دوران بلوغ پسران

4 454

مشاوره خانواده | دوران بلوغ پسران

دوران بلوغ,تغییرات دوران بلوغ, مراحل بلوغ

بلوغ یک دوره مشخص است که از طریق بعضی تغییرات در تکامل و رشد پسران نوجوان شناخته می‌شود. این تغییرات در زمان دیگری در طول حیات فرد اتفاق نمی‌افتند و ویژگی‌های خاصی دارند که با شناخت آنها و انتقالشان به پسران نوجوان می‌توان به آنها کمک کرد تا این دوران را به آرامی سپری کنند. در این زمینه با دکتر صفوی، روانپزشک گفت‌وگویی انجام شده که حاصل آن را در پی می‌خوانید.

دکتر صفوی، روانپزشک معتقد است از سن 10 تا 12 سالگی باید مسائل مربوط به بلوغ به پسران نوجوان آموزش داده شود و اطلاعاتی در زمینه بهداشت و تغییرات فردی از طریق والدین در اختیار آنها قرار گیرد. بلوغ زودرس در پسران در نه سالگی و بلوغ دیررس در 13 سالگی آغاز می‌شود. ولی در کل فرایند بلوغ به دو تا پنج سال زمان برای کامل‌شدن نیاز دارد.

مهم‌ترین تغییرات دوران بلوغ
در دوران بلوغ، پسران نوجوان با تغییرات مختلفی مانند کلفت شدن صدا، بزرگ شدن بینی و رویش مو در صورت و مساله احتلام شبانه روبه‌رو می‌شوند. احتلام شبانه که اصولا با خارج شدن منی در هنگام خواب برای پسران نوجوان اتفاق می‌افتد اولین علامت بلوغ است.

تقسیم‌بندی مراحل بلوغ
این روانپزشک با بیان اینکه بلوغ دوره نسبتا کوتاهی است و از دو تا چهار سال طول می‌کشد، دوران آن را به سه مرحله قبل از بلوغ، بلوغ جنسی و بعد از بلوغ تقسیم می‌کند: در مرحله قبل از بلوغ که با رویش مو در اعضای بدن همراه است از 10 تا 12 سالگی شروع می‌شود که بهترین مرحله برای آموزش اطلاعات دوران بلوغ به پسران نوجوان است.
ارائه اطلاعات در زمینه مسائل دوران بلوغ به دختران و پسران باید توسط والدین همجنس آنها صورت بگیرد و در صورت نبود والدین، پدربزرگ یا مادربزرگ باید این وظیفه را بر عهده بگیرند و در صورت نبود آنها نیز باید انتقال این اطلاعات توسط روانپزشک انجام شود. بهتر است به نوجوانان دختر و پسر در خصوص مسائل بلوغ جنس مخالف نیز در حد لازم اطلاعات داده شود.

نوسان شدید هورمون‌ها در بدن نوجوان در دوران بلوغ وی را تحریک‌پذیرتر، پرخاشگرتر و افسرده‌تر می‌سازد. بالارفتن و پایین آمدن سطح هورمون‌ها در شروع دوران بلوغ دیده می‌شود، ولی به زودی ثابت می‌شود. بنابراین بین هورمون‌ها و دمدمی بودن نوجوان فقط در اوایل دوران نوجوانی و زمانی که سطح هورمون‌ها دارای نوسان است رابطه وجود دارد. پس می‌توان گفت هورمون‌ها فقط دراوایل دوران بلوغ موجب دمدمی بودن نوجوانان می‌شوند.

مرحله بلوغ جنسی
در مرحله بلوغ جنسی سلول‌های جنسی ایجاد شده و اسپرم‌های زنده در ادرار پسران نوجوان یافت می‌شود. آغاز این مرحله از 13 سالگی است. در مرحله بعد از بلوغ نیز صفات ثانویه جنسی ظاهر شده و عمل تولیدمثل کامل می‌شود. این مرحله از سن 15 سالگی شروع می‌شود. تغییرات بلوغ در پسران بین سال‌های 10 و 16 زندگی رخ می‌دهد و معمولا دو سال دیرتر از دختران شروع می‌شود. طول مدت تحولات در پسران طولانی‌تر است و منجر به قد بلندتر شدن پسران در مقایسه با دختران می‌شود.

تغییرات جسمی پسران نوجوان در دوران بلوغ
رشد ناگهانی قد، وزن و ابعاد بدن، رشد موهای زاید در قسمت‌های مختلف بدن، رویش ریش و سبیل در صورت و رویش مو روی قفسه سینه، کلفت و دورگه شدن صدا، ایجاد جوش بر روی صورت به علت افزایش ترشح غدد چربی، افزایش میزان تعرق به دلیل افزایش فعالیت غدد تعریق، بزرگ شدن ناحیه تناسلی و ظهور احتلام شبانه ازتغییرات فیزیکی دوران بلوغ است. تغییرات روحی دوران بلوغ هم خود را به صورت گوشه‌نشینی، احساس دلتنگی و ناسازگاری نشان می‌دهند.

تغییرات روحی نوجوانان در دوران بلوغ
دکتر صفوی بلوغ را علاوه بر تغییرات مشخص جسمی شامل تغییرات روحی نیز می‌داند: علاوه بر تغییرات جسمی و جنسی، بلوغ با تغییرات عاطفی و روانی شگرفی در پسران نوجوان نیز همراه است. بی‌ثباتی عاطفی در رفتار نوجوان مشاهده می‌شود. رفتار او گاه بسیار ظریف و گاه بسیار خشن شده و امکان انتخاب‌های قطعی و صحیح برای نوجوان محدود می‌شود. نوجویی و نوخواهی هم در رفتارهایی مثل مدل‌های لباس و آرایش مو ایجاد می‌شود. نوجوان احساس استقلال پیدا می‌کند و با رشد و تحول روانی، رفتارهایی از خویش نشان می‌دهد که حاکی از پیام آنها مبنی بر رسیدن به استقلال است و امکان دارد با والدین، خانواده و مدرسه درگیری‌های مختلف پیدا کند. تصمیم‌گیری‌های خودسرانه با تکیه بر این ویژگی که دیگر خود را بزرگسال و از لحاظ فکری پخته می‌بیند، اتفاق می‌افتد.

در این دوران ممکن است فشارهای روانی مختلفی پسران نوجوان را تهدید کنند. نگرانی درمورد آینده تحصیلی، خدمت سربازی، آینده شغلی و وضع مالی با افزایش سن نوجوان و نزدیک شدن به سال‌های پایانی نوجوانی افزایش پیدا می‌کند. نگرانی از احتمال عدم موفقیت در کنکور ورودی دانشگاه‌ها و عواقب آن و مواجه شدن با آینده مبهم شغلی سردرگمی‌های نوجوان را افزایش می‌دهد که حمایت اطرافیان و مشاوره با افراد توانمند می‌توانند از پیدایش عواقب ناخوشایند روانی پیشگیری کنند.

3.4/5 - (7 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/4gs2
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. شقایق می گوید

  درود بر شما
  من یک پسر یازده ساله دارم که پدرش کنارمان نیست … نوشته بودین که حتما باید هم جنس نوجوان باید به او اطلاعات در این زمینه بدهد اما من نمیتوانم از کسی بخواهم حتی از پدرم که به او بگوید اما دنبال یه راهه مناسب هستم لطفا راهنمایی کنید میدانم که راه سختی در پیش دارم

  1. admin می گوید

   اگر کودک شما درباره رابطه جنسی سوال می کند باید به او پاسخ های درست و مناسبی ارایه داد. توجه داشته باشید صحبت درباره مساﺋل جنسی هرگز برای کودک زود نیست البته باید به نحوه مطرح کردن آن موضوع توجه نمود.

   کودکان به طور طبیعی درباره بدن خود و سایر افراد کنجکاو هستند. پس باید به سوالات کودک پاسخ داد و به کودک در جهت درک بدن و احساسات خود و درک احساسات سایر افراد یاری رساند، این امر از کودکی تا بلوغ مبنای خوبی برای صحبت صادقانه و صریح در مورد مسائل جنسی و روابط به حساب می آید.

   توجه داشته باشید صحبت درباره مساﺋل جنسی باعث نمی گردد کودک آن را امتحان نماید. مدارک در این زمینه حاکی از آن است کودکانی که والدین آنان با آنها درباره مساﺋل جنسی صحبت کرده اند خیلی دیرتر به رابطه جنسی می پردازند و بیشتر به سوی استفاده راه های جلوگیری از بارداری روی می آورند.

   تا چه میزان باید با کودک درباره مساﺋل جنسی صحبت کرد؟

   این امر به کودک بستگی دارد. اگر کودک از پاسخی که به او داده اید خشنود شد و سوالاتی بیشتری در این زمینه نپرسید پس اطلاعات کافی در اختیار او گزارده اید. اما اگر کودک بازهم سوال کرد می توان اطلاعات بیشتری در اختیار او گذاشت.

   هنگام پاسخ به سوالات کودک درباره مساﺋل جنسی لازم نیست وارد جزئیات شوید. یک پاسخ کوتاه و ساده کافی است. اگر دختر سه ساله شما سوال کرد چرا آلت تناسلی او مانند برادرش نیست می توانید به او بگویید آلت تناسلی پسرها خارج و آلت تناسلی دختر ها در داخل بدن است. این پاسخ کنجاوی او را ارضا می نماید.

   توجه داشته باشید فقط به سوالی که کودک پرسیده است جواب دهید. برای مثال اگر کودک پرسید بچه از کجا می آید؟ منظور آن ها را بپرسید و بیش از حد نیاز موضوع را پیچیده نکنید.

   می توانید در پاسخ به این سوال کودک بگویید«بچه در شکم مامان رشد می کند وقتی بزرگ شد به دنیا می آید». این پاسخ کافی است.

   چقدر از مسائل جنسی بگوییم

   اگر این پاسخ کافی نبود سایر سوالات کودک ممکن است شامل این سوالات باشد «بچه چطوری داخل شکم مادر می رود؟» می توانید بگویید پدر آن را در آنجا می گذارد. یا کودک شما ممکن است سوال کند «بچه چطوری بیرون می آید؟» می توانید بگویید بچه از مسیری مخصوص در بدن مادر که واژن نامیده می شود خارج می گردد.

   کودکان باید متوجه شوند ایرادی ندارد اگر درباره مسائل و روابط جنسی صحبت نمایند و اینکه شما از این مورد ناراحت نمی شوید. با توجه به لحن و شیوه صحبت شما درباره مسائل جنسی، کودک متوجه آن می شود. پس سعی کنید به موضوع رابطه جنسی مانند یک موضوع معمول نگاه کنید.

   علاوه بر مسائل جنسی ، باید درباره موضوعات مهم زیر نوجوان نیز مطلع شود:

   • تغییراتی که در دوران بلوغ رخ می دهد – به خصوص اطلاعاتی درباره بدن پسرها و دخترها
   • چگونگی آفرینش نوزاد.
   • بارداری چگونه اتفاق می افتد و چگونه می توان از بارداری جلوگیری نمود – و اطلاعات بیشتر درباره بارداری.
   • رابطه جنسی ایمن و نحوه استفاده از کاندوم برای جلوگیری انتقال عفونت های جنسی (امراض مقاربتی)
   • در چه مکان هایی می توان درباره در مورد مسائل جنسی و روابط جنسی اطلاعات دریافت نمود – کسب اطلاعات بیشتر درباره پیشگیری از بارداری

   فرزند شما قبل از ورود به مرحله بلوغ باید درباره دوره بلوغ اطلاعاتی داشته باشد. در غیر این صورت به دلیل تغییراتی که در بدن او رخ می دهد دچار هراس یا تعجب می شود. پس حتما درباره دخترها و بلوغ آنان و درباره پسر ها و بلوغ آنان اطلاعاتی کسب نمایید.

   قبل از 10 سالگی دخترها باید درباره دوره پریود و پسرها پیش از 12 سالگی باید درباره تغییراتی که در بدن آنان رخ خواهد داد اطلاعاتی داشته باشند. بعلاوه ایرادی ندارد اگر دخترها درباره پسرها و پسرها درباره دخترها بدانند. برای مثال می توان با پسرها درباره دوره پریود دخترها و با دختر ها درباره نعوظ در پسرها صحبت نمود.

   اگر فرزند شما به سن بلوغ نزدیک می گردد، او باید درباره مساﺋل جنسی و رابطه جنسی اطلاعاتی کسب نماید اما با این وجود هیچ سوالی نمی کند ; دراین باره از موقعیت های روزمره استفاده کنید تا این موضوع را مطرح سازید. برای مثال می توانید درباره سریالی در تلویزیون صحبت کنید یا بعد از اینکه در فروشگاه نوار بهداشتی می بینید موضوع پریود را با کودک خود مطرح سازید.

   در مورد بلوغ به نوجوانان اطلاعات دهید

   به کودک خود بگویید او کم کم دارد بزرگ می شود و تغییراتی در بدن او رخ می دهد که برای همه نیز اتفاق می افتد و شما می خواهید او از قبل بداند چه چیزی در بدن او اتفاق خواهد افتاد.

   چرا کودک باید در مورد مساﺋل جنسی بداند؟

   پیش از آغاز فعالیت جنسی فرد باید در کودکی درباره رابطه جنسی، بارداری، جلوگیری از بارداری و رابطه جنسی ایمن بداند. در این صورت او می داند درباره مساﺋل جنسی باید به چیزی توجه نماید برای مثال رابطه جنسی ایمن و کاری را که تمایل به انجام آن نیست انجام ندهد. در این صورت هنگامی که زمان آن فرا رسد فرد می تواند تصمیم درست بگیرد.

   همه باید درباره رابطه جنسی ایمن بدانند. برای موقعیت های ناجور همواره پاسخ مناسبی داشته باشید.

   هر چه درباره بیان مساﺋل جنسی، باز عمل کنید باز هم مواقعی وجود دارد که باید برای سوالات ناجور کودک، پاسخ مناسب داشته باشید. برای مثال هنگامی که در فروشگاه یا اتوبوس هستید

   مثلا بگویید سوال خوبی پرسیدی وقتی رسیدیم درباره آن صحبت می کنیم. یا سوال خوبی پرسیدی اما باید به صورت خصوصی درباره آن صحبت نماییم. حتما بعدا درباره آن ﻣﺴاله با کودک صحبت کنید.

   بعلاوه می توانید جهت راهنمایی کودک خود درباره مساﺋل جنسی و روابط به مقاله مفیدی که در اینجا ارایه شده است مراجعه کنید.

 2. هادی می گوید

  با سلام خدمت شما پسر من 14 سال دارد و عاشق دختر عمه اش شده که از او 5 سال بزرگ تر است.می خواستم بدانم که در این مورد چگونه با او رفتار کنم؟ایا باید محدوش کنم تا او را نبیند ؟
  لطفا هر چه زود تر پاسخ دهید .با تشکر

 3. Mo می گوید

  سلام ممنون جالب بوددد???
  ??????

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.