چه دلایلی باعث دیر حرف زدن کودک می‌شود؟

0 513

وقتی کودک صحبت می‌کند هرچیزی را که از حرف‌هایش می‌فهمید ، تکرار کنید

اگر دقت کنید و به صحبت‌های کودک گوش دهید ، کم کم شروع به فهم زبان او خواهید کرد. وقتی او صحبت می‌کند هرچیزی را که از حرف‌هایش می‌فهمید ، تکرار کنید. از جملات ساده برای صحبت کردن در مورد کاری که دارید انجام می‌دهید یا آنچه که ممکن است او احساس کند ، استفاده کنید.

دیر حرف زدن کودک

هیچوقت کودک‌تان را برای صحبت کردن تحت فشار قرار ندهید. صحبت کردن هر کودک با روند طبیعی خاص خود او کامل می‌شود و این امر در رابطه با هر کودک متفاوت است :

مراحل و گام‌ها برای  آموزش دیر حرف زدن کودک.

1 .  مرحله اول دیر حرف زدن کودک

با دقت به صحبت‌های کودک‌تان گوش دهید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید که واقعاً معنایی پشت اصوات او وجود دارد. او با گفتن کلماتی مثل (( با )) یا (( گا )) قصد دارد مفهومی را به شما برساند.

2 . مرحله دوم دیر حرف زدن کودک

با علاقه ، نسبت به آن چه کودکتان قصد دارد به شما بفهماند ، پاسخ دهید.

3 . مرحله سوم دیر حرف زدن کودک

اولین تلاش‌های کودک‌تان را برای استفاده از زبان ، با تکرار کردن آن چه که فکر می‌کنید او در حال گفتن آن به شماست ، تشویق کنید.
هنگامی که مثلاً او در حال گفتن کلمه‌ی توپ است به او بگویید : (( توپ . اون یه توپه )). یا مثلاً وقتی متوجه شدید که او سعی در گفتن کلمه‌ی دختر دارد به او بگویید : (( آره دختر. اون جا یه دختره )).

4 .  مرحله چهارم دیر حرف زدن کودک

از جمله‌های ساده برای صحبت کردن با کودک‌تان استفاده کنید ، مثل (( من دارم شام می‌پزم )) یا (( می‌خوای بری پارک ؟)) در مورد چیزهایی که در حال اتفاق افتادن می‌باشد با او صحبت کنید . بدین ترتیب شما می‌توانید هر واژه را به موضوعی که در اطرافتان در حال وقوع است ، ربط دهید.

5 . مرحله پنجم دیر حرف زدن کودک

نسبت به احساسی که کودک‌تان ممکن است در مورد چیزی داشته باشد ، با صدای بلند عکس العمل نشان دهید. مثلاً به او بگویید : (( تو ناراحت شدی ، چون پدربزرگ رفت خونشون )). بدین ترتیب او می‌تواند احساساتش را با حوادث مرتبط سازد و یاد بگیرد که چگونه آن‌ها را با حرف زدن بیان کند.

6 . مرحله ششم دیر حرف زدن کودک

هنگامی که کودک احساساتش را بیان می‌کند ، به او گوش دهید ، حتی اگر از نظر شما ترس او از چیزی غیرمعقول باشد. اگر شما به احساساتش گوش دهید ، او حس می‌کند که بیشتر مورد قبول واقع شده و بیشتر مورد علاقه‌ی شماست.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/Xam2H
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.