رهبر انقلاب: حتی به شوخی هم درباره تعدد زوجات حرف نزنید!

0 837

نظر آیت الله خامنه ای درباره تعدد زوجات این است که تعدد زوجات جایز است اما ثواب و استحباب ندارد.

افراد شاغل در بیت رهبری اگر همسر دوم اختیار کنند، اخراج می شوند

به گزارش مجله خبری به نقل از مهر، سال گذشته بود که فتوایی منتسب به رهبری در کانال ها منتشرشد که مدعی بود حضرت آیت الله خامنه ای تعدد زوجات را در شرایط فعلی جامعه مستحب می دانند.

اما بنا بر آنچه در رسانه ها منتشر شده مدتی پیش در جمعی با حضور رهبری، یکی از حضار از ایشان درباره صحت این فتوا سوال می پرسد. آیت الله خامنه ای با شنیدن این مطلب برافروخته شده اند و متعجب گفته اند که اصلا بنده همچین فتوایی ندارم و اصلا همچین چیزی را قبول ندارم؛ چه کسی این را گفته است؟ آقایان حتی به شوخی هم نباید درباره تعدد زوجات حرف بزنند، که باعث دلسردی خانم ها می شود.

جالب آن که رهبر انقلاب این نظر را در محل کارشان هم اجرایی کردند و هشدار داده اند که افراد شاغل در بیت رهبری اگر همسر دوم اختیار کنند، اخراج می شوند.

در  واقع مدتی پیش آیت الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در مورد مباحث مطرح شده پیرامون نظر رهبر معظّم انقلاب درباره عدم استحباب تعدد زوجات یادداشتی را در اختیار رسانه ها  قرار داده و به تبیین فهقی این مسئله پرداخته که در ادامه می خوانید.

مقام معظم رهبری: حتی به شوخی هم درباره تعدد زوجات حرف نزنید

1 -اصل ازدواج و اقدام برای تشکیل خانواده برای مردان و زنان، مستحب موکد است و ثواب زیادی دارد. آیات قران کریم و روایات زیادی علاوه براجماع مسلمین و ضرورت مذهب بلکه ضرورت دین دلالت بر این امر دارد. و درشرایطی ازدواج کردن واجب می شود مثل خوف وقوع در حرام در صورت ترک ازدواج.

٢- جواز اختیار همسر دوم یا بیشتر برای مردان تا چهار همسر در اصل شرع و به حکم اولی، درصورت تامین عدالت بین همسران و توانمندی تامین نفقه برابر بین آنان، از ضروریات مذهب و دین است و در میان فقها هیچ نظر مخالفی وجود ندارد و نظر مرجع بزرگوار، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دامت برکاته نیز همین است. البته حکم تعدد زوجات برای اشخاص مختلف بر حسب تفاوت شرایط، مثل اصل خود ازدواج کردن؛ گاهی واجب یا مستحب یا حرام و یا مکروه می شود.

3- نظر جواز تعدد زوجات و نه استحباب آن؛ جدای از حالات و شرایط متفاوت عارض بر آن که آیت الله العظمی خامنه ای (دامت برکاته) قائل به آن هستند، نه تنها دارای پشتوانه استدلالی عمیق فقهی است و اکثر فقهای متقدم و برخی فقهای متاخر نیز قائل به آن هستند. بلکه مرحوم شیخ الطائفة طوسی (قدس سره) ادعای عدم خلاف در جواز تعدد زوجات و نه استحباب آن می نماید و با فتوای صریح به جواز تعدد زوجات، قائل به استحباب اکتفاء بر یک زن شده اند، بلکه این فتوا را بدون نظر مخالف در میان علماء دانسته اند. عبارت ایشان در کتاب مبسوط ج ٦ ص ٤ چنین است: «یجوز للرجل أن یتزوج أربعا بلا خلاف و المستحب أن یقتصر علی واحدة» و در خلاف ج ٥  ص١١١ می فرماید: «یجوز للرجل أن یتزوج أربعا بلا خلاف و الاستحباب أن لا یزید علی من یعلم أن لا یقوم بها. و قال جمیع الفقهاء: المستحب الاقتصار علی واحدة»

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/SxRin
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.