شکایت کیفری چه مراحلی دارد و اخذ راهکار از طریق مشاوره کیفری چه تاثیری دارد؟

0 256

شما وقتی به یک وکیل کیفری مراجعه می‌کنید مطمئنا به مزایای سپردن پرونده کیفری به دست یک وکیل آگاه هستید. در وکالت کیفری، وکیل وظیفه دارد علاوه بر ثبت شکایت شما، مراحل شکایت را نیز پیگیری نماید و پاسخگوی سوالات شما در این حوزه باشد. مباحث حقوقی و کیری مملو از مفاهیم و اصطلاحات خاص است که وکیل شما موظف است آن ها را به طور دقیق برای شما روشن کند. همچنین دفاع در دادگاه نیازمند دانش حقوقی و تسلط کافی بر قوانین می‌باشد که در دعاوی کیفری این موضوع از حساسیت بالاتری نیز برخوردار است. زیرا ممکن است در دادگاه نیاز باشد از شما اظهاراتی به عنوان شاکی یا متهم در دادگاه ارائه شود و باید بدانید که چه مطالبی بازگو کنید که به سود شما باشد نه بر ضرر شما اعمال گردد که وکیل کیفری می‌تواند شما در این امر نیز یاری نماید.

منظور از دعاوی کیفری چیست؟ 

دعاوی کیفری به دلیل جنبه کیفری موضوع، مجازات و نیز سوء سابقه متناسب با جرم برای هر فردی که درگیر این گونه پرونده‌ها است و اضطراب و دلهره زیادی را ایجاد می‌نماید. مشاوره حقوقی کیفری در زمینه‌ هایی نظیر کلاهبرداری، خیانت در امانت، سرقت، جعل، استفاده از سند مجعول، فروش مال غیر، رابطه نا مشروع، ضرب و جرح، توهین و تهدید و افترا ارائه می‌شود. مشاوره حقوقی کیفری بسیار حیاتی و ضروری است، چرا که کوچکترین اشتباهی در این زمینه خسارات جبران ناپذیری به جان، مال و آبروی افراد وارد سازد.

دریافت مشاوره کیفری چه اهمیتی دارد؟ 

دعاوی کیفری گاهی ممکن است با تضییع حقوق جامعه رخ دهد که در این صورت دادستان، به‌ عنوان مدعی ‌العموم به پرونده ورود پیدا می‌کند و گاهی ممکن است با انکار حق یک شخص حادث شود که در این صورت با شکایت زیان دیده، روال رسیدگی شروع خواهد شد. به سبب پیچیدگی دعاوی کیفری و مجازات ‌های سنگین برای آن ها، راه منطقی مراجعه به موسسه حقوقی و دریافت مشاوره حقوقی و مشاوره کیفری برای آگاهی از حقوق خود است. علل و عوامل متفاوتی در بروز جرم دخیل هستند، برخی از این دلایل می‌تواند یک فعل باشد و برخی دیگر می‌تواند یک ترک فعل باشد. نکته مهمی که در دعاوی کیفری وجود دارد رعایت چارچوب ‌های مندرج در قانون است. به بیانی ساده، نام جرائم و مجازات آن ها در کتاب قانون مجازات آمده است و اگر خسارتی متوجه شخصی شد، باید در حیطه یکی از جرایم مذکور به طرح شکایت اقدام کند. مشورت با وکلای مجرب حوزه جرم و جنایت یکی از راهکارهای مناسب برای رسیدن به نتیجه مطلوب در پرونده های کیفری است.

مزایای مشاوره با یک وکیل کیفری و اخذ مشاوره کیفری 

اخذ وکیل کیفری و مشاوره با او مزایایی به همراه دارد که همواره به نفع موکل خواهد بود. از این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با حضور وکیل، نیازی به حضور شاکی در جلسات رسیدگی نخواهد بود.
  • یک وکیل کیفری خوب، با مطالعه شواهد و مستندات نتیجه احتمالی را به اطلاع موکل خود می‌رساند.
  • حضور وکیل در دعاوی کیفری موجب سریع تر شدن فرایند دادرسی و صرفه جویی در وقت و زمان خواهد بود.
  • به دلیل اطلاعات محدود مردم از قوانین کیفری و نحوه و چگونگی مراحل ثبت شکایت کیفری، موفقیت پرونده با حضور وکیل کیفری به حداکثر خواهد رسید.

مشاوره کیفری در چه زمینه هایی ارائه می‌شود؟ 

  • سرقت: سرقت یا همان دزدی یک عمل مجرمانه و غیر قانونی است که قانون مجازات اسلامی در ماده 265 به تعریف و جرم انگاری این رفتار پرداخته است. بنابراین اگر کسی مالی که متعلق به شخص دیگری است را برباید، سارق است.
  • اختلاس و ارتشا: اختلاس و ارتشا از جمله جرایم اقتصادی است که توسط مامورین دولتی و در ارتباط با مالی که نزد آنان به امانت گذاشته شده است ارتکاب می‌یابد. بنابراین این دو عنوان به صورت ویژه جرم انگاری شده اند. قانون تشدید مجازات های مرتکبین اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری در خصوص رسیدگی به این جرایم وضع شده است.
  • کلاهبرداری: کلاهبرداری جرمی است که در آن شخص با فریب دادن دیگران و داشتن سوء نیت، اقدام به بردن اموال آن‌ ها می کند. با توجه به پیچیدگی های جرم کلاهبرداری، پیشنهاد می‌شود که قبل از طرح شکایت کیفری با یک وکیل در این خصوص مشورت نمایید. شکایت کلاهبرداری اگر از جانب وکیل کیفری انجام شود، وکیل می‌تواند مدت زمان اثبات این جرم را کوتاه تر نماید.
  • قتل عمد و غیر عمد: جرم قتل یکی از خشونت آمیزترین جرایم کیفری است. جرم قتل عمد حالتی است که شخص با قصد کشتن شخص دیگری و استفاده از ابزار و یا روشی که به طور معمول کشنده محسوب می‌شود، اقدام به از بین بردن شخص مزبور می نماید. مجازات قتل عمد در قوانین ایران قصاص می‌باشد.

هزینه مشاوره کیفری چقدر است؟ 

به طور معمول حق الوکاله وکیل را عرف وکالت تعیین می‌کند. پیچیدگی های پرونده و مالی یا غیر مالی بودن دعوای طرح شده نیز در تعیین حق الوکاله وکیل موثر خواهد بود. نکته ای که اهمیت به آن بسیار ضروری می‌باشد آن است که هزینه اخذ وکیل برای انواع دعاوی به خصوص دعاوی کیفری که حساسیت خاص خود را دارد، بسیار مقرون به صرفه تر در مقابل خساراتی است که ممکن است در اثر طرح نادرست دعاوی کیفری متحمل افراد شود. به همین دلیل بهتر است قبل از طرح هرگونه شکایتی ابتدا با یک وکیل کیفری مشورت نموده و در صورت لزوم طرح شکایت و پیگیری پرونده را به دست او بسپارید.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/PBYe
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.