تاریخ شروع ماه محرم 97 – 2018 چه روزی است و اعمال ماه محرم

0 1,601

تاریخ شروع ماه محرم 97 – 2018 چه روزی است و اعمال ماه محرم

ماه محرم , ماه محرم یا محرم‌الحرام اولین ماه تقویم اسلامی هجری-قمری می باشد که به اعتقاد مسلمانان از زمره ماه‌های حرام است. محرم فصل شروع حماسه های عاشورایی می باشد. حماسه هایی که هر ماه را محرم و هر سرزمین را کربلا و هر روز را عاشورای حسینی می کند. شب و روز اول ماه محرم بعنوان اول سال قمری دارای نماز و آداب خاصی است که در کتاب مفاتیح الجنان به آن اشاره شده است. به همین منظور تاریخ شروع ماه محرم و همچنین اعمال ماه محرم را برای شما عزیزان در روزگار قرار داده ایم.

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

تاریخ شروع ماه محرم چه روزی است

 

شروع ماه محرم سال 1440 قمری مصادف است با روز سه شنبه 20 شهریور 1397 خورشیدی و برابر است با 11 سپتامبر 2018 میلادی. و پایان ماه محرم سال 1440 قمری مصادف است با روز چهارشنبه 18 مهر 1397 خورشیدی و برابر است با 10 اکتبر 2018 میلادی.

 

همچنین عکس پروفایل محرم را بخوانید

 

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

در روز دوم ماه محرم الحرام سال 61 هجری کاروان حضرت امام حسین (ع) وارد کربلا شد و سپاهیان دشمن که هر روز بر تعدادشان افزوده می‌شد در تاسوعا و عاشورا که روز نهم و دهم محرم می‌باشد او و یارانش را به شهادت رساندند.

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

امام رضا(ع) در خصوص ماه محرم فرمود: در جاهلیت هم حرمت این ماه نگاه داشته می‌شد و در آن نمی‌جنگیدند ولی در این ماه، خون‌های ما را ریختند و حرمت ما را شکستند و فرزندان و زنان ما را اسیر کردند و خیمه‌ها را آتش زدند و غارت کردند و حرمت پیامبر را درباره ذریه‌اش رعایت نکردند.

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

در ماه محرم و خصوصا در ده روز آغازین آن هر مسلمانی وظیفه دارد تا حزن و اندوه خویش را در عزای فرزند رسول خدا (ص) ابراز نماید. گریستن درعزای امام حسین(ع) ، سیاه پوشیدن، شرکت در مجالس و تکیه ها ، برپاکردن مجالس و یا کمک های مادی و معنوی ، راه انداختن دسته عزاداری و هر عملی که مصداق اقامه عزا برای آن حضرت واهل بیت (ع) باشد در تقرب انسان به خدای متعال نقش بسزایی دارد.

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

تاریخ شروع ماه محرم چه روزی است

 

پرفضیلت ترین اعمال ماه محرم مربوط به دهه اول ماه محرم می باشد که از شب اول این ماه آغاز شده است و تا شب عاشورا در قالب ادعیه و نماز مستحب مخصوص ماه محرم مشخص گردیده است.

دعای اول ماه محرم : به جهت اینکه اول این ماه اول سال نیز بوده و از طرفی دعاهای قبل از وقت نیز تاثیر خاصی در برآورده شدن حاجات دارد، یکی از اعمال مهم دعای اول ماه است و این دعا تاثیر بسیاری در سلامتی و دوری از آفات دینی و دنیوی آن سال و بدست آوردن نیکی ها دارد.

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

 اعمال ماه محرم

 

اعمال شب اول ماه محرم : 1) نماز: این شب چند نماز دارد که یکی از آنها دو رکعت، که در هر رکعت بعد از حمد یازده مرتبه سوره‌ توحید خوانده شود. خواندن این نماز و روزه داشتن موجب امنیت است و هرکس که این عمل را انجام دهد ، گویا تمام سال بر کار نیک مداومت داشته است. 2) احیای این شب. 3) نیایش و دعا.

 

روز اول محرم : اول محرم هر سال اولین روز سال قمری است. امام محمد باقر(ع) می فرماید: "آن کس که این روز را روزه بدارد، خداوند دعایش را اجابت میکند، همانگونه که دعای زکریا(ع) را اجابت کرد" پس دو رکعت نماز خوانده شود و پس از آن سه بار این دعا قرائت گردد: "اللّهم انت الاله القدیم و هذه سنهٌ جدیدهٌ فاسئلک فیها العصمه من الشیطان و القوَّه علی هذه النّفس الامّاره بالسُّوء" ؛ بارالها! تو خدای قدیم و جاودانی و این سال ، سال نو است، از تو میخواهم که مرا در این سال از شیطان حفظ کنی و بر نفس اماره به بدی پیروز سازی.

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

روز دوم محرم : در چنین روزی کاروان امام حسین(ع) در سال 61 ه‍.ق وارد سرزمین کربلا شد و با ممانعت لشکر حر مجبور به توقف در آنجا گردید.

 

روز سوم محرم : از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است: " هر کس در این روز روزه بگیرد، خداوند دعایش را اجابت کند. " در آن روز سپاه عمر بن سعد وارد کربلا شد.

 

روز چهارم محرم : بدون نتیجه بودن مذاکره حضرت سیدالشهداء(ع) با عمر بن سعد برای وادار کردن لشکر وی به ترک جنگ و دعوت او و لشکرش جهت ملحق شدن به سپاه اسلام.

 

روز هفتم محرم : روزه گرفتن مستحب است.

 

روز نهم محرم : تاسوعای حسینی، روز محاصره‌ امام حسین(ع) و اصحابش در سرزمین کربلا توسط سپاه شمر.

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

اعمال شب عاشورا : 1) چند نماز برای این شب در روایات آمده است که یکی از آنها چنین است ، چهار رکعت نماز که در هر رکعت بعد از سوره‌ حمد، 50 بار سوره‌ توحید خوانده میشود. پس از پایان نماز 70 بار "سبحان الله والحمدالله و لا اله الاّ الله و الله اکبر ولا حول ولا قوه الاّ بالله العلیّ العظیم" خوانده شود. 2) احیای این شب کنار قبر امام حسین(ع). 3) دعا و نیایش.

 

اعمال روز عاشورا : 1) عزاداری بر امام حسین(ع) و شهدای کربلا، امام رضا(ع) می فرماید: هر کس کار و کوشش را در این روز، رها کند، خداوند خواسته‌هایش را برآورد و هر کس این روز را با حزن و اندوه سپری کند، خداوند قیامت را روز خوشحالی او قرار دهد. 2) زیارت امام حسین(ع). 3) روزه گرفتن در این روز کراهت دارد؛ ولی بهتر است بدون قصد روزه تا بعد از نماز عصر از خوردن و آشامیدن خودداری شود.4)  آب دادن به زائران امام حسین(ع). 5) خواندن سوره توحید هزار مرتبه. 6) خواندن زیارت عاشورا. 7) گفتن هزار بار ذکر "اللّهم العن قتله الحسین(علیه السلام)"

 

عکس پروفایل محرم,محرم 97,تاریخ شروع ماه محرم 97

 

روز دوازدهم محرم : ورود کاروان اسیران کربلا به کوفه و شهادت حضرت سجاد(ع) در سال 94 ه‍.ق.

 

روز بیست و یکم محرم : روزه‌ این روز مطلوب است.

 

تاریخ شروع ماه محرم 97 – 2018 چه روزی است و اعمال ماه محرم

5/5 - (2 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/QhEt
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.