتباط مستقیم وجود دارد. یک زمانی تصور می‌شد که آسیایی‌ها کوتاه قد هستند اما امروز به نظر می‌رسد که قد متوسط چینی‌ها و سایر آسیایی‌ها به طرز قابل توجهی بالا رفته است. رشد انسان به تسهیلات پزشکی، مراقبتی و غذایی بهتر پاسخ می‌دهد.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/8Q5OI
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.