rouzegar
روزگار
دسته بندی موضوعات

رقص کردی و آذری + آموزش کامل آموزش رقص ایرانی

رقص کردی و آذری + آموزش کامل آموزش رقص ایرانی

کلیپ رقص , فیلم رقص , رقص ایرانی , فیلم رقص ایرانی , کلیپ رقص ایرانی , آموزش رقص , رقص ایرانی

دانلود فیلم کامل آموزش رقص ایرانی

کلیپ رقص , فیلم رقص , رقص ایرانی , فیلم رقص ایرانی , کلیپ رقص ایرانی , آموزش رقص , رقص ایرانی

آموزش رقص

 

 به دستور کار گزار ساماندهی سایت های ایرانی محتوای مطلب مورد نظر که مجرمانه بررسی و حذف شد

 

این مطلب در مورد آموزش متنی رقص محلی می باشد

 

آموزش رقص کردی-رقص کردی (هه‌لپه‌رکی: Helperkê، هه‌لپه‌رین، Helperîn: رقصیدن)، رقصی گروهی و‌ شامل چند نوع است. در تمامی این رقص‌ها گروه که‌ به‌ صورت حلقه‌ای دور هم گرد آمده‌اند از چپ به‌ راست حول نقطه‌ ای می‌گردند.

در رقص کردی یک نفر راهنمای صف رقصندگان می‌شود و با چرخاندن دستمال و آغاز حرکات رقص را به بقیه منتقل می‌کند.

به این فرد راهنما «سرچوپی‌کش» گفته می‌شود. در صف رقص هر کس با دست چپ، دست راست نفر بعد را می‌‌گیرد که اصطلاحاً این حالت را " گاوانی" می‌‌نامند. گاهی گاوانی به‌ معنی انتهای صف نیز می‌آید.در رقص کردی شیوه‌ گرفتن دست همدیگر توسط افراد گروه بستگی به‌ نوع رقص دارد.

انواع رقص کردی

از رقص های کردی میتوان دیلان، چه‌پی، سی‌پی‌یی، گه‌ریان و غیره‌… را نام برد.

چه‌پی یا چوپی رقص کردی ساده‌ و دسته‌جمعی نسبتاً آرامی است که‌ در ابتدای مراسم رقص از آن استفاده‌ می‌شود.

در برخی رقص‌های کردی مانند رقص گه‌ریان که‌ رقص بسیار سریعی است یکی از رقصندگان روبروی صف می‌ایستد و با دو دستمال بلند در دست به رقص ادامه می‌دهد که به این حالت در رقص کردی «دودستماله» می‌گویند.

سێپێێی (یا سپیی) نیز رقص کردی نسبتاً تندی است که‌ منشأ آن مناطق مکریان مانند مهاباد و پیرامون آن بوده‌است.

دیلان رقصی کردی گروهی است که‌ یک در میان پسر و دختر دست همدیگر را میگیرند.
رقص کردی در زمان های قبل از اسلام ذکری بود برای خداوند وهمچنین در اکثر مواقع آنرا در مقابل معبد آناهیتا و برای باز گو کردن وقایع جنگهایشان به نمایش می گذاشتند.

رقصهای‌ محلی‌ با موسیقی‌ کردی‌ پیوندی‌ ابدی‌ داشته‌ و معمولاً زنان‌ و مردان‌ عشایر در مراسم‌ شادی‌ به‌ دور از ابتذال‌ دایره‌ وار دست‌ یکدیگر را گرفته‌ به‌ پایکوبی‌ می‌پردازند، در اصطلاح‌ محلی این‌ حالت‌ را گنم‌ و جو (یعنی‌ گندم‌ و جو) می‌نامند (در منطقه‌ مهاباد به‌ آن‌ رَشبَلک‌ می‌گویند).

تقسیم‌بندی‌ رقصهای‌ کردی‌  :

رقصهای‌ محلی‌ کردی‌ را به‌ دو دسته‌ می‌توان‌ تقسیم‌ نمود:

۱- رقصهای‌ مذهبی‌

۲- رقصهادی‌ محلی‌ کردی‌ (عشیره‌ای‌)

 

آموزش رقص


رقص, آموزش رقص, آموزش رقص ایرانی


الف‌ – رقصهای‌ مذهبی‌:

آموزش رقص-منظور از این‌ رقصها، حرکات‌ پر شور در اوایش‌ می‌باشد که‌ به‌ سماع‌ معروف‌ بوده‌ و در تکایا اجرا می‌شود در این‌ نوع‌ رقص‌ دراویش‌ در عالم‌ بیخودی‌ حرکات‌ سر و گردن‌ خود را موسیقی‌ ریتمیک‌ هماهنگ‌ کرده‌ اصطلاحاً در وجد به‌ سماع‌ می‌پردازند.

ب‌ – رقصهای‌ محلی‌ کوردی‌ عشیره‌ای‌:

آموزش رقص-رقصهای‌ محلی‌ کردی‌ را می‌توان‌ از ریشه‌ دارترین‌ و کهن‌ترین‌ رقصها دانست‌. هل‌ پرین‌ (حمله‌ کردن‌) یا رقص‌ کردی‌ در گذشته‌ صرفاً با هدف‌ آماده‌ سازی‌ و تقویت‌ نیروی‌ جسمانی‌ و روحی‌ مردم‌ مناطق‌ کردنشین‌ انجام‌ می‌شد چرا که‌ مردمان‌ این‌ مناطق‌ در گذشته‌های‌ نه‌ چندان‌ دور همواره‌ شاهد جنگهای‌ قبیله‌ای‌ بودند و همین‌ امر حفظ‌ و آمادگی‌ همیشگی‌ را طلب‌ می‌کرد لذا مردمان‌ این‌ مناطق‌ در وقفه‌های‌ بین‌ جنگها و به‌ مناسبتهای‌ مختلف‌ دست‌ در دست‌ یکدیگر آمادگی‌ رزمی‌و شور و همبستگی‌ پولادین‌ خویش‌ را به‌ رخ‌ دشمنان‌ می‌کشیدند.

رقص‌ کردی‌ را یک‌ رقص‌ رزمی‌می‌دانند که‌ دارای‌ صلابت‌ و متانتی‌ خاص‌ بوده‌ و یاد آور یکپارچگی‌ این‌ مردمان‌ غیور در تمامی‌ ادوار می‌باشد.

در رقصهای‌ کردی‌ تمامی‌ رقصندگان‌ به‌ سر گروه‌ چشم‌ دوخته‌ و با ایجاد هماهنگی‌ خاصی‌ وحدت‌ و یکپارچگی‌ یک‌ قوم‌ ریشه‌ دار را به‌ تصویر می‌کشند برخی‌ رقصهای‌ کردی‌ دارای‌ ملودیهای‌ خاصی‌ بوده‌ و توسط‌ گروهی‌ از زنان‌ ومردان‌ اجرا می‌شوند و در برخی‌ از رقصها یکی‌ از رقصندگان‌ از دیگران‌ اجرا شده‌ و در وسط‌ جمع‌ به‌ تنهایی‌ به‌ هنرنمایی‌ می‌پردازند و در این‌ حالت‌ معمولاً رقصنده‌ دو دستمال‌ رنگی‌ در دستها نگه‌ داشته‌ و با آنها بازی‌ می‌کند که‌ اصطلاحاً به‌ این‌ نوع‌ رقص‌ دو دستماله‌ می‌گویند و بیشتر در کرمانشاه‌ مرسوم‌ است‌.

نمایشها و رقصهای‌ کردی‌ را می‌توان‌ به‌ چند قسمت‌ اصلی‌ ذیل‌ تقسیم‌ کرد:

۱- گه‌ ریان‌ ۲- پشت‌ پا ۳- هه‌ لگرتن‌ ۴- فه‌ تاح‌ پاشا۵- لب‌ لان‌۶- چه‌ پی‌ ۷- زه‌ زنگی‌ ۸- شه‌ لایی‌ ۹- سی‌ جار ۱۰- خان‌ امیری‌

رقص گه‌ریان‌ :

آموزش رقص-رقص کردی گه‌ریان‌:گه‌ریان‌ در زبان‌ کردی‌ به‌ معنی‌ گشت‌ و گذار و راه‌ رفتن‌ بوده‌ و حرکات‌ مختص‌ این‌ رقص‌ نیز معنای‌ گشت‌ و گذار در ذهن‌ تداعی‌ می‌کنند.

گه‌ ریان‌ دارای‌ دو مقام‌ بوده‌ که‌ یکی‌ متعلق‌ به‌ مناطق‌ روستایی‌ و دیگری‌ مناطق‌ شهری‌ می‌باشد این‌ رقص‌ نرم‌ و آهسته‌ و با لطافتی‌ خاص‌ شروع‌ شده‌ و به‌ تدریج‌ تندتر می‌شود. ملودی‌ مربوط‌ به‌ این‌ رقص‌ با تنوع‌ در ریتم‌ و نوساناتی‌ در اجرا تا پایان‌ ادامه‌ می‌یابد.

در این‌ رقص‌ در واقع‌ تاثیر گشت‌ و گذار در زندگی‌ کردها به‌ نمایش‌ گذاشته‌ می‌شود و تنوع‌ ریتم‌ در این‌ رقص‌ گویای‌ تجربیاتی‌ است‌ که‌ در گشت‌ و گذار به‌ دست‌ می‌آیند و می‌توان‌ گفت‌ این‌ رقص‌ زیبا تبلیغی‌ است‌ برای‌ خوب‌ نگریستن‌ در اشیاء و طبیعت‌.

در این‌ رقص‌ کردی زندگی‌ با فراز و نشیب‌ و زیر و بم‌ هایش‌ به‌ تصویر کشده‌ شده‌ و بر ضرورت‌ بینایی‌ و کسب‌ تجربه‌ برای‌ رویارویی‌ با رودخانه‌ پر تلاطم‌ زندگی‌ تاکید می‌شود. این‌ رقص‌، رقصندگان‌ را برای‌ رقصهای‌ پر تحرک‌ تر بعدی‌ آماده‌ می‌کند.

تقریباً در کل‌ مناطق‌ کردنشین‌ ملودی‌ این‌ رقص‌ به‌ شکلی‌ یکسان‌ نواخته‌ می‌شود و در این‌ رقص‌ نخستین‌ حرکت‌ با پای‌ چپ‌ آغاز شد و حرکت‌ پای‌ دیگر همواره‌ با سر ضربهای‌ دهل‌ که‌ معمولاً باریتم‌ دو تایی‌ اجرا می‌شوند عوض‌ می‌شود.

رقص پشت‌ پا:

رقص کردی پشت‌ پا:پشت‌ پا رقصی‌ است‌ که‌ کمی‌ تندتر از گه‌ ریان‌ اجرا شده‌ و در بیشتر مناطق‌ کردنشین‌ مخصوص‌ مردها می‌باشد رقص‌ پشت‌ پا همانطور که‌ از نامش‌ پیداست‌ انسان‌ را به‌ هوشیاری‌ و به‌ کارگیری‌ تجارب‌ می‌خواند تا مبادا شخص‌ در زندگی‌ از کسی‌ پشت‌ پا بخورد.

رقص کردی هه‌لگرتن‌ :

هه‌ لگرتن‌ در لغت‌ به‌ معنای‌ بلند کردن‌ چیزی‌ می‌باشد. این‌ رقص‌ کردی بسیار پر جنب‌ و جوش‌ و شاد اجرا می‌شود که‌ با شور و جنب‌ و جوش‌ بسیار به‌ سوی‌ هدف‌ روانه‌ است‌. ریتم‌ تند ملودی‌ مخصوص‌ این‌ رقص‌ کردی هر گونه‌ کسالت‌ و خمودی‌ را نفی‌ کرده‌ و بر اهمیت‌ نشاط‌ و هدفمندی‌ در زندگی‌ تاکید دارد.

رقص فتاح‌ پاشایی‌ :

فتاح‌ از نظر لغوی‌ به‌ معنی‌ جنبش‌ و پایکوبی‌ است‌.

ملودی‌ این‌ رقص‌ کردی در سر تاسر کردستان‌ به‌ شکلی‌ یکنواخت‌ و با ریتمی‌ تند اجرا می‌شود و لذا این‌ رقص‌ کردی بسیار پر جنب‌ و جوش‌ می‌باشد بیشتر مردم‌ کردستان‌ از این‌ رقص‌ استقبال‌ می‌کنند. این‌ رقص‌ نشانگر انسانی‌ است‌ که‌ به‌ شکرانه‌ کسب‌ موفقیت‌ها و استفاده‌ از نعمتهای‌ خداوندی‌ خوشحالی‌ خود را به‌ نمایش‌ گذاشته‌ است‌.

رقص کردی لب‌ لان‌ :

این‌ رقص‌ با ریتمی‌ نرم‌ و آهسته‌ پس‌ از فتاح‌ پاشا اجرا می‌شود و می‌توان‌ در آن‌ لزوم‌ تنوع‌ در زندگی‌ را مشاهده‌ کرد. پس‌ از اجرای‌ پر جنب‌ و جوش‌ رقصها گه‌ ریان‌، پشت‌ پا، هه‌ لگرتن‌ و فتاح‌ پاشا به‌ ضرورت‌، رقصندگان‌ لب‌ لان‌ می‌رقصند تا کمی‌ استراحت‌ کرده‌ و تجدید قوا کنند رقص‌ لب‌ لان‌ در واقع‌ انسان‌ را از غلبه‌ احساسات‌ زودگذر نهی‌ کرده‌، وی‌ را پس‌ از طی‌ مرحله‌ ضروری‌ شور و مستی‌ به‌ قلمرو تفکر دور اندیشی‌ و باز نگری‌ رهنمون‌ می‌سازد در این‌ رقص‌، شرکت‌ کنندگان‌ آرامش‌ خاصی‌ را احساس‌ می‌کنند.

رقص کردی چه‌پی‌ :

رقص چه‌پی‌ همانطور که‌ اسمش‌ پیداست‌ به‌ معنای‌ چپ‌ می‌باشد ملودی‌ این‌ آهنگ‌ با وزن‌ دو تایی‌ اجرا شده‌ و در بیشتر مناطق‌ کردنشین‌ از جمله‌ کرمانشاه‌، کردستان‌، سنجابی‌، بسیار از آن‌ استقبال‌ می‌شود.

فلسفه‌ این‌ رقص‌کردی قوت‌ بخشیدن‌ به‌ قسمت‌ چپ‌ بدن‌ می‌باشد چرا که‌ معمولاً قسمت‌ چپ‌ بدن‌ در انجام‌ امور روزمره‌ نقش‌ کمتری‌ داشته‌ و به‌ مرور زمان‌ تنبل‌ می‌شود و برای‌ استفاده‌ متعادل‌ از تمامیت‌ جسمانی‌ همواره‌ باید بکارگیری‌ اعضاء سمت‌ چپ‌ بدن‌ آنها را تقویت‌ کرد.

به‌ همین‌ منظور در رقص‌ چه‌ پی‌ قسمت‌ چپ‌ بدن‌ تحرک‌ بیشتری‌ یافته‌ و از خمودگی‌ خارج‌ میگردد. در منطقه‌ کرمانشاه‌ بیشتر زنها از این‌ رقص‌ استقبال‌ می‌کنند.

رقص کردی زه‌‌نگی‌ یا زندی‌ :

در این‌ رقص‌ رقصندگان‌ یک‌ قدم‌ به‌ جلو گذاشته‌ و سپس‌ یک‌ قدم‌ به‌ عقب‌ می‌روند و این‌ حالت‌ تا پایان‌ ادامه‌ می‌یابد در این‌ رقص‌ ضرورت‌ احتیاط‌، دور اندیشی‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ عملکرد از جانب‌ انسان‌ به‌ تصویر کشیده‌ می‌شود. در واقع‌ در این‌ رقص‌ سنجیده‌ گام‌ برداشتن‌ تبلیغ‌ می‌گردد.

رقص کردی شه‌ لایی‌ :

این‌ رقص‌ را که‌ با ریتم‌ لنگ‌ اجرا می‌شود می‌توان‌ یک‌ تراژدی‌ شکست‌ دانست‌ در این‌ رقص‌ کردی قدمها لنگان‌ لنگان‌ برداشته‌ می‌شوند تا شکست‌ در برابر چشمان‌ حضار ترسیم‌ گردد و در ترسیم‌ این‌ مصیبت‌ کسی‌ زبان‌ به‌ سخن‌ نگشاید.

رقص کردی سه‌ جار :

این‌ نوع‌ رقص‌ کردی با ریتم‌ آرام‌ و گاهاً تند است‌ که‌ همان‌ طور که‌ از اسمش‌ بر می‌آید به‌ معنی‌ سه‌ بار (سێ‌ در رسم‌ الخط‌ کوردی‌) است‌ که‌ در آن‌ سه‌ حرکت‌ پا و سه‌ حرکت‌ به‌ جلو وجود دارد و به‌ گونه‌ای‌ یاد آور عدد مقدس‌ ۳ در فرهنگ‌ فلکلوریک‌ کردهاست‌.

آموزش رقص بلوچی
 

آموزش رقص


رقص, آموزش رقص, آموزش رقص ایرانی
 

آموزش رقص-رقص بلوچی -بر گونه‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر کدام در مناسبت ویژه‌ای به اجرا گذاشته می‌شوند؛ در یک تقسیم بندی می‌توان رقص بلوچی را به دو نوع مردانه و زنانه تقسیم بندی کرد (اگرچه این رقص‌ها در گذشته به صورت گروهی مرد و زن نیز اجرا می‌شده‌اند).

از انواع رقص زنانه بلوچی می‌توان به رقص چاپی اشاره کرد که صورت ویژه آن کوبیدن متناوب پا بر زمین به دنبال ضرب‌های مشخص ساز دایره می‌باشد.

در میان رقص‌های مردانه بلوچ نیز می‌توان به رقص شمشیر و یا صورت ساده تر آن یعنی رقص چوب اشاره کرد که به همراه دهل و ساز (به زبان بلوچی دول و ساز) اجرا می‌شوند.

رقص بلوچی آمیزه‌ای است از حرکات ریتمیک دستان رنانی که پر از النگوهای نقره‌ای است. همانند آنچه که در دوره پهلوی در ایران و توسط گروهای فلکلور رایج بوده است.

رقص محلی لری در کهگیلویه و بویراحمد:
 

آموزش رقص

 

رقص, آموزش رقص, آموزش رقص ایرانی
 

 آموزش رقص-در استان کهگیلویه و بویراحمد مردان و زنان پایبند به فرهنگ و اصول قومی و عشایری خود به مانند دیگر بخش های قوم بزرگ لر از ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی خاصی تبعیت می کنند ، که این نمودهای فرهنگ قومی از ریشه مشترک ، تنومند و دیرین فرهنگ قوم بزرگ لر هستند. یکی از این مقولات رقص و حرکات موزون در نزد لرهای کهگیلویه و بویراحمد است.

رقص چوب بازی مردان و نیز رقص دستمال بازی زنان در بین مردمان سرزمین چهارفصل کهگیلویه وبویراحمد متداول است.

رقص چوب بازی :

آموزش رقص-چوب بازی مردان که ترکه بازی نیز گفته می شود سنبل خشونت ، شور ، هیجان و نیز تند و

خشن و پر تحرک است.

چوب بازی یا ترکه بازی رقصی است جدی و پرتحرک که تقویت روحیه جنگ آوری و آفندی را در خود دارد.بدین سان که یکی از مردان چوب بلندی را که به قطر ۲ تا ۳ سانتیمتر و ارتفاع ۵/۱ متر و بیشتر از نوع ترکه است ، بدست می گیرد و وظیفه اش فرود آوردن ترکه یا چوبدستی و زدن ضربه به پای طرف مقابل است. مدافع بر آن سعی است تا چوبدستی را با حرکت چوب خود دفع کند و مانع اصابت چوبدستی به پایش شود.در خلال این مدت شهنا زن ﴿ سرنا زن ﴾ تبیره زن بهکارشان ادامه می دهند و با چند بار رفت و برگشت طرفین که هماهنگی با ساز و دهل دارد.

در فرصتی مناسب چوبدستی کوچکتر که در دست ضارب است ، اشتلم کنان فرود می آید و قبل از فرود آمدن ضربه ، های و هوی و ناورد کردن ضارب به گوش تماشا چیان می رسد.

ضارب وظیفه دارد چوب بزرگتر را که آلت دفاعی است بردارد و چوب کوچکتر را به دست مضروب  یا فرد دیگری بدهد.در صورت متشخص بودن متهاجم برای رعایت احترام او ، یکی از اطرافیان که اغلب از منسوبان او است چوب دفاع را از او می گیرد . در این میان هم تعارفات به گونه ای عجولانه رواج دارد.و دور تسلسل ادامه می یابد تا توشمال یا مهتر ﴿ ساز و دهل زن ﴾ پس از یکی ، دو ساعت پایان بازی را اعلام می کنند و آنگاه زنان کار رقص را از سر می گیرند.
 

آموزش رقص


رقص, آموزش رقص, آموزش رقص ایرانی
 

رقص چوپی یا دستمال بازی :

آموزش رقص-رقص زنان که چوپی گفته می شود بر دو نوع سه پا و پنج پا است ، کاملا آرام و ملایم و خالی از نشاط و شور و نمادی از متانت و بردباری و تحمل مشقاتی است که در طول تاریخ بر زنان روا شده است.

رقص زنان به گونه گروهی ملبس به لباس های زینتی در میدان به صورت دایره است که با داشتن دو تکه دستمال رنگی در هر دو دست بصورتی آرام و با نظم کامل انجام می شود . این خود احترام عمیق به زن را به اثبات می رساند و دو گونه رقص نیز در یک زمان انجام نمی پذیرد.

در این رقص زنان صفی دایره شکل تشکیل داده و بصورت هماهنگ و منظم دستمال های رنگی را که در دستان خود دارند در هوا می چرخانند ، توام با رقص منظم و آهنگین پا.این رقص با همراهی ساز و دهل و سرنا است.

رقص محلی بختیاری

رقص‌عروسی

در مراسم عروسی زن ومرد بطور گروهی باهم می‌رقصند و با اینکه قید و بند حجاب کاملاً در این منطقه وجود دارد ر(البته‌برای‌غریبه‌ها)، در مراسم شادمانی شرکت آنها در رقص‌های گروهی مجاز است و می‌توانند دست در دست دیگر رقصندگان با آهنگ ساز و دهل برقصند.

رقص دستمال

رقص محلی زنان در این هنگام تماشایی است، زیرا زنان با لباسها ی رنگارنگ و زیور آلات مخصوص، در رقص دستمال شرکت می‌کنند. دو عدد دستمال در دو دست خود میگیرند و با تکان دادن دست و پا و جلو و عقب رفتن، در محیط دایره فرضی می‌رقصند، در حالی که تماشاگران آنها را در بر گرفته‌اند هرکه قدرت تحمل رقص بیشتری را داشته باشد مورد تشویق تماشاچیان قرار می‌گیرد.

رقص آرام

در این نوع رقص، رقصندگان سه قدم به طور ضربی به جلو بر می‌دارند و دو قدم به عقب بر می‌گردند و این رفتار طوری تنظیم شده است که از دایره منظم رقص خارج نمی‌شوند، ریتم این نوع رقص به نسبت رقص‌های دیگر بختیاری آرام است.

رقص تـند

در این نوع رقص نیز حرکات پاها مثل رقص آرام است با این تفاوت که رقص ریتم تندی دارد. اجرا کنندگان رقص دستمال‌ها را تندتند به دور سر می‌چرخانند و روی شانه‌ها می‌اندازند. گام‌ها نیز به صورت تند به طرف جلو برداشته می‌شوند ولی رقصندگان به عقب بر نمی‌گردند.

رقص مجسمه

این رقص با آهنگ ساز اجرا می‌شود. هر وقت که نوای ساز قطع می‌شود، رقص کننده نیز در همان حال به آن حالتی که آخرین لحظه آهنگ بوده، در جای خود می‌ایستد و تا آهنگ بعدی نواخته نشده حق ندارد از خود حرکتی ظاهر نماید. مهارت رقصنده در حالتی مشخص می‌شود که بتواند به موقع توقف کند و به موقع حرکت نماید.

رقص عربی

آموزش رقص-رقص عربی یا رقص شرقی یا رقص خاورمیانه‌ای، که در غرب به «رقص شکم» Belly dance شهرت یافته‌است، رقصی عموماً ویژهٔ زنان است. شاید اطلاق نام "رقص شکم" به این نوع رقص چندان بامسمی نباشد چرا که در رقص عربی اکثر قسمت های بدن به کار گرفته شده و مهمترین حرکت های این رقص،حرکت های باسن است.

این رقص و موسیقی مربوط به آن تقریبا همان موسیقی و رقص دوران ساسانیست. خسرو پرویز که بسیار به هنر علاقمند بود از سراسر ایران هنرمندان را گردآوری کرده و زمینه رشد آنان را فراهم می نمود. در این زمان موسیقی ساسانی و رقص ساسانی شکل گرفت.

پس از یورش اعراب چون اعراب ساز و موسیقی نداشتند این موسیقی در دربار بنی عباس دوباره شکوفا شد و هنرمندان ایرانی دوباره به هنرنمایی پرداختند. اما از آنجا که پس از حمله اعراب بسیاری از اسناد تاریخی سوزانیده شد ، مستندات زیادی از رقص و موسیقی ساسانی باقی نماند و به اشتباه این رقص و موسیقی را عربی نام نهادند در حالی که در عربستان اصلا سازی در کار نبود که موسیقی و رقص را در پی داشته باشد.

البته در مورد تاریخ و پیدایش رقص عربی تئوری های دیگری نیز وجود دارد که منشا این رقص خاورمیانه یا شمال افریقا بوده است.

 رقص، معمولاً به حرکت‌های انسان که برای بیان یک حالت انجام می‌گیرد گفته می‌شود. رقص می‌تواند در یک محیط اجرایی، روحانی یا اجتماعی اجرا شود. واژهٔ رقص همچنین برای نشان دادن جنبش‌های موزون و ترازمند جانداران و اشیاء دیگر به کار می‌رود مانند رقص برگ‌ها، رقص  رقص باد و …

رقص، بر خلاف برخی از فعالیت‌های انسان آغازین مانند ساخت ابزارهای سنگی، شکار نقاشی در غار و غیره، رقص هیج نوع جسم فیزیکی از خود به جای نمی‌گذارد. بنابراین صحبت کردن درباره زمان ورود رقص به فرهنگ بشر غیرممکن است. با این وجود، قطعاً رقص بخش مهمی از مراسم، تشریفات، جشن‌ها و سرگرمی بدوی‌ترین تمدن‌های بشر بوده‌است. باستان شناسی ردپاهایی از رقص را در دوران قبل از تاریخ از جمله در نقاشی‌های مقبره‌های مصری در حدود ۳۳۰۰ پیش از میلاد و نقاشی‌های پناهگاه صخره‌ای بیمبتکا در هند نشان می‌دهد.

یکی از بدوی‌ترین کاربردهای سازمان‌یافته رقص در بازگویی نمایشی داستان‌های اساطیری بوده‌است. در واقع قبل از معرفی زبان‌های نوشتاری، رقص یکی از روش‌های اصلی انتقال این داستان‌ها از نسلی به نسل دیگر بود.

گرچه رقص و موسیقی به دوران قبل از تاریخ برمی گردند، معلوم نیست که کدام یک «زودتر» به وجود آمده‌است. با این وجود از آنجا که «ضرب‌آهنگ» و «صدا» در نتیجه حرکت ایجاد می‌شوند و موسیقی می‌تواند حرکت را القا کند، به نظر می‌رسد که رابطه این دو (رقص و موسیقی) همواره به شکل همزیستی بوده‌است.

بسیاری از شکل‌های آغازین موسیقی و رقص با هم ایجاد و اجرا شده‌اند. این تکامل دوگانه در دوران مختلف ادامه داشته و باعث ابداع گونه‌هایی از رقص / موسیقی شده‌است، از جمله: دیسکو، سالسا، الکترونیکا و هیپ‌هاپ. برخی از سبک‌های موسیقی مانند موسیقی باروک و رقص باروک رقص موازی دارند، در حالی که سبک‌های دیگر به طور جداگانه ایجاد شدند: موسیقی کلاسیک و باله کلاسیک.

هر چند رقص همراه با موسیقی است، می‌توان آن را به طور مستقل ارائه کرد یا از آهنگ خود رقص استفاده نمود (رقص پا). رقص‌های همراه با موسیقی، بسته به سبک رقص ممکن است با موسیقی هم‌زمان باشند یا نباشند. رقصی که بدون موسیقی اجرا می‌شود، «رقص با ریتم خود» نامیده می‌شود.

به افرادی که به انجام رقص می‌پردازند رقصنده می‌گویند و به خود کنش، رقصیدن یا رقص گفته می‌شود.

انواع رقص در فرهنگ های مختلف:

رقص باله

رقص باله کلاسیک

رقص باله نئوکلاسیک

رقص باله مدرن و یا رقص معاصر

رقص سنتی و یا رقص ملی :

رقص با شمشیر، سیستان

رقص سیستانی

رقص آذربایجانی

رقص تاجیک

رقص گرجی

رقص ایرانی

رقص کردی

رقص عربی

رقص هندی

فولکلوریکو

رقص لری

رقص بندری

رقص شمالی یا گیلانی

رقص بلوچی

رقص اسپانیایی

فلامنکو

رقص بالروم:

چاچا

سالسا

تانگو

دیسکو

پازا دبله

رقص آئینی:

سماع

رقص‌های شیطان در سریلانکا

رقص در نواحی مختلف ایران:

عناوین رقص نواحی را از شمال البرز آغاز می‌کنیم.

رقص در گیلان:

رقص مردانه گیلان در پی پیروزی کشتی گیران و نواختن رقاصی مقام یا رقصی مقام، توسط سرنا و نقاره از سوی مردان به اجرا در می‌آید. رقصنده دست‌ها را بر کمر می‌گذارد و تنها با پیش و پس کردن پاها، به اجرای رقصی می‌پردازد که "پابازی" نام دارد. رقص رایج زنان این منطقه قاسم آبادی است. رقصنده دو لیوان یا استکان را با هر دست خود برداشته که در اصطلاح به آن دس سنج گفته می‌شود. در واقع تنظیم ریتم رقصنده، توسط ضربات استکان‌ها یا اشیا فلزی دیگری صورت می‌گیرد. دیگر رقص زنانه این منطقه، رقص چراغ است که مجری با قرار دادن پایه چراغ گردسوز روشن بر دندان‌های خود و ایجاد حالتی خاص، به رقص می‌پردازد. رقص در گیلان انفرادی است.

رقص در مازندران:

سما، لاک سری سما یا چکه سما، تقریبا رایج ترین و در حال حاضر یگانه رقص همه مناطق طبری زبان است. این رقص، عموما به صورت فردی و گاه به صورت جمعی به اجرا در می‌آید. اگر چه سما رقصی زنانه است ولی گاه مردان نیز در اجرای رقص شرکت می‌کنند. لاک سری سما رقصی تند و پرشتاب است که با لرزش مواج و عمودی اعضای بدن همراه است. این رقص، عاری از فیگورهای متنوع است و در اجرای دسته جمعی آن، افراد رقصنده به طور مستقل و بدون ارتباط با یکدیگر عمل می‌نمایند. چکه سما اگر چه رقصی متعلق به شمال البرز است، اما در اکثر آبادی‌های کوهستانی و کوهپایه ای جنوب البرز نیز مورد استفاده است.

رقص در کردستان، کرمانشاه و لرستان

رقص در کردستان، هریره نامیده می‌شود، نامی‌ که در شمال خراسان با تحریف، به نوع خاصی از رقص گفته می‌شود. کردستان نیز از مناطق کم نظیر تنوع رقص در ایران محسوب می‌شود. رقص‌های گروهی مردانه، زنانه و انفرادی از گونه‌های مختلف رقص در این منطقه هستند. در کرمانشاه نیز رقص‌های سه چار، گردیان(گریان)، چپی، فتاپاشایی و خان امیری، تنها چند نمونه از مجموعه رقص این منطقه به شمار می‌آید. در لرستان نیز تنوع رقص قابل توجه است؛ علاوه بر شمشیربازی و ترکه بازی، نوعی چپی، همانند چپی کرمانشاهی نیز متداول است.

رقص در بلوچستان:

در بلوچستان رقص‌هایی چون دولت، چاپ زابلی، رقص زابلی، گران چاپ، سه چاپ، کلمپور، چوچاپ، شمشیر بازی و دوچوبه رواج دارد. مرکزیت این گروه از رقص‌ها در دلگان است. در منطقه میرجاوه نیز رقص‌هایی چون چاپ سرحدی، یک لت، دو لت و سه لت رایج است که همانند چوب بازی خراسانی است.

رقص در سواحل جنوبی:

تا چند دهه پیش، در بنادر و سواحل جنوبی کشور، رقص‌های متفاوتی رایج بوده است. معمول شدن انواع رقص‌های عجیب و غریب و مفصل عربی و آفریقایی مانند رقص‌های رزیف، کووایی، شابوری لافت و ذاکری از نمونه این گونه رقص‌ها هستند.

رقص در آذربایجان:

در آذربایجان گروه رقصندگان با انطباق تحرک و مهارتی مثال زدنی حرکاتی را به نمایش می‌گذارند که این درجه تعالی و ترتیب را به سختی می‌توان در رقص‌های دیگر اقوام فلات جستجو کرد. رقصندگان به گروه‌های متعدد و چند نفره تقسیم شده سپس هر یک به نوبت گوشه یا بخش خاصی از رقص خود را به اجرا در می‌آورند. ورزیدگی، چستی و چابکی، از ملزومات کار رقصندگان است."یاللی" بازگو کننده موضوعات تاریخی، مورد تجاوز قرار گرفتن، احساس خطر، بازگشت به خود و ایجاد وحدت برای دفاع است. "قایتاغی" در بردارنده مفاهیمی‌چون رفع اختلافات درونی، گرفتن دستور مقاومت و بیعت از سردسته، بسیج عمومی‌برای راندن دشمن، سوار بر اسب به سوی میدان جنگ است."لزگی" با مضامینی چون جنگ، مبارزه با دشمنان در دو جبهه، رشادت و از جان گذشتگی، کسب پیروزی، شور و شوق پیروزی، وحدت و همبستگی ابدی همراه است.

رقص در خراسان:

رقص چوب یا به گفته بومیان خراسان چوب بازی از رقص‌های جمعی و پرتحرک است و حالات و پزهای آن، بر جنبه‌های رزمی‌و حماسی آن حکایت دارد. این بازی از آغاز تا پایان با سرنا و دهل همراهی می‌شود.

رقص در عشایر:

در میان ایل قشقایی مشهورترین رقص هلی نام دارد که در سه قسمت و با سه ریتم متفاوت به اجرا در می‌آید. آخرین قسمت این رقص که دارای شتاب و سرعتی فوق العاده است به لکی و کلواری مشهور است. بختیاری‌ها علاوه بر رقص چپی از دو نوع رقص حماسی سود می‌برند که یکی از آنها با شمشیر و دیگری با ترکه است.

 

رقص کنشی است انسانی بر مبنای حس و حرکت جهت ابراز حسی پرشور و فزاینده برای دنیای پیرامون که بیان کننده یک حالت، تجربه و یا درک باشد. رقص می‌تواند در یک محیط اجرایی، روحانی یا اجتماعی اجرا شود.

رقص یکی از رشته‌های هنرهای نمایشی و از هنرهای هفتگانه به شمار می‌آید که متشکل از مجموعه حرکات هدفمند انسانیست. این حرکات ارزش و معنای سمبولیک و زیبائی‌شناسانه‌ای دارند که به وسیله کنشگران و تماشاگران به عنوان پدیده‌ای به نام رقص در یک فرهنگ خاص شناخته شده است. رقص را میتوان بر مبنای سبک رقصپردازی، زبان حرکتی رقصنده، یا پیشینهٔ تاریخی و مکانی‌اش به انواع مختلف دسته بندی کرد و شرح داد. همچنین انواع دیگری از فعالیت‌های بدنی و فیزیکی انسانی را نیز میتوان در شمار رقص گنجانید، مانند هنرهای رزمی، ژیمناستیک، شنای موزون، سیرکرقص و انواع دیگر.

معرفی رقص ساری گلین

ساری گلین به زبان ترکی عروس زرد یا عروس موطلائی است. ساری گلین در افسانه های اقوام ترک مثل آذربایجانی ها و ترکمن ها بسیار معروف است. داستان از این قرار است که عروس موطلائی یا همان ساری گلین دزدیده شده و ترانه ساری گلین در حسرتش سروده شده است. این ترانه بسیار زیبا و ماندگار است.

رقص ساری گلین در ریتم ۴*۳ اجرا می شود و با توجه به مطالبی هم که در بالا ذکر شد حزن و اندوه خاصی در خود دارد. این رقص اکثرا توسط خانم ها اجرا می شود.

ماهنی ساری گلین به دو زبان ترکی و فارسی:

.

ساچین اوجون هؤرمزلر

گولو سولو درمزلر

ساری گلین

بو سئودا نه سئودادیر ؟

سنی منه وئرمزلر

نئیلیم آمان، آمان

ساری گلین

بو دره نین اوزونو

چوبان قایتار قوزونو

نه اوْلا بیر گون گؤرم

نازلی یاریمین اوزونو

نئیلیم آمان، آمان

ساری گلین

عاشیق ایللر آیریسی

شانا تئللر آیریسی

بیر گونونه دؤزمزدیم

اوْلدوم ایللر آیریسی

نئیلیم آمان ، آمان

ساری گلین

 

رقص کردی و آذری + آموزش کامل آموزش رقص ایرانی

رقص کردی و آذری + آموزش کامل آموزش رقص ایرانی
4 (80%) 4 vote[s]

تاکنون 187 نظر ثبت شده است.

 1. mojde گفت:

  سلام
  پسورد فایل زیپ چیه؟؟؟
  اگه ممکنه برام ایمیل بزنید
  mjd_nvd@yahoo.com

 2. رضا گفت:

  باسلام وخسته نباشید خواهشمندم پسورد فایل زیپ شده اموزش رقص ایرانی را برام ایمیل کنید با تشکر

 3. yasaman گفت:

  salam lotfan passworde file ro vasam mail konin,imi ke zadino mizanam eshtebahe

 4. یگانه گفت:

  باید چه جوری دانلود کرد یکی پاسخ گو باشه.

 5. لیلا گفت:

  پسورد فایل رو بذارید لطفا
  اگر هم کسی داره اینجا بذاره لطفا

 6. kimi گفت:

  Slm.chetori don konim.inke jaie don nadare

 7. میترا گفت:

  توی کادر کوچکی که بالای مطلب هست دانلود فیلم قرار داره اونجا کلیک کنید بقیه ی مراحل هم که مشخصه

 8. فهیمه گفت:

  سلام.شما عکس رقص کهگیلویه و بویر احمد و بلوچستان رو جابجا گذاشتین و درمورد رقص در کهگیلویه و بویر احمد اطلاعات کمی دادین

 9. مینا گفت:

  سلام اصلا نمیشه دان کرد.فقط توضیحات درباره رقص ها وجود داره نه لینک دانلود

 10. مینا گفت:

  مال خردادیان بود.

 11. کیهانه گفت:

  سلام .لطفا سایت رقص عربی را برایم ایمیل کنید.ممنون

 12. کیهانه گفت:

  باتشکر فراوان

 13. سما گفت:

  سلام خواهشارقص ایرانی خردادیان به صورت گام به گام به ایمیلم بفرستین باتشکر

 14. saleh گفت:

  ادمین جان این رقص بلوچی که نوشتی نیست این رقص،رقص سیستانیه اطلاعات درست بده

 15. bahar گفت:

  Chera fgt kordi ahh

 16. الهه گفت:

  لطفا فایل رقص رو برام ایمیل کنید ممنون میشم من نتونستم دانلود کنم مرسی از سایتتون به امید دیدار

 17. sana گفت:

  سلام ببخشید میشه فیلم آموزش رقص ها رو به ایمیلم بفرستید.. ممنون میشم

 18. الی گفت:

  رقص کردی و ایرانی رو برام بفرستید

 19. الی گفت:

  دانلود نمیشه

 20. sina گفت:

  با سلام . ممنون از لطفتون

 21. berry گفت:

  سلام ببخشید میشه فیلم آموزش رقصهارو برام ایمیل کنین…خواهش

 22. ترنم گفت:

  salam man taze varedam

 23. farzane گفت:

  سلام میشه فیلم اموزش رقص ایرانی وعربی رو به ایمیلم بفرستین ممنون

 24. سارا از خراسان گفت:

  سلام. اول ممنون خیلی جالب بود. دوم باید عرض کنم. تصویر رقص کهکیلویه مال رقص خراسونی بود همچنین تصویر چوب بازی. خودم خراسونی هستم و کاملا مطمئنم. چون بابام و داداشام خودشون یه گروه دارن. رقصش بیرجندی و تربت جامییه.

 25. معین گفت:

  سلام.من اموزش رقص ایرانی رو دانلود کردم رمز میخواد
  رمزش چیه ایا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 26. r گفت:

  لطفا فایل آموزش رقص ایرانی،عربی،ترکی ولری را به ایمیلم ارسال فرماییدممنون

 27. r.a گفت:

  آموزش رخص گام به گام ایرانی وترکی رامی خواستم

 28. koorosh.h گفت:

  این که رمز میخواد رمزش چیه؟؟؟؟

 29. ترمه گفت:

  سلام لطف میکنید فایل کامل رقص کردی و فارسی رو برام ايميل کنید

 30. حميد گفت:

  قابل دانلود نيست لطفا برام ايميل كنيد

 31. حميد گفت:

  قابل دانلود نيست لطفا ايميل كنيد

 32. فرزانه گفت:

  لطفا برای منم ایمیل کنید من که اصن نمی تونم دانلود کنم مرسی

 33. فرزانه گفت:

  دانلود شد ولی پسوردی که گذاشتین جواب نمی ده چرا ؟ ؟؟؟؟

 34. fatme گفت:

  سلام خسته نباشی لطفا پسورد زیپ شده رقص ایرانی برا ایمیل کنید باتشکر

 35. llll گفت:

  سلام میشه لینکه دانلودرو برام ایمیل کنید؟؟

 36. alireza گفت:

  سلام.پسوردی ک تو کامنت ها گذاشتین که اشتباهه!!!!!!!!!!!!!

 37. مونا گفت:

  این چه وضع افتضاحیه من میخوام دانلودرقص ایرانی رو انجام بدم نمیشههههههه

 38. mobaraki گفت:

  سلام نمیتونم دانلود کنم لطفا ایمیل کنید

 39. mobaraki گفت:

  سلام دانلودنمیشه لطفا ایمیل کنید

 40. mobaraki گفت:

  سلام لطفا رقص کردی و رقص ایرانی وگروهی رو ایمیل کنید

  خیلی خیلی ممنون میشم

 41. ونوس گفت:

  خیلی خیلی ممنون از فایلی که گذاشتین.

  موفق باشین.

 42. محمد گفت:

  سلام لطفا رمزشو بفرستید.فایله ریپ وسورد میخاد ممنون

 43. sahar گفت:

  سلام میشه فیلم آموزش رقص ایرانی و عربی رو برام ایمیل کنید….اصلا دانلود نمیشه…مرسی

 44. hoooo گفت:

  سلام. لطفا یه پسوورد بزارین. باز نمیشه که!!!!!

 45. حلیا گفت:

  سلام میشه آموزش رقص ایرانی و عربی رو برام بفرستید مرسی

 46. مهديه گفت:

  خواهش ميكنم پسورد درستشو بزارين اخه با اين پسورد باز نميشه

 47. مهديه گفت:

  پسوردشو دادم ولي باز نميشه

 48. لیلا گفت:

  لطفا آموزش رقص ایرانی و تانگو را ایمیل کنید .ممنون

 49. حلیا گفت:

  سلام بچه ها شما چطور دانلود کردید؟

 50. علی گفت:

  مادر قهبه دانلود کجای مادرت

 51. محیا گفت:

  چرا اینجوریه آخه؟لطفا رقص ایرانی و توکی رو برام ایمیل کنید مرسی

 52. الینا گفت:

  سلام رقص ایرانی رو برام ایمیل کنید.با تشکر.

 53. ندا گفت:

  سلام اگه ممکنه فیلم رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم

 54. ندا گفت:

  سلام اگه ممکنه فیلم رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم.باتشکر

 55. mahshid گفت:

  slm.60 dafe imail zadam
  khaheshan vasam befrest dg….

 56. mahdiyar گفت:

  سلام.چرا من نمیتونم فیلم آموزش رقص رو دانلود کنم؟لطفا کمکم کنید

 57. kimya گفت:

  سلام من نمیتونم دانلود کنم میشه کمک کنین

 58. مژده گفت:

  سلام. لطفا رقص ایرانی و اگه دارید هیپ هاپ رو برا من ایمیل کنید. خیلی خیلی ممنون میشم

 59. sajjad گفت:

  اقای نسبتا محترم یا فایل نزار یا میزاری جواب فرنداتو بده این چ وعضشه خجالتم خوب چیزیه الان پسوردو میزنی قبول نمیکنه

 60. عصبیییییییییی گفت:

  ایکبیریا یه ساعته دارم دان میکنم اخر سر رمز نداره

 61. samira گفت:

  سلام.اگه ميشه لطفا آموزش رقص ایرانی رو به ایمیلم بفرستین. ممنون میشم

 62. shideh گفت:

  سلام.خسته نباشید.
  ممنون میشم ازتون که اموزش رقص اذری ،ترکی ، ایرانی و عربی رو برام ایمیل کنید.
  سریع بهش احتیاج دارم.
  ممنون.
  موفق باشید

 63. shideh گفت:

  سلام.ببخشید چیزی برای من ایمیل نشده.دانلود هم نمیشه.
  چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 64. shideh گفت:

  من عضو شدم ولی بازم دانلود نمیشه.

 65. shideh گفت:

  میشه خواهش کنم برام بفرستید؟؟؟؟؟؟
  اگه نمیفرستید بگید چجوری دانلود کنم؟؟؟؟؟

 66. شیده گفت:

  چرا تو هر سایتی میرم فقط نظرم ثبت میشه ؟؟؟؟
  چرا کسی جوابمو نمیده ؟؟؟؟؟؟؟

 67. ali گفت:

  چرا دان نمیش

 68. سهیل گفت:

  سلام لطفا اموزش رقص برام دانلود کنید مچکرم

 69. سهیل گفت:

  سلام اموزش دانلود رقص جدید مچکرم

 70. غزل گفت:

  لطفا پسوورد فایل رو به من بگین.ممنون میشم

 71. پیمان گفت:

  با سلام
  دوست عزیز عکسی که در قسمت رقص بلوچی گذاشته اید مربوط به رقص چوب بازی ترکان قشقایی می باشد.
  لطفا اصلاح فرمایید.
  با تشکر

 72. شهرام گفت:

  خوارکسه ما را گرفتی . این فایل با پسوردی که دادی باز نمی شه.
  مادر کسه بچه ها صد بار بهت می گن پسورد و بده فقط کس شعر تحویل می دی بچه کونی

 73. سحر گفت:

  اصن دانلود نمیشه از قسمتی ک گغتید رفتم اما لینکش نیست لطفا اگه میشه برای منم ایمیل کنید…..اموزش گام ب گام رقص ایرانیم اگه لطف کنید

 74. مینا گفت:

  سلام لطفا رقص ایرانی رابرام ایمیل بزنید.ممنون

 75. ترنم گفت:

  سلام لطفا آموزش رقص ايراني رو برام ايميل كنيد . با تشكر

 76. fatemeh گفت:

  میشه اموزش رقص برام ایمیل کنیدممنون دانلودنشدهرکاری کردم

 77. mahsa گفت:

  سلام میشه اموزش رقص ایرانی رو برام ایمیل کنید

 78. پویان گفت:

  لینک دانلودش کو…

 79. tana گفت:

  باسلام.لطفا رقص کردی خردادیان برام ایمیل بزنید.

 80. eli گفت:

  سلام
  من نتونستم دانلود کنم
  لطفا آموزش رقص ایرانی رو برام ایمیل کنید
  ممنون

 81. esh گفت:

  سلام من نميتونماموزش رقص دانلود
  کنم ميشه برام ايميل كنيد

 82. eli گفت:

  واااااای
  مدیر جان کجایی؟
  یا”آموزش رقص ایرانی” برام ایمیل کن یا ی کاری کن این دانلود شه
  چرا توجه نمیکنی!

 83. eli گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید به مدیر عزیز

  من واقعا از توجه ویژه تون به ما تشکر میکنم
  واقعا ممنون, ک به پیام ها پاسخ میدید و مشکلات اینجا رو برطرف میکنید…
  فقط جسارت نباشه من چندباره تلاش کردم”آموزش رقص ایرانی” دانلود نشد . ایمیلم رو هم چک کردم خبری نبود
  شما کی به رفع این مشکل میپردازید؟؟؟؟

 84. ف گفت:

  سلاام اگه امکانش هست آموزش رقص ها رو به ایمیلم بفرستید.ممنون

 85. مینا گفت:

  سلام وقتتان بخیر اگه میشه لطف کنید رقص ایرانی رو برام ایمیل کنید ممنون

 86. maryam گفت:

  اگه امکان داره فیلم آموزش رقص رو برام ایمیل کنید

 87. eli گفت:

  سلام
  ای بابا
  چرا اینجا هیشکی پاسخگو نیست!!!

 88. رضا گفت:

  ببخشید اگه امکان داره فیلم اموزش رقص رو برام ایمیل کنید با پسوردش خیلی برام مهمه ممنوون

 89. طاهره گفت:

  دان نميشه ميشه ايميل كنين؟؟؟؟؟

 90. بهار گفت:

  سلام لطفا برای من هم ایمیل کنید ممنون میشم

 91. mira گفت:

  سلام من هم مثل بقیه نیازمند فیلم های آموزشی رقص می باشم .ویا اگر باشگاهی در منطقه اسلامشهر هست معرفی کنید ممنون میشم

 92. ایمان گفت:

  سلام من اموزش رقص مردانه ایرانی میخوام اگه میشه بفرستین برام مرسی

 93. ایمان گفت:

  خیلی مهمه مرسی

 94. رها گفت:

  سلام بابا این که فقط در مورد انواع رقص توضیح داده لطفا اگه میشه فیلم آموزش رقص پاپ رو برام ایمیل کنید اگرم آموزش رقص با یک آهنگ مخصوص باشد مشکلی ندارد فقط هرچه زودتر بفرستید ممنون

 95. مریم گفت:

  سلام.لینگ دانلودشو پیدا نکردم.میشه برام بفرستین.
  ممنون میشم

 96. suzan گفت:

  Salam mishe ye amoozeshe raghse irani baram email konid? Kheili gashtam bara download vali natoonestmd

 97. نوشین گفت:

  منم نمیتونم دانلود کنم رقص ایرانی رو. میشه برام ایمیل کنید لطفا.

 98. سارا گفت:

  سلام دانلود نمیشه لطفا رقص ایرانی رو برام ایمیل کنید

 99. زهرا گفت:

  لطفا درصورتیکه فیلم آموزش رقص برای عروس وداماد دارید برای من بفرستید.

 100. سلمان زارعی گفت:

  فیلم آموزش رقص

 101. س.ک گفت:

  سلام لینک دانود نداره چه جوری دانلود کنم ؟
  اگه میشه برام رقص ایرانی ایمیل کنید. ممنون

 102. اعظم گفت:

  باسلام لطفا اموزش رقص ایرانی رو به ایمیلم ارسال کنید متشکرم

 103. بهار گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ميخواستم ببینم میشه آموزش رقص رو ب ایمیلم بفرستین؟؟؟

 104. نیل گفت:

  ای بابا لینک دانلودش کو پس؟؟؟

 105. نیل گفت:

  لطف میکنید به ایمیلم بفرستید؟

 106. نرگس گفت:

  اصلا خوب نبود باید یاد گرفت چگونه رقصید کردی چیه وا

 107. شقایق گفت:

  سلام اصلا آموزش رقص ایرانی وسالسا وتانگو دانلود نميشه لطفا برام میل کنید

 108. یاسمن گفت:

  سلام

  اصلا دان نمیشود فقط تو ضیح داده.

  اگه میشه درسش کنین

 109. پویان گفت:

  سلام
  لینکش کو چرا فقط توضیح هست…؟
  چطور باید دان کرد…؟

 110. النا گفت:

  سلام
  راستش هرچی گشتم لينکي نبود ممنون میشم برام ایمیل کنید

 111. کیانا گفت:

  ممنون میشم اگه ب ایمیلم بفرستین
  من نتونستم دانلود کنم

 112. yosef گفت:

  سلام لطفا این فیلم ها رو به ایمل من پست کنید
  خسته نباشید

 113. Haniye گفت:

  سلام من آموزش رقص فارسی رو میخوام لطفا برام ایمیل کنید ممنووووووون

 114. Haniye گفت:

  سلام من آموزش رقص فارسی رو میخوام لطفا برام ایمیل کنید ممنوووون

 115. eli گفت:

  سلام میشه رقص عربی وایرانی رو برام ایمیل کنید

 116. Seti گفت:

  Mnm amuzeshe raqse iranio mikham.. khaheshan vasam email konid.. plz plz plz..

 117. عسل گفت:

  سلام من نتونستم فیلم رقص فارسی و عربی رادانلود کنم میشه برام ایمیل کنید ممنون

 118. باران گفت:

  باسلام و عرض خسته نباشید
  در صورت امکان آموزش رقص فارسی دخترونه را برای من هم ایمیل فرمایید
  باتشکر

 119. zahra گفت:

  میشه برام ایمیل کنین؟ ممنووووون

 120. شمیم گفت:

  سلام میشه لطف کنید فایل کامل رقص ها رو برام ایمیل کنید دانلود نمیشن

 121. سامی گفت:

  سلام، میشه لطفا اموزش رقص ایرانی رو واسه منم ایمیل کنید. ممنون میشم…

 122. محم گفت:

  سلام میشه آموزش رقصهای زنها را برام ایمیل کنید آموزشی که زنان یاد بگیرند در عروسی رقص کنند

 123. moein گفت:

  دوستان میشه کمکم کنین کارآموزش رقص اذریرو دان کنم?لططططططططططط

 124. ssss گفت:

  سلام میشه فیلم رو برام ایمیل کنین ،توروخدا یکم زودتر،تاچن ماه عروسیمه

 125. عاطفه گفت:

  س.میشه آموزش تصویری و گام به گام رقص فارسی رو برام ایمیل کنید.لطفا ایمیل کنید خیلی لازم دارم عروسیم نزدیکه

 126. اعظم جلیلی گفت:

  سلام میشه اموزش رقص ایرانی برای خانمها را برام ایمیل کنید . ممنون از لطفتان

 127. پیام گفت:

  سلام از کجا وچه طور دانلود کنم.متشکر از راهنمایی تان

 128. شقایق گفت:

  سلام ، لطفا اموزش رقص ترکی و ایرانی را به ایمیلم ارسال کنید. با تشکر

 129. هانیه گفت:

  سلام میشه اموزش رقص فارسی و عربی رو برام ایمیل کنید باتشکر

 130. سمیه گفت:

  سلام هرچی سعی کردم نشد دانلود کنم خواهش میکنم اگه امکانش هست اموزش رقص فارسی ،ترکی،عربی رو ب ایمیلم بفرستین.

 131. سپیده گفت:

  با سلام اگه میشه لطف کنیند برام ایمیل کنین
  با تشکر

 132. یاسین گفت:

  سلام چرا فایل هاتون دانلود نمیشن اگه ممکنه اموزش رقص ایرانی رو به ایمیلم بفرستین

 133. anahita گفت:

  چجوری میشه دانلود کرد؟

 134. ابنبات گفت:

  سلام لطفا اموزش رقص مردانه ی ایرانی رو به ایمیلم بفرستین

 135. ابنبات گفت:

  سلام لطفا اموزش رقص ایرانی مردانه رو به ایمیلم بفرستین ممنون واسه عروسی میخوام

 136. ابنبات گفت:

  مدیریت سایت لطفا زودتر اقدام فرمایید متشکرم

 137. aseman گفت:

  لینک دانلود کجای صفحه قرار داره؟

 138. ابنبات گفت:

  پس چی شد
  به ایمیلم ارسال کن دیگه

 139. ابنبات گفت:

  تا 16 مهر میخواما

 140. ابنبات گفت:

  تورو خدا زود ارسال کن

 141. ابنبات گفت:

  زود باش

 142. ابنبات گفت:

  تورو خدا

 143. ابنبات گفت:

  تا شونزدهم این ماه باید یاد بگیرم

 144. فهیم گفت:

  لطفا برای من هم ایمیل کنید

 145. حسن گفت:

  سلام ، لینک دانلودو پیدا نمیکنم ، فقط من اینطوری شدم یا همه پیدا نمیکنن؟؟؟؟

 146. ابوالفضل گفت:

  سلام وعرض ادب
  این فیلم آموزش رقص ظاهرا لینک دانلودنداره
  درصورت امکان لطف بفرماییدبرای بنده ازطریق ایمیل بفرستیدممنون میشم.
  پاینده وپایدارباشد

 147. ملیحه گفت:

  سلام منموزش رقص ایرانی میخوام هرچی دارید میشه برام ایمیل کنید ممنو. لطفا جواب هم ایمیل کنید تا بخونم. ممنوووس..بووووس

 148. A گفت:

  سلام
  رقص ایرانی رو چطور میتونم دانلود کنم

 149. monir گفت:

  سلام خواهشاچندتارقص ایرانی میخوام برام ایمیل کنین فقط زود مممممممنون

 150. monir گفت:

  سلام خواهشاچندتارقص ایرانی میخوام برام ایمیل کنین فقط زود مممممممنون زود میخوام

 151. علی گفت:

  میشه به ایمیل من ارسال کنید گشتم نبود

 152. مریم گفت:

  دانلود نمیشه اگه میشه ایمیل کنید رقص ایرخیلی ممنون

 153. مریم گفت:

  دانلود نمیشه اگه میشه ایمیل کنید رقص ایرانیخیلی ممنون

 154. نیلو گفت:

  لطفا آموزش رقص ایرانی و برام ایمیل کنید

 155. عابدین گفت:

  لطفا پسورد فایلو برام ارسال کنید مرسی

 156. تنین گفت:

  لطفا ایمیل کنید رقص خارجی هم بفرستید

 157. بهار گفت:

  سلام.میشه ویدیو اموزش رقص ایرانی و عربی و گروهی رو برام ایمیل کنین.مرررررسی خواهش میکنم

 158. نوشین گفت:

  لینک دانلود کجاس?:/

 159. فاطی گفت:

  سلام چظوری دانلود میشه؟؟؟؟؟؟؟؟

 160. رضا گفت:

  سلام آموزش رقص دانلود نمیشه اگه می تونید لطفا برام ایمیل کنید

 161. مجتبی گفت:

  دانلود نمیشه.اگه میشه لینک دانلود رو ایمیل کنید

 162. یکتا گفت:

  لطفا آموزش رقص ایرانی و برام ایمیل کنید

 163. نرگس گفت:

  پس کجاست؟ من که ندیدم فایل ها رو؟ میشه واسم ایمیل کنید لطفاااااااااااااااااا

 164. صبا گفت:

  سلام
  من لینک دانلود رو پیدا نکردم
  اگه میشه لطف کنین واسم ایمیل کنین

 165. odsan گفت:

  lotfan pass ro baram mail konid

 166. علی گفت:

  سلام میشه راهنمایی کنید چه جوری دانلود میشه

 167. بهار گفت:

  سلام تروخدا فیلم رو ب ایمیلم بفرستین من نمیتونم دانلود کنم

 168. yalda گفت:

  سلام خواهشارقص ایرانی خردادیان به صورت گام به گام به ایمیلم بفرستین باتشکر

 169. yalda گفت:

  سلام
  من لینک دانلود رو پیدا نکردم
  اگه میشه لطف کنین واسم ایمیل کنین

 170. ali گفت:

  خواهش میکنم فیلم های رقص فارسی رو برای من بفرستین لطفا خیلی لازم دارم
  مرسیییییییی

 171. فاطمه گفت:

  سلام لطفا فیلم رو برام ایمیل کنید ماه دیگه عروسیمه

 172. هانی گفت:

  سلام لطفا رقص ایرانی عروس واسه من ایمیل کنید.ممنون از سایت خوبتون

 173. Mahla گفت:

  سلام
  ممنون میشم برای من ارسال کنید خیلی لازم دارم

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

×