بلاتکلیفیِ حدود 1740 ملک در پایتخت

0 137

محمدنادر محمدزاده رئیس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در خصوص فرایند بازپس‌گیری املاک شهرداری تهران اظهار داشت: حدود 1900 ملک شهر به منظور فعالیت‌های اجتماعی و خدماتی در شهرداری تهران در حال استفاده است. از این تعداد ملک در حدود 300 ملک توسط خود شهرداری در سراهای محله استفاده می‌شود که باید از املاک در اختیار بخش خصوصی خارج شود. وی افزود: از این بین در حدود 450 ملک نسبت به کاربری که برای آن در نظر گرفته شده بود، انحراف دارد،‌ در واقع این املاک برای یک امر مشخص تحویل داده شده است، اما برای امر دیگری در حال استفاده است.

رئیس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران با اشاره به اینکه دستور تخلیه این املاک داده شده است، تصریح کرد: بقیه املاک آنهایی هستند که برای موضوعی که به آنها اختصاص داده شده در حال استفاده هستند.، این املاک در حدود 1100 واحد هستند و به همراه سراهای محله در مجموع 1500 واحد را شامل می‌شوند و تعیین‌تکلیف آنها به معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران ارسال شده است.

محمدزاده با بیان اینکه این معاونت وظیفه تعیین تکلیف کاربری را برعهده دارد، گفت: معاونت اجتماعی شهرداری تهران مشخص می‌کند که آیا املاک در راستای فعالیت منعقد شده مشغول به فعالیت هستند یا خیر و همچنین آیا آنچه که در اختیار بخش خصوصی قرار دارد، علاوه بر انطباق شکلی، انطباق محتوایی نیز دارد.

وی افزود: برای مثال اگر یک مجموعه ورزشی دو روز در ماه باز است و در باقی روزها فعالیت نامناسب دارد، می‌تواند منتقل و سلب فعالیت شود و یا از طرفی برای تشکل‌های مردم نهاد غیردولتی ساختمانی با متراژ 600 متر داده شده است، در حالی که در فضایی به متراژ 50 متر نیز می‌تواند به فعالیت بپردازد. در نتیجه معاونت اجتماعی و امور فرهنگی درباره آن 1500 ملک اظهار نظر می‌کند.

رئیس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در خصوص وضعیت تخلیه این 1500 ملک اظهار داشت: این 1500 ملک تا زمانی که معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران درباره آنها اظهار نظر نکند،‌ دستور تخلیه آنها داده نمی‌شود.

محمدزاده در ادامه افزود: از حدود 450 ملکی که دستور تخلیه آنها داده شده است،‌ در حدود 160 ملک تخلیه شده‌اند که به نسبت 450 ملک در واقع بیش از یک چهارم املاک تخلیه شده‌اند. وی در پاسخ به این سوال که تخلیه کامل این املاک چه زمانی محقق می‌شود، اظهار داشت: تا پایان سال احتمالا به سه چهارم تخلیه خواهیم رسید و حدود 300 ملک تخلیه خواهند شد،‌ مگر اینکه معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران تعیین تکلیف 1500 ملک باقی‌مانده را نیز اعلام کند.

او با تاکید بر اینکه مسئول اظهارنظر درباره این 1500 ملک با معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و شورای شهر تهران به عنوان نهاد بالادستی است، تصریح کرد: معاونت اجتماعی سه جواب برای املاک صادر می‌کند؛ یا استفاده از ملکی اصلا درست نیست و باید تخلیه شود، یا بهره‌برداری از ملکی به اندازه خدماتی که می‌دهد متناسب است و به شورای شهر می‌رود و با دریافت مصوبه به فعالیت خود ادامه می‌دهد و سوم آن دسته از املاکی هستند که فعالیت آنها درست است، اما ظرفیت فضای در اختیارشان بیش از فعالیتی که انجام می‌دهند و در نتیجه یا فعالیت را کنار می‌گذارند و یا به فضای دیگری جابجا می‌شوند.

محمدزاده در پاسخ به این سوال که این فرایند چقدر زمانبر خواهد بود، گفت: مسئولیت با معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران است و شورای شهر پیگیر است تا سریعتر به جواب برسد.

رئیس سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران درباره علت طولانی شدن این فرایند اظهار داشت: تخلیه یک امر حقوقی است و ساده نیست. همین که ما ادعا کنیم مامور بلافاصله اقدام به تخلیه نمی‌‌کند، بعلاوه فعالیت‌هایی که در آنجا انجام می‌شود، تبعات اجتماعی دارد و حقوقی را برای اشخاص ثالث به وجود می‌آورد. این مساله آنی نیست. فرایند در حال انجام است و نسبت به زمانی که این املاک معرفی شده‌اند، فرایند تخلیه سرعت نسبتا بدی نداشته،‌ اما می‌تواند سرعت بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا زمان تخلیه املاک با مهلتی که شورای شهر تعیین کرده است، یکسان خواهد بود؟ گفت: امیدواریم بتوانیم به آنچه که شورای شهر تعیین کرده است، برسیم.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/uLtW
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.