جعفرزاده:قطع یک مرتبه‌ی یارانه خطرناک است

0 122
غلامعلی جعفرزاده نماینده مجلس در مورد سخنان رییس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر اینکه یارانه پنهان انرژی و درآمدهای جدید مالیاتی و دارایی‌هایی دولت جایگزین منابع نفتی در بودجه سال 99خواهد شد گفت: حذف یارانه های پنهان همانطور که کم کم بخش عمده‌ای از بودجه کشور را خورد باید کم کم قطع شود.900هزار میلیارد تومان در ظرف 6 سال یارانه پنهان دادیم یعنی سالی 150هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داده‌ایم و اگر دولت تصمیم داشته باشد که یک مرتبه یارانه پنهان را قطع کند این برای کشور خطر است.این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: قطع یارانه پنهان به صورت یک مرتبه یعنی آب، برق، گاز، بنزین و گازوئیل به قیمت اصلی برگردد و این کار خطرناکی است. تقاضای ما از دولت این است که این در پروسه سه ساله انجام شود چراکه کمتر از سه سال برای کشور بحران ایجاد می کند.

نماینده رشت خاطر نشان کرد: اگر بنزین، آب، برق و گاز گران شود قیمت تمام شده کالا بیش‌تر می شود و این بر تورم اثر می گذارد و وقتی ما برای افزایش درآمد برنامه نداریم گران شدن اینها خودش مسئله ساز است.جعفرزاده تصریح کرد: ما بنزین را 37 سنت تولید می‌کنیم و این یعنی 47 درصد قیمت دلار، فرض که دلار 10هزارتومان باشد در بهترین وضعیت قیمت بنزین 4هزار تومان است، وقتی بنزین 4هزارتومان شود برق و آب و‌گاز گران ‌می‌شود قطعا برای کشور خطرناک است .وی بیان کرد: ما نمي گوييم كه قيمت ها آزاد نشود بلكه معتقديم اين كار انجام شود اما در بازه زماني سه و يا چهارساله اجرايي شود .

این نماینده مجلس در مورد درآمدهاي جديد مالياتي نيز بيان كرد: ما درآمدهاي جديد مالياتي را قبول داريم. عايدي مسکن، درآمد پزشكان و هر كسي كه درآمد كسب مي كند،اما اي كاش دولت مي گفت كه ضمن درآمدهاي جديد مالياتي در معافيت هاي مالياتي بازنگري مي كنم. دولت گفته است كه در سال ٩٥معافيت هاي مالياتي ما 250هزار میلیارد تومان بوده است ،با دیوان محاسبات تماس گرفتم و خواستار شفاف سازی در این مورد شدم .وی اضافه کرد: به آقایان گفتم با این عدد کار کشور را تعطیل کنیم و بروید همین را درست کنید ،ما 197هزار میلیارد تومان حقوق و مزایا پرداخت می کنیم و با عدد 250هزار میلیارد یعنی ما بیش از حقوق کشور منبع پیدا کرده ایم. وقتی ما در 6ماهه اول 40هزار میلیارد تومان کمتر نفت فروخته ایم و فوقش تمام سال100هزار میلیارد تومان شود وقتی 250هزار میلیارد معافیت مالیاتی داریم پس چرا اینجا معطلیم.

جعفرزاده تصریح کرد: توصیه من به دولت این بود که به جای درآمدهای جدید مالیاتی که اصطلاح علمی دقیق آن افزایش پایه‌های مالیاتی است بازنگری در معافیت های مالیاتی را در اولویت قرار دهد .وی خاطر نشان کرد :در سال 98تمام درآمد مالیاتی کشور 150هزار میلیارد تومان است و نرخ معافیت های مالیاتی 250هزار میلیارد تومان است و این دو عدد فاصله زیادی با هم‌دارند.این عضو کمیسیون برنامه ‌بودجه در مورد دارایی های دولت نیز گفت: من جایگزینی دارایی های دولت برای درآمدهای نفتی را قبول دارم اما باید مشخص شود که منظور کدام دارایی هاست، اگر دولت می خواهد “بر تجاری “محیط های آموزشی و مدارس ما را بفروشد ما مخالفیم. دولت باید مشخص کند که منظورش از دارایی ها چیست ،این موضوع نباید صرفا به محیط های آموزشی ما آسیب بزند.

نماینده مردم رشت همچنین با اشاره به سخنان نوبخت در مورد اینکه درآمدهای نفتی را در سال 99برای پروژه های عمرانی کار می کنیم گفت: این حرف قشنگی است اما دو اشکال به آن وارد است، اگر در سال 99درآمد نفتی ما کاهش یافت آیا نباید پروژه های عمرانی مان استمرار یابد؟ پیش بینی ما کاهش شدید درآمدهای نفتی است و این یعنی اینکه پروژه های عمرانی کلا تعطیل می شود.وی تصریح کرد: درآمدهای نفت در پروژه های عمرانی که الزاما زیر ساختی هستندبايد هزينه شود و نه هر پروژه عمرانی، مثلا پول نفت در پروژه‌هایی عمراني عام المنفعه مثل بيمارستان‌هاي هزينه شود پروژه‌هاي عمراني عام المنفعه را بايد به بخش خصوصي واگذار كرد و پول نفت بايددر پروژه عمراني زير ساختي همانند بزرگراه ها، آزادراه ها، خطوط ريلي و سدها هزينه شود.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/DQRW
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.