چک بالاترین اشتغالزایی صنعتی در اروپا

0 129
به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، بسیاری از کشورهای اروپایی در سال های اخیر روند تغییر از اقتصادهای صنعتی یا کشاورزی محور به خدمات محور را آغاز کرده‌اند. تا پایان سال 2018 در سطح کشورهای عضو اتحادیه اروپا حدود 74 درصد کل شاغلین در بخش خدمات مشغول به کار بوده اند که این رقم در مقایسه با سال 2000 هشت درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر اما سهم صنعت از بازار کار کشورهای اروپایی رو به کاهش بوده است تا جایی که سهم این بخش از 26 درصد در سال 2000 به 22 درصد در سال 2018 رسیده است. سهم کشاورزی نیز به مانند صنعت کاهشی بوده است و از هشت درصد در سال 2000 به چهار درصد در سال 2018 رسیده است.

با تبدیل شدن کشورهای اروپایی به کشورهای با اقتصاد مبتنی بر خدمات، 73 درصد کل ارزش افزوده تولید شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا پایان سال 2018 مربوط به خدمات بوده است و این رقم برای بخش های صنعت و کشاورزی به ترتیب 25 درصد و دو درصد بوده است.

در بین مشاغل مختلف، مشاغل مربوط با برنامه‌نویسی، مراقبت‌های درمانی، املاک و مستغلات، امنیتی و حسابداری و مالی افزایش پیدا کرده است اما از طرف دیگر سهم مشاغل مربوط به حوزه ارتباطات کاهشی بوده است. در بین کشورهای عضو منطقه یورو و اتحادیه اروپا، بیشترین مشاغل مرتبط با کشاورزی در رومانی با 23 درصد به ثبت رسیده است و بلغارستان با 18 درصد و یونان با 11 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. از سوی دیگر بخش صنعت در جمهوری چک با 37 درصد کل اشتغال‌زایی های صورت گرفته رکورددار است و اسلواکی با 32 درصد، لهستان با 31 درصد و رومانی و اسلوونی با 30 درصد در رده های بعدی قرار دارند.

در هلند، انگلیس، بلژیک، مالت، فرانسه، لوکزامبورگ و دانمارک 80 درصد کل مشاغل موجود مربوط به بخش خدمات بوده است.
لازم به ذکر است، منطقه یورو شامل 19 کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای 28 عضو است که شامل 19 کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/TFya
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.