اصول ترک اعتیاد

0 1,167

امروزه زندگی به دلیل مشکلات شاید کمی سخت‌تر شده باشد و بعضی از افراد، برای فرار از این اوضاع به مواد و اعتیاد روی آورند. با دانستن اصول ترک اعتیاد و ایجاد انگیزه ترک اعتیاد می‌توان این افراد را به سوی زندگی عادی بازگرداند.

اعتیاد معضلی خانمان سوز برای هر فرد، خانواده و در نهایت جامعه است. افرادی که دچار اعتیاد می‌شوند، می‌توانند اثرات بدی روی جامعه بگذارند. برای برگرداندن این افراد به زندگی سالم و نجات جامعه از به خطر افتادن می‌توان با ایجاد انگیزه ترک اعتیاد برای این افراد فکر کرد.

این بیماری در سنین کم رسوخ پیدا کرده است و قدرت انگیزه می‌تواند باعث شود که جوانان ترک اعتیاد کنند. در این مطلب روش‌های ایجاد انگیزه ترک اعتیاد را به شما می‌گوییم و اگر شما اطرافیانتان گرفتار این بیماری هستند می‎‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا به زندگی عادی خود برگردند.

چگونه انگیزه ترک اعتیاد را ایجاد کنیم؟

برای اینکه بتوانید با بیماری اعتیاد مقابله کنید می‌توانید از روش‌های زیر استفاده نمایید.

داشتن عزم راسخ

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در مراحل مختلف ترک اعتیاد قرار دارید پس برای شما هم اتفاق افتاده است که وسوسه‌هایی در ذهن شما ایجاد شود که باز به مصرف مواد روی آورید.

شما برای رهایی یافتن از این وسوسه می‌توانید این حق انتخاب را برای خود قائل باشید که بین رستگاری و فلاکت راه مناسب را برای خود انتخاب کنید و به سمت آن بروید. شما برای اینکه بتوانید در مراحل باقیمانده ترک اعتیاد خود موفق عمل کنید باید عزمی راسخ داشته باشید و با انواع وسوسه‌ها که شما را ترحیک می‌کنند مقابله کنید.

استفاده از کمک دیگران

یکی از بیماری‌هایی که مقابله با آن به تنهایی سخت است، اعتیاد می‌باشد. اگر در شرایطی هستید که خماری برای مصرف مواد مخدر باعث آزار شما شده است می‌توانید روی کمک دوستان خود حساب باز کنید.

در این موقع است که می‌توانید با یک گفتگوی تلفنی با یکی از افرادی که می‌شناسید و از دام اعتیاد رهایی پیدا کرده است می‌تواند کمک زیادی به شما بکند و از وسوسه‌های لحظه‌ای شما رها شوید. این افراد با توجه به داشتن تجربه کافی در این مورد می‌توانند در این هنگام شما را از برگشت مجدد به سوی مواد مخدر آگاهی دهند و باعث شوند شما در مسیری خوب قرار بگیرید.

یاد آوری مشکلات ناشی از اعتیاد

برای اینکه بخواهید به خود انگیزه بدهید می‌توانید بلاها و مشکلاتی که در اثر اعتیاد به سر شما آماده است را به یاد آورید و یا آن دسته از فرصت‌هایی که با گرفتار آمدن به دام اعتیاد آن‌ها را از دست داده‌اید را یادداشت کنید و در مقابل دیدگان خود قرار دهید.

هنگامی که وسوسه مصرف مواد به سوی شما آمد می‌توانید با این راه از استقفاده مجدد مواد خودداری کنید. این روش می‌تواند خیلی مفید باشد.

صبر و بردباری داشتن

اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند همیشه در شما وسوسه مصرف دوباره مواد را ایجاد کند. باید توجه کنید که وسوسه زودگذر فراوانی شما را تهدید می‌کند که دوباره مصرف کنید.

در این موقع باید بدانید که این وسوسه‌ها زودگذر می‌باشند و بعد از گذشت زمانی این حالت از شما دور می‌شود. کافی است که شما تحمل داشته باشید و صبر کنید تا بتوانید بر این هیجان کاذب برای مصرف مجدد مواد غلبه کنید.

 

توکل داشتن بر خداوند

کسی که معتاد به مواد مخدر است به مرور زمان در زندگی دچار مشکلات زیادی می‌شود و ممکن است داشته‌های قبلی خود را از دست بدهد و یادآوری این که دیگر نمی‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد، عالی است برای روی آوردن دوباره به اعتیاد.

باید توجه کنید که با ایمان داشتن و توکل به خدا می‌توانید به تمامی مواردی که داشته‌اید و از دست داده‌اید باز دست پیدا کنید و حتی امکانات جدیدی هم به دست بیاورید و فقط کافی است با داشتن ایمان قبلی به خداواند در پاک شدن از دام اعتیاد به خود کمک کنید.

در آخر این را باید بگوییم که این راهکارها همه روش‌های افراد مختلف با تجربه بوده‌اند. پس اگر می‌خواهید ترک کنید همین الان این کارها را انجام دهید و از افراد متخصص کمک بگیرید.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/BUNYj
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.