بهترین فرش ماشینی ایران چیست؟ راهنمایی کامل برای انتخاب فرش ماشینی خوب

0 1,532

فرش یکی از مهمترین نیازهای خانواده های ایرانی است و هر خانه ایرانی را که ببینید، سراسر پر است از فرش های خوش رنگ و نگار دستباف یا ماشینی.

اما خرید فرش ماشینی و انتخاب بهترین فرش ماشینی با تنوع زیاد جنس و ماشین آلات بافت همیشه یکی از دغدغه های خانواده های ایرانی و به خصوص زوج های جوان است.

اینکه فرش چند شانه بخریم، فرش ابریشمی خوب است یا فرش آکریلیک، فرش فانتزی بهتر است یا فرش کلاسی و شاید ده ها سوال دیگر که در موقع خرید فرش ماشینی به ذهن خطور می کند.

در این مطلب از مجله روزگار قصد داریم تجربه 30 ساله یک فروشنده فرش را در زمینه فرش ماشینی به صورت جامع در اختیاران کاربران روزگار قرار دهیم تا یکبار برای همیشه تبدیل شوید به کارشناس خرید فرش ماشینی!

فرش ماشینی همانطور که از نامش پیداست، فرشی است که بر خلاف فرش سنتی، با ماشین آلات صنعتی بافته شده و به بازار می رود، قصد نداریم وارد مسائل حاشیه ای مثل تاریخ فرش ماشینی شویم، اما اگر برایتان جالب است می توانید مطلب مرتبط با تاریخچه فرش ماشینی در ایران را مطالعه کنید.

در این راهنمایی ما همچنین به عوامل موثر در قیمت فرش ماشینی نیز اشاره خواهیم داشت، پس لطفا با فرصت کافی این مقاله را بخوانید.

تفاوت شانه در فرش ماشینی چیست؟

اولین موضوع قابل توجه در خرید فرش ماشینی، میزان تراکم بافت آن می‌باشد.

منظور از تراکم فرش ماشینی، تعداد گره‌های رنگ بافته شده در آن می‌باشد. هر فرش دارای دو نوع تراکم است، تراکم عرضی و تراکم طولی.

تراکم عرضی فرش را شانه آن می‌گویند. شانه فرش عموما برحسب تعداد گره رنگ در هر متر حساب شده و عامل اصلی تعیین قیمت فرش به شمار می‌رود چراکه با بیشتر شدن آن نقش‌ها ظریف‌تر می‌شوند.

Image result for ‫پشت فرش‬‎

یک راه حل ساده برای فهمیدن شانه فرش این است که هنگام خرید به پشت فرش نگاه کرده و تعداد گره‌های آن را بشمارید.

برای مثال اگر فرش 1200 شانه معرفی می شود در 10 سانتی متر از فرش باید 120 گره وجود داشته باشد.

تراکم طولی نیز شبیه همان تراکم عرضی است با این تفاوت که آن را در نصف فرش محاسبه نموده و سپس در 2 ضرب می‌کنند، یعنی زمانی که گفته می‌شود فرشی تراکمش 3600 است به این معنی است که باید در یک متر از طول آن 1800 گره وجود داشته باشد.

در مقیاس کمتر هم محاسبه به همین شکل است یعنی به عنوان مثال در 10 سانتی متر از یک فرش با تراکم طولی 3600 باید 180 گره وجود داشته باشد.

نهایتا این‌که هرچه تراکم فرش بالاتر باشد ارزش بیشتری پیدا می‌کند و قیمت آن بالاتر می‌رود.

امروزه بالاترین شانه فرش 1500 می باشد. البته شاید درجایی خوانده باشید فرش 1600 شانه یا 1550 و یا…، گوشتان به این حرف ها بدهکار نباشد و این صحبت ها بیشتر بحث تبلیغاتی دارد تا واقعیت.

بر همین اساس فرش های 1500 شانه از بیشترین قیمت برخوردارند و فرش‌های 1200 شانه، 1000 شانه، 700 شانه و 500 شانه به ترتیب در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند.

آیا هرچه شانه فرش بالاتر باشد یعنی فرش بهتر است؟

یک فرش خوب برای شما به مجموعه ای از عوامل بستگی دارد. اینکه یک فرش هرچه گرانتر باشد به معنای خوب بودن آن برای شما با توجه به شرایط شماست، بهیچ وجه جمله درستی نیست.

توجه داشته باشید، هرچه شانه فرش بیشتر می شود، در کنار آنکه ظرافت و زیبایی آن اضافه می شود باید بدانید که از خاب آن نیز کاسته می شود.

یعنی باید بدانید فرش های 1500 شانه ضخامت بسیار کمتری از فرش های 1000 شانه و یا 700 شانه دارند. اگر شما عادت دارید روی فرش نشست و برخاست کنید و به عنوان کفپوش صرف از آن استفاده نمی کنید، بهتر است از فرش های 1000 شانه و 700 شانه استفاده کنید.

Image result for persian carpet in room

رنگ زمینه فرش چه رنگی باشد؟

البته انتخاب رنگ و طرح یک موضوع کاملا سلیقه ای می باشد. یک خبره فرش تنها می تواند بر اساس ماشین آلات بافت و مواد اولیه و تکمیل و آهار یک فرش را تایید یا رد کند.

اما با این احوال یک سری موارد کلی است که باید در مورد آن اطلاع داشته باشید.

اگر خانه شما شلوغ است و محلی که فرش پهن شده، پر رفت و آمد، سعی کنید علاوه بر ست بودن فرش به مبل ها و پرده ها، بحث چرک تابی آن را نیز در نظر داشته باشید.

همچنین پیشنهاد ما این است حتی المقدور از فرش های رنگ روشن مثل کرم، سفید یا زرد و صورتی کمتر استفاده کنید، زیرا اگر در مراقبت از فرشتان کوشا نباشید، تبدیل به مشتری دائم قالیشویی ها خواهید شد .

Image result for persian carpet in room

جنس الیاف به کار رفته در فرش ماشینی

در بازار، پر فروش ترین و محبوب ترین فرش ماشینی، فرشی است که با نخ آکریلیک تهیه شده باشد.

در این نوع فرش، از الیافی استفاده شده که بسیار شبیه پشم هستند و به همین جهت این نوع فرش نرمی خاصی دارد. همچنین، فرش آکریلیک، از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است.

اما نکته منفی که این فرش ها دارد، پرزدهی آنهاست اما نگران نباشید؛  امروزه با ورود تکنولوژی های جدید در صنعت مواد اولیه فرش ماشینی، این موضوع تا حد زیادی رفع شده است.

فرش های ماشینی با مواد اولیه آکریلیک هیت ست شده، تا حد زیادی از پرزدهی فرش جلوگیری کرده و به آن استحکام و زیبایی دوچندانی بخشیده است.

البته در بازار شاید فرش های زیباتری از آکریلیک هم برخورد بکنید که به آنها فرش های ابریشمی می گویند و از ابریشم مصنوعی تولید می شوند.

این فرش ها اصلا پرز نداند، اما حواستان باشد، فرش های ابریشم مصنوعی نهایتاً 3 سال مهمان خانه های شمایند و پس از آن شاید به اندازه یک موکت هم ارزش نداشته باشد.

همینطور مواد دیگری نیز در بازار فرش ماشینی وجود دارد مانند فرش هایی که در آنها از مخلوط آکریلیک و پلی پروپیلن و یا صد در صد پلی پروپیلن به کار است، این فرش ها از دوام پایین تر داشته و مقاومت کمتری در برابر آب و آفتاب از خود نشان می دهند.

قیمت فرش های آکریلیک هیت ست شده تقریبا با ابریشم مصنوعی برابر است و فرش های مخلوط پلی پرولین و BCF ارزانتر است.

از آنجا که قیمت پشم طبیعی بالاست، در تولید فرش ماشینی نسبت استفاده از پشم طبیعی بسیار کم است.

Image result for persian carpet in room

فرش‌های طرح

با توجه به این که برخی از تولید کنندگان فرش ماشینی فرش‌هایی با عنوان “طرح 700 شانه” یا “طرح 1000 شانه” تولید می‌کنند آشنایی با این موضوع نیز ضروری به نظر می‌رسد.

به عنوان مثال فرش‌های ماشینی طرح 700 شانه، بر خلاف اسمشان در شاخه فرش‌های 700 شانه قرار نمی‌گیرند و در واقع همان فرش‌های 500 شانه هستند که فقط طرح و نقشه آن‌ها، طرح و نقشه‌های جدیدوپرفروش فرش‌های 700 شانه می‌باشند. لذا می‌بایست قیمت آن‌ها معادل همان فرش‌های 500 شانه باشد.

توصیه ما در موقع خرید به شما این هست حتما به اطلاعات درج شده روی مارک فرش دقت کنید.

فرش‌های تبدیلی

پدیده دیگری که گاهی در بین برخی از تولید کنندگان فرش ماشینی کاشان به چشم می‌خورد عرضه فرش‌های “تبدیلی” است.

فرش‌های تبدیلی، به فرش‌هایی گفته می‌شود که به وسیله دستگاه‌هایی بافته می شود که برای بافت فرش با شانه پایین تر ساخته شده اما توسط تغییراتی که در دستگاه داده می‌شود با تراکم بالاتر شانه به تولید فرش می پردازد.

مثلا دستگاه بافت 700 شانه است و با تغییرات در ماکو و شانه، تبدیل به فرش 1000 می شود.

این دسته از فرش‌های ماشینی یعنی فرش های تبدیلی، از کیفیت بافتی به مراتب پایین‌تر برخوردار هستند و گاهی در فروشگاه‌های نامعتبر و به خصوص فروشگاه‌های اینترنتی، زیاد به چشم می‌خورد و به عنوان فرش 700 شانه واقعی فروخته می‌شوند.

در نهایت شاید بتوان گفت بهترین راه برای کسب اطمینان از کیفیت و قیمت واقعی فرش ماشینی مراجعه به برندهای معتبر و شناخته شده از لحاظ کیفیت و نیز خرید از فروشگاه ها و افراد معتبر و مورد اعتماد می باشد.

البته با خرید از فروشگاه اینترنتی ایران کارپت شما می توانید مطمئن باشید فرشی با اصالت، کیفیت و استاندارد تحویل می گیرید که علاوه بر داشتن مهر استاندارد ملی، از ضمانت نامه کتبی 60 ماهه برخوردار است.

از چه برندی فرش خریداری کنیم؟

اگرچه برند در موضوع خرید فرش یک اصل مهم است، اما کارخانجات دیگری هم پیدا می شوند که فرش های بسیار با کیفیتی تولید می کنند.

پول تبلیغاتی که شرکت ها به صدا و سیما بابت تبلیغات تلویزیونی می دهند یا به شهرداری بابت بیلبوردهای تبلیغاتی پرداخت می کنند، مطمئنا از جیب مبارک من و شما پرداخته می شود، بنابراین پیشنهاد ما این است که از فرش های باکیفیتی که علاوه بر مهر استاندارد، نام و نشان درست و حسابی دارند فرش خرید کنید.

بارها با ما تماس گرفته اند که موقعی که به کاشان مراجعه کردیم، از کارخانه ای فرش خریدیم و فرش پس از یکسال خراب از کار در آمده است، حال که به همان شرکت مراجعه کرده اند، هیچ نشانی از آن وجود نداشته است.

ما به شما توصیه می کنیم حتماً از فروشگاه های معتبر خرید کنید و ارزانی بیش از اندازه را واقعا جدی بگیرید!!

توصیه ما به شما خرید فرش های آرتامیس است.

نکاتی برای نگهداری فرش ماشینی

بهتر است فرش های ماشینی تاحدممکن از رطوبت دور بمانند، چرا که در تار و پود فرش، پنبه یا جوت به کار می رود و طبیعی است که این دو ماده مقاومتی در برابر رطوبت ندارند.

شستن اصولی و صحیح این نوع فرش ها هم حایز اهمیت است. پس بهتر است برای شستن فرش ماشینی خود از شرکت های متخصص در این امر کمک بگیرید.

فرش های ماشینی بر روی کف های سرامیک حرکت می کنند. چنانچه این مساله شما را ناراحت می کند و فکر می کنید قرار دادن مبل یا میز ناهارخوری روی فرش برای توقف حرکت آن خوب است دست نگه دارید!

با این کار به فرش ماشینی خود آسیب می زنید. ما توصیه می کنیم برای توقف حرکت فرش روی کف سرامیک از ترمز فرش استفاده کنید. و هنگام جا به جایی و نقل مکان، بهتر است فرش را به جای اینکه تا کنید، لوله نمایید.

به یاد داشته باشید که اگر از فرش استفاده نمی‌کنید، آن را در حالت لوله شده نگهداری کنید نه در حالتی که پهن باشد، در این صورت فرش دست نخورده و نو باقی می‌ماند

و نکته آخر اینکه، برای جلوگیری از فرسایش فرش ماشینی خود، هر شش ماه یک بار آن را سر و ته کنید.

بهترین فرش ماشینی چیست؟

پس از مطالعه کامل این مقاله جامع مطمئنا شما نیز متوجه شده اید بهترین فرش ماشینی برای هر خانه بر اساس نیازها و منابع مالی آن خانه است. لذا فرشی که برای من بهترین است ممکن است برای شما متفاوت باشد.

در حالت کلی فرشتان بهتر است از الیاف 100% آکریلیک هیت ست شده و بافته شده با ماشین آلات فرشبافی اصل و با گارانتی است.

منبع

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/ENSS6
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.