قیمت مسکن درشمال تهران متری 30 میلیون

0 201
حسن محتشم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که آیا اظهارات و ادعای نایب رئیس اتحادیه املاک مبنی بر سود 200 درصدی سازندگان مسکن تا چه حد به واقعیت نزدیک است، گفت: مطرح کردن این موضوع که سازندگان دنبال سود 200 درصدی هستند، دور از ذهن و باور است. 

وی با بیان اینکه باید از اشخاصی که این موضوع را مطرح می‌کنند پرسید که استدلال آنها در این خصوص چیست، اظهار داشت: درست است که تورم داریم و مسکن هم با کمبود عرضه مواجه است و تقاضای مؤثر در بازار زیاد است، اما سود 200 درصدی از بابت ساخت مسکن برای سازندگان به هیچ‌وجه درست نیست. 

محتشم ادامه داد: این تحلیل‌ها غیرکارشناسی است و باید پرسید که چگونه این سود 200 درصدی محاسبه شده است. روز گذشته حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفته بود که سازندگان مسکن به دنبال سود 200 درصدی هستند.

عضو هیأت مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه این تحلیل که ساخت یک متر آپارتمان در تهران 2 میلیون تومان است و فروش آن آپارتمان 12 میلیون تومان، پس سازندگان در هر متر 10 میلیون تومان سود می‌کنند درست نیست، افزود: بیشترین سهم ساخت و ساز مربوط به زمین است، چرا که وقتی قیمت یک متر آپارتمان در شمال تهران 40 میلیون تومان است، قیمت هر متر زمین در همان نقاط 60 میلیون تومان معامله می‌شود. 

وی ادامه داد: پس محاسبات سازندگان را اگر مقایسه کنیم، نشان می‌دهد که قیمت تمام شده مسکن در شمال تهران با محاسبه قیمت زمین هر متر 30 میلیون تومان است و قیمت آپارتمان 40 میلیون تومان، حال سودی که یک سازنده از ساخت مسکن در 3 سال می‌برد، متری 10 میلیون تومان می‌شود، پس سود 200 درصدی یک مطلب کاملاً غیرکارشناسی است.

*سازندگان در دوره رکود فعال‌تر می‌شوند
محتشم در پاسخ به این سؤال که آیا سازندگان مسکن در دوره رکود سرمایه خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند، گفت: سازندگان واقعی مسکن در دوره رکود اتفاقاً فعال‌تر می‌شوند و ساخت مسکن را آغاز می‌کنند، چرا که بعد از 3 سال مطمئناً مسکن از حالت رکود خارج می‌شود و سازندگان مسکن سود می‌کنند، اما نه سود 200 درصدی که عنوان می‌کنند. 

*ساخت و ساز از یک توزیع مناسب در مناطق مرفه برخوردار است
محتشم ادامه داد: متأسفانه ایرادی که در کشور برای ساخت مسکن وجود دارد و همچنان روال گذشته طی می‌شود و یک نقص به حساب می‌آید این است که ساخت و ساز از یک توزیع مناسب برخوردار است. 
وی افزود: یعنی متأسفانه ساخت و ساز در نقاط مرفه و پردرآمد به خوبی انجام می‌شود و ساخت مسکن در نقاطی که مردم بضاعت مالی خوبی ندارند و به اصطلاح اقشار هدف هستند، صورت نمی‌گیرد. 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/7ta3
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.