بیوگرافی مهدی یغمایی +عکس های مهدی یغمایی شب کوک

565

بیوگرافی مهدی یغمایی +عکس های مهدی یغمایی شب کوک

عکس و بیوگرافی مهدی یغمایی آهنگ های جدید مهدی یغمایی مجری برنامه شب کوک آهنگساز و خواننده ای که بیشتر او را با تیتراژی که برای برنامه ماه عسل ساخت و همچنین همکاری اش با گروه ژوان می شناسید، این روزها فعالیت های مستقل خودش را جدی تر دنبال می کند. بدون هیچگونه مقدمه‌ای، گفتگو با مهدی یغمایی خوانندهٔ خوش صدای کشورمان را به بهانهٔ آلبوم جدیدش با عنوان «چمدون تو» در ادامه بخوانید

 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

   

از ابتدا شروع کنیم، شما چگونه خواننده شدید؟

 

خوانندگی اول از همه داشتن ژنتیک صدا است که تنها چیزی که متاسفانه در کشور ما اصلا مهم نیست. صدا در من وجود داشته است و من از کلاس دوم دبستان با قرائت قرآن شروع کردم و تک خوان گروه سرود‌ها بودم اما بصورت حرفه‌ای خوانندگی را از سال 1377 آغاز کردم که در آن زمان دانشجوی رشتهٔ شیمی دانشگاه شاهرود بودم. در آن زمان توانستم خواننده صدا و سیمای استان سمنان بشوم و فعالیت‌هایم را آغاز کردم.
   

بهترین و بد‌ترین اتفاق‌های فعالیت شما که در عرصه خوانندگی از آغاز تا به امروز تجربه کرده اید، چه بوده است؟

 

بیشتر اتفاق‌هایی که داشتم بد بود. نمی‌خواهم ناشکری کنم. من شاکر خداوند هستم اما می‌توانم بگویم اجهاف در حق من زیاد شده است. حتی خیلی‌ها می‌گویند جایگاه تو بیشتر از اینی است که هستی حالا شاید هم کم کاری خودم هم بوده است بدلیل اینکه مشغلهٔ کاری هم کم نداشتم و البته دوستان کم لطف و بی‌مهری هم درکنار من بوده‌اند که می‌توانستند خیلی کمکم کنند ولی با وعده‌های دروغین کارهایی که باید می‌کردند را نکردند و چون من اعتقاد دارم باید پیشرفتم نسبت به تلاش و تواناییم باشد. من فعالیت خوبی داشته‌ام از آن‌ها راضی‌ام. زمانی که خوانندهٔ گروه ژوآن بودم با علیرضا قرایی منش و امیر سزاوارمنش که‌‌ همان موقع‌ها از سال 1382 تا 1388 ممنوع الفعالیت شدم بدلیل پخش موزیک ویدیو‌هایم در شبکه‌های ماهواره‌ای که در آن وقت من نمی‌دانستم این شبکه‌ها غیرمجاز هستند و فکر می‌کردیم کار قانونی انجام می‌دهیم اما بعدا متوجه شدیم که اینطور نیست و از زمان عقب افتادم. امروزه می‌بینیم کسانی که غیرقانونی‌تر عمل کردند راحت‌تر مجوز می‌گیرند و مقصر این‌ها دست‌های پشت پرده هستند.

 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

اتفاق‌های خوب هم داشته‌ام مثلا سال 1388آلبومی مشترک بنام «سلام آقا» به همراه محسن چاوشی، محمد علیزاده و رضا صادقی به تهیه کنندگی «رامین بصیرت نیا» که تهیه کننده من هم بود. این آلبوم خیلی سریع مراحلش گذشت و من هم مجوز گرفتم. فکر می‌کنم گرفتن مجوزم به برکت آن کار‌ها بود که بدون هیچ چشم داشتی خواندم.
 

ازجایگاه امروزی‌تان راضی هستید؟

 

من در هرجایگاهی که باشم خدا را شکر می‌کنم اما حقیقتا راضی نیستم. حسود نیستم ولی خیلی وقت‌ها کسانی را می‌بینم که در جایگاهی هستند که آنجایگاه‌ها برای آن‌ها نیست و این مرا ناراحت می‌کند.
 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

    آلبوم قبلی‌تان بنام یک دنیا حرف بکسری مشکلات داشت. در مورد آن بگویید.

 

این آلبوم با هزاران حواشی به سختی منتشر شد. من با تهیه کننده ارتباطم را قطع کردم که در ماه رمضان سال 1391 از خواب بیدار شدم دیدم دوستانم به من پیام دادند که آلبومت منتشر شده است اما خودم خبر نداشته‌ام و وقتی که رفتم پوسترم را در سوپر مارکت‌ها دیدم، تعجب کردم بدلیل اینکه من قید این آلبوم را زده بودم و بعد از بیست روز هم کلا از سطح کشور جمع شد. به همین دلیل من بسیار ضربه خوردم.


 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

    مقصر این اتفاقات را چه کسی می‌دانید؟

 

 «کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من» این پیام من به جوانانی است که تازه می‌خواهند وارد این کار شوند. به هیچ کسی نمی‌توان اطمینان کرد. هر کسی خودش مقصر اتفاقاتی است که برایش می‌افتد و من خودم را مقصر این اتفاقات می‌دانم. این هم بگویم کم کاری من خیلی کمتر از کم لطفی اطرافیانم بوده است.
 

 

    بعد از آلبوم ژوآن، سلام آقا، دلصدا و یک دنیا حرف می‌خواهید آلبوم جدیدی بدهید. درست است؟

 

بله. این آلبوم یکی از قطعاتش موزیک ویدئو دارد که با انتشار آلبوم وارد بازار می‌شود و تیزر خود آلبوم هم ساخته شده است. این آلبوم 13 قطعه دارد و باید بگویم من بعد از نه سال دوباره موزیک ویدئو منتشر می‌کنم. این اثر در مرحلهٔ پایانی میکس، مسترینگ و مراحل نهایی اخذ مجوز قرار دارد. حامد صوفی‌پور، پریا صوفی‌پور، بابک بابایی، پیمان طالبی، حمید خلف بیگی، النا باقر‌زاده ترانه سرایان این آلبوم هستند و یک قطعه هم از غزلیات فروغی بسطامی بصورت ادبیات کلاسیک و قدیمی استفاده کرده‌ام. وحید پویان، علیرضا قرایی منش، حسام الدین ناصری آهنگسازان آلبوم به همراه سه یا چهار قطعه هم خودم آهنگسازی کرده‌ایم. فرزاد ماهان، سیاوش وزیری، عرفان حسینی، علیرضا جعفری، هومن آزما و شش قطعه هم پورزاد اعلایی تنظیم کنندگان این اثر می‌باشند. میکس و مسترینگ هم برعهدهٔ آرش پاکزاد است.

 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

شاید سوال باشد چرا عوامل آلبومم شناخته شده نیستند. اعتقاد دارم من انقدر پتانسیل دارم که بتوانم کسانی را به بازار موسیقی معرفی کنم و باید به جوان‌ها میدان داد. من هم این کار را می‌کنم. خیلی هم می‌گویند این هاتازه کار هستند و ممکن است باز هم ضربه بخورم اما خب همهٔ عوامل آلبومم کار‌هایشان را خوب بلدند و یادمان نرود همین دوستانی که الان معروف هستند یک زمانی تازه کار بودند و یکی به آن‌ها اطمینان کرده و آن‌ها الان معروف شده‌اند. این آلبوم انشالله در شهریور 1394 به تهیه کنندگی «سپهر صاحبی» وارد بازار موسیقی کشور خواهد شد.
 

    و عنوان آلبوم جدید؟

 

اسم آلبوم قرار بود «چمدون» باشد اما مثل اینکه این آلبوم قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده است و من اسم آلبومم را» چمدون تو» گذاشتم.
 

   بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

چرا این نام را برای آلبوم انتخاب کردید؟

 

بدلیل اینکه یک قطعه در آلبوم وجود دارد بنام «چمدون» که چند سال است دوستدارم چنین قطعه‌ای را منتشر کنم. حتی قرار بود در آلبوم «یک دنیا حرف» هم چنین قطعه‌ای بخوانم ولی متاسفانه در آلبوم قبل منصرف شدم چون یکسری قطعات از آلبوم کم شده بود و دیگر شرایطش ایجاد نشد. البته قرار بود آلبوم «یک دنیا حرف» هم اول اسمش چمدون باشد.
 

   بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

بعد از سال آلبوم جدیدتان منتشر می شود، این اتفاق چه حسی دارد؟

 

این آلبوم‌‌ همان مهدی یغمایی قبل است و فضای آلبومم تغییری نکرده است و فقط کمی به نوا‌های شرقی اصیل ایرانی نزدیک‌تر شده است اما‌‌ همان استایل پاپ – کلاسیکم را حفظ کرده‌ام.
 

    گفتید به جوان‌ها میدان می‌دهید و اجازه می‌دهید خودشان را نشان دهند. فکر می‌کنید چند درصد خواننده‌ها این کار را می‌کنند؟

 

کمتر خواننده‌ای پیدا می‌شود که اجازه چنین کاری بدهد و فکر می‌کنم جزو معدود خواننده‌هایی هستم که این ریسک را می‌کنم و بسیار ریسک پذیر هستم. من به جوان‌ها می‌گویم کسانی که در تنظیم کنندگی، ترانه و آهنگسازی استعداد دارند از ان‌ها حمایت می‌کنم و یک ویترین هستم.


mehdi-yaghmaei-rouzegar (27)

 

    از آلبوم‌هایی که اخیرا منتشر شده است کدام را بیشتر می‌پسندید؟

 

من آلبوم «مثل مجسمه» مهدی یراحی را دوستداشتم. مهدی کارش را خوب بلد است و کارش را دوستداشتم. همینطور آلبوم‌های محسن یگانه، حمید عسگری و فریدون آسرایی مخصوصا دو تراک اول آلبوم فریدون که با تنظیم «بهروز صفاریان» عزیز بود. بنظرم بهروز یکبار دیگر خودش را با آلبوم فریدون تثبیت کرد.
 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

    آیا موسیقی ایران رو به افول است؟

 

بله رو به افول است. چون اکثر خواننده‌ها و عوامل انتشار یک آلبوم موسیقی بصورت تجاری به آلبوم نگاه می‌کنند و ان را تولید می‌کنند. بیشتر تهیه کننده‌ها به خواننده می‌گویند کاری تولید کنید که بتوانیم با آن بلیت‌های کنسرت‌ها را به فروش برسانیم، درصورتی که اگر روی آثاری که تولید می‌شود فکر شود موسیقی ایران جهانی خواهد شد.
 

    خصوصیات یک خوانندهٔ موفق چیست؟

 

خوانندهٔ موفق کسی است که به معنای واقعی بخواند و خواننده باشد نه شبیه خواننده. بنظرم خواندن و درست خواندن یا بیان درست حس کلمات تا 80% ذاتی است. حالا برای استفاده از آن باید تجربه‌هایی را کسب کنی تا این استعداد پرورانده شود. اگر بخواهیم بصورت حرفه‌ای به آن توجه کنیم:

 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

1. ریتم‌شناسی 2. مبانی موسیقی 3. داشتن رنگ و جنس درست صدا 4. کوک خواندن

 

این‌ها را بگذارید در کنار دانستن ادبیات کشور حالا چه ادبیات کلاسیک وچه ادبیات معاصر این چیزهایی است که یک خواننده باید بداند. هرخواننده‌ای باید حداقل موسیقی را بشناسد و دست کم یک ساز را بلد باشد. خوانندگی فقط مدلینگ و تیپ و چهره‌ای مناسب نیست.
 

    مردم تاکی باید منتظر کنسرت‌های مهدی یغمایی باشند؟

 

بعد از انتشار آلبوم بلافاصله کنسرت‌ها را برگزار می‌کنیم. اولین کنسرت بصورت دو سانس به تهیه کنندگی «سپهر صاحبی»، در سالن میلاد نمایشگاه بین الملی برگزار خواهد شد. البته ما ده سانس را قرار داریم که فعلا دو سانسش را قبل از ماه محرم و سفر برگزار می‌کنیم و پس از آن هم تور کنسرت‌های شهرستان را خواهیم داشت.


بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

    البته یک کنسرت در سالن مجلل رشت قبل از ماه رمضان 1394 هم داشتیم که فضای خیلی خوبی ه بود اما برای اولین بار هواداران تهرانی خودم را می‌بینم.  پس قرار است برای اولین بار با مخاطبانت دیدار کنی


    کنسرت مشترکی هم قبلا در کارنامه‌ات داشتی.

 

بله آن کنسرت مشترک در برج میلاد برگزار شد و برای جشنوارهٔ مقاومت بود در دو سانس به همراه مرحوم مرتضی پاشایی، محمد علیزاده، مهدی یراحی و ایلیا منفرد‌زاده بروی صحنه رفتم اما خب در آن کنسرت جمعیت زیادی بود و مشخص نبود که چند نفرشان هوادارای من هستند. بهترین حسی که خواننده می‌تواند بگیرد ملاقات هوادارانش در کنسرت‌اش است چون وقتی با خواننده همصدا می‌شوند انرژی و حس زیبایی به خواننده منتقل می‌شود.

 

   بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

برنامه‌ای برای انتشار تک قطعه دارید؟

 

من ازسال 1393 تا به الان بدون وقفه ماهی یک تراک منتشر کردم. «بخواب آروم» قطعه‌ای بود که مردم خیلی از آن استقبال کردند که برای «مرحوم مرتضی پاشایی» خواندم. جشن غمگین، از من بگریزید، پاییز تنهایی، توبامنی، سهم من، حس تلخ، کنارتو، جشن غمگین، حوصله کن، دلم خواست، چه عیدی و خداشو چشم هاشو نبسته و… از تک تراک‌هایی هستند که از سال قبل منتشر کردم. این هم بگویم بزودی با یک سوپرایز خدمت هوادارانم خواهم بود این قطعه همکاری من با مسعود همایونی عزیز نوازنده گیتار الکتریک است. این کار خیلی کار خوبی خواهد شد و من قصد دارم آن را بصورت تصویری منتشر کنم.
 

   بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

مردم مهدی یغمایی را باچه قطعه‌ای می‌شناسند؟

 

قطعهٔ «حس می‌کنم تورو» اولین تیتراژ برنامهٔ ماه عسل که با آهنگسازی خودم، ترانهٔ روزبه بمانی وتنظیم فرزاد فتاحی بود.


 

  بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

از خانواده‌ات می‌گویید؟

 

حتما. ما چهار فرزند هستیم و من فرزند ارشد خانواده هستم. یک برادر دارم بنام صادق یغمایی که اوهم خواننده است و در شاهرود زندگی می‌کند. بزودی کارهای او هم منتشر خواهد شد. دو خواهر متاهل دارم. یکی از آن‌ها متولد 1359 است. در مشهد زندگی می‌کند و دیگری متولد 1369 است و در شاهرود با پدر، مادرم زندگی می‌کند. من در خانواده‌ای مذهبی بزرگ شده‌ام. پدرم حدود چهل سال است که مداحی می‌کند و شاید ارث صدای من هم از ایشان است.


 

    چقدر روی زندگی حرفه ای‌تان تاثیر دارند؟

 

من هرچیزی که دارم از دعای خیر پدر و مادرم دارم. من به دوچیزم در زندگی افتخار می‌کنم، یکی از آن متولد شدنم در شب نیمه شعبان است و برای همین اسمم مهدی است و دیگری رفتار درستم است. من جوری رفتار کرده‌ام که پدر و مادرم از من راضی‌اند و همیشه مرا دعا می‌کنند. من نفس کشیدنم را مدیون دعای آن‌ها هستم. علاوه بر این‌ها من خیلی هم از آن‌ها انرژی می‌گیرم.


   

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

 

آیا با اینکه در موسیقی هستی راضی‌اند؟

 

راضی هستند اما پدرم دوست داشت من پزشک شوم واگر برای خواندم پدرم می‌خواست تصمیم بگیرد حتما می‌گفت مذهبی بخوانم (خنده). خانوادم همیشه به من می‌گویند اعتقاد‌هایم را فراموش نکنم.

 

    غیر از خوانندگی فعالیت دیگری دارید؟

 

غیر از خوانندگی مدرس آواز هم هستم و مستر کلاس آواز را برگزار می‌کنم. دوستانی که مبانی موسیقی را گذرانده‌اند سرکلاس‌های من حاضر می‌شوند، رفع اشکال می‌کنند و خودرا آمادهٔ تولید کار می‌کنند. دنبال سرمایه گذاری هم هستم چون نمی‌شود فقط به کار موسیقی تکیه کرد. بنظرم کسانی که در موسیقی هستند باید شغل دیگری داشته باشند.
 

 بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی  

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

اوقات فراغتت را چونه می‌گذرانید؟

 

کتاب خیلی می‌خوانم. مخصوصا کتاب‌های غزل، بوستان، گلستان، دیوان حافظ، مولانا، کتاب‌های تقویت فکر و به تازگی هم آموزش نقاشی را شروع کردم.
 

    پس نقاش هم می‌شوید.

 

نمی‌دانم بتوانم از پسش بر بیایم ولی باید با استادم مشورت کنم اگر استعداد داشته باشم حتما نقاش هم می‌شوم


 

  بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

 

اهل ورزش هستی؟ چه ورزشی می‌کنی؟

 

بله هستم و فعلا هم بدنسازی‌ام را دنبال می‌کنم. البته مدتی بصورت مداوم دنبال نمی‌کردم اما الان دوباره پیگیری می‌کنم چون اضافه وزن هم دارم.

   

چه مسیری برای ادامهٔ فعالیت‌های موسیقی خود ترسیم کرده‌اید؟

 

تا عمر داشته باشم برای مخاطبانم می‌خوانم. تحت هیچ شرایطی عقب نخواهم کشید و هیچ کسی نمی‌تواند مرا از مسیرم خارج کند جز قدرت بزرگ خداوند. من مهدی یغمایی این قول را می‌دهم بروز باشم، موسیقی روز را برای هوادارانم تولید کنم، قول می‌دهم هرچیزی را برای آن‌ها نسازم و برای گوش آن‌ها احترام قائل باشم.
 

    و حرف آخر…

 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

شعار همیشگیه من اعتقادم است. من با شما مهدی یغمایی هستم و بدون شما هیچی نیستم. حواسم به تک تک مهربونیتون هست و با جون و دل برایشان احترام قائلم و تشکر می‌کنم که مرا دنبال می‌کنند. یک شعاری دارم که در صفحات مجازیم همیشه یاداشت می‌کنم دوستدارم حتما بنویسید. ناامیدی ممنوع.

 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

عکس زیبا به همراه دوستان هنرمند و عزيز پشت صحنه برنامه سه ستاره ( ٣٠ دقيقه بامداد يكم  فروردين ٩٥ ) احسان خواجه اميرى عزيز، سيد جواد رضويان جان جانان ، على اقا بركت عشق ، خودم ، ارش جان ظلى پور ، محمد رضا عليمردانى ( ديرين ديرين ) ، حواسم به مهربونيتون هست نا اميدى ممنووووع

 

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

بیوگرافی مهدی یغمایی , عکس های مهدی یغمایی شب کوک , مهدی یغمایی

 

 

مهدی یغمایی

5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/x6U5
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.