دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات | چند نکته مهم که هنگام خرید طلا و جواهرات باید بدانیم

0 446

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات | چند نکته مهم که هنگام خرید طلا و جواهرات باید بدانیم

نکاتی برای خرید طلا و جواهرات

 

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات | چند نکته مهم که هنگام خرید طلا و جواهرات باید بدانیم

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات ممکن است نزدیک به جشن عروسی تان باشد و هنوز سرویس طلای خود را خریداری نکرده باشید. این روزها طا و جواهرات هم با مارک‌هایی مانند ورساچی و بولگاری، وارد ویترین های طلافروشی شده است. اما برای اینکه یک انتخاب خوب و مناسب داشته باشید باید نکاتی را مد نظر قرار بدهید. ویترین‌های طلا و جواهرفروشی‌‌ها را پر کرده‌اند، اما برای یک انتخاب خوب در دنیای طلا و جواهر باید به چند نکته توجه کنید: 

 

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات | چند نکته مهم که هنگام خرید طلا و جواهرات باید بدانیم

با گفتن کلمه طلا، اصولا اولین چیزی که به ذھنمان میرسد، طلای زرد براق است. طلا بهعلت آنکه فلزی بسیار نرم و چکشخـور است، بـاید بـا فــلزات دیگـری آمیـختـــه شود تــا استحکام لازم را پیدا کند. به غیر از طلای ٢4عیار، مـابقی، آلیاژ طلا نامیده میشوند. مس، نقره، نیکل و پالادیوم بــرای استحکام بیشتر و فلز روی به ایـن خـاطر بـه طـلا افــزوده میشود تا اکسیژن ھوا را جذب کــرده و از اکـسیـدشــدن مـس و نـقـره جـلوگیــری کنـــد.

عـیار طلا یا ھمان قـیـراط(KARAT ، (درجـه خـلوص طـــلا را مشـخـص میکند. ھـر قیـراط، ٢4/١ درصـد کل طلا در آلیاژ طلا را تعیین میکـنـد.
البته آن را با CARAT که وزن الماس و دیگر سنگھای قیمتی را مشخص میکند، اشتباه نگیرید. یک CARATمعادل٢٠٠ میلی گرم است. اگر طلا را با مس و نقره مخلوط کنیم (در صورتی که مقدار طلای آن بیشتر باشد)، طلای زرد حاصل میشود 

اما اگر طلا را با نقره، مس و روی (نقره این ترکیب بیشتر است) مخلوط کنیم، طلای سبز به دست میآید و اگر طلا و مس (مقدار مس بیشتر از طلا باشد) را ترکیب کنیم، طلای قرمز (صورتی) نتیجه آن است. طلای سفید ھم ترکیبی از طلا، نیکل، پالادیوم، نقره و روی است.

طلای سفید طبیعی، خاکستری روشن است؛ بـه ھـمـین خاطر برای سفیدتر جلوه دادن آن، از روکش رادیوم برای پوشش آن استفاده میکنند. باتوجه به اینکه رادیــوم پــس از مدتی ساییده میشود، باید مجددا طلای سفید را روکش کرد؛ ایـن مدت ١٢ تا ١٨ ماه است.

نقره یکی دیگر از انواع جواھرآلات مصرفی است که مثل طلا بسیار نرم بوده و بهسرعت آسیب میبیند، از این رو آن را معمولا با فلز مس ترکیب میکنند تا استحکام لازم را پیدا کند. درجـه خلوص نقره را با واحدھایی از ھزار قسمت میسنجند. نقره پس از مـدتی بهخـاطـر اکسـیـدھای
گوگرد موجود در ھوا یا عرق بدن، دچار تیرگی میشود کـه بـاید آن را مجددا پرداخت کرد.

پلاتین یا پلاتینیوم، فلزی سنگین و بسیار مقاوم است که مـعمولا با پـالادیـوم، رادیـوم، ایـریـدیوم، مس، روتیوم و تیتانیوم ترکیب میشود. درجه خلوص آن مانند نقره، بر پایه ھزار قسمتی است. اگر بخواھیم پلاتین را با طلای سفید مقایسه کنیم، باید بگوییم پلاتین سنگینتر از طلای سفید
است. این فلز بهطور طبیعی، سفید بوده و درخشندگی و لومینانس بیشتری از طـلای سفید دارد. ھمچنین از طلا کمیابتر بوده و در نتیجه گرانبھاتر است. در نھایت اینکه پلاتین مقاومت بیشتری نسبت به کدرشدگی دارد.

 

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات | چند نکته مهم که هنگام خرید طلا و جواهرات باید بدانیم

انتخاب طلا بر اساس رنگ پوست:

– اگر پوست‌تان خیلی سفید است، از طلای سفید که درخشندگی آن روی پوستتان جلوه دارد استفاده کنید.

– اگر پوست‌تان گندم‌گون (رنگی مابین سفید و برنزه) است، از طلای زرد و ترکیب آن با طلای قرمز استفاده کنید، چون به پوست شما جلوه بیشتری می‌دهد

– اگر پوست‌تان برنزه یا سبزه تیره است، اگر پوست تیره دارید از زیور آلاتی ترکیب از رنگ سفید و زرد استفاده کنید تا جلوه داشته باشد.

 

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات | چند نکته مهم که هنگام خرید طلا و جواهرات باید بدانیم

انتخاب گردنبند بر اساس یقه لباس:

–  قبل از انتخاب  یه یقه لباستان توجه کنید، با یقه های صاف به جای گردنبند بهتر است ، گوشواره ای مناسب بپوشید

– اگر یقه بسته پوشیده اید می توانید گردنبندهای بلند و چند تایی پر زرق و برق را با هم بپوشید اما زنجیرها و آویزهای کوچک بر روی این یقه کم ارزش و بد به نظر می رسند

  – اندازه گردنبندتان طوری باید باشد که بالای یقه لباستان قرار گیرد، هرگز گردنبندتان را روی مرز یقه قرار ندهید زیبایی یقه و گردنبندتان گرفته می شود.

 

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات | چند نکته مهم که هنگام خرید طلا و جواهرات باید بدانیم

انتخاب گردنبند بر اساس فرم بالا تنه:

– اگر بالاتنه بزرگی دارید از پوشیدن گردنبد های بزرگ و بلند پرهیز کنید چون بالاتنه شما را بزرگ تر نشان می دهند.

–  اگر بالاتنه بزرگی دارید می توانید آویزهای کوچک را چند تایی برگردن کنید به شرطی که بلندی گردنبندتان تا بالای سینه برسد، هرگزاجازه ندهید زنجیر گردنبندتان از مرز سینه بگذرد.
– همچنین اگر شانه های مایل یا چاقی دارید، از گردنبندهای ظریف رشته ای مهره دار یا مدل های مکعبی و گردنبندهایی که با تکه های هندسی درست شده است ، استفاده کنید.

– موقع انتخاب دستبند دقت كنید كه دستبندتان تنگ نباشد و ضمنا آنقدر هم بزرگ نباشد كه با كاهش وزن‌تان توی دست لق بزند یا از دست‌ بیفتد.اگر دست‌تان نسبتا چاق است، دستبندی انتخاب كنید كه كیپ دست‌تان نباشد.دستبندهای تنگ، دست‌تان را چاق‌تر از آن چیزی كه هست، نشان می‌دهند.در انتخاب دستبند باید راحتی دست را هم در نظر بگیرید. اگر دستبندتان باعث درد یا حس گرفتگی در مچ دست‌تان می‌شود، همیشه حس ناخوشایندی خواهید داشت و از خریدتان ناراضی خواهید بود.

– اگر گوشواره‌ای با آویز بلند دارید، بهتر است از گردنبند صرف‌نظر کنید تا جلوه‌ی گوشواره‌تان بیشتر شود.اگر گردنی کشیده و بلند دارید و اگر موهایتان کوتاه است یا اگر موهای بلندی دارید که همیشه جمع می‌کنید، بهتر است از گوشواره‌های بلند و پهن استفاده کنید.اگر گوش‌های کوچکی دارید، ترجیحا از گوشواره‌های چسبان استفاده کنید.

– خطر بروز حساسیت‌های پوستی در استفاده از انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند وجود دارد.اگر با نشانه‌هایی از حساسیت پوستی مواجه شدید، حتما برای درمان به پزشكان مراجعه كنید. 

 

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات | چند نکته مهم که هنگام خرید طلا و جواهرات باید بدانیم

در آخر چند نکته برای تمیز كردن‌ طلا و جواهر:
برای‌ این‌ کار دو روش‌ توصیه‌ می ‌شود :
الف) با مخلوط كردن‌ جوش‌ شیرین‌ و مایع‌ ظرفشویی،‌ خمیری‌ تهیه‌ كنید. طلا یا جواهر را به‌ خمیر آغشته‌ كنید و بعد از چند دقیقه‌ با آب‌ بشویید.
ب) طلاها را در محلولی‌ از آب‌ و مایع‌ ظرفشویی‌، یا آب‌ و پودر لباسشویی‌ و کمی وایتکس قرار دهید. محلول‌ را به‌ همراه‌ طلای‌ داخل‌ آن‌ روی‌ اجاق‌ گاز جوش‌ آورید.
به‌ این‌ ترتیب، جرمی‌ كه‌ در لابه‌لای‌ طلا وجود دارد به‌ راحتی‌ خارج‌ می ‌شود. توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ این‌ روش‌ برای‌ شست‌ و شوی‌ جواهر مناسب‌ نیست.
پس‌ از خارج ‌كردن‌ طلاها، آنها را بررسی‌ و با یك‌ مسواك‌ كوچك‌ تمیز كنید. سپس‌ با آب‌ بشویید و روی‌ حوله ‌ای‌ قرار دهید. برای‌ خشك ‌كردن‌ سریع‌ می ‌توانید از سشوار كمك‌ بگیرید.
تمیزكردن‌ جواهرات‌ بدل‌ :
برای‌ تمیز كردن‌ جواهرات‌ به‌ اصطلاح‌ اتمی، از جوش‌ شیرین‌ استفاده‌ كنید. به‌ این‌ صورت‌ كه‌ مقداری‌ جوش‌ شیرین‌ روی‌ سطح‌ نمناك‌ برس‌ مسواك‌ بریزید و آن‌ را به‌ آرامی‌ روی‌ این‌ جواهرات‌ بمالید تا براق‌ شوند.

 

دانستنی هایی درباره طلا و جواهرات

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/mX9e
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.