این 50 صنف از امروز باید از کارتخوان مالیاتی استفاده کنند!

0 237

امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس 23 شهریور ماه با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری به بررسی موضوع فعال شدن کارت خوان پزشکان پرداختند.

سید فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ابتدا با اشاره به تکلیف قانونگذار بر نصب پایانه فروشگاهی در مطب پزشکان به منظور دریافت مالیات گفت: هر وقت مطالبه ای در جامعه مطرح شده و یک نیازی توسط بخش قابل توجهی از جامعه مطرح شده؛ قانونگذار پاسخ اثر بخشی به موضوع داده است.

رئیس سازمان امور مالیاتی

وی با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از صنف پزشکان ما درآمد هایی دارند که در هیچ کجا ارزیابی نمی شود، افزود: برخی از فعالان این حوزه پزشکان شریفی هستند که در مناطق محروم خدمت می کنند و بخشی دیگر از فعالان این حوزه به بدیهی ترین وظیفه شهروندی خود عمل نمی کنند، بنابراین امسال یکسری حساسیت هایی بر منابع درآمدی کشور به وجود آمده به طوری که الزام گذاشته شده تا تمام گروه های مشمول موظف باشند از پایانه ها استفاده کنند و سازمان امور مالیاتی، مالیات آنها را بتواند احصا کند.

20 درصد پزشکان به قانون تمکین کردند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه جامعه پزشکی جامعه شریف و فرهیخته ای است که شغل مقدسی را انتخاب کردند، بنابراین انتظار می رود در اجرای بدیهیات حقوق شهروندی پیش قدم باشند ادامه داد: آمار ها نشان می دهد که فقط 20 درصد از این جامعه به قانون تمکین کردند و این مسئله ناراحت کننده است که بخش باقی مانده به قانون تمکین نکردند.

وی با اشاره به اینکه عدم تمکین قانون، یک نوع قانون ستیزی و فرار از اجرای قانون است اضافه کرد: قشر پزشکان شغل مقدسی دارند اما برخی از آنان صف آرایی بی موردی را در برابر اجرای قانون به وجود آورده اند.

 11 هزار پزشک خود اظهاری کردند

موسوی با اشاره به اینکه امروز حجت بر تمام دستگاه های حاکمیتی تمام شده است گفت: آنها باید به جد وارد قضیه شوند.

باید با افرادی که تمکین نکنند و به وظیفه خود عمل نکرده باشندبرخورد کنیم، در تهران از 20 هزار پرونده، پزشکان حدود 11 هزار پرونده خود اظهاری کرده اند و میانگین درآمدی که احصا شده در سال 5 میلیون و 700 هزار تومان بوده است، اما باید گفت اعداد و ارقامی که در این خصوص وجود دارند متفاوت است، متاسفانه وزارت بهداشت همکاری لازم را با سازمان امور مالیاتی ندارد.

موسوی با اشاره به نبود فرهنگ مالیاتی در کشور تصریح کرد: انتظار بیشتری از صنف پزشکان نسبت به صنوف دیگری که سطح سواد کمتری دارند وجود دارد، طی مطالعات که از سوی مرکز پژوهش های مجلس انجام شده، تاکنون شفافیت در این حوزه وجود نداشته است، بنابراین تمام اعداد و ارقامی که در خصوص درآمد پزشکان وجود دارد به صورت تخمینی اعلام می شود، از سازمان امور مالیاتی خواهان جدیت در کار هستیم.

صنوفی که از سال 99 باید تبادلات مالی را با کارت خوان سازمان مالیاتی انجام دهند

پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه برنامه تاکید کرد: از ابتدای سال 99، صنوفی مانند وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی، مشاوران املاک و مشاوران خانواده، رستوران ها، مراکز اقامتی و غیره باید تبادلات مالی خود را با کارت خوان های سازمان امور مالیاتی انجام دهند.

وی ادامه داد: از سال آینده مالیات پزشکان، داروسازان، پیراپزشکان و داروسازان علی الراس محاسبه نخواهد شد.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه نظام مالیاتی کشور باید مانند همه دنیا ریز داده محور باشد، گفت: از اول سال نتوانستیم بستر کار را آماده کنیم، اما از یک ماه قبل این بستر فراهم شد7 تا 8 درصد کل درآمد به اسم مالیات در اختیار حاکمیت قرار می گیرد در حالی که در دنیا این رقم 30 درصد است.

وی با اشاره به اینکه تمام این مالیات ها در ماه به اندازه نصف حقوق و مزایای کارکنان بازنشستگان نظام است، گفت: مطابق مر قانون کسانی که به قانون تمکین نکنند مشمول مجموعه مجازات هایی خواهند شد، بنابراین این مجازات ها به قدری سنگین است که به نفع کسی نیست که بخواهد از مالیات فرار کند.

بزرگترین جرم در برخی کشورها فرار مالیاتی است

پارسا با اشاره به اینکه بزرگ ترین جرم در برخی کشور ها فرار مالیاتی است افزود: صد درصد درآمد کتمان شده مشمول مالیات می شود همچنین 30 درصدجریمه غیر قابل بخشش تعلق می گیرد، بنابراین تمام درآمد کتمان شده مشمول مالیات است و 2 درصد فروش به عنوان جریمه شرکت نکردن در این تکلیف قانونی اضافه می شود، لذا مجموعه این عدد ها بالا است و به صلاح کسی نیست که نخواهد قانون را رعایت کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان این که فرار جرم محسوب می شود و کتمان آن هم نیز جرم است گفت: اگر از کارتخوان هر کسی برای انجام این کار استفاده شود به اسم آن فرد مالیات اخذ می شود. در کشور باید برنامه ثابتی داشته باشیم به طوری که باید به ترویج فرهنگ مالیات بپردازیم لذا این کار باید به صورت تخصصی و جریان صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه ما نتوانستیم فرهنگ، دانش و تکالیف را به خوبی ارائه کنیم گفت: کسانی که تکالیف قانونی را انجام ندهند مشمول بخشودگی نمی شوند مودیان خرد زیر 500 میلیون تومان در سال را می توانیم به توافق برسیم لذا سال آینده با هر صنفی که به کتمان درآمد خود بپردازد به هیچ وجه توافق نخواهیم داشت.

پارسا با اشاره به اینکه باید به نقش جامعه پزشکان در توسعه کشور اشاره کرد گفت: باید متناسب با درآمد مالیات اخذ شود اگر کسی به اجرای قانون نپردازد، جریمه های سنگینی در انتظارش خواهد بود و قطعاً عمل خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: متاسفانه در این ایام برخی از انجمن ها و نهاد های استانی تشویق کردند که این تمکین قانون صورت نگیرد. کسانی که تشویق به عدم تمکین قانون کرده اند مطابق قانون مرتکب جرم شده اند، زیرا عدم فعل و ترک فعلی که باعث تضییع حقوق عامه شود جرم محسوب می شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در این کشور مانند همه کشور های پیشرفته دنیا بایستی متناسب با درآمد، سرمایه و مصرف مالیات اخذ شود، افزود: لازمه این کار این است که حاکمیت در جریان همه معاملات کالا ها و خدماتی که در کشور صورت می گیرد باشد و این پایانه فروشگاهی همه کالا ها و خدمات همه کشور را هدف قرار داده است و نه صنف خاص را.

وی با بیان اینکه بنده مجری قانون هستم و قانون را قانونگذار نوشته است، گفت: قانونگذار با محاسبه همه جهات تصمیم گیری می کند برای هر کاری باید از یک مرحله شروع کرد. ما به آرامی و گروه به گروه به جلو پیش می رویم نمی توان به یکباره همه کشور را به زیر ذره بین برد، اگر این موضوع حکم مجلس هم نبود ما این کار را بایستی تا پایان شهریورماه انجام می دادیم.

فراخوان 50 صنف برای نصب کارتخوان در روزنامه های رسمی

پارسا با اشاره به اینکه از فردا فراخوان 15 گروه که 50 صنف را در بر می گیرد در روزنامه های رسمی اعلام می شود، افزود: رستوران ها و چلوکبابی ها، فست فودی ها، مراکز اقامتی، هتل ها، هتل آپارتمان ها، مهمانپذیر ها، نمایشگاه ها، قنادی ها و شیرینی فروشی ها، میوه و تره بار فروش مستقر در میادین، مجموعه فرهنگی ورزشی و لوازم تحریر شامل این مسئله می شوند لذا، تمام اقتصاد کشور باید زیرپوشش جامع قرار بگیرند تا بتوانیم به سمت عدالت پیش برویم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه باید همه ریز داده های مربوط به وضعیت اقتصادی به گونه ای در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد که همه مودیان مالیاتی در همه کشور با علم به اینکه سازمان امور مالیاتی واقعیت های اقتصادی زندگی همه مودیان را خبر داد به صورت صادقانه خود اظهاری کنند و اقدام به پرداخت مالیات کنند تصریح کرد: در پنج سال گذشته در طرح جامع امور مالیاتی گام های برداشته شده است، ولی ما هنوز به ریز داده مبنا کردن نظام مالیاتی نرسیده ایم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از دستگاه های اجرایی داده های شان را به سازمان امور مالیاتی دادند گفت: کار ها به خوبی پیش می رود، به اندازه کافی ریز داده های لازم در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دارد که می تواند با این ریز داده ها به برآورد قابل اتکایی از وضعیت درآمد مشمولین مالیات و مالیات مودیان داشته باشیم.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: فقط یک ربع ساعت عزم و اراده می خواهد که پزشکان به سامانه امور مالیاتی متصل شوند و ثبت نام کنند و تاکنون حدود 20 درصد یا همان 15 هزار نفر به سامانه متصل شده اند، اما انتظار ما بیش از این ارقام است.

در ادامه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دوستان امور مالیاتی با اندک اطلاعاتی که از مرکز جامع آمار دریافت کردند براساس بررسی های فراوان، میانگین درآمد سالانه هر پزشک را از 5 میلیون به 14 میلیون تومان اعلام کرده است.

موسوی تصریح کرد: در میان این 11 هزار نفر که خود اظهاری کرده اند حدود 500 نفر درآمد های بالایی داشته اند و براساس اعلام نظر آن ها میانگین درآمد سالانه آن ها حدود 17 میلیون تومان است این در حالیست که براساس بررسی های دوستان امور مالیاتی، میانگین درآمد سالانه این 500 نفر حدود 76 میلیون تومان بوده است، این در حالیست که یک کارگر یا کارمند که از حداقل حقوق دریافتی برخوردار است اول مالیاتش را کسر و بعد حقوقش را پرداخت می کنیم.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی، دستگاه های اجرایی باید به طور جدی به موضوع ورود و با قانون ستیزی این قشر از جامعه برخورد کنند و گرنه همین 20 درصد که تمکین به قانون کرده اند دل سرد می شوند.

موسوی اضافه کرد: طبق مطالعات مرکز پژوهش ها رقم ظرفیت مالیاتی جامعه پزشکان چیزی حدود 6 هزار و 800 میلیارد تومان اعلام شده، اما چون در کنار این ارقام هیچگونه شفافیتی انجام نشده است همه این ارقام تخمینی محسوب می شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور رقم مالیاتی قشر پزشکان غیردولتی را حدود یک هزار و 200 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: حدود 200 میلیارد تومان از این رقم پرداخت می شود و مابقی را می توان فرار مالیاتی محسوب کرد.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/FPXm
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.