جعفرزاده:قطع یک مرتبه‌ی یارانه خطرناک است

0 23
غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس در مورد سخنان رییس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر اینکه یارانه پنهان انرژی و درآمدهای جدید مالیاتی و دارایی‌هایی دولت جایگزین منابع نفتی در بودجه سال ۹۹خواهد شد گفت: حذف یارانه های پنهان همانطور که کم کم بخش عمده‌ای از بودجه کشور را خورد باید کم کم قطع شود.۹۰۰هزار میلیارد تومان در ظرف ۶ سال یارانه پنهان دادیم یعنی سالی ۱۵۰هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داده‌ایم و اگر دولت تصمیم داشته باشد که یک مرتبه یارانه پنهان را قطع کند این برای کشور خطر است.این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: قطع یارانه پنهان به صورت یک مرتبه یعنی آب، برق، گاز، بنزین و گازوئیل به قیمت اصلی برگردد و این کار خطرناکی است. تقاضای ما از دولت این است که این در پروسه سه ساله انجام شود چراکه کمتر از سه سال برای کشور بحران ایجاد می کند.

نماینده رشت خاطر نشان کرد: اگر بنزین، آب، برق و گاز گران شود قیمت تمام شده کالا بیش‌تر می شود و این بر تورم اثر می گذارد و وقتی ما برای افزایش درآمد برنامه نداریم گران شدن اینها خودش مسئله ساز است.جعفرزاده تصریح کرد: ما بنزین را ۳۷ سنت تولید می‌کنیم و این یعنی ۴۷ درصد قیمت دلار، فرض که دلار ۱۰هزارتومان باشد در بهترین وضعیت قیمت بنزین ۴هزار تومان است، وقتی بنزین ۴هزارتومان شود برق و آب و‌گاز گران ‌می‌شود قطعا برای کشور خطرناک است .وی بیان کرد: ما نمی گوییم که قیمت ها آزاد نشود بلکه معتقدیم این کار انجام شود اما در بازه زمانی سه و یا چهارساله اجرایی شود .

این نماینده مجلس در مورد درآمدهای جدید مالیاتی نیز بیان کرد: ما درآمدهای جدید مالیاتی را قبول داریم. عایدی مسکن، درآمد پزشکان و هر کسی که درآمد کسب می کند،اما ای کاش دولت می گفت که ضمن درآمدهای جدید مالیاتی در معافیت های مالیاتی بازنگری می کنم. دولت گفته است که در سال ٩۵معافیت های مالیاتی ما ۲۵۰هزار میلیارد تومان بوده است ،با دیوان محاسبات تماس گرفتم و خواستار شفاف سازی در این مورد شدم .وی اضافه کرد: به آقایان گفتم با این عدد کار کشور را تعطیل کنیم و بروید همین را درست کنید ،ما ۱۹۷هزار میلیارد تومان حقوق و مزایا پرداخت می کنیم و با عدد ۲۵۰هزار میلیارد یعنی ما بیش از حقوق کشور منبع پیدا کرده ایم. وقتی ما در ۶ماهه اول ۴۰هزار میلیارد تومان کمتر نفت فروخته ایم و فوقش تمام سال۱۰۰هزار میلیارد تومان شود وقتی ۲۵۰هزار میلیارد معافیت مالیاتی داریم پس چرا اینجا معطلیم.

جعفرزاده تصریح کرد: توصیه من به دولت این بود که به جای درآمدهای جدید مالیاتی که اصطلاح علمی دقیق آن افزایش پایه‌های مالیاتی است بازنگری در معافیت های مالیاتی را در اولویت قرار دهد .وی خاطر نشان کرد :در سال ۹۸تمام درآمد مالیاتی کشور ۱۵۰هزار میلیارد تومان است و نرخ معافیت های مالیاتی ۲۵۰هزار میلیارد تومان است و این دو عدد فاصله زیادی با هم‌دارند.این عضو کمیسیون برنامه ‌بودجه در مورد دارایی های دولت نیز گفت: من جایگزینی دارایی های دولت برای درآمدهای نفتی را قبول دارم اما باید مشخص شود که منظور کدام دارایی هاست، اگر دولت می خواهد “بر تجاری “محیط های آموزشی و مدارس ما را بفروشد ما مخالفیم. دولت باید مشخص کند که منظورش از دارایی ها چیست ،این موضوع نباید صرفا به محیط های آموزشی ما آسیب بزند.

نماینده مردم رشت همچنین با اشاره به سخنان نوبخت در مورد اینکه درآمدهای نفتی را در سال ۹۹برای پروژه های عمرانی کار می کنیم گفت: این حرف قشنگی است اما دو اشکال به آن وارد است، اگر در سال ۹۹درآمد نفتی ما کاهش یافت آیا نباید پروژه های عمرانی مان استمرار یابد؟ پیش بینی ما کاهش شدید درآمدهای نفتی است و این یعنی اینکه پروژه های عمرانی کلا تعطیل می شود.وی تصریح کرد: درآمدهای نفت در پروژه های عمرانی که الزاما زیر ساختی هستندباید هزینه شود و نه هر پروژه عمرانی، مثلا پول نفت در پروژه‌هایی عمرانی عام المنفعه مثل بیمارستان‌های هزینه شود پروژه‌های عمرانی عام المنفعه را باید به بخش خصوصی واگذار کرد و پول نفت بایددر پروژه عمرانی زیر ساختی همانند بزرگراه ها، آزادراه ها، خطوط ریلی و سدها هزینه شود.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/DQRW
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.