حميد سبزواری شاعر معاصر ایران درگذشت + عکس و فیلم

308

حميد سبزواری شاعر معاصر ایران درگذشت + عکس و فیلم

پدر شعر انتقلاب استاد حمید سبزواری درگذشت وی یکی از شاعران مشهور و ماندگار دوران انقلاب اسلامی بود حسین آقاممتحنی مشهور به حمید سبزواری (زادهٔ 1304 در سبزوار، درگذشت 22 خرداد 1395 در تهران) شاعر معاصر ایران بود که به او در سال 1393 نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر اهدا شد

 

حميد سبزواری درگذشت,حميد سبزواری,بیوگرافی حميد سبزواری,حميد سبزواری و همسرش

 

بیوگرافی حمید سبزواری

 

استاد حمید سبزواری، شاعر اشعار مشهور و ماندگار دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ساعاتی پیش در بیمارستان آسیا تهران دار فانی را وداع کرد گفته می‌شود، وصیت مرحوم سبزواری دفن در خانه قدیمی‌شان در شهر سبزوار بوده است و پسر آن مرحوم امروز با مسئولان سبزوار جهت اخذ موافقت با اجرای وصیت استاد، جلسه خواهد داشت.

 

حسین آقا ممتحنی مشهور به حمید سبزواری، شاعر معاصر ایران و دارنده نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر است. سبزواری زاده 1304 در سبزوار است که قبل از مدرسه، قرآن را در خانه و نزد مادرش آموخته بود. وی سرودن شعر را از چهارده‌سالگی آغاز کرد. از آثار استاد حمید سبزواری می‌توان به دیوان اشعار، کاروان سپیده، یاد یاران، سرود درد، گزیده ادبیات معاصر و سرود سپیده اشاره کرد. سبزواری در نتیجه مبارزات جانانه انقلابی، سال‌ها تلاش صادقانه شغلی و ذوق و قریحه بالای شاعری، تاکنون افتخارات متعددی را کسب کرده است. او برای انقلاب شعر و شعار می‌ساخت که در راهپیمایی‌ها و نمازجمعه خوانده می‌شد؛ برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو، خمینی ای امام و الله اکبر خمینی رهبر.

 

زندگینامه حميد سبزواری

 

حمید سبزواری، زادهٔ 1304 در سبزوار. در گذشت 22 خرداد 1395. پدرش، «عبدالوهاب»، پیشه‌ور ساده‌ای بود که قریحهٔ شعری داشت. جدش، ملا محمدصادق ممتحنی، شاعری مردمی بود که «مجرم» تخلص می‌کرد و آثارش در سفری به مشهد و در حملهٔ راهزنان به یغما رفت.[1] ایشان در تاریخ 22 خرداد 1395 مصادف با روز پنجم ماه مبارک رمضان در سن 91 سالگی دار فانی را وداع گفتند.

 

نوجوانی حميد سبزواری

 

سبزواری، قبل از مدرسه، قرآن را در خانه و نزد مادرش آموخته‌بود. او بعداً به مدرسهٔ شیخ حسن داورزنی رفت.[2] او در دوره نوجوانی در سبزوار زندگی می‌کرد. در سبزوار کتابفروشی به نام خسروی بود. او شعرهای حمید را چاپ کرده و فروخت. حمید می‌خواست اینکار را در تهران نیز انجام بدهد لیکن این امر صورت نگرفت.

 

عکس استاد سبزواری در کنار مقام معظم رهبری

 

حميد سبزواری درگذشت,حميد سبزواری,بیوگرافی حميد سبزواری,حميد سبزواری و همسرش

 


اساتید و مربیان حميد سبزواری

 

پدر و مادر حمید، شاید اولین اساتید وی بودند. او جامع المقدمات را نزد میرزا حبیب جوینی خوانده‌بود. حاج آقا محمدعلی محمدی نیز از دیگر استادان وی بود.

 

فعالیت‌های حميد سبزواری

 

وی در نوجوانی شاهد فرهنگ‌ستیزی، خشونت و سرکوب احساسات مذهبی مردم توسط رضا شاه پهلوی بود. چهارده‌ساله بود که سرودن شعر را آغاز کرد. حمید جوان در آن سال‌ها به هر حزب و گروهی که فکر می‌کرد حامل حقیقت یا حامی محرومانند سری می‌زد، اما به‌سرعت درمی‌یافت که آن سراب‌ها هیچ‌گاه نمی‌توانند عطش عدالت‌خواهی و شوق استقلال‌جویی او را سیراب کنند، و سرخورده کنار می‌کشید

 

حمید سبزواری بر اثر کودتای 28 مرداد 1332 متواری و مخفی شد. لیکن بعداً خود را به شهربانی سبزوار معرفی کرد و چهار سال در وضعیت بلاتکلیفی و تعلیق طی کرد تا سرانجام تبرئه شد.مهمترین فعالیت سبزواری، شاعری است. شعر حمید، شناسنامهٔ زمانمند انقلاب است، زیرا کمتر حادثه یا رویدادی است که انعکاس آن در شعر او نباشد. شاعر، با حساسیت ویژهٔ خویش، هر رویداد مهم تاریخ معاصر ایران را با گل‌واژه‌های شعرش در حافظهٔ زمانه نقش کرده‌است تا آیندگان از یاد نبرند که نسل گذشته در چه شرایط دشواری از آرمان‌ها و انقلابش دفاع کرده‌است.

 

حميد سبزواری درگذشت,حميد سبزواری,بیوگرافی حميد سبزواری,حميد سبزواری و همسرش

 

مشاغل

 

سبزواری ابتدا به شغل معلمی مشغول بود. بعد از حوادث مرداد 1332 از آموزش و پرورش اخراج و سپس کارمند بانک بازرگانی (بانک تجارت پس از انقلاب) در تهران شد و سپس به شاعری روی آورد.

 

درگذشت

وی در سن 91 سالگی به دلیل کهولت سن و وخامت بیماری در بیمارستان آسیا تهران درگذشت

 

آثار حميد سبزواری

    سرود درد
    سرود سپیده
    سرودی دیگر
    تو عاشقانه سفر کن
    بانگ جرس

 

حميد سبزواری شاعر معاصر ایران درگذشت + عکس و فیلم

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/hkEl
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.