موافقت شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو ها

45

موافقت شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو ها

باز هم افزایش قیمت خودرو ها، چندی پیش در جلسه ای که شورای رقابت برگزار کرده بود با نظر افزایش قیمت خودرو های سایپا و ایران خودرو موافقت کرد

 

خودرو

 

امروز در جلسه شورای رقابت با افزایش ۰٫۴درصدی قیمت محصولات سایپا و ۱٫۸ درصدی محصولات ایران خودرو موافقت شد. رضا شیوا رئیس شورای رقابت اظهار داشت:امروز محور اصلی جلسه شورا ، بررسی بازار خودرو بود وی ادامه داد:شورای رقابت بیشتر نگران بازار خودرهایی است که انحصاری هستند و کاری با قیمت گذاری خودروهای رقابتی ندارد چراکه بازار نرخ آنها را تعیین می کند.

 

 

رئیس شورای رقابت افزود:بر این اساس مرکز ملی رقابت طبق دستور العمل قبلی شورا برای تعیین قیمت خودروهای انحصاری ، با توجه به اطلاعات بانک مرکزی در خصوص تورم بخشی و همچنین میزان رشد کیفیت خودروها، وضعیت قیمتی و میزان افزایش و یا کاهش نرخ محصولات را بررسی کرد. وی افزود:در گروه محصولات سایپا اگرچه تورم بخشی  4.4 درصدی گزارش شده اما به دلیل کیفیت پایین شامل جریمه منفی ۱٫۸۶ درصدی کم کیفیتی شده و میزان افزایش قیمت مورد قبول ۰٫۴درصد است.

 

شیوا تصریح کرد:در گروه ایران خودرو وضعیت کیفیت بهتر بوده و با وجود اینکه تورم بخشی کمتری نسبت به سایپا داشته اما شامل جریمه کم کیفیتی نشده و سقف افزایش قیمت مورد قبول در این گروه ۱٫۸درصد اعلام شده است. وی افزود:نرخ تورم بخشی محصولات ایران‌خودرو ۳٫۷۲ درصد بوده و این شرکت جایزه کیفیت ۰٫۱ درصدی دریافت کرده است.

 

با توجه به وضعیت رکودی بازار ،افزایش قیمت خیلی منطقی نیست اما شورا بر حسب وظیفه سقف افزایش را محاسبه و اعلام کرده و خودروسازان می توانند برای جذب مشتری ،میزان کمتری نرخ محصولات خود را بالا ببرند. وی در خصوص برنامه شورا در جلسه آینده گفت:ممکن است پس از بررسی کامل ،برخی خودروها به ویژه در گروه ایران خودرو که رقیب وارداتی دارند از دستورالعمل تعیین قیمت خارج شوند

 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/kLyh
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.