زندگینامه ریدلی اسکات | بیوگرافی کامل Ridley Scott کارگردان مشهور انگلیسی

0 436

ریدلی اسکات، متولد سی نوامبر 1937 در بریتانیا دوران دانشگاهی ش را با ورود به کالج وست هارتلپول در رشته طراحی آغاز کرد و در سال 1962 از دانشگاه مشهور رویال کالج او آرت در لندن  «کالج سلطنتی هنر» در رشته طراحی گرافیک فوق لیسانس گرفت و برای تزش فیلم کوتاه سیاه و سفیدی ساخت.

ریدلی اسکات

آغاز فیلمسازی ردلی اسکات

ریدلی اسکات قبل از فارغ التحصیلی مشغول ساخت فیلم های کوتاهی نظیر «پسری و دوچرخه» شد. او این فیلم را کارگردانی و برادرش «تونی اسکات» نیز در این فیلم بازی کرد.

بعد از اتمام تحصیلات آکادمیک در اوایل دهه 60 میلادی برای کارآموزی وارد بی بی سی شد تا در محبوب ترین سریال پلیسی آن زمان یعنی خودروهای زد به عنوان طراح صحنه مشغول به کار شود.

پس از مدت کوتاهی کار در رشته های جانبی بالاخره توانست کارگردانی سریال محبوب بی بی سی «Z Cars» را به عهده بگیرد.

اسکات در سال 1968 بی بی سی را ترک کرد و کمپانی فیلمسازی خودش را بنا نهاد که با کمک آلن پارکر، هیو هادسن و هیو جانسون پا گرفت.

در اوایل دهه 70  مشغول ساخت تبلیغات بازرگانی برای شرکت ها و تلویزیون های اروپایی شد. او در عرض ده سال بیش از 2700 تبلیغ تلویزیونی برای ده ها شرکت معتبر ساخت.

زندگینامه ریدلی اسکات

اولین فیلم سینمایی ریدلی اسکات

بعد از کسب نفوذ و تجربه در زمینه ساخت سریال و پیام بازرگانی، خود را برای پرده نقره ای آماده کرد. تا اینکه در سال 1977 فیلم «دوئلیست ها» را ساخت.

فیلم براساس داستانی کوتاهی از جوزف کنراد ساخته شد و در باره مخاصمه دو افسر گارد سواره نظام فرانسه در زمان ناپلئون بود.

این فیلم در جشنواره کن با استقبال خوبی مواجه شد و توانست جایزه هیئت داوران را کسب کند.

شکست تجاری فیلم برای اسکات ضربه بزرگی به شمار آمد و در حالی که وی آماده کارگردانی فیلم دیگری براساس یک اپرا می شد به وی پیشنهاد کارگردانی فیلم بیگانه شد و وی آن را پذیرفت.

ریدلی اسکات در جوانی

فیلم بیگانه هم با فروش فوق العاده در سال 1979 روبرو شد و هم نقدهای تحسین برانگیز بسیاری را در پی آورد که اغلب از فضا سازی و صحنه آرایهای درخشان و ملموس اسکات تمجید کرده بودند. این فیلمی بود که جای پای بیشتری برای او در هالیوود باز کرد.
پس از آن روی ساخت فیلمی براساس داستان توده شن (که سرانجام به دیوید لینچ رسید) کار کرد اما پس از یک سال برای کار بر روی داستان دیگری که به فیلم تیغ نورد Blade Runner منتهی شد.

ساخت این فیلم مدت زیادی از ریدلی اسکات گرفت؛ جریان از این قرار بود که کمپانی به او اجازه نمی داد در تدوین فیلم دخالت کند و همچنین کمپانی پایان فیلم به شکلی که خودش می خواست تغییر داد تا اینکه در سال 1991 کمپانی از اسکات در خواست کرد که فیلم را اصلاح کند.

با آنکه در گیشه فروش خوبی نداشت ولی سالها بعد توسط منتقدان به عنوان یکی از مهم ترین فیلم های علمی- تخیلی قرن بیستم نام گرفت و فروش نسخه دی وی دی آن قابل توجه بوده است وی خود از این فیلم به عنوان «کامل ترین و شخصی ترین» فیلم خود یاد کرده است.

اسکات مشغول ساخت فیلم «تلما لوئیس» بود و وقت کافی برای این پروژه نداشت اما با مشورت خود اسکات کمپانی کارگردان دیگری را برای تهیه نسخه جدید فیلم به کار گرفت.

همین تدوین بود که «بلید رانر» را به آنچه که امروز است تبدیل کرد و اینگونه بود که «بلید رانر» تبدیل به یک شاهکار علمی تخیلی شد.

پیش به سوی موفقیت!

در بین سال های 1985 و 1989 ریدلی اسکات سبک فانتزی را در پیش گرفت و فیلم «افسانه» را با حضور «تام کروز» جوان ساخت. سپس تریلر «باران سیاه» را با حضور «مایکل داگلاس» و «اندی گارسیا» ساخت. فیلم توانست 2 نامزدی اسکار را به دست بیاورد.

در سال 1991 سرانجام رایدلی اسکات یکی از مشهورترین فیلم های تاریخ سینما یعنی تلما و لوئیس را ساخت، داستان دو زن که در مسیر خود درگیر ماجراهای بسیاری می شوند و در نمایی مشهور که به اندازه نمای اختتامیه بانی و کلاید مشهور شده است سوار بر اتومبیل خود را به دره می اندازند.

فیلم در جوایز آکادمی موفقیت چشمگیری بدست آورد و توسط این فیلم برای اولین بار توانست نامزد بهترین کارگردانی شود.

البته فیلم اسکار بهترین فیلم نامه اورجینال را نیز کسب کرد.

بعد از کارگردانی فیلم «1492: تسخیر بهشت» در سال 1992، اسکات چند سالی کارگردانی را رها کرد اما بالاخره در سال 1996 دوباره بر صندلی کارگردانی نشست و با ساخت چند فیلم اکشن موفقیت جهانی تجاری بزرگی در سطح بین المللی بدست آورد.

بیوگرافی ریدلی اسکات

سروری در سینمای جهان با گلادیاتور

و اما در سال 2000 پرافتخارترین فیلم خود را کارگردانی کرد یعنی «گلادیاتور»!

گلادیاتور در 12 رشته نامزد اسکار شد از جمله بهترین کارگردانی. در نهایت فیلم گلادیاتور با کسب 5 اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای «راسل کرو» با دستی پر اسکار را ترک کرد.

بازگشت موفقیت آمیز رایدلی اسکات با فیلم گلادیاتور در سال 2000 باردیگر توجه همگان را به سوی وی جلب کرد و مهمترین جوایز اسکار، گلدن گلاب و بافتای آن سال به جز کارگردانی را ربود و به فروش خیره کننده ای در گیشه دست یافت.

سال بعد اسکات سراغ دو فیلم متفاوت رفت اولی فیلم روانشناسانه «هانیبال» بود و دومی هم فیلم جنگی «سقوط بلک هاوک». بلک هاوک به موفقیت چشم گیر تجاری دست یافت و باکس آفیس را ترکاند!

پس از Matchstick Men ، فیلم حماسی امپراتوری بهشت را ساخت که همچون گلادیاتور پیش زمینه ای تاریخی داشت و به فروش خوبی دست یافت.

یک سال خوب را سال بعد ساخت و در سال 2007 فیلم جنایی، گنگستر آمریکایی ش با موفقیت بسیار اکران شد.

بعد از ساخت چند فیلم در موضوعات گوناگون از جمله: «پادشاهی بهشت»، «گانگستر آمریکایی» و «یک مشت دروغ» دوباره در سال 2010 راسل کرو همکاری جدید را آغاز کرد و فیلم «رابین هود» را کارگردانی کرد. رابین هود فیلم افتتاحیه جشنواره کن شد.

زندگینامه و بیوگرافی ردلی اسکات

فیلم شناسی ردلی اسکات

سال نام فیلم توضیحات
1977 دوئل بازها Also operator
1979 بیگانه (فیلم 1979)
1982 بلید رانر
1985 افسانه (فیلم 1985)
1987 کسی برای محافظت از من (فیلم) Also executive producer
1989 باران سیاه (فیلم آمریکایی)
1991 تلما و لوییز Also executive producer
1992 1492: فتح بهشت همچنین تهیه کننده فیلم
1996 طوفان سفید (فیلم) Also executive producer
1997 جی.آی. جین همچنین تهیه کننده فیلم
2000 گلادیاتور (فیلم 2000)
2001 هانیبال (فیلم 2001) همچنین تهیه کننده فیلم
سقوط شاهین سیاه (فیلم) همچنین تهیه کننده فیلم
2003 مردان چوب کبریتی همچنین تهیه کننده فیلم
2005 قلمرو بهشت (فیلم) همچنین تهیه کننده فیلم
2006 یک سال خوب همچنین تهیه کننده فیلم
2007 گانگستر آمریکایی (فیلم) همچنین تهیه کننده فیلم
2008 یک مشت دروغ همچنین تهیه کننده فیلم
2010 رابین هود (فیلم 2010) همچنین تهیه کننده فیلم
2012 پرومته (فیلم) همچنین تهیه کننده فیلم
2013 مشاور (فیلم) همچنین تهیه کننده فیلم
2014 خروج: خدایان و پادشاهان همچنین تهیه کننده فیلم
2015 مریخی (فیلم) همچنین تهیه کننده فیلم
2017 بیگانه: پیمان همچنین تهیه کننده فیلم
2017 تمام پول های جهان همچنین تهیه کنندهفیلم

 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/sN5W
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.