عسل تقلبی کیلویی 110 هزار تومان ولی عسل اصلی کیلویی 50 هزار تومان!

0 411

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر قیمت عسل با کیفیت مطلوب کیلویی 50 هزار تومان است، ولی عسل های تقلبی با قیمت 110 هزار تومان به فروش می رسد.

سعادت علی نیا درباره تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی ادامه داد: عسل های تقلبی پارامتر های خاص خود را دارد و متولی برخورد با این عسل های تقلبی بهداشت و درمان است تا با واحد های فاقد برند، بسته بندی و شناسنامه برخورد کند.

عسل تقلبی

عسل تقلبی کیلویی 110هزار تومان!

علی نیا با اشاره به میزان تولید عسل در استان اظهار کرد: در اوایل مهرماه سرشماری کندو های عسل آغاز می شود و بر طبق آخرین سرشماری در سال 97 در استان خراسان رضوی، 335 هزار زنبور عسل، 97 کلونی و سه هزار و 61 نفر بهره بردار شناسایی شده است.

وی افزود: در سال 97 حدود دو هزار و 647 تن عسل تولید شده که نسبت به سال گذشته 33 درصد رشد و تعداد کلونی ها نیز 30 درصد رشد داشته است.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی بیان کرد: همچنین سال گذشته 396 کیلوگرم ژل رویال با قیمت هر کیلو سه تا چهار میلیون، شش هزار و 473 کیلوگرم گرده گل، 87 تن موم، هزار و 389 کیلوگرم بره موم با قیمت هر کیلو 250 هزار تومان تولید شده است.

علی نیا خاطرنشان کرد: استان خراسان رضوی در سال 96 در رتبه 14 میانگین تولیدات عسل قرار داشته که در سال 97 این رتبه به عدد 11 رسیده است.

وی اضافه کرد: به دلیل ارزش اقتصادی 100 برابری گرده افشانی نسبت به تولید عسل، ستاد گرده افشانی استان راه اندازی شده است و قرار است ستاد هایی در هر شهرستان فعال شود.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی تصریح کرد: تولید عسل تقریبا در شهرستان های استان انجام می شود، اما قطب تولید عسل در مشهد، چناران، طرقبه و شاندیز، نیشابور، تربت جام، تربت حیدریه، بجستان و تایباد است.

علی نیا با بیان اینکه سرانه مصرف عسل در دنیا 225 گرم است، ادامه داد: در سال گذشته 81 هزار و 400 تن عسل در کشور تولید شده است که سرانه مصرف آن 1.1 دهم کیلو است و برای افزایش سرانه مصرف باید بر روی کیفیت و قیمت کار کنیم. در حال حاضر تنها ژل رویال صادر می شود.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: امسال هویت گذاری کندو های عسل نیز در دستور کار است و این وظیفه بر عهده اتحادیه مورد نظر است. با شناسنامه دار کردن زنبورداران، تولیدات آنان قابل ردگیری و ساماندهی است.

حتما بخوانید:

عسل اصل را چگونه بشناسیم

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/l5s1
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.