راز دفن جنازه جنین ها در کوزه کشف شد

0 272

راز دفن جنازه جنین ها در کوزه کشف شد

 به گزارش پورتال روزگار به نقل از وبسایت لحظه آخر، به هنگام جنگ، زلزله و یا هر رویداد طبیعی که به طور همزمان سیل عظیمی از جمعیت یک منطقه از بین می روند، این امکان وجود دارد که جسدها در زیر خاک و یا هر جای دیگری مدفون شده باشند و تا زمان های طولانی کسی از آن ها باخبر نشود.

 

برای مثال هنگامی که زلزله بم به طور ناگهانی رخ داد، افزون بر مردم این منطقه، کل ایران متحیر از این اتفاق ناگوار بودند و تقریبا هیچ نهادی آمادگی لازم برای اقدامات کمک رسانی نداشت، از این رو تا نهادهای مربوطه بتوانند به یاری افراد بشتابند، زمان زیادی را از دست دادند و افراد بی شماری جان باختند. دیوارهای ارگ بم را گورستانی ایستاده برای نوزادان و کودکانی می دانند که در این رخداد دلخراش جان خود را از دست داده بودند. سریع ترین راه رزرو تور استانبول.

 

 راز دفن جنازه جنین ها در کوزه کشف شد

 

در سال 1382 نرگس احمدی برای گزارش کاملی از میزان خرابی های بم به این شهر سفر کرد و در طی تحقیقات خود با  پدیده ای نادر مواجه شد؛ استخوان هایی که از دیوار ارگ بم بیرون ریخته شده بود و بر روی زمین دیده می شد! او این پدیده را در رسانه ها مطرح نمود و در پی این اقدام رئیس باستان شناسی ایران به همراه گروهی از افراد ماهر در این زمینه، برای مطالعات بیشتر به منطقه بم سفر کردند. یکی از کارشناسان در تجسس های خود با استخوان هایی مواجه شد که شباهت زیادی به انسان داشتند. این مطالعات ادامه پیدا کرد و تعداد 12 جسد کشف شد ولی افراد منتخب در گروه دست از تلاش برنداشتند و رفته رفته تعداد 68 جسد را کشف کردند. برای مشاهده آفر لحظه آخری تور استانبول کلیک کنید.

 

راز دفن جنازه جنین ها در کوزه کشف شد

 

البته لازم به ذکر است که بگوییم تعدادی از این اجساد مربوط به سال های بسیار دور (زمان صفویه) است ولی با واقعه زلزله بم در سال 1382 باز هم جسدهایی در این دیوارها دفن شدند که سبب شد دیوارهای ارگ بم را گورستان ایستاده کودکان بنامند. بر اساس مطالعات انجام شده، دو تن از نوزادانی که در دل این دیوارها دفن شده بودند، دارای گیره بند ناف بودند که نشان می دهد دفن آن ها در زمان معاصر انجام شده است؛ از طرفی بوی تعفن جسد آن ها به قدری زیاد بود که نشان دهنده تازگی این عمل (معاصر) می باشد. آزمایش های DNA بر روی استخوان های پیدا شده بیانگر آن است که تمامی 68 جسد کشف شده پسر بوده اند! به راحتی سفر به استانبول با تور لحظه آخری را تجربه کنید.

 

نحوه دفن این کودکان نیز متفاوت بوده؛ به گونه ای که نوزادان و شیرخوارگان در چینه دیوار دفن می شدند و بدن آن ها در خشت قرار می گرفت تا جدا نشوند. تعدادی از کودکان را هم در لا به لای خشت ها قرار می دادند. نمونه دیگری از دفن کودکان که دیده شده بود و احتمال می رود مربوط به کودکان معاصر بوده، دفن در گودی های پس از تخریب بود. بچه هایی که قبلا دفن شده بودند در بالای دیوار و کنار هم قرار داشتند ولی بچه های تازه دفن شده در پایِ دیوار و روی هم قرار داشتند که در میان پارچه هایی پیچیده شده بودند.

 

کفَن این کودکان دارای نقش و نگارهایی است که با قوانین اسلام مغایرت دارند (کفن مسلمان باید عاری از هر گونه نقش و نگار باشد) و از آن جایی که غیر مسلمانان اجازه نداشتند مردگان خود را در کنار مسلمانان دفن کنند، احتمال می رود که این اجساد مربوط به غیر مسلمانان باشد.

 

راز دفن جنازه جنین ها در کوزه کشف شد

 

از آن جایی که تمامی اجساد پسر بوده اند، برخی بر این عقیده هستند که در دوره ای از تاریخ ایران، رسم پسرکشی وجود داشته و این اجساد مربوط به همین رسم می باشند و ممکن است در شهرهای دیگر کشورمان نیز با پدیده های این چنینی مواجه شویم.

5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/EthT
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.