چگونه تشخیص دهیم که عاشق شده ایم یا دچار وابستگی عاطفی؟!

0 681

همانطور که می‌دانیم عاشق شدن می‌تواند هیجان انگیز و تکمیل کننده‌ی ذات بشر باشد. با این حال گاهی اوقات انسان‌ها به دوست داشتن معتاد می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد، شما از کابوس از دست دادن عشقتان بسیار می‌ترسید و حاضر هستید به حواشی زیادی بروید تا اطمینان حاصل کنید که آن شخص همچنان شما را دوست خواهد داشت. این الگوی رفتاری ناسالم در واقع عشق نیست، بلکه وابستگی عاطفی است. شما باید علائم اعتیاد به شخص دیگر را بفهمید تا در روابطی که برای شما ناسالم است نمانید و یا کارهای خجالت آوری برای وادار کردن شخص دیگری به دوست داشتن شما انجام ندهید. برای آشنایی بیشتر با بحث تفاوت عشق با وابستگی عاطفی در ادامه مطلب با مجله تفریحی و سرگرمی روزگار همراه باشید.

به صدای درونتان توجه کنید

مهم است که به صدای درونتان گوش دهید و تشخیص دهید وقتی در کنار شخص دیگری هستید، چه احساسی دارید و همچنین وقتی تنها هستید چه احساسی دارید. احساسات شما در مورد سالم بودن رابطه‌تان برای شما حاوی اطلاعات حیاتی است.

وابستگی عاطفی

بدیهی است، اگر هنگام نزدیکی شخص دیگری نسبت به خود احساس منفی دارید، ماندن در این رابطه منطقی نیست. اگر احساس می‌کنید نمی توانید بدون کسی که احساسات منفی را نسبت به خود در شما ایجاد می کند زندگی کنید، احتمالاً شما به وابستگی عاطفی دچار شده‌اید. شما باید نبه آنچه در واقع پیش می‌رود، گاهی خوب و دقیق بکنید. ممکن است شما بخواهید از یک روانکاو، مشاور یا روانشناس برای تشخیص اینکه آیا احساسات منفی ناشی از رفتارهای طرف مقابل است یا احساس ناامنی‌های عمیق و ریشه داری وجود دارد و اگر چنین است در مورد آنها چه باید بکنید.

در واقع دست یافتن به احساس رضایت و خوشبختی در کنار شخص دیگر سخت است. برخی اوقات این حس می‌تواند نشانگر عشق واقعی باشد، در حالی که بعضی اوقات هم این حس نشانه وابستگی فرد است. اگر هر لحظه‌ای که عضقتان در اطراف شما نباشد احساس خالی بودن و وحشت می‌کنید، ممکن است وابستگی عاطفی پیدا کرده باشید. افرادی سالم زندگی می‌کنند که زندگی خود را با فرد دیگری تکمیل می‌کنند و اجازه می‌دهند بخش قابل توجهی از زندگی آنها پر از عشقشان باشد. اما اگر عشقتان تبدیل به کل زندگی شما شده است، مطمئن باشید که مسیر اشتباهی را طی می‌کنید.

مطمئن شوید که علایق دیگری هم دارید

اگر قبل از رابطه خود علاقه و سرگرمی داشتید که اکنون آنها را ترک کرده‌اید، جرا که عشقتان به آنها علاقه ای ندارد، این نشانگر وابستگی عاطفی است. معتادان تمایل دارند هر کاری را که اعتیاد آنها را مختل کند، کنار بگذارند و در واقع افرادی که از نظر عاطفی وابسته هستند، با افرادی که به الکل و مواد مخدر وابسته هستند فرقی ندارند. به همین دلیل اطمینان حاصل کنید که هنوز کارهایی را انجام می‌دهید که از آنها لذت می‌برید. شاید با این کار کمی اختلاف و بحث با طرف مقابل را تجربه کنید، اما باید سازش کنید و همه‌ی علایق خود را رها نکنید. به عنوان مثال، اگر او برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما را دوست ندارد، می‌توانید وقتی که او در خانه نیست آنرا تماشا کنید.

همانطور که علایق خود را ترک نمی‌کنید، باید در کنار دوستان صمیمی خود هم باشید. اگر در یک رابطه متعهد هستید و بیشتر دوستانتان مجرد هستند، می‌تواند کمی مشکل ساز باشد، اما باید مقداری از زمان خود را هم با آنها بگذرانید. کنار گذاشتن جمع دوستانتان، به ویژه اگر دلیل اصلی این باشد که فرد مورد علاقه‌تان از آنها خوشش نمی‌آید، نشانه‌ای محکم بر وابستگی عاطفی است. اگر خود را منزوی كنید، به عشقتان بیشتر و بیشتر وابسته خواهید شد زیرا واقعاً كس دیگری برای تبادل محبت با او ندارید.

به انتظارات خود بیاندیشید

اگر واقعاً عاشق هستید، نباید انتظارات زیادی از طرف مقابل در درون خود بپرورانید. البته در هر رابطه انتظاراتی وجود دارد، اما در یک رابطه با وابستگی عاطفی، انتظارات شما معمولاً توسط شخص دیگری برآورده می‌شود که نیازهای مهم شما را برآورده می‌کند، در حالی که برخی از آنها را باید خودتان برآورده کنید.

به عنوان مثال در هر دو رابطه سالم و وابسته، ممکن است یکی از شریکان زندگی اگر دیگری به طور مداوم ظرف‌های کثیف را در سینک ظرفشویی بگذارد ناراحت شود. اما در یک رابطه سالم، فرد قادر به برقراری ارتباط با این مشکل است و هرگونه احساس ناراحتی یا عصبانیت را  با نگاهی به این واقعیت که دو نفر در این رابطه هستند و فقط یک نفر در حال شستن ظرف محدود می‌کند. در حالی که در یک رابطه با وابستگی عاطفی، عصبانیت بر سر این گونه مسائل عموماً شدیدتر و ریشه در احساس عدم دوسته شدن دارد.

 بر چگونگی کنترل درگیری‌ها نظارت کنید

نحوه برخورد شما با طف مقابل، یکی از قویترین سرنخ هایی است که به وابستگی عاطفی اشاره می‌کند. افراد وابسته از نظر عاطفی آنقدر از دست دادن عشق طرف مقابل وحشت دارند که غالباً در جلوگیری از درگیری افراط می‌کنند. بدین ترتیب وقتی دیگر نمی‌توانند عصبانیت خود را حفظ کنند، منفجر می‌شوند. بعد از منفجر شدن، فرد وابسته شرمنده شده و باز هم می‌ترسد که بیش از حد پیش رفته باشد و رابطه را خراب کند. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود افراد گاهی اوقات از عصبانیت خود ناراحت نشوند، اما اگر این الگوی خاص محدود به تعامل شما با شخص مورد علاقه‌تان باشد، شما به احتمال زیاد به وابستگی عاطفی دچار هستید.

منبع: selfgrowth

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/8iSPk
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.