ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

0 3,821

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

چهارشنبه سوری امسال با ایده های جدید و ایمن

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

ما ایرانی‌ها شب چهارشنبه آخر سال آتش روشن می کنیم٬ از روی آن می پریم و جشن و شادی به راه می اندازیم. از دیرباز تا کنون، آتش در نزد ایرانیان از ارزش و جایگاه خاصی برخوردار بوده است و بیشتر جشن ها و آیین ها پیوند نزدیکی با آتش داشته و دارند. برخلاف اعتقاد برخی که روز چهارشنبه را نحس و بدیُمن می پنداشتند و این اعتقاد در آثار منوچهری دامغانی نیز راه یافته است، اما ایرانیان نه تنها این روز، بلکه هیچ روز و زمان دیگری را نحس نمی پنداشتند و بخصوص چارشنبه را «گاهِ کام و جشن» دانسته اند و سوری نیز به معنای سرخ است.

مراسم شب چهارشنبه سوری

در شب چهارشنبه سوری، به جز روشن کردن سه یا هفت کوپه آتش به یاد سه پند بزرگ ایرانیان، «اندیشه ی نیک»، «گفتار نیک»، و «کردار نیک» و یا هفت امشاسپند «هرمزد»، «وهومن»، «اردیبهشت»، «شهریور»، «سپندارمذ»، «خورداد» و «امرداد»، مراسمی ویژه ای نیز برگزار می شود مانند

آتش افروزی بر فراز خانه ها و بلندی ها، خانه تکانی پیش از چهارشنبه سوری، خریدن آیینه و کوزه ی نو، خرید اسفند (اسپند دانه)، چراغانی، تهیه و خوردن آجیل هفت مغز، کوزه شکستن، فال گوش ایستادن، فال کوزه، ریختن آب قلیا و آب دباغ خانه به گوشه و کنار خانه، به صحرا رفتن در روز چهارشنبه سوری، تخم مرغ شکستن، شال اندازی، قاشق زنی، گره گشایی از بخت دختران با بستن قفل به گردن یا گوشه ای از چادر، نشستن روی چرخ کوزه گری، شکستن گردو، گفتن آرزوها به آب روان، فریاد زدن خواسته ها در چاه قدیمی، کمک خواستن از «چهارشنبه خاتون»، رنگ کردن خانه با گِل هایی به رنگ آبی و زرد، پختن آش ویژه ی چهارشنبه سوری

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

آجیل چهارشنبه سوری

آجیل چهارشنبه سوری از ضروریات سفره ی شب چهارشنبه سوری می باشد. در روایتی این آجیل از هفت نوع میوه ی خشک و برنج، عدس، خرسِه، نخود، تخمه ی آفتابگردان، تخمه کدوی بو داده، کشمش و گردو تهیه شده و در هر خانواده باید آن را تهیه می کرد و به نام هفت امشاسپند در سفره ی چهارشنبه سوری می گذاشتند. از این آجیل همه ی اعضای خانواده برای شگون و تندرستی می خوردند. و در روایت دیگردر گذشته پس از پایان آتش افروزی خویشاوندان گرد هم آمده دانه های نباتی مثل تخم کدو، پسته-فندق-بادام -نخود-گندم و شاهدانه را که از ذخیره زمستان باقی مانده بود روی آتش بو داده و با نمک تبرک می دادند و می خوردند. آنان براین باور بودند که هرکس از این مخلوط بخورد نسبت به دیگران مهربان تر می شود و کینه و رشک از وی دور میگردد. اصطلاح نمک گیر شدن یا نان و نمک کسی را خوردن و در حق وی خیانت نورزیدن از همین باور سرچشمه گرفته است.
آجیل و دیگرغذاهایی که معمولا در چهارشنبه سوری مصرف می‌شود، نشان دهنده فرهنگ غنی تغذیه ایرانیان است. آجیل چهارشنبه سوری که حاوی دانه های روغنی است مواد پروتئینی مانند ویتامین B1، B2، نیاسین، اسید فولیک و مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، منیزیم، و روی و آهن را در خود دارد که هر کدام از این مواد مغذی در سلامتی و نشاط انسان نقش مهمی را بر عهده دارند. قیسی که جزو آجیل چهارشنبه سوری است و قتی همراه بادام خام مصرف می شود برای قلب مفید است. زیرا بادام خام فیتو کیمیکال دارد که همراه با زردآلوی خشک که سرشار از ویتامین ای و ث است اکسیداسیون LDL را کاهش می دهد. 8 عدد زردآلوی خشک حاوی 2 گرم فیبر، 3 میلی گرم سدیم و 325 میلی گرم پتاسیم است که مانع از شکل گیری سنگ کلیه می شود.

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

آجیل بخورید، اما خام، کم نمک و محدود زیرا مصرف آجیل‌های شور موجب بالا رفتن فشارخون چه در افراد سالم و چه در بیماران دیابتی می‌شود. آجیل‌های بو داده فسادپذیرند و بو دادن آجیل طعم کهنگی آن را پنهان می‌کند؛ بنابراین مغزها را به صورت خام خریداری کنید و هر بار به مقدار مصرف بو دهید. از خرید مغزهای پوست‌کنده اجتناب کنید؛ چراکه این مغزها با توجه به راحتی مصرفشان زیاد میل می‌شوند و این امر می‌تواند سبب افزایش دریافت انرژی و اضافه وزن شود. نگهداری طولانی‌مدت آجیل، تغییرات شیمیایی و اکسیداسیون خفیف چربی‌ها را در پی داشته و موجب بوی کهنگی و طعم نامطلوب آجیل می‌شود؛ بنابراین آجیل را در اندازه‌ای بخرید که در دو هفته عید مصرف شود. در صورتی که روی مغزهای آجیل سوراخ‌هایی مشاهده کردید از مصرف آنها بپرهیزید؛ چراکه در داخل سوراخ‌ها لارو حشرات به صورت کرم‌هایی به اندازه دانه برنج وجود دارد. از مصرف مغز گردوی سیاه شده در داخل آجیلتان اجتناب کنید. سیاه شدن گردو عمدتا به دلیل رشد کپک‌ها و قارچ‌هایی است که می‌توانند با ترشح سموم خطرناک توکسین برای سلامت مخاطره‌آمیز شوند.

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

قاشق زنی

مراسم قاشق زنی که تقریبا در همه ی سرزمین های ایرانی برگزار می شود بدین گونه است که مردم و بعضا کودکان کاسه و قاشق را به هم کوبیده و در پشت در پنهان می شوند و صاحبخانه نیز تخم مرغ یا آجیل چهارشنبه سوری-شیرینی-شکلات و نقل یا پول می دهد. داخل کاسه می گذارد. قاشق زنان اغلب خود را می پوشانند.

ایده های جدید و متفاوت

شاید با شنیدن کلمه چهارشنبه سوری بیش از آنکه فکر یک جشن ملی و باستانی در ذهن تداعی شود بیشتر یاد حوادث و اتفاقات ناگواری می افتیم که بر اثر ترقه و نارنجک و انواع مواد محترقه و منفجره طی شب چهارشنبه سوری و چند روز قبل و بعد آن در خیابانهای شهرمان اتفاق می افتد. از آنجا که این جشن ملی می تواند فرصت و بهانه ای برای تقویت احساس هویت ملی و انسجام ملی در بین مردم باشد بنابراین نباید آن را حذف کرد اما از سوی دیگر باید تدابیری اندیشید که از جنبه های خطر زای این جشن کم شود و بر شادی و هیجان سالم آن افزوده شود. برای این منظور می توان از وسایل کم خطرتری برای ایجاد نور و صدا و هیجان استفاده کرد.

 

آتش کاغذی تزیینی

اگر امکان روشن کردن آتش ندارید٬ یا می خواهید یک کاردستی تزیینی بانمک برای چهارشنبه سوری درست کنید٬ یک آتش کاغذی ایده جالبی است. همچنین٬ برای اینکه مراسم چهارشنبه سوری را برای بچه های خیلی کوچک بی خطر، ولی پرهیجان برگزار کنید، این آتش کاغذی به کار می آید تا هر چقدر دوست داشتند از روی آن بپرند و شعر “زردی من از تو، سرخی تو از من” را بخوانند!

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

فرض کنید در خانه اتان نشسته اید که یک دفعه صدای انفجار مهیبی در حیاط خانه اتان شنیده می شود و متوجه یک ماده منفجره می شوید که درحیاط خانه اتان افتاده و دودی در حال بلند شدن از آن است حالا تصور کنید که در خانه اتان نشسته اید و یک دفعه متوجه یک بادکنک نورانی می شوید که دارد به سمت آسمان بالا می رود یا بالن های روشن کوچکی در آسمان کوچه های آن سوتر توجه شما را به خود جلب می کند، به نظر شما کدام حس بهتری ایجاد می  کند؟ کدام حال و هوای متفاوت تر، جالب تر و شادی بخش تری ایجادمی نماید؟ کدام شما را تشویق می کند که به جمع تجمع کنندگان بپیوندید و در جشن مشارکت کنید؟

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

خوشبختانه امروزه وسایل جالب و جدید کم خطر نورانی بسیاری وجود دارند که می توان از آنها در جشن های عمومی یا خانوادگی که در شب برگزار می شوند استفاده کرد چه این جشن مراسم بدرقه یک زوج به خانه اشان در شب عروسی آنها باشد و چه شب چهار شنبه سوری. یکی از این وسایل میله های نورانی هستند که بدون هیچ الکتریسته ای تا 7 ساعت از خود نور متساطع می کنند.

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

درون بسته میله های نورانی 100 میله 20 سانتی در 5 رنگ و نیز 100 عدد بست وجود دارد که با آن می توان این میله ها را به گونه های مختلف به هم متصل کرد و بسته به خلاقیت شخصی، شکلهای متنوعی برای مصارف متنوع به وجود آورد. مثلا آن را به شکل دستبند یا گردنبند در آورد یا آنها را در بادکنک قرار داد تا بادکنک نورانی شود و … البته گمان نمی کنم تا کنون کسی این میله هایی را که شبیه میله حاوی جوهر خودکار هستند در آتش انداخته باشد که ببینیم اتفاق خاصی می افتد یا نه اما از آنجا که این گزینه امتحان نشده است مراقب باشید که این میله ها با آتش تماس پیدا نکنند.

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

اما میله های نورانی چطور بدون هیچ الکتریسیته ای نورانی می شوند؟ آنچه موجب نورانی شدن میله می شود، واکنش شیمیایی مواد داخل میله است. این میله ها شبیه میله های پلاستیکی داخل خودکار می باشند و داخل آنها یک میله باریکتر قرار دارد که درون آن یک ماده شیمیایی وجود دارد که با خم شدن و شکسته شدن میله شروع به واکنش شیمیایی با ماده موجود در میله اصلی کرده و ظرف چند ثانیه نوردهی را آغاز می کند و تا 6 ساعت از خود نور تولید می کند.

 این میله ها  گزینه مناسبی برای ایجاد رنگ و نور و شادی در انواع مجالس و میهمانی ها هستند؛ از گردهمایی ها عمومی تری همچون جشن چهارشنبه سوری گرفته تا جشن های خانوادگی مانند جشن عقد و عروسی و جشن تولد و

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96 ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

مثلا می توانید با به دست انداختن این دستبندها در کنسرتها و جشن های عمومی و ملی،حال و هوای شادتر و پرجنب و جوش تری ایجاد نمایید.

همچنین می توان با قراردادن این میله ها در لیوانهای نوشابه یا بادکنک های نصب شده در تزئینات جشن ها، فضای خاطره انگیزتری را در جشن های خانوادگی رقم زد، همچنین می توان با فرستادن این بادکنکهای رخشان به آسمان در جشن های ملی همچون شب چهارشنبه سوری، زیبایی و تفاوت آفرید و

ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96 ایده های جالب برای چهارشنبه سوری 96

یکی دیگر از اشیائی که می توان از آن برای آفریدن نور و روشنایی در شب چهار شنبه سوری استفاده کرد،بالن آرزوها است که نوری که از ان متساطع می شود از جنس پرواز است و ماندگار نه همچون نور مواد منفجره از جنس صدای مهیب یکباره و ترس٫ انبوه این بالنها در آسمان صحنه ای شبیه انبوه شمع های روشن در اماکن مذهبی یا انبوه شمع های روشن درجشن دیوالی هندوستان یا انبوه فانوس های روشن روی آب در جشنواره فانوس تایلند به وجود می آورد.

اگر هر کدام از ما سعی کنیم که به نوبه خودمان از خطرزایی این جشن ملی کم کرده و بر حس دورهمی و شادی در این جشن بیفزاییم،خود کار مهمی انجام داده ایم و موجب شده ایم که از رنج آسیب دیدگان احتمالی حوادث چهارشنبه سوری کاسته شود و این عملی بسیار انسانی و عالی است.

1/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/Ypft
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.