حکم توبه زن زناکار , محصنه , زن شوهردار در اسلام

13 1,745

حکم توبه زن زناکار , محصنه ،  زن شوهردار در اسلام

 توبه گناه توبه زن زناکار توبه زن شوهردار حکم توبه زن زناکار توبه نصوح مسائل زناشویی پذیرفته شدن توبه چطور مشخص می شود گناهی کرده‌ام و توبه کرده‌ام و احساس گناه می‌کنم می‌خواهم بدانم این را چه وقت باید به همسرم بگویم یا با توبه بخشیده می شود

 

https://rouzegar.com/wp-content/uploads/2014/10/hejabpix.ir--9847.jpg

 

پرسش: اگر زن شوهر داری با یک مرد زن دار ارتباط داشته باشد و بعد به لطف خداوند توبه کند، توبه او پذیرفته می شود ؟ اگر پذیرفته می شود آیا کفاره ای هم دارد؟


زنا از گناهان کبیره است. قرآن می فرماید: به زنا نزدیک نشوید که زنا قبیح و زشت و راهی بد فرجام است.(1)


پیامبر(ص) فرمود: خشم خدا نسبت به زناکاران بسیار سخت وسریع است.(2)


حضرت علی (ع) فرمود: در قیامت از زنا کارانی که بدون توبه وارد محشر می شوند، چنان بوی گندی بلند می شود که همه اهل محشر می گویند : خدایا ، زناکاران را لعنت کن.(3)
گناهانى که خداوند حد براى آن‏ها مقرر داشته مانند زنا، واجب نیست کسى براى جبران گناهش نزد حاکم شرع اقرار کند تا بر او حد جارى نماید بلکه باید از کرده خویش ، توبه حقیقی کند، یعنی واقعا از گناه خود پشیمان شود و از خدا بترسد و تصمیم بگیرد که هرگز گناه و گناهان دیگر را انجام ندهد .بسیار استغفار کند .به رحمت پروردگار و قبولی توبه اش امیدوار باشد . توبه حقیقی چنان انسان را دگرگون می کند که گویی هیچ گناهی را مرتکب نشده است.


خداوند در یکی از آیات فرموده است: «قل یا عبادی الّذین أسرفوا علی أنفسهم لا تقنطوا مِن رحمه الله إنّ الله یغفر الذّنوب جمیعاً إنّه هو الغفور الرّحیم وأنیبوا‌إلی ربّکم؛(4) ای بندگان خدا که بر خود اسراف و ستم کرده‌اید، از رحمت خداوند نا امید نشوید که خدا همه گناهان را می‌آمرزد و به درگاه پروردگارتان انابه کنید».


امام محمد باقر(ع) می فرماید: ‌«التائب من الذّنب کمن لا ذنب له؛(5) توبه کننده از گناه مانند کسی است که گناه نکرده است».


توبه حقیقی و خالص که قرآن از آن به «توبه نصوح» یاد می کند،یعنی توبه ای که چنان تحولی در گناهکار به وجود آورد که دیگر هیچ وقت به سوی گناه نرود. چنین توبه ای موجب محو همه آثار گناه می گردد و در قیامت نیز اثری از آن ظاهر نیست.


حضرت امام صادق(ع) می فرماید: «هنگامی که بنده ای توبه نصوح (حقیقی) کرد ،مواهب و نعمت های کم نظیر الهی را متوجه خود می سازد . اولین اثرش آن است که محبوب نزد خدا می شود.


دوم آن که خداوند در دنیا و آخرت گناهان او را می پوشاند». راوی سؤال کرد که چگونه خدا پرده پوشی می کند؟ فرمود: « هر چه از گناهان که دو فرشته موکّل بر او نوشته اند، از یادشان ببرد. به اعضای بدن، فرمان می دهد که گناهان او را پنهان کنید. به نقاط زمین و هر کجایی که گناهکار توبه کننده گناه کرده است، دستور می دهد که گناهان او را پنهان کنید و آثار آن را پاک می کند.

پس توبه کننده در حالی خدا را در قیامت ملاقات می کند که هیچ چیزی به ضرر او و بر گناهانش گواهی و شهادت دهنده نیست و چیزی از آن آشکار نخواهد شد».(6)
اگر چه حقیقت ‌توبه،‌ پشیمانی قلبی است؛ لکن آداب مستحب خاصی نیز دارد که عبارتند از:


1- سه روز روزه گرفتن؛
امام صادق(ع) می‌‏فرماید: توبه نصوح که خداوند به آن امر فرموده، روزه گرفتن روز چهارشنبه و پنج‏شنبه و جمعه است.(7)
2- غسل توبه؛
پیامبر می‌‏فرماید: بنده‏ای نیست که گناهی کند (هر چه و هر اندازه که باشد) سپس پشیمان شود و توبه کند مگر این که خداوند به مغفرت و آمرزش به او نظر کند، سپس پیامبر به شخصی که می‏خواست توبه کند فرمود: «برخیز و غسل کن و برای خدا سجده نما».(8)


3- رسول‏ خدا (ص) به یارانش فرمود: کیست که بخواهد توبه کند؟ گفتند: همه می‏خواهیم توبه کنیم، حضرت فرمود: غسل کنید و وضو بگیرید و چهار رکعت نماز بخوانید. در هر رکعت پس از حمد، سوره قل هو الله را سه مرتبه و ناس و قل فلق را یک مرتبه بخوانید، پس هفتاد مرتبه استغفار کنید و آخرش بگویید:

« لا حول ولا قول الاّ بالله العلی العظیم» بعد این دعا را بخوانید:


«یا عَزِیزُ، یا غَفّارُ، اغْفِر لی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنینَ وَالْمُؤْمِناتِ فَاًّنَّهُ لا یغْفِرُ الذُّنُوبَ اًّلاّ أنْتَ»هر کس از امت من این عمل را به‏ جا آورد، از آسمان ندا می‏شود که توبه‏ات پذیرفته و گناهانت آمرزیده شد.


اصحاب گفتند: اگر کسی این عمل را در غیر این ماه به ‏جا آورد چگونه است؟ حضرت فرمود: مثل همان است که بیان کردم. این کلمات را جبرئیل در شب معراج به من یاد داد.(9)
4- دعاهای توبه؛ مناسب است کسی که می‏خواهد توبه کند ،دعاهای توبه‏ای را که از ائمه معصومین وارد شده ‏است، به ویژه دعاهای صحیفه سجادیه، مخصوصاً دعای 31 و یا مناجات خمسه عشر، به ‏خصوص مناجات تائبین را بخواند.


5- استغفار (درخواست بخشش)؛ قرآن مجید می‏فرماید: «وَ یا قَوْمِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیهِ؛(10) ای قوم، از خدا آمرزش بخواهید، سپس به سوی او توبه کنید».
اگر کسی مرتکب زنای با زن شوهردار شود، اگر چه تعدی به حق الله نموده، ولی لازم نیست آن را به کسی بگوید و پرده از این عمل زشت بردارد، بلکه واجب است که واقعاً توبه نماید . از خداوند بخواهد که او را ببخشد . خداوند او را می بخشد .در این صورت حق الناس و کفاره ندارد.

پی نوشت ها:
1.اسراء (17)آیه 32.
2. نهج الفصاحه ،ص 57.
3. عقاب الاعمال،ص 599.
4.زمر (39) آیه‌ 53.
5. اصول کافی، ج 4، شرح و ترجمه حاج سید جواد مصطفوی، ص 168، حدیث 10.
6. همان، ص 164
7. وسائل الشیعه، ج 11، ص 362.
8. مستدرک الوسائل، ج 2، ص 513.
9. سید بن طاووس،اقبال،ص308
10. هود (11) آیه 3، 52 و 90.

 

منبع: ch3.iribtv.ir ، وبسوار و وب سایت سوالات دینی حوزه قم

3/5 - (31 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/9ADx
ممکن است شما دوست داشته باشید
13 نظرات
 1. hadis می گوید

  سلام خسته نباشیدیعنی خدا گناه زنا رو هم میبخشه ..؟؟؟

  1. سحر می گوید

   البته که میبخشه به شرط اینکه دیگه اون گناه تکرار نشه و حق الناس نباشه

 2. سحر می گوید

  من خودم دختر با حجاب و با حبایی بودم تا حدی که سرمو بالا نمیکردم دور و برمو نگاه کنم از خودم خیلی مطمئن بودم که من گناه انجام نمیدم و به خودم خیلی مغرور بودم ولی توی سن هیجده سالگی تنهای تنها شدم اونم اروپا یه کشور ازاد و هیچ کس همزبون و هم فرهنگم پیدا نمیشد البته همزبون بود ولی همشون پسر بودن منم دلم واسه بکی شون خیلی میسوخت رفتم باهاش حرف مبزدم بعدش کم کم رابطه مون نزدیکتر و بیشتر شد و بعدش رابطه مو باهاش قطع کردم چون نمیخاستمش بعد پسر دیگه ای اومد ازش خوشم اومده بود با اون دوست شدم و … کم کم حجاب رو کنارگذاشتم دیگه خدا رو باور نداشتم هبچ دینی نداشتم ماه رمضان توبه کردم دوباره توبه شکستم ماه محرم توبه کردم باز توبه شکستم ماه صفر توبه کردم دوباره باحجاب شدم رابطه مو با اون پسره هم قطع کردم روزه هامو گرفتم نمازای قضا رو خوندم الانم تنهام ولی الان خیلی ارامش بیشتری دارم نسبت به اون زمان الان یه سال بزرگتر شدم خدا رو شکر زنا و عمل لواط رو انجام ندادم ولی همین که بدن لخت مو دیدن دست زدن و منم همین کار رو کردم شاید بگید چطور لخت بشیم ولی عملی صورت نگیره نمیدونم خیلی شرمنده ام فقط میدونم در اون حالی که در گناهام غرق شده بودم ولی خدا حواسش بهم بود به خودش قسم که خیلی مهربونه من داستانمو نوشتم چون از فرشته به …. تبدیل شده بودم الان خیلی پشیمونم و مطمئنم خدا میبخشه میخاستم داستان مو بگم تا اونایی که فکر مبکنن خیلی گناه کردن ناامید نباشن از رحمت خدا چون واقعا گناه من خیلی بزرگ بود کفر بخدا و …. من مطمئنم خدا منو بخشیده اگه نبخشبده بود هیچ وقت نمیتونستم جلوش وایستم نماز بخونم

  1. تنها می گوید

   منم گناه کردم بدتراز گناه شما خیانت کردم به شوهرم توبه کردم خدا منو میبخشه

   1. ليلا می گوید

    بله

 3. حسین می گوید

  سلام . خداوند بخشنده است. اگر پرده گناهان ما کنار بره هیچکدوممون کنار همدیگه زندگی نمیکنیم. خدایا بخدا شرمندم. بقرآن شرمندم. شهدا بخدا شرمندم. ائمه ، امام حسین، امام حسن عسگری، امام هادی، امام جواد، امام کاظم بخدا شرمندم

  1. ناشناس می گوید

   سلام من خیلی از گناهی ک کردم شرمنده ام همش در استرس اینم ک خدا منو نمیبخشه همش از این فضاهای مجازی شروع شد به جایی رسید به شوهرم تنها تکیه گاهم خیانت کردم گفتنش عذابم میده توروخدا شما هم برام دعا کنید واقعا از ته دل پشیمونم

 4. مرضیه می گوید

  سلام منم شرمنده خدا وشهدا هستم باگناهیی که کردم ولی خدا خیلی بخشنده هست ابرمو حفظ کرد من پشیمونم دعا کنید واسه همه

 5. گل نرگس می گوید

  منم گناه کردمم فقط یک بار خیانت کردم هر روز از خودم متنفر میشم حاضرم خدا جوانی منو بگیره ولی گناه منو ببخشه

 6. ناشناس می گوید

  شروین منم گناه کردم یعنی خیانت .خدا مهربونم تورو ب این ماه رمضانت ک همیشه کمک کردی منو ببخش توبه کردم روزی 1000بار میگم توبه .منو ببخش .کمکم کن بهم فرصت بده تا پاک بشم .توبه میکنم دراین شب اول ماه رمضان ‌‌

 7. ملیسا می گوید

  سلام منم گناه بزرگی کردم وخیلی پشیمونم خواب دیدم خدا منو بخیشیده. ولی همسرم هنوز ن دعا کنید برام خیلی پشیمونم خیلی

  1. ناشناس می گوید

   خدامنوببخشه گناه کردم خیانت کردم پشیمونم ارامش جانم را کجا پیدا کنم جز خدا خدایا به دلم راه بده و طوری بهم بفهمون منو بخشیدیشب روزم پراز بیخوابی و فکرشده .

 8. ای شاپ می گوید

  عالی بود خیلی مطالب جالبی داشتی هرروز سایت شما رو بررسی میکنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.