دو پرسش از آیت‌اله احمد جنتی

0 182

محمد توکلی
آیت‌اله احمد جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری روز گذشته در جمع نمایندگان این مجلس گفته است: «من به مدیران فعلی هیچ امیدی ندارم. ما برای روزی کار می‌کنیم که این‌ها با مدیران جوان و انقلابی جایگزین شوند تا از این خفت و گرفتاری که دچارش شده‌ایم رها شویم»
درباره ناامیدی از «مدیران فعلی» ظاهراً تفاوت نظر چندانی میان آیت‌اله جنتی و کسر قابل توجهی از مردم وجود ندارد و می‌توان گفت درصد بالایی از افراد، چه آنان که به اصلاح‌طلبان تمایل دارند، چه کسانی که عملکرد اصولگرایان را می‌پسندند و چه افرادی که از این دوگانه اصلاح‌طلب و اصولگرا گذر کرده‌اند بر این باور هستند که «مدیران فعلی» ناکارآمد هستند. البته با این تفاوت که به احتمال فراوان مقصود رییس مجلس خبرگان از «مدیران فعلی» تنها به دولت و مجلس محدود می‌شود اما آنچه از صدای مردم شنیده می‌شود علاوه بر مجلس و دولت، مدیران در سطحی گسترده‌تر از این دو نهاد انتخابی را هم شامل می‌شود.
اما راه‌حل ارائه شده از طرف آیت‌اله جنتی برای عبور از «خفت و گرفتاری که دچارش شده‌ایم» جایگزین شدن «مدیران جوان و انقلابی» با مدیران فعلی دولت و مجلس است. بیاییم فرض کنیم راه‌حل تمامی مشکلات موجود از بحران کم‌سابقه اقتصادی تا فشارهای جدی ناشی از تحریم‌ها، از شکاف نسلی و بی توجهی حکمرانان به تنوع سبک زندگی در جامعه ایرانی تا تعمیق بحران محیط‌زیستی، از تهدیدات نظامی و امنیتی علیه تمامیت ارضی ایران تا اشکالات ساختاری در حوزه تصمیم‌گیری، از گسترش فقر تا فساد سیستماتیک و… همه و همه با تغییر در دو نهاد انتخابی مجلس و دولت و حضور «مدیران انقلابی» حل خواهد شد.
حال با پذیرش این فرض محال، رییس مجلس خبرگان رهبری به این دو پرسش پاسخ دهند:
1. چند درصد از علل وقوع بحران‌های موجود که به گوشه‌ای از آن اشاره شد و «خفت و گرفتاری» ناشی از آن‌ها حاصل عملکرد شش سال اخیر دو نهاد انتخابی دولت و مجلس بوده است؟
2. دبیر محترم شورای نگهبان قرار است در دو انتخابات98 و انتخابات1400 با چه سازوکاری «مدیران جوان و انقلابی» را جایگزین مدیران فعلی در مجلس و دولت کنند تا از «خفت و گرفتاری» رهایی پیدا کنند؛ رای ملت یا نظارت استصوابی و حذف رقبا پیش از آغاز رقابت؟

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/7gMx
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.