مبتلایان روماتیسم مفصلی این نکات را باید بدانند!

0 1,233

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن ندانسته به مفاصل حمله می کند. شایع ترین علائم آرتریت روماتوئید شامل درد، تورم و التهاب مفاصل می شود. مفاصل در نهایت می توانند بدشکل شوند. احتمال ابتلای زنان به این بیماری سه برابر بیشتر از مردان است.

اینکه عاقبت شما به عنوان کسی که به روماتیسم مفاصل دچار است چه خواهد شد بستگی به عوامل زیادی دارد، از جمله اینکه تست RF (فاکتور روماتوئید) یا تست آنتی-CCP (آنتی بادی ضدسیترولین) شما مثبت شده است یا نه. دیگر فاکتورهایی که می توانند بر عاقبت بیماران روماتیسم مفاصل اثر بگذارند شامل سنی که بیماری تشخیص داده شده، وضعیت سلامت عمومی و اینکه عوارضی هم ایجاد شده یا نه می شوند.

در اغلب موارد درمان می تواند آسیب مفاصل را کاهش داده یا محدود نماید و کیفیت زندگی فرد را بهتر کند. انتخاب های درست در سبک زندگی و پیگیری درمان می تواند تفاوت بزرگی در عاقبت بیماران روماتیسمی ایجاد کند.

کیفیت زندگی بیماران روماتیسم مفصلی چگونه خواهد بود؟

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی می تواند بر تمام مفاصل بدن اثر بگذارد و به غضروف ها و تاندون ها آسیب بزند. گاهی آرتریت روماتوئید می تواند بر استخوان ها و دیگر ارگان های بدن نیز اثر بگذارد. افرادی که به این بیماری دچارند بیشتر ممکن است دچار ناتوانی هایی شوند و این مسئله بر کیفیت زندگی آنها اثر خواهد گذاشت.

اگر تست RF یا تست آنتی – CCP شما مثبت شده باشد، علائم شدیدتری از روماتیسم مفصلی را تجربه خواهید کرد.

درمان به موقع می تواند درد و ناتوانی های ناشی از روماتیسم را به حداقل برساند. اگر علائم جدیدی داشتید یا علائم موجودتان بدتر شد فوراً به پزشکتان مراجعه کنید.

علاوه بر دارودرمانی، یک سری از مراقبت های فردی نیز می توانند به بهبود وضعیت عمومی سلامت و کیفیت زندگی تان کمک کنند:

ورزش کنید: ورزش های کم شدت باید بخشی از برنامهٔ درمانی شما باشند. ترکیبی از ورزش هوازی، قدرتی و کششی می تواند به شما احساس قوی تر بودن بدهد.

استراحت کنید: شب ها خوب بخوابید و طی روز هروقت لازم بود به مفاصل خسته تان استراحت بدهید.

تغذیهٔ خوبی داشته باشید: رژیم غذایی خاصی برای مبتلایان به روماتیسم مفصلی وجود ندارد اما داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل مهم است. میوه و سبزی و غلات کامل و پروتئین کم چرب بیشتر بخورید و از خوردن غذاهای فرآوری شده و هله هوله ها پرهیز کنید چون سبب التهاب در بدن می شوند.

از درمان های مکمل کمک بگیرید: ماساژ، طب سوزنی و دارودرمانی می توانند به تسکین علائم کمک کنند. همچنین می توانید از پدهای گرمایی برای کاهش دردتان استفاده کنید.
آنچه بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی باید بدانند

بیماران روماتیسم مفصلی به چه مراقبت های درمانی نیاز دارند؟

اگر دچار روماتیسم مفصلی هستید باید هر زمان که لازم است به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. پزشک روماتولوژیست در بیماری های روماتیسمی و دیگر بیماری های خودایمنی تخصص دارد. پزشکتان ممکن است داروهای ضدروماتیسم برایتان تجویز کند که کمک می کنند فعالیت بیماری کاهش یافته و جلوی آسیب به مفاصل گرفته شود.

روماتیسم مفصلی برای همهٔ افراد یک جور نیست. پزشک شما عوارضتان را ارزیابی و برنامهٔ درمان برایتان تعیین می کند. او روند پیشرفت بیماری تان را کنترل کرده و داروهایتان را در این روند تنظیم می کند. ممکن است گاهی فیزیوتراپی، کاردرمانی و یا دیگر درمان ها را به شما توصیه کند.
آنچه بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی باید بدانند

بیماران روماتیسم مفصلی در معرض چه عوارض و بیماری های دیگری هستند؟

روماتیسم مفصلی می تواند عوارضی ایجاد کند. نودول های زیر پوست و بد فرم شدن مفاصل، برخی از شایع ترین عوارض اند. بعضی از افراد ممکن است در ستون فقرات گردن دچار مشکلاتی شوند. دیگر عوارض احتمالی شامل موارد زیر می شود:

  • آنمی
  • التهاب چشم
  • پوکی استخوان
  • دیابت

افرادی که روماتیسم مفصلی دارند بیشتر در معرض التهاب های زیر هستند:

  • التهاب رگ ها (واسکولیت روماتوئید)
  • التهاب دیوارهٔ بیرونی قلب (پریکاردیت)
  • التهاب عضله قلب (میوکاردیت)

رژیم غذایی خاصی برای مبتلایان به روماتیسم مفصلی وجود ندارد اما داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل مهم است. میوه و سبزی و غلات کامل و پروتئین کم چرب بیشتر بخورید و از خوردن غذاهای فرآوری شده و هله هوله ها پرهیز کنید چون سبب التهاب در بدن می شوند

آنچه بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی باید بدانند

مبتلایان به روماتیسم نسبت به بیماری های زیر هوشیار باشند

بیماری قلبی

روماتیسم مفصلی یک بیماری التهابی است، به همین علت می تواند به رگ ها آسیب زده و آنها را باریک کند. در نتیجه احتمال بیماری قلبی، خصوصاً بیماری ایسکمیک قلب بیشتر می شود.

کسی که روماتیسم مفصلی دارد بیشتر ممکن است به دلیل انفارکتوس میوکاردیال، آنژین و یا نارسایی احتقانی قلب در بیمارستان بستری شود. این خطرات درصورتی که تست RF مثبت باشد، روماتیسم دارای فعالیت جدی در بدن باشد و یا بیمار پیش از ۴۵ سالگی یائسه شده باشد بیشتر خواهد بود.

عفونت ها

افرادی که بیماری های خودایمنی مانند روماتیسم مفصلی دارند به طورکلی مستعد عفونت ها هستند، از جمله عفونت های لثه و بیماری سل؛ بنابراین این افراد باید همهٔ واکسن های خود را به موقع دریافت کنند و در صورت مشاهده هرگونه علامتی از عفونت فوراً به پزشک مراجعه نمایند.

مشکلات ریوی

روماتیسم به دلیل اینکه یک بیماری التهابی مزمن است می تواند بر خیلی از اندام ها اثر بگذارد. با پیشرفت روماتیسم مفصلی، ریسک مشکلات ریوی مانند نودول ها یا فشارخون بالا در ریه ها افزایش می یابد. همچنین این افراد در معرض ابتلا به انسداد در راه های هوایی کوچک ریه ها هستند. شایع ترین مشکل ریوی در روماتیسم مفصلی، بیماری ریوی بینابینی است که می تواند منجر به فیبروز ریوی شود که جای زخم در ریه به جا می گذارد.
آنچه بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی باید بدانند

آیا روماتیسم مفصلی می تواند بر سلامت روانی و هیجانی اثر بگذارد؟

این امکان وجود دارد که زندگی کردن با روماتیسم مفصلی بر سلامت روان فرد نیز اثر بگذارد. تقریباً ۴۰ درصد از افرادی که این بیماری را دارند علائم افسردگی را تجربه می کنند. علت دقیق این ارتباط هنوز معلوم نیست؛ اما به هرحال زندگی با یک بیماری مزمن، درد و ناتوانی می تواند در برخی افراد به افسردگی منجر شود. بین التهاب و افسردگی نیز ممکن است ارتباطی وجود داشته باشد.

افسردگی می تواند باعث شود چندان پیگیر برنامهٔ درمان خود نباشید و همین علائم روماتیسم را بدتر کند. افسردگی احتمال روی آوردن به الکل و مواد مخدر را نیز بیشتر می کند که به سلامتی آسیب می زنند.

آیا روماتیسم مفصلی بر طول عمر بیمار نیز اثر می گذارد؟

هرچند روماتیسم مفصلی کُشنده نیست اما عوارض ناشی از آن می توانند طول عمر فرد را تقریباً ده سال کوتاه تر کنند. لازم به یادآوری است که پیشرفت این بیماری در افراد بسیار با هم متفاوت است. کسانی که تست RF و آنتی – CCP آنها مثبت شده است معمولاً بیماری شان با سرعت بیشتری پیشرفت می کند.

گزینه های درمانی برای روماتیسم مفصلی در حال پیشرفت اند و داروهای جدید می توانند احتمال شدت گرفتن و یا عود این بیماری را کاهش دهند. شما می توانید با پیگیری برنامهٔ درمانی تان و مراجعه منظم به پزشک، آیندهٔ بهتری داشته باشید و کیفیت زندگی تان را ارتقا دهید.

5/5 - (1 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/dXOz
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.