سالینژکتومی چیست؟

0 1,008

سالپنژکتومی عنوانی است که به یک عمل جراحی اطلاق می‌شود. این عمل جراحی حذف کننده یک لوله فالوپی (یک طرفه) یا هر دوی آن (دو طرفه) است. کاربرد لوله‌های فالوپ اجازه دادن به تخمک‌ها برای عبور از تخمدان‌ها به سمت رحم است. لوله‌های فالوپ بخشی از سیستم تولید مثل زنانه است. سالپنژکتومی ممکن است برای درمان حاملگی خارج از رحم، سرطان، اندومتریوز یا عفونت تجویز شود. همچنین ممکن است از این عمل برای جلوگیری از بارداری دائمی نیز استفاده شود. این روش امروزه به جهت خطرات حاملگی خارج از رحم بسیار مورد توجه است. در این مقاله به سالپنژکتومی می‌پردازیم.

سالپنژکتومی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

سالپنژکتومی جزئی زمانی اتفاق می‌افتد که تنها بخشی از لوله فالوپ شما برداشته شود. روش‌های دیگر عمل در این مورد سالپنگوستومی یا نئوسالپینگوستومی نام دارد. این عمل زمانی اتفاق می‌افتد که جراح یک راه در لوله فالوپی باز کند تا محتویان آن برداشته شده و خارج شود. در این روش خود لوله برداشته نخواهد شد. سالپنژکتومی می‌تواند به تنهایی یا همراه با دیگر روش‌های جراحی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین این روش برای جلوگیری از بارداری غیر قابل برگشت و موثرتر از بستن لوله‌های فالوپ است. اگرچه استفاده از این روش با اما و اگرهای بسیاری همراه است اما هنوز روش جایگزین مناسبی برای آن پیدا نشده است.

این روش‌ها شامل این موارد شامل اوئوفورکتومی، هیسترکتومی و سزارین مقطعی (بخش C) است. اگر قصد دارید تا در مورد سالپنژکتومی اطلاعات بیشتری کسب کنید این مقاله برای شما به نگارش درآمده است.

طبقه بندی علمی سالپنژکتومی

سالپنژکتومی با سالپینگوستومی و سالپینگتومی متفاوت است و معمولاً با هم اشتباه گرفته می‌شود. دو اصطلاح آخر معمولاً به روشی اطلاق می‌شود که در آن لوله‌های فلوپ باز شده (برای مثال برای برداشتن حاملگی خارج از رحم) است اما خود لوله برداشته نمی‌شود. ایجاد یک دهانه جدید برای لوله‌ها در اصطلاح عمل سالپوستومی نام دارد. همچنین برش داخل لوله برای خارج کردن رحم سالپینگوتومی نام دارد.

سالینژکتومی و سرطان تخم

سرطان تخم دان یکی از چالش برانگیزترین دشمن زنان است. معمولاً این سرطان در چنان مرحله  پیشرفته‌ای بروز خواهد کرد که جلوگیری از آن دشوار خواهد بود. بسیاری از موارد سرطان تخمدان حتی از تخمدان نیز شروع نخواهد شد. بیشتر این موارد این سرطان در واقع از سلول‌های فالوپی به وجود می‌آید. این کشف موجب ایجاد یک روش بالقوه برای این بیمار است.

از بین بردن لوله‌های فالوپ به امید جلوگیری از سرطان قبل از به وجود آمدن. این روش سالپنژکتومی نام دارد که می‌تواند یک راه امیدوار کننده برای نجات جان افراد باشد.زنانی که در معرض ابتلا به سرطان تخمدان و یا پستان هستند باید علاوه بر این راه تخمدان‌های خود را نیز بردارند.

نتیجه مطالعات دانشگاه هاروارد در سال 2017 نشان داد که از بین بردن هر دو لوله فالوپ ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تا 42 درصد کاهش دهد.  متاآنایزی در سال 2016 در ژورنال اروپایی سرطان نشان داد که برداشتن هر دو لوله در زمان هیسترکتومی، خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در طول زندگی به نصف کاهش می دهد.

در سال 2008، تنها از یک نفر در 250 نفر از روش استریلیزاسیون، لوله‌های فالوپی به جای قطع، مسدود یا سوزاندن آنها با استفاده از جریان الکتریکی، استفاده کرده است. با این حال، تا سال 2011، یکی از سه روش عقیم سازی سالپنژکتومی بوده است. در صحبت با دکتر زنانی با این ویژگی‌ها شاید نیاز به عمل سالپنژکتومی داشته باشند:

  • زنانی که از قبل در حال برنامه ریزی برای هیسترکتومی بودند اما نمی‌خواستند تخمدان‌هایشان برداشته شود. تاخیر در برداشتن تخمدان می‌تواند باعث یائسگی زودرس و سایر خطرات سلامتی شود.
  • زنانی که تمایل به عقیم سازی دائمی دارند. از بین بردن لوله ها همان اثر پیشگیری از بارداری را به وجود می‌آورد. در حالی که به طور بالقوه خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد.
  • زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند و قصد انجام هرگونه عمل جراحی شکم یا لگن را دارند.

اگرچه مطالعات نشان می‌دهد که سرطان تخمدان درجه یک ممکن است در لوله‌های فالوپ شروع شود ولی ممکن هم هست اینگونه نباشد. بنابراین روش جلوگیری از سرطان در این باره صد در صد نیست. از سوی دیگر نتایج برداشتن لوله‌های فالوپ هنوز به طور کامل مشخص نیست و ممکن است در آینده اثرات دیگری از آن کشف شود.

برای مثال بعضی از خانمها برای جلوگیری از سرطان تخمدان از روش دیگری استفاده می‌کنند: برداشتن تخمدان ها. در گذشته، متخصصان تصور می‌کردند که برداشتن رحم و تخمدان‌ها راهی آسان برای پیشگیری از سرطان‌های زنان است، اما با گذشت زمان دریافتند که برداشتن اندام‌ها می‌تواند اثرات پیش بینی نشده‌ای داشته باشد.

تخمدان‌ها هورمون‌های مهمی تولید می‌کنند که به محافظت از زنان در برابر سایر مشکلات سلامتی کمک می‌کند. به عنوان مثال، مطالعات نشان می‌دهد که زنانی که تخمدان‌هایشان برداشته شده است، احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان ریه، سکته مغزی و زوال عقل دارند. بنابراین بهتر است که لوله‌های فالوپ تنها در زمان نیاز و در صورت وجود دلایل پزشکی برداشته شود.

1/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/1O51l
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.