8 مهارت برای درس خواندن بدون آنکه خسته شوید

0 271
خسته شدن در حین درس خواندن

درس خواندن می‌تواند خیلی سخت باشد. وقتی کتاب را بر می‌دارید، حتی دیوار سفید بدون ترک هم برای آدم جذاب می‌شود. تمام بدبختی‌های آدم درست در موقع درس خواندن شیرین شده و دوست داریم به آن‌ها فکر کنیم. با این حال چه می‌شود کرد، باید برای امتحان هفته بعد آماده شویم. اما چگونه وقتی نمی‌توانیم حتی ده دقیقه هم که شده تمرکز کنیم. در ادامه با هم روش‌هایی را مرور می‌کنیم که می‌توان با کمک آن‌ها حداقل امتحان بعدی را نیفتیم!

1- یک مکان مناسب پیدا کنید

مطمئنا مطالعه جلو تلویزیون همراه با خانواده ایده خوبی نیست! البته که از اتاق کسل کننده خودتان باحال‌تر است. اما اگر بتوانید اتاقتان را از کسل کنندگی در بیاورید چه؟ مثلا پنجره را باز کنید و روی تخت دراز بکشید. یا حتی اگر بتوانید یک صندلی راحتی پیدا کنید که در حین درس خواندن بتوانید بازی کنید، می‌توانید مدت زمان بیشتری دوام بیاورید.

2- از کتاب‌های کمک درسی استفاده کنید

خیلی وقت‌ها بعضی مطالب در کتاب درسی انقدر گنگ هستند که اگر سر کلاس حضور نداشته باشید یا حواستان به کلاس نبوده باشد، نمی‌توانید مفاهیم را خوب درک کنید. در این مواقع اینترنت دوست شماست. لپ تاپتان را باز کرده و کتاب های درسی و کمک درسی را دانلود کنید.

3- مغزتان را فعال نگه‌دارید

روش هایی برای فعال نگه داشتن ذهن

یک نوشیدنی گرم کمک می‌کند سلول‌های خاکستری به جنب و جوش بیشتری افتاده و به جای تمرکز روی دیوار، مطالب کتاب برایشان جذاب‌تر به نظر برسد. شاید توصیه به اینکه موقع درس خواندن خوراکی بخورید چندان ایده خوبی نباشد. اما چه می‌شود کرد؛ هفته بعد امتحان سختی در راه است. اگر یک کاسه پاپ کورن کنار دست خود بگذارید احتمالا تشویق می‌شوید تا زمان تمام کردن آن، سر از روی کتاب بر ندارید.

4- توصیه‌های دیگران را فراموش کنید: ببینید چگونه راحت هستید

بعضی‌ها دوست دارند لم بدهند و بعضی حالت خوابیده را ترجیح می‌دهند. بدون اینکه بخواهیم توصیه متخصصین امر را نادیده بگیریم، ما مجبوریم که برای امتحانمان اماده شویم، چه این امتحان یک امتحان مدرسه باشد، چه کنکور سراسری. پس اگر کسی به شما گفت که این حالت مناسبی برای درس خواندن نیست، خود را به نشنیدن بزنید و کار خود را ادامه دهید. مساله راحتی شما است. اگر دوست دارید موقع درس خواندن راه بروید، پس راه بروید. اگر دوست دارد دمر بخوابید، چه اشکال دارد؟! دمر بخوابید و از درس خواندن لذت ببرید.

5– وقت طلایی خود را پیدا کنید

همه ما برخی اوقات روز حالمان بهتر از بقیه اوقات است. مثلا بعضی نیمه شب برایشان درس خواندن کاری جذاب می‌شود و بعضی هم نزدیک غروب!! بهتر است ساعت مشخصی از روز را انتخاب کنید که در آن موقع حالتان سر جایش است.

وقت طلایی حتی برای درس‌های مختلف هم فرق می‌کند. مثلا شاید بهتر باشد ادبیات را صبح مطالعه کرده و ریاضیات را شب. اگر بتوانید اوقاتی که ذهنتان آماده‌تر است را پیدا کنید، درس خواندن خیلی راحت‌تر می‌شود. یا آنکه از بهترین ساعات برای درس خواندن در حالت استاندارد مطلع شوید.

6– ناشر کتابتان را عوض کنید

بهترین کتاب های کمک درسی

اگر برای کنکور (یا هر امتحان دیگری) آماده می‌شوید و نمی‌توانید مفاهیم را درک کنید، احتمالا مشکل از کتاب است، نه شما. کتاب خوب، مانند معلم خوب است. اگر معلم شما فن بیان مناسبی نداشته باشد، شما با درس ارتباط برقرار نمی‌کنید. حتی اگر آن درس، درسی ساده یا محبوب شما باشد. یکی از انتشارات خوب کتاب‌های کمک درسی کنکور انتشارات خیلی سبز است. می‌توانید PDF کتاب های نشر الگو را از فیدیبو دانلود کنید.

7- گروهی درس بخوانید

بعضی اوقات درس خواندن گروهی لذت خودش را دارد. اینکه بتوانید مسائل کتاب را به بحث بگذارید و بتوانید به جز نویسنده کتاب با بیان دوستتان مباحث را بفهمید. در این حالت دوست شما هم بهتر مباحث را درک می‌کند. چرا که تدریس یک موضوع به فهم آن موضوع کمک می‌کند. با این کار درس خواندن به لذتی دو چندان تبدیل می‌شود.

8- از موبایلتان دور بمانید

برای اینکه بتوانید راحت‌تر تمرکز کنید، برای یکی دو ساعت هم که شده، از تکنولوژی دور بمانید. دیگر این را خود شما بهتر از هر کس دیگری می‌داند که گوشی چقدر می‌تواند تمرکز آدم را از بین ببرد.

این بود چند توصیه ساده اما کاربردی برای اینکه موقع درس خواندن، خستگی را از خودتان دور کنید. شما کدام روش را امتحان کرده‌اید؟ آیا روش‌ها و تکنیک‌های بیشتری می‌شناسید؟ آن را با بقیه در میان بگذارید.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/yKJhl
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.