خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

0 231

خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

خواص تخم هندوانه | اثر تخم هندوانه روی پوست | زیبایی پوست با تخم هندوانه

 

خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

بسیار از افراد هنگام مصرف هندوانه تخم آن را دور میریزند ، در صورتی که نمیدانند تخم هندوانه خاصیت بسیار بالای برای بدن به ویژه پوستشان دارد، در این قسمت بیشتر با خواص آن آشنا می شوید.

‎روغن تخمه هندوانه
‎دو روش براي استفاده از تخمه هندوانه به منظور مراقبت از پوست وجود دارد: مصرف تخمه هندوانه به صورت خوراكي و استفاده موضعي، بالاخص از روغن تخمه هندوانه. تخمه هندوانه سرشار از نياسين مي‌باشد كه توليد سراميد و اسيدهاي چرب موثر در مراقبت پوستي را افزايش مي‌دهد. نياسين باعث قدرت ارتجاعي مناسب در پوست، سفت شدن پوست، محو خط و چين چروك‌ها، از بين بردن لكه‌هاي سياه، رفع خارش و زرد شدگي پوست مي‌شود. همچنين باز كردن منافذ پوستي مسدود شده و تامين آبرساني به پوست، نرمي و درخشش پوست، زدودن آلودگي‌هاي ناشي از مواد آرايشي و… از جمله اثرات استفاده مداوم از روغن تخمه آفتابگردان مي‌باشد.

 

خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

‎سرشار از اسيدآمينه ها
‎از بين تمام اسيدهاي آمينه مورد نياز بدن بعضي از اسيدهاي آمينه به عنوان اسيدآمينه‌هاي ضروري شناخته مي‌شوند كه بدن نمي‌تواند آنها را توليد كند و نياز است تا از طريق مواد غذايي مختلف تامين گردند. از جمله اين اسيدهاي آمينه تريپتوفان و ليزين است و تخمه هندوانه سرشار از آرژنين، ليزين، تريپتوفان و گلوتاميك اسيد مي‌باشد.

 

خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

‎اثرات درمانی
‎1- تخمه هندوانه به دليل سرشار بودن از منيزيم و اثرات متعددي كه اين ريزمغذي بر تنظيم متابوليسم كربوهيدرات‌ها و قندها دارد؛ منجر به كنترل قند خون در ديابتي‌ها مي‌شود.
‎2- تخمه هندوانه به دليل سرشار بودن از تيامين (B1)، ريبوفلاوين (B2)، نياسين (B3)، پانتوتنيك اسيد (B5)، پيريدوكسين (B6) و فولات جايگزين طبيعي مناسبي براي قرص ويتامين B كمپلكس مي‌باشد.
‎3- اين تخمه‌ها باعث بهبود عملكرد سيستم عصبي مي‌شوند. زيرا سرشار از نياسين مي‌باشد و 100 گرم از تخمه هندوانه 19 درصد نياز روزانه به نياسين را تامين مي‌كند كه سيستم عصبي را محافظت مي‌نمايد.
‎4- دفع ادرار به وسيله اين تخمه‌ها تسهيل مي‌شود و به منظور بهبود عملكرد كليه‌ها و دستگاه ادراري مي‌توان از تخمه هندوانه استفاده كرد. تخمه هندوانه به خاطر اثرات ديورتيك، دفع آب از بدن را تسهيل مي‌كند و دفع اوره را القا مي‌نمايد. در نتيجه بدن را از اثرات سمي اوره در امان مي‌دارد.

 

خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

‎5- تخمه هندوانه در تنظيم فعاليت دستگاه گوارش مفيد مي‌باشد و به منظور بهبود اختلالات روده‌اي كاربرد دارد.
‎تولد دوباره پوست
‎تخمه هندوانه به دليل اينكه سرشار از منيزيم مي‌باشد، به منظور پيشگيري از التهاب‌هاي پوستي، خراش‌ها و زخم‌ها كاربرد دارد. روي، ماده معدني ديگري است كه در تخمه هندوانه به وفور يافت مي‌شود و باعث رشد سلولي و تولد دوباره پوست مي‌شود. روي، توليد چربي در پوست را كنترل مي‌كند و براي جوش و ساير اختلالات پوستي نيز مفيد است. امروزه اين روغن براي تهيه محصولات مراقبت پوست و مو به عنوان مرطوب‌كننده، به صورت بسيار گسترده مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

پركالری
‎تخمه هندوانه سرشار از اسيدهاي چرب، پروتئين‌ها، اسيدهاي آمينه ضروري چون ليزين و تريپتوفان؛ ويتامين‌هاي تيامين، نياسين، فولات و B6؛ و مواد معدني چون منيزيم، منگنز، فسفر، روي، آهن، پتاسيم و مس است. 100 گرم از تخمه هندوانه 600 كالري انرژي دارد كه معادل با 10 برش از نان مي‌باشد. چربي موجود در اين دانه‌ها، 400 كالري از كل انرژي اين دانه‌ها را تامين مي‌كند. در حقيقت چربي موجود در 100 گرم تخمه هندوانه 80 درصد از نياز روزانه به چربي را برآورده مي‌سازد.

 

خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

‎سرشار از آهن
‎خانم‌ها در محدوده سني 19-50 سال نياز به مصرف 18 ميلي‌گرم آهن در روز دارند و اين نياز در طي حاملگي افزايش مي‌يابد و به 27 ميلي‌گرم در روز مي‌رسد. تخمه هندوانه سرشار از آهن مي‌باشد و هر 30 گرم از آن حدود 2 ميلي‌گرم آهن دارد كه اگر همراه با منابع ويتامين C نيز مصرف شود، جذب آهن افزايش مي‌يابد. آهن براي ساخت گلبول‌هاي قرمز لازم است و اكسيژن را به بافت‌ها حمل مي‌كند و كمبود آهن منجر به كاهش اكسيژن در بافت‌ها و در نتيجه خستگي و ضعف مي‌شود.
‎كنترل فشارخون
‎تخمه هندوانه به دليل دارا بودن منيزيم و اسيدآمينه آرژنين براي بيماري‌هاي قلبي بسيار مفيد است. منيزيم يك ماده معدني است كه در بدن براي عملكرد صحيح قلب، فشارخون نرمال، عملكرد صحيح سيستم ايمني، جلوگيري از گرفتگي عضلات، متابوليسم انرژي و… كاربرد دارد. علاوه بر منيزيم تخمه هندوانه، به دليل دارا بودن اسيدآمينه آرژنين، براي تنظيم فشارخون و پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي بسيار مناسب مي‌باشد؛ زيرا آرژنين از باريك شدن رگ‌هاي خوني جلوگيري مي‌كند.

 

خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

خاصیت های تخم هندوانه برای پوست

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/UsK2
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.