تعلیق پروانه پزشکانِ مخالف نصب کارتخوان

0 123
یحیی کمالی‌پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت ساماندهی نظام مالیاتی کشور گفت: برای جلوگیری از فرار مالیاتی لازم است نظارت صحیحی بر افرادی شود که مستلزم پرداخت مالیات هستند. در کشور صنوف مختلفی وجود دارد که میزان درآمدشان مشخص نیست و نهایتا سازوکاری برای ارزیابی میزان درآمد آنها وجود ندارد.وی در ادامه گفت: دولت باید دنبال ساماندهی مالیات از این صنوف باشد. مثلا همین قانون مربوط به الزام پزشکان به استفاده از کارتخوان‌ها می­تواند به نحو احسنت اجرا شود و جلو یکسری از فرارهای مالیاتی را بگیرد. تنها پزشکان نیستند که فرار مالیاتی دارند بلکه وکلا هم هستند و سایر صنوف هم فرارمالیاتی دارند.کمالی‌پور با اشاره به ضرورت راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مالیاتی گفت: اطلاعات مربوط به صاحبان همه‌ی مشاغل و صنوفی که مستلزم پرداخت مالیات هستند و افرادی که ارزش افزوده­ ای دارند باید در سامانه ­ای ثبت شود و به آنها اخطار داده شود که مالیات­های خود را پرداخت کنند.

سازمان امور مالیاتی هیچ برنامه منسجمی برای جلوگیری از فرار مالیاتی ندارد
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: باید سامانه اطلاعاتی طوری طراحی شود که اگر مشاغل پردرآمد مالیات‌شان را پرداخت نکردند این امکان وجود داشته باشد که اسامی آنها منتشر شود و با چنین شرایطی ما می­توانیم در حذف وابستگی به نفت موفق باشیم و از طرفی شرایط را در کشور برای شفاف‌سازی هر چه بهتر فراهم کنیم.وی اظهار داشت: امروز اگر کسی در کشور 4 یا 5 خانه یا ماشین داشته باشد و از آنها استفاده نمی­کند، در چنین وضعیتی این انباشت سرمایه و این ارزش افزوده ­ای که در سرمایه افراد هست باید جاییخود را نشان دهد و من فکر می­کنم دولت باید قبل از هر چیزی دنبال ساماندهی اطلاعات برود.

کمالی‌پور گفت: متاسفانه سازمان امور مالیاتی پایش آماری مناسبی نسبت به جامعه هدفشان ندارد. اعداد و ارقامی که حول میزان فرار مالیاتی ذکر میکنند هم دقیق نیست و بالا و پایین دارد. در حال حاضر سازمان امور مالیاتی هیچ برنامه منسجمی برای این موضوع ندارد. شرایطشان در حوزه پایش آماری مناسب نیست.باید با پزشکانی که کارتخوان نصب نکرده‌اند برخورد جدی شودعضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: امکان ساماندهی اطلاعاتی مودیان وجود دارد به شرطی که واقعا اقدامات لازم را انجام دهیم. شما نگاه کنید مجلس قانون الزام پزشکان به استفاده از کارتخوان را تصویب کرد اما در نهایت سازمان امور مالیاتی نتوانست پزشکان را ملزم به استفاده کند و تنها 25 درصد آنها از کارتخوان استفاده کردند.

وی همچنین اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی به راحتی می­تواند پروانه این 75 درصد را معلق کنند. یعنی شما اهرم ها در اختیار دولت هست که بخواهد برنامه ریزی کند و با کسانی که خلاف مقررات عمل می کنند، برخورد کند.کمالی‌پور در پایان گفت: بنده کلا با معافیت‌های مالیاتی مخالف نیستم اما نباید این معافیت‌ها بدون منطق داده شود. نباید این معافیت‌ها آنقدی زیاد باشد که اصل موضوع را زیر سوال ببرد و نهایتا وقتی نگاه می­کنیم استنثاهای قانون به مراتب از کسانی که قانون اجر کنند بیشتر شود. در این شرایط تبعیض مالیاتی ایجاد می­شود. باید استثنائات را در حوزه پرداخت مالیات باید کاهش دهیم.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/MXWy
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.