rouzegar
فرش ماشینی
دسته بندی موضوعات

قانون صدور چک

قانون صدور چک

موضوع این مقاله در خصوص قانون صدور چک می باشد. چک وسیله ای برای انتقال وجه است. لازم بذکر است که چک ذاتا تجاری نمیباشد ولی مقرراتی مانند ضمانت، ظهرنویسان شامل حقوق قضایی چک به حساب میایند.
چک با اسناد تجاری مانند سفته تفاوت هایی دارد و ذاتا وسیله ای برای وصول طلب است. این مورد گفتنی نیز میباشد که در کشورهایی استفاده از چک تا حدی رواج دارد که تا حدودی جایگزین اسکناس نقدی در آن کشور شده است !
مواردی که باید بر روی چک نوشته شود و وجود داشته باشد شامل: تاریخ صدور، محل صدور، مبلغ و امضاء و موارد دیگر مانند ضامن و یا ظهرنویسی میباشد که باید در بررسی صحت چک به آن توجه کرد. البته ناگفته نماند که شیوه هایی در کلاهبرداری وجود دارد که شما میتوانید برای اطمینان بیشتر از وکیل پایه یک دادگستری کمک گرفته تا دچار مشکل نشوید. قابل توجه است که مشاور حقوقی ما، مشاوره رایگان نیز ارایه میدهد.

قانون صدور چک

تاریخ صدور چک
بر اساس ماده 311 قانون تجارت چک نمیتواند وعده دار باشد و بر اساس تاریخ صدور آن به محض ارایه آن تسوط شخص به بانک قابل نقد شدن باشند.

محل صدور چک
بر اساس ماده 315 قانون تجارت اگر امکان بررسی چک همان محل صدور آن باشد، دارنده چک موظف است ظرف 15 روز از تاریخ صدور،وجه آن را مطالبه نماید و اگر از شهری به شهر دیگری در ایران رفته باشد ظرف 45 روز باید وجه آن توسط شخص مطالبه شود. به موجب قانون 10 صدور چک شخص برای چک های بلامحل باید طرف 6 ماه از تاریخ وصول به بانک مراجعه کند، بعد از این تاریخ دیگر حق شکایت کیفری نخواهد داشت.

مبلغ چک
مبلغ نوشته شده بر روی کاغذ چک هم میتواند با اعداد باشد و هم با حروف، گرچه با حروف اجباری نیست ولی برای جلوگیری از سوء استفاده بههتر است با حروف هم نوشته شود. لازم به ذکر است که اگر اختلاف قیمت بین اعداد و حروف مندرج بر روی چک صورت گیرد بعضی از بانک ها آن را برگشت میزنند و نامعتبر میخوانند.

امضاء چک
لازم به ذکر است که در چک امضا صادر کننده الزامی میباشد و مانند سفته نیست که با مهر هم بشود تایید اعتبار کرد. چراکه قانون برای صاحبان چک مجازات کیفری قرار داده است و کمی در این قضیه سخت گیرانه تر رفتار میشود.

انتقال چک
آنچه که در ظهرنویسی چک قابل توجه است این است که فقط با امضا در پشت برگه چک، میتوان آن را به شخص دیگر انتقال داد. حتی گاهی تمام پشت نویسی های چک انجام میشود و فقط جای نام خالی میماند که میتوان آن توسط آخرین فردی که به آن دست به دست شده است نوشته شود.

لازم به ذکر است که شما عزیزان میتوانید جهت مشاوره در زمینه چک و مطالبات مالی با کارشناسان ما مشورت کرده و از تجربیات آن ها در این زمینه استفاده کنید. دفتر وکالت ما با دارا بودن وکیل پایه یک دادگستری مجرب، آمادگی خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد. وکیل و مشاور حقوقی ما آقای شاهین قیصری با دارا بودن تجربه بیش از 12 سال وکالت در عرصه های مختلف، میتواند تکیه گاهی محکم برای شما عزیزان باشد.

با ما تماس بگیرید

www.vakilp1.com | info@vakilp1.com

021-44276324-5 | 09126773436

 

 

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×