عکس و بیوگرافی ندا ملکی + مجری تلویزیون ندا ملکی

1,337

عکس و بیوگرافی ندا ملکی + مجری تلویزیون ندا ملکی

 عکس و بیوگرافی , مصاحبه ندا ملکی مجری برنامه آفتاب شرقی و صدا سیمای ایران 1359 در اردبيل به دنيا آمده و كارشناس علوم قرآني است و حضور در ويژه‌برنامه نوروز 79 شبكه قرآن سيما به عنوان جوان موفق به دليل كسب رتبه سوم مسابقات قرائت قرآن دانشجويان سراسر كشور سبب‌ساز اجرايش گرديده است؛ اجرايي 8 ساله كه در برنامه‌هايي چون آيين‌زندگي، تا نيايش، اشراق، صبح عالي بخير، روشنا، اشاره، آفتاب شرقي و … نمود يافته و همچنان ادامه دارد

 

ندا ملکی

 

 

آفتاب شرقي، مجموعه‌اي اذان‌گاهي است كه هر روز با آيتم‌هاي متعدد و متنوع در لحظات نورافشان و پرحلاوت اذان ظهر از سيماي خانواده شبكه اول، كبوتر دل را به شوق جولان در زير طاق بلند ملكوت و پهنه مينافام معرفت و فلاح، بال و پر پرواز مي‌دهد و تو را به يك قبله گل سرخ مي‌خواند…در گفتگوي امروز با ندا ملكي يكي از مجريان اين برنامه، همراه هماره دل و ديده خدابين و نوراني‌تان هستيم.

ندا ملكي سال 1359 در اردبيل به دنيا آمده و كارشناس علوم قرآني است و حضور در ويژه‌برنامه نوروز 79 شبكه قرآن سيما به عنوان جوان موفق به دليل كسب رتبه سوم مسابقات قرائت قرآن دانشجويان سراسر كشور سبب‌ساز اجرايش گرديده است؛ اجرايي 8 ساله كه در برنامه‌هايي چون آيين‌زندگي، تا نيايش، اشراق، صبح عالي بخير، روشنا، اشاره، آفتاب شرقي و … نمود يافته و همچنان ادامه دارد.

با توجه به اين‌كه از قبل در وادي اجرا سير مي‌كرديد، روز اولي كه به شبكه قرآن دعوت شديد از خودتان نپرسيديد چرا من؟

نه.

برايتان مهم نبود؟

خيلي مهم بود، اما هيچ‌گاه متعجب نشدم و فكر نكردم چرا مرا انتخاب كرده‌اند. شايد از لحن صحبتم به اين نتيجه رسيده بودند كه مي‌توانم يك برنامه زنده را اجرا كنم. البته برايم خيلي سخت بود، ولي آمدم و پس از يك تست بسيار سنگين، پذيرفته شدم و از 4 تير 1379 اجرايم را با برنامه <اشاره> كه يك گفتگوي كارشناسي بود و 3 روز در هفته از شبكه قرآن سيما پخش مي‌شد آغاز كردم.

پس آدم كنجكاوي نيستيد.

خيلي نه، بخصوص در امور ديگران كه اصلا كنجكاو نيستم.

نداي اجرا براي ندا ملكي؟

نداي اجرا به باورهاي مجري بستگي دارد. من در اجراي مذهبي ماندگار شده و با آن انس گرفته‌ام، بنابراين نداي اجرا نيز برايم نداي قرآني بوده است.

آدم مذهبي‌اي هستيد؟

در درونم اين‌گونه‌ام، گرچه شايد خيلي در ظاهر نشان ندهم.

 

ندا ملکی

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

 

اجرا همدم تنهايي‌تان شد؟

بستگي دارد چطور با اجرا انس بگيريد و كنار بياييد. بعضي به اجرا در حد يك حرفه صرف مي‌نگرند و هر بار پس از اتمام كار، قالب اجرا را مانند لباس از تن بيرون مي‌آورند تا نوبت بعد فرا رسد. برخي نيز دلبسته آن مي‌شوند و اجرا بخشي از شخصيت و وجودشان مي‌گردد. عده‌اي نيز نگاه توام با قداست به اجرا دارند. ديدگاه من نسبت به اجرا، تركيبي از همه اينهاست. اجرا بخشي از شخصيت من است و همدم تنهايي‌ام و خيلي چيزهاي ديگر.

اجرايتان بوي ريا مي‌دهد؟

اين يك مورد را بعيد مي‌دانم. [با لبخند]

بيننده‌هايتان نيز با شما هم‌عقيده‌‌اند؟

اميدوارم همين‌طور باشد. اجراي مذهبي بسيار دشوار است و توقع بحق و درست مردم از مجري چنين برنامه‌هايي زياد است. در اين شرايط اگر بخواهي مورد قبول مخاطب واقع شوي بايد بشدت تلاش كني و مراقب باشي. مدت‌هاست پيشنهادهاي زيادي براي اجراهاي اجتماعي در شبكه‌هاي مختلف داشته و دارم، اما چون مي‌خواستم در اين حيطه ماندگار باشم و مردم مرا بپذيرند هيچ‌كدام را قبول نكردم.

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

رنگ و لعاب اجرايتان چيست؟

ادعايي ندارم.

واقعيت پنهان در اجراي شما؟

با توجه به نوع اجرايم، همواره مطالبي برگرفته از آيات قرآن كريم، روايات و سخنان ائمه‌(ع)‌ را در برنامه بيان مي‌كنم و سعي‌ام بر اين است كه در وهله اول بتوانم آنها را در وجود خودم نهادينه نمايم اما به هر حال انسان به طور دائم در كشمكش ميان صواب و ناصواب قرار دارد لذا هميشه از اين موضوع نگرانم و با خودم درگير هستم كه خداي ناكرده آنچه كه نمي‌توانم جامه عمل بپوشانم را بر زبان نرانم ولي متاسفانه گاهي اوقات اين اتفاق رخ مي‌دهد و شرمنده خدا و بينندگان مي‌شوم بنابراين دوست دارم واقعيت فوق را با مخاطبانم در ميان‌ گذارم كه يك موقع فكر نكنند خبري هست و تا اين حد نسبت به من، حسن ظن نداشته باشند.

اين يك اعتراف بود؟

نمي‌دانم، به هر حال گفتني‌ها را بايد گفت.

 

ندا ملکی

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

 

اجرا براي شما، داشته‌اي در ميان هزاران داشته ديگر است؟

نه، جنس اجرايي كه دارم با داشته‌هاي ديگرم خيلي متفاوت است.

سوالي كه در ابتداي گفتگو درباره ريا مطرح كرديد كمي مرا ترساند و به خود آورد، چرا كه بحث خدا، مذهب و معنويت در ميان است و من يك آدم‌ عادي هستم كه به واسطه نوع اجرايم در اين موقعيت قرار گرفته‌ام لذا آنچه خدمت‌تان عرض مي‌كنم را به پاي ريا و خودنمايي نگذاريد. به لحاظ اين كه اجرايم در ژانر مذهبي است به عنوان يك سرمايه به آن نگاه مي‌كنم. وسيله‌اي كه شايد مرا به خدا نزديك‌تر كند، به خصوص برنامه آفتاب شرقي كه مجموعه‌اي است اذان‌گاهي و همه روزه در لحظات روحاني اذان ظهر پخش مي‌شود و در واقع يك داشته معنوي است و خيلي دوستش دارم.

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

تاكنون نداشته‌هاي اجرايتان را نديده گرفته‌ايد؟

اصلا. به همه آنها با دقت و وسواس زياد فكر مي‌كنم و مي‌كوشم تا به نوعي جبرانشان نمايم.

حرف حقي كه اجرا به شما ياد داد؟

پايبندي و عامل بودن به آنچه در برنامه مي‌گويم.

همه اين‌گونه‌اند؟

متاسفانه خير. برخي از مجريان به واسطه اجراهايي كه دارند مطالبي را بيان مي‌‌كنند كه اعتقاد چنداني به آن ندارند.

حقيقت هميشه تلخ اجرا؟

گاهي اوقات از برخي مسائل كه در زندگي و پيرامونم اتفاق افتاده خيلي ناراحت و غمگينم اما مجبورم جلوي دوربين لبخند بزنم تا بيننده متوجه نشود.

 

ندا ملکی

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

 

مرهمي بر خستگي‌هاي اجرا؟

رضايت مخاطب. تلاش همه دست‌اندركاران يك برنامه جلب رضايت مخاطبان خاص و عام است و هنگامي كه يك مجري بفهمد كارش خوب بوده و مورد توجه واقع شده، خستگي‌اش از بين مي‌رود.

آفتاب صبح عاشقي در اجرايتان طلوع كرده است؟

بارها و بارها اين طلوع را ديده‌ام. در برنامه آفتاب شرقي هنگامي كه شمارش معكوس براي طنين افكندن بانگ دلنشين اذان آغاز مي‌شود، آفتاب صبح عاشقي در قلبم طلوع مي‌كند و همزمان با من، هزاران قلب ديگر هم اين احساس خوشايند را تجربه مي‌نمايند. اگر واقعا از عمق ‌جان به اين نداي ملكوتي گوش بسپاريم اين اتفاق برايمان رخ خواهد داد.

روزنه‌اي براي آتش نور خدا بر آفتاب شرقي؟

اخلاص و درخواست حقيقي از خدا براي تاباندن اين نور.

با چشم، ديدني است؟

نه. حس‌كردني است با عمق جان.

و بر اجراي شما؟

اين نور مي‌تواند نفوذ كلام و محتواي عقل و ذهنم را بيشتر نمايد تا بتوانم آنچه را مي‌خوانم و از منابع غني روايي معارفي دريافت مي‌كنم به بهترين و مطلوب‌ترين شكل ممكن به مخاطبم انتقال دهم. شايد بسياري عاقل، آگاه، عالم و باسواد باشند اما نفوذ كلام نداشته باشند. مي‌گويند خدا آنهايي را كه دوست دارد در بين مردم عزيز مي‌كند يعني نفوذ كلامشان را افزايش مي‌‌دهد. من اين نفوذ كلام را از خدا مي‌خواهم.

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

شما عزيز شديد؟

اين را ديگر شما بگوييد.

قضاوت خودتان چيست

 

قضاوت من بر مبناي همان يك درصدي است كه برنامه را مي‌بينند و با محبت و عطوفت، مورد لطف و عنايت قرارمان مي‌دهند. خيلي‌هايي كه شما هرگز تصور نمي‌كنيد تيپ‌هاي مذهبي داشته باشند مي‌گويند وقتي آفتاب شرقي را مي‌بينيم به آرامش مي‌رسيم و اين آرامش را دوست داريم. همين برايم كافي است.

 

ندا ملکی

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

 

خب اين آفتاب غروب هم دارد؟

هر طلوعي غروبي دارد. غروب مي‌كند، اما دوباره از جاي ديگري طلوع مي‌نمايد و به شكل‌ ديگري آغاز مي‌شود. در واقع ما مهم نيستيم. مهم اين است كه در وقت اذان، مردم به ياد خدا باشند و اين دعوت را لبيك گويند.

در آفتاب شرقي، مشق آفتاب هم مي‌كنيد؟

آفتاب براي من نماد «يخرجهم من‌الظلمات الي النور» است… تلاش مي‌كنم، اما اين كه تا چه اندازه موفق شده باشم را خدا عالم است.

حتي در اجرا كه بر گرفتنش استواريد؟

همين كه الان اجرا مي‌كنم نشان‌دهنده حقي است كه براي اجرا دارم.

خودتان به خودتان حق مي‌دهيد؟

من انتخاب مي‌شوم، اما مسوول انتخاب نيستم. تنها حق انتخاب دارم.

اجرا نقش برجسته روزگارتان شده است؟

آن نقشي كه بايد با وجودمان عجين شود، جانشيني خدا و خليفه‌اللهي است، اما در اين دنيا فكر مي‌كنم اجرا برايم برجسته است.

اجرايتان نماد چيست؟

نماد عشق و علاقه به خدا و ترويج حرف‌هايي كه او دوست دارد.

در اجرا، كاركشته شده‌ايد؟

فكر مي‌كنم تا حدودي در اجراي مذهبي اين گونه باشم البته هرگز خود را بي‌نياز از تجربه‌اندوزي نمي‌دانم.

اين يك ادعاست؟

نه، تجربه است.

حاضريد روزي دور اجرا را خط قرمز بكشيد؟

اگر روزي متوجه شوم حرف‌ها و شخصيتم براي بيننده جذاب نيست و آن كارايي لازم را در اجرا ندارم حتما كنار مي‌كشم.

 

ندا ملکی

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

 

اما در اين صورت، ديگران رويتان خط قرمز مي‌كشند و حق انتخاب نداريد.

حق با شماست لذا اميدوارم بتوانم در اوج كنار بروم و به جايگاهي برسم كه با رفتنم همه بپرسند فلاني كجاست.

بارقه اميد در اجراي ندا ملكي براي مخاطب؟

اين كه در وادي اجراهاي مذهبي باقي بمانم و وارد حيطه‌هاي ديگر نشوم.

اگر بخواهيد زاويه ديدتان را به اجرا تغيير بدهيد؟

ما مجري‌ها بايد يك مقدار راحت‌تر، خودماني‌تر و صميمانه‌تر با مردم صحبت كنيم. حرف‌ دلشان را بگوييم و از دردهاي گفته و نگفته‌شان حرف بزنيم. اين همان نگاه ديگري است كه شايد در طول سال‌هاي آينده بتوانيم به آن برسيم.

چرا سال‌هاي آينده؟

الان هم اين حركت آغاز شده است اما كافي نيست. ما فكر مي‌كنيم اگر در قالب الفاظ سنگين و مبهم با مردم سخن بگوييم خيلي به آنها نزديك‌تر و باسوادتريم حال آن كه بسياري از حرف‌هاي جدي و پيچيده را مي‌توان به سادگي به مخاطب انتقال داد و در كنار اين آگاهي‌بخشي، ارتباط صميمانه‌اي برقرار نمود.

حتي بسياري از كتاب‌ها و منابعي كه اكنون در اختيار ماست به نوعي دچار تكلف شده‌اند كه براي خواننده دلنشين نيست و بايد دوباره بازخواني و بازنويسي شوند تا براي همه قابل استفاده باشند، لذا اميدوارم همه در كنار هم بسيج شوند تا بتوانيم ارتباطي شفاف و بي‌پيرايه با مخاطب داشته باشيم.

 

 

ندا ملکی

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

 

تا به حال اجراي برنامه‌اي چشمتان را گرفته است؟

خيلي دوست دارم برنامه‌اي تخصصي و سطح بالا در مورد انتظار و ظهور موعود اجرا نمايم و مجري بحث‌ها و گفتگوهاي علمي و ديني خيلي جدي باشم.

و چند سطر حرف آفتابي كه بر دل‌ها سايه نور بيفكند؟

مي‌خواستم يك بيت شعر كه خيلي دوستش دارم را برايتان بخوانم اما الان از ذهنم پريد!

هميشه چيزهايي كه دوست داريد از ذهن‌تان مي‌پرند؟!

[مي‌خندد] نه، اين را بگذاريد به حساب اجراهاي زنده و استرس‌هايي كه به ما وارد مي‌شود.

يادتان آمد؟

دل مي‌رود زدستم صاحبدلان خدا را

دردا كه راز پنهان خواهد شد آشكارا.

 

ندا ملکی

ندا ملکی , بیوگرافی ندا ملکی مجری , عکس های ندا ملکی مجری

 

عکس و بیوگرافی ندا ملکی + مجری تلویزیون ندا ملکی

5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/Orb0
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.