آشنایی با پوست خشک – راه کارهای تضمینی برای درمان پوست خشک

0 223

آشنایی با پوست خشک – راه کارهای تضمینی برای درمان پوست خشک

افرادی که پوست و موی خشک دارند میدانند که نگهداری کردن از پوست خشک چقدر سخت است و البته که ضروری است. فراد دارای پوست خشک در شرایط آب و هوای گرم و خشک یا سرد و شخک پوستشان به مراتب حساس تر از بقیه افراد است. در مطلب زیر با چند روش کارآمد برای درما پوست خشک آشنا میشوید:

1 ) با یک متخصص مشورت کنید. اگر به داروخانه نزدیک محل زندگی خود مراجعه می کنید، شاید برای یافتن فروشنده ای که بتواند شما را به خوبی راهنمایی کند کمی به زحمت بیفتید. به همین دلیل مراجعه به یک متخصص پوست حتی برای یک بار هم که شده امری مفید است. متخصصان پوست قادر به تجزیه و تحلیل نوع پوست، رفع عیوب شیوه های مراقبت های پوستی ای که در حال حاضر آن را به کار می گیرید، می باشند. اما این بدان معنا نیست که شما مجبور به خرید محصولاتی با قیمتهای بالا خواهید شد. دکتر دیوید وورن، متخصص پوست در کالیفرنیا، می گوید: «فرآورده های ارزان قیمت هم درست همانند محصولات پرهزینه و گران عمل می کنند. در حقیقت، این هزینه های اضافی که شما برای این محصولات پرداخت می کنید اغلب تنها به خاطر بسته بندی و بازاریابی آنها می باشند. آنچه که حایز اهمیت است، چگونگی پاسخگویی پوست شما به این محصولات و رضایتمندی شما از کیفیت آنهاست، نه هزینه گزافی که برای آن پرداخت کرده اید.

 

راه کارهای تضمینی برای درمان پوست خشک

2 ) بیشتر از مرطوب کننده ها استفاده کنید. شما ممکن است از مرطوب کننده ای استفاده می کنید که تنها مناسب بهار و تابستان است. اما همان گونه که فصل و وضعیت آب و هوا تغییر می کند، مراقبت های معمولی پوست نیز تغییر می کنند. کرم مرطوب کننده ای را بیابید که پایه اصلی آن به جای آب، روغن باشد، زیرا روغن بر روی پوست لایه ای محافظ ایجاد می نماید که نسبت به کرم یا لوسیون، رطوبت بیشتری در خود نگه می دارد. (تذکر: بسیاری از لوسیون هایی که به عنوان «کرم شب» شناخته می شوند، پایه روغنی دارند.» اما با این حال روغن ها را نیز باید با احتیاط انتخاب کرد. زیرا همه آنها برای صورت مناسب نیستند. به دنبال روغن های خاص و طبیعی مانند روغن آواکادو، روغن های معدنی، روغن گل پامچال یا روغن بادام بروید. اما روغن یا کره درخت روغن قلم بسیار بحث انگیز بوده است زیرا می تواند روزنه های پوست را مسدود نماید. به گفته دکتر لاپلانتی کم کردن مصرف سبزیجات نیز ایده زیاد جالبی نیست. او می گوید: «این روغنها فقط روی پوست قرار می گیرند و واقعا پوست را چرب می کنند.» شما می توانید از لوسیون های حاوی لومیکتنت، ماده ای که رطوبت را به خود جذب می کند، گروهی از مواد مانند گلیسیرین، سوربیتول و اسیدهای آلفاهیدروکسی که رطوبت را جذب پوست می کنند، استفاده کنید.»

3 ) مصرف مداوم ضدآفتاب کرم ضدآفتاب فقط برای روزهای تابستان نیست. آفتاب زمستان همراه با تشعشعی که بر روی برف دارد، می تواند به پوستتان آسیب وارد کند. سعی کنید از ضدآفتابی با تاثیر عمیق برای صورت و دستها (اگر در معرض تابش آفتاب هستند) 30دقیقه پیش از خارج شدن از خانه استفاده کنید. در صورتی که به مدت طولانی در محیط بیرون هستید، به مداوم آن را تجدید کنید.

 

راه کارهای تضمینی برای درمان پوست خشک

4 ) مراقب دستهای خود باشید. پوست روی دستان شما از همه قسمت های بدن نازک تر است و غدد چربی کمتری دارد. این بدان معناست که مرطوب نگاه داشتن دستها، به خصوص در سرما و آب و هوای خشک مشکل تر است. این امر سبب به وجود آمدن خارش و ترک می گردد. زمانی که در محیط بیرون هستید از دستکش استفاده کنید. اگر از دستکشهای پشمی استفاده می کنید، برای جلوگیری از حساسیت های احتمالی که پشم ایجاد می کند، اول یک دستکش نخی به دست کنید.

5 ) از پوشیدن جوراب و دستکش مرطوب خودداری کنید. دستکش و جوراب مرطوب می توانند باعث آسیب های پوستی نظیر خارش، ترک، سوزش یا حتی جوشهای ناشی از اگزما گردند.

6 ) استفاده از دستگاه بخور. سیستم های گرمایشی مرکزی و همینطور بخاریها، هوای گرم را درسراسر محیط خانه و دفتر کار شما پخش می کنند. دستگاههای بخور باعث ایجاد رطوبت بیشتر در هوا می گردند که به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کنند. چندین دستگاه بخور را در مکانهای مختلف خانه خود قراردهید تا رطوبت به طور یکسان درهمه جا منتشر شود.

7 ) برای سلامتی خود آب بنوشید،نه به خاطر پوستتان ممکن است این جمله را بارها شنیده باشید: نوشیدن آب به جوان ماندن پوست کمک می کند. اما این جمله یک باور قدیمی است. آب برای سلامت عمومی بدن بسیار مفید است اما دکتر کنیث بیلینکی، متخصص پوست در آوک لاون ایلینویس، می گوید:«این یک تصور غلط رایج است که کسانی که پوست خشک و کم آبی دارند باید زیاد آب بنوشند.» دکتر لاپلانتی نیز این مسئله را تایید کرده و می گوید:«من در مراکز درمانی افراد زیادی را دیده ام که با وجود اینکه در روز 10تا 12 لیوان آب می نوشند اما هنوز هم از خشکی شدید پوستشان شکایت می کنند. پس این کار هم کمک زیادی نمی کند.

8 ) پاهای خود را چرب کنید درست است که لوسیونهای نعنایی مخصوص پا در روزهای گرم تابستانی بسیار مطلوب هستند اما در طول زمستان، پاهای شما نیاز به ماده ای قوی تر دارد. سعی کنید لوسیونهای حاوی ژل پترولیوم یا گلیسیرین تهیه کنید و برای از بین بردن پوستهای مرده کف پا در فواصل معین از سنگ پا استفاده کنید. زیرا این کار به جذب سریع تر و عمیق تر مرطوب کننده هایی که مصرف می کنید بسیار کمک می کند.

 

راه کارهای تضمینی برای درمان پوست خشک

9 ) لایه برداری را امتحان نکنید اگر پوست صورتتان خشک است، از مصرف لایه بردار های قوی، ماسکها، پاک کننده های الکلی و تند و تیز و همه چیزهایی که چربی های ضروری پوست را از بین می برند، خودداری کنید. درعوض، از شیرپاکن، شوینده های ملایم، پاک کننده های غیر الکلی و به جای ماسک های رسی که رطوبت را از پوست می گیرند، ماسکهایی که «آبرسان عمیق» هستند، استفاده کنید.

10 ) با آب جوش حمام نگیرید. به طور قطع، فرو رفتن درآب جوش پس ازفعالیت درهوای سرد، بسیار دل انگیز است. اما گرمای شدید دوش یا حمام آب داغ در واقع سبب از بین رفتن حفاظ چربی پوست می گردد که می تواند باعث کمبود رطوبت آن شود. دکتر لاپلانتی توصیه می کند:«دراین هنگام بهتر است از آب گرم یا ولرم استفاده کنید و مدت کوتاهی درآب بمانید.» دکتر بیلینسکی خاطرنشان کرده است که حمام با آب ولرم با جوش شیرین و محلول جوی دوسر، می تواند به پوست خشکی که دچار خارش شده است کمک شایانی نماید. با این حال از مرطوب کنند ه ای که تهیه کرده اید هم با فواصل معین استفاده کنید. اگر این روشها هم برای شما مفید نبود، حتما نزد یک متخصص پوست بروید. دکتر بیلینسکی اظهار داشت:«شما ممکن است برای از بین بردن خشکی پوست خود نیاز به تجویز لوسیون داشته باشید. یا ممکن است شرایطی داشته باشید که مشکل تنها خشکی پوستتان نباشد و نیاز به دارو یا درمانی متفاوت داشته باشید.»

 

راه کارهای تضمینی برای درمان پوست خشک

نکات قابل توصیه به افرادی با پوست خشک:

1. نوشیدن 8 لیوان آب در روز

2. حتی الامکان از صابون استفاده نشود و شوینده های Soap Free   یا فاقد صابون جایگزین آن شود. در غیر اینصورت حتماً بعد از آن مرطوب کننده چرب بکار برد.

3.   استفاده از صابون های مناسب که در مورد پوست خشک بهترین صابون ها اسیدی چرب هستند و اگر در دسترس نبود، صابون خنثی چرب یا چرب معمولی بهتر است.

4. پرهیز از استحمام مکرر، یک بار دوش گرفتن در روز کافی است و می توان در حمام از روغن های حمام یا Bath Oil استفاده کرد.

5. فرد پس از بیرون آمدن از حمام، 3 دقیقه فرصت دارد که پوست را چرب کند درغیر این صورت پوست خشک می شود، چون نه تنها آبی که حین حمام کردن جذب پوست شده، پس از خروج از حمام تبخیر می شود بلکه آبی که از قبل از هم وجود داشت از دست می رود.

6. از کرم های مرطوب کننده روز و شب که مناسب پوست خشک هستند استفاده کند.

7. پرهیز از آفتاب ضروری است چون آفتاب یکی از عوامل خشک کننده پوست است، ضدآفتاب هایی که بکار می رود باید مناسب نوع پوست باشد.

8. پرهیز از محیط های بسیار سرد و گرم و یا خشک و محافظت از بدن در مکان های با جریان هوای زیاد.

9. احتراز از تماس بیش از حد با مواد شیمیایی، پاک کننده ها و یا حلال ها.

 

راه کارهای تضمینی برای درمان پوست خشک

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/FAYj
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.