مافیای دستفروشی؛اجاره هرموزاییک ٣میلیون!

0 26
گروه جامعه_ رسانه ها: روزنامه آرمان ملی در گزارشی به پدیده وجود مافیا در دستفروشی و بساط گستری پرداخت و نوشت: در بعضی مسیرها برای یک متر جا باید اجاره پرداخت تا بتوان در آنجا بساط خود را پهن کرد. در برخی از مناطق همین میدان (فاطمی) اجاره هر موزاییک یک‌میلیون در ماه و در تجریش ۳ تا ۵‌میلیون تومان است!در ادامه این گزارش می خوانید:

* درآمد برخی از دستفروشان تهران در ماه از کارمندان دولت و صاحب مغازه‌ها نیز بیشتر است.

*باندهای مافیایی دستفروشی در تهران وجود دارد که اجاره ماهانه هر موزاییک در برخی از نقاط تهران بین ۵۰۰ تا ۵‌میلیون تومان است.

* دستفروشان به‌طور میانگین روزی ۲۵۰‌هزار تا ۳۰۰‌هزار تومان سود خالص به دست می‌آورند.

* ( به نقل از یکی دستفروش): در بعضی مسیرها برای یک متر جا باید اجاره پرداخت تا بتوان در آنجا بساط خود را پهن کرد وگرنه یک عده نمی‌گذارند در آنجا کار کنیم. در برخی از مناطق همین میدان (فاطمی) اجاره هر موزاییک یک‌میلیون در ماه و در تجریش ۳ تا ۵‌میلیون تومان است.

* (با اشاره به عدم نیاز مالی برخی دستفروشان): برخی از دست فروشان که روبه‌روی مغازه ها بساط پهن می کنند ماهی حدود سه‌میلیون تومان اجاره به آن مغازه می‌دهند تا اجازه دهد آنجا بشینند و با احتساب درآمد روزانه و کارگرانی که دارند ماهی به ۲۰‌میلیون هم درآمدشان می‌رسد.

مافیای دستفروشی وجود دارد
حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران: 
* (توضیح درباره این پدیده و ارائه توضیحات بیشتر درباره اظهارنظرش در رابطه با مافیای دستفروشی): عددی که من اعلام کردم (اجاره هر موزاییک در تهران از ۵۰۰‌هزار تا ۵‌میلیون تومان در ماه اجاره) به شکل نماد بود تا مسئولان به این واقعیت پی‌ببرند که چه سود کلانی به جیب مافیای دستفروشی می‌رود، با توجه به صحبت‌های ما با دستفروشان نیز پی برده‌ایم که امروزه این معضل اجاره موزاییک‌ متاسفانه وجود دارد و سودآوری پدیده دستفروشی باعث تشکیل مافیا شده است و رقمی که من اعلام کردم تقریبی است.

* برخی از این دستفروشان به واسطه حمایتی که از باندهای مافیایی می‌شوند در مقابله ماموران نیروی انتظامی و شهرداری می‌ایستند و مقاومت می‌کنند. در برخی از مناطق و میادین تهران به علت تردد زیاد مردم، موقعیت تجاری و شرایط پیاده راه و معبر دستفروشی در آن مناطق بسیار پر سود است و به‌طور طبیعی هر کجا که سود زیاد و نامشروع وجود داشته باشده باندهای مافیایی نیز شکل می‌گیرد. افرادی که می‌خواهند از طریق دستفروشی سودی به آنها برسد مجبورند که تابع این باندهای مافیا باشند.البته همه مکان‌های تهران که دستفروشی در آن وجود دارد، از این سود برخوردار نیست و مافیا به آن مکان‌ها ورود نمی‌کند.

* این موضوع از حیطه وظایف شهرداری و شورای شهر خارج است و باید دستگاه‌های اطلاعاتی و پلیسی وارد این موضوع شوند. همان‌طور که ما در موضوع کودکان کار و متکدی همواره بر وجود باندهای مافیایی اذعان داریم و اینکه این کودکان مورد سوء استفاده باندهای مافیایی قرار می‌گیرند، در رابطه با پدیده دستفروشی با توجه به گسترش بیکاری در میان جوانان، باندهای مافیایی با روابط پشت پرده‌ای که دارند، از این شغل کاذب سوء استفاده می‌کنند، البته بازهم تاکید می‌کنم که این موضوع در مناطقی از تهران رخ می‌دهد و شامل همه مناطق نمی‌شود.

* مشکلات اجتماعی همچون بساط گستری و دستفروشی با برخوردهای قهری و حقوقی ساماندهی نمی‌شوند و این یک حقیقت است که با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه، برخی که شغل‌شان را از دست می‌دهند به دستفروشی و بساط گستری به‌عنوان راحت ترین نوع کسب درآمد روی می‌آورند و ناخواسته وارد مافیای دستفروشی می‌شوند.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/JWfK
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.