4+1 مشکل خریداران نهال + راه حل انها

0 123

وقتی یک کشاورز و باغدار اقدام به احداث باغ می کند با مشکلات خیلی زیادی رو به رو می شود. گاهی به تنهایی می تواند تمامی این مشکلات را حل کند، ولی گاهی اتفاق می افتد که حل کردن این مشکلات فراتر از حد توانایی و اطلاعات او بوده و مجبور است از مشاوره و راهنمایی متخصصین خاص خود کمک بگیرد. ما در این مقاله می خواهیم ۵ مشکل عمده خرید آنان نهاد را برای احداث کنندگان باغ بیان کنیم و سعی می کنیم راه حل هایی نیز برای آنها ارائه دهیم.

images_1670860209.jpg

مشکل اولانتخاب گونه

مهمترین مشکل در خرید نهال انتخاب گونه نهال میوه است. کسانی که به احداث باغ می پردازد در زمین های آبا و اجدادی خود اقدام به این کار می کنند. خیلی کم اتفاق می‌افتد سرمایه‌گذاری بخواهد تمامی کشور ایران را مورد مطالعه قرار داده، سپس یک شهر را برای احداث باغ انتخاب کند. پس برخی از شرایط مانند جو اقلیمی و مهمتر از همه نوع بافت خاک دست کشاورز نیست تا بتواند ارقام نهال دلخواه را کشت کند. در این موضوع ما صرفا در مورد ph خاک صحبت خواهیم کرد.

  • تاثیر ph خاک در میزان باردهی آن ها

درختان برای اینکه بتوانند تغذیه خود را کامل کنند عناصر شیمیایی و مواد مغذی را با استفاده از ریشه جذب به سمت برگ ها هدایت می کنند، در آنجا طی عملکرد فتوسنتز این عناصر به اسید آمینه تبدیل می شود. ریشه های درخت صرفا می تواند عناصری را جذب کند که در آب حل می شوند. اگر میزان ph خاک کمتر باشد، خاک قلیایی و اگر افزایش یابد خاک باغ اسیدی است که کار را برای ریشه های درخت مخصوصاً نهال های جوان سخت می کند.

  • بالانس کردن ph خاک کشاورزی

اگر کشاورز نتواند ph خاک باغ خود را متعادل سازی کند و درختانی که در حالت خنثی و اسیدی دوست را انتخاب و کشت کند، مانند زغال اخته مطمعنأ اثرات مطلوبی به دنبال نخواهد داشت. میزان مناسب و استاندارد برای ph خاک ۵/۵ تا ۷/۵ در نظر گرفته اند. برای متعادل سازی خاک می توانید از ترکیباتی شیمیایی سولفات آلومینیوم و گوگرد همچنین سولفات آهن استفاده کنید. البته بیشتر توصیه می شود از کمپوست و کود های ارگانیک جهت کاهش دادن میزان ph خاک استفاده می کنند.

مشکل دومسن نهال و سن باروری و مقاومت نهال

  • سن نهال

اگر نهال های خریداری شده در تعداد خیلی زیاد باشد، سن باروری و سن نهال ها نیز متفاوت خواهد بود. همین امر میزان کوددهی و سمپاشی آنها را با اختلال روبرو می کند. یک کشاورز به هنگام خرید نهال باید دقت کند که تمامی نهال ها یک یا دو ساله باشند. آن هم از طریق ظاهر نهال فروخته شده مشخص نیست. قسمت فوقانی نهال در ظاهر یک تا دو سال را نشان می دهد، ولی در ریشه حتی به چهار سال نیز می رسد. کاملاً مشخص است که نحوه نگهداری و کاشت نهال های ۱ و ۲ سال با نهال چهار سال متفاوت می باشد در میزان کوددهی و آبیاری آنها باید دقت کرد.

images_1670860281.jpg

  • باروری و مقاومت نهال

مشکل بعدی در این زمینه برای باغدارانی که به احداث باغ تجاری پرداخته اند، سن باردهی نهال خریداری شده می باشد. این باغداران به دنبال تهیه ارقام نهالی هستند که در همان سال های اولیه باردهی مناسب داشته و همچنین مقاومت آنها در برابر بیماری ها نیز بیشتر باشد. تا ضعیف بودن سیستم دفاعی درخت تاثیری بر روی میزان تولید محصولات سالانه نداشته باشد. برای بازگشت سریع تر سرمایه کشاورزان و باغداران بهتر است آنها نژاد های اصلاح شده را خریداری کنند با این وجود در کاشت نهال های میوه باید چند سال جهت باردهی اقتصادی منتظر بمانند.

مشکل سومآب و هوا و بازهم آب و هوا !!!!

شما هر چقدر هم ارقام مقاوم نهال میوه را خریداری کنید، شکوفه و گل های درخت در برابر تشنج های هوایی کامل حساس بوده و باعث ایجاد تنش در آن ها می شود. از نظر بیشتر کشاورزان گل هایی آسیب دیده هستند که بر روی زمین ریخته اند، ولی گاهی آسیب دیدگی گل های درخت در ظاهر قابل تشخیص نمی باشد و صرفاً مادگی آن ها از بین می رود. برای این منظور بر حسب نوع و آب و هوا ارقام نهال های زود گل و دیر گل توصیه می شود تا باغدار خریداری کند.

ولی مشکل تنها به اینجا ختم نمی شود، برخی از گونه های نهال دیررس هستند. صرفاً باغدارانی که در مناطق کوهستانی زندگی می کنند، مشتاق معتبرترین شرکت خرید نهال دیرگل و دیررس هستند تا از آسیب های سرمای فروردین ماه در امان بمانند. ولی از سمت دیگر ممکن است با سرمای زودرس پاییزه مواجه شوند. در بعضی از مناطق، کوهستانی، میوه ها بطور کامل رسیده نمی شوند، چون مدت زمان روزهای آفتابی در این مناطق خیلی کم بوده و این میوه ها نمی توانند از نور خورشید به اندازه کافی استفاده کنند، تا به رشد کامل برسد.

مشکل چهارمگرده افشانی و عدم آشنایی باغدار با فرهنگ نوین باغداری

  • گرده افشانی

مشکل بعدی خریداران نهال میوه که به راحتی قابل حل می باشد و بیشتر باغداران سنتی به آن دقت خیلی زیادی ندارند گرده افشان ها می باشد. شما در باغ درختی را دیده باشید که دارای شکوفه های خیلی زیادی باشد، ولی به هنگام باردهی بار چندان مناسبی ندارد. این نشان از ناسازگاری در گرده افشانی می باشد. با اینکه بیشتر نهال ها و میوه ها خود ثمر هستند با این وجود برای باغ های تجاری توصیه می شود از گرده افشان استفاده کنند. تا اینجای کار هیچ مشکلی وجود ندارد.

  • اقدامات فرهنگی نوین کشاورزی

مشکلی دیگر در تهیه نهال برای کشاورزان این است که آنها خود را با شرایط کنونی کشاورزی وقف ندادند، با همان تفکر سنتی و گذشته اقدام به خرید نهال می‌ کنند، که میزان باردهی باغ آنها را کاهش می دهد. اقداماتی که امروزه کارشناسان توصیه می‌ کنند تا با انجام دادن آنها میزان محصولات تولیدی سالانه خود را افزایش بدهند را قبول نکرده و به روش سنتی خود ادامه می دهند، از سنت شکنی ترسیده و مجبور هستند مشکلات زیادی در خرید نهال، کاشت نهال و تولید محصول تحول کنند.

images_1670860315.jpg

مشکل پنجمبعد مسافت در خرید نهال از نهالستان

بیشتر کشاورزان به دنبال خرید نهال میوه از نهالستان های معتبری هستند که فروش نهال میوه را با شرایط خاص و ویژه انجام می دهد. قیمت نهال میوه در این نهالستان ها بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد. ولی یک مشکل وجود دارد ممکن است یک باغدار در شهر زاهدان باشد، یک نهالستان در شمال غرب کشور شناخته شده است، در شمال غرب کشور واقع شده، بعد مسافت واقعاً برای کشاورز خسته‌ کننده و ملال آور است. خوشبختانه این نهالستان هایی مانند برتر نهال اقدام به راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی بسیار قدرتمند در مراکز استان‌ها کرده است. کشاورزان می توانند بصورت اینترنتی نسبت به خرید نهال اقدام کرده و بعد از چند روز محصولات خود را با تضمین کیفیت و گارانتی دو ساله تحویل بگیرند. کشاورزان عزیز به هنگام خرید نهال باید دقت داشته باشند تا نهال خریداری شده دارای لیبل و شناسه از سازمان جهاد کشاورزی باشد.

کلام آخر

به عنوان یک جمع بندی باید بگوییم، یک کشاورز نمی تواند با خیال راحت دست بر روی یک گونه و ارقام نهال بگذارد و بگوید که من حتماً می‌خواهم این را خریداری کنم که امکان پذیر نیست. چون مشکلات زیادی در مقابل خرید نهالی که دوست دارد وجود دارد. برای این که بتوانید مشکلات موجود در برابر خرید نهاد را به راحتی حل کنید باید به چند نکته دقت داشته باشید:

  • حتماً از مشاوره و راهنمایی افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
  • به هنگام خرید نهال از نهاد استان های معتبر و شناخته شده که مجوز خود را از سازمان جهاد کشاورزی گرفته‌اند خریداری کنید.
  • قبل از خرید هرگونه نهاد تمامی اطلاعات لازم در مورد شرایط محیطی باغ خود را کسب کنید.

همچنین می توانید برای بهترین مرکز خرید نهال گردو ، سیب، به، انگور، زردآلو، پسته، شلیل، آلو و هلو،پسته، آلبالو از طریق شماره تلفن های زیر اقدام کنید.سالیانه با تولید انواع ارقام نهال های میوه با بیش از ۱ میلیون نهال، ۴۰۰ هزار اصله گردو و ۲۰۰ هزار اصله بادام آغاز کرده و آماده ارائه تمام خدمات در این ضمینه می باشد.

برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره مشکل خریداران نهال میتوانید از لینک زیر اقدام کنید

https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%BA%D8%B0%D8%A7-91/688100-%D9%BE%D9%86%D8%AC-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%84-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AD%D9%84-%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7

شماره تماس :

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/6KXi
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.