دغدغه های جدید رامبد جوان +خبرهایی از جناب خان

0 225

دغدغه های جدید رامبد جوان +خبرهایی از جناب خان

رامبد جوان می‌گوید همچنان‌که مشغول ساختن فیلم «نگار» است و کارهای مربوط به سری جدید «خندوانه» را پیگیری می‌کند همچنان به دنبال فراگیرکردن انجمن فراغت است.

 

Rambod Javan2 -rouzegar.com

 

گفتگوی جدید با رامبد جوان

رامبد جوان روزهای شلوغی را پشت سر می‌گذارد. او در حال حاضر فیلم «نگار» را می‌سازد و می‌خواهد تا قبل از سال جدید، خندوانه را هم روی آنتن ببرد. از طرف دیگر این روزها به طور جدی‌تر درگیر انجمن اوقات فراغت است و قرار است کارهای تازه‌ای در این انجمن انجام دهد. کارهایی که به قول خودش می خواهد حال آدم‌ها را خوب کند و بهانه ای باشد برای بازی کردن و شاد بودن. به همین بهانه و البته در روزهایی که رامبد جوان حسابی گرفتار ساخت فیلم «نگار» است با او گفتگو کردیم. حال جناب خان را پرسیدیم و درباره انجمنی حرف زدیم که خبرهایش قرار است یکی یکی به گوش مردم برسد.

 این روزها همه منتظر خبری از خندوانه هستند. شما چه تاریخی را برای شروع قطعی سری جدید خندوانه اعلام می‌کنید؟
من قبلاً هم در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردم که یک تیم تقریبا 100 نفری از برنامه‌های گذشته، درگیر آماده سازی سری جدید برنامه خندوانه هستند که کمی زمان می برد. ضمن اینکه من خودم هم در حال حاضر مشغول ساخت فیلم «نگار» هستم و بنابراین نمی توانم تاریخ دقیقی برای شروع آن اعلام کنم. ولی گمان می‌کنم که تا پایان سال 94 خندوانه شروع شود و بتوانیم تا قبل از شروع سال جدید روی آنتن برویم.

 

 

Rambod Javan -rouzegar.com

 

رامبد جوان

تغییراتی هم در سری جدید دادید؟
بله. طبیعتاً یکی از انگیزه‌های ما بعد از پایان هر فصل خندوانه این است که بتوانیم برای سری جدید کارهای بهتر و درست‌تری انجام دهیم. در واقع خلاقیت بیشتری به خرج دهیم و متفاوت از قبل باشیم. در حال حاضر هم رویکرد ما در مورد فصل سوم خندوانه همین است. ضمن اینکه تغییراتی هم در دکور و در شکل اجرا داریم که مردم در سری جدید خندوانه آن را می‌بینند.

محوریت خندوانه در سری سوم بیشتر روی چه موضوعاتی خواهد بود؟

خندوانه یک برنامه کاملا جدی در مورد خنده است. بنابراین برنامه خندوانه را باید اینطور تحلیل کنیم که محور همیشگی‌اش در حوزه خنده، خوشروئی و شوخ طبعی است و در بحث اجتماعی روی موضوعات نشاط اجتماعی و حال خوب مردم کار می‌کند که همیشه در خندوانه ثابت بوده است. این محورها معمولا در فصل های مختلف فرقی نمی ‌زند و ما فقط در شکل اجرا نسبت به فصل‌های قبلی تفاوت‌هایی داریم.

در مورد استندآپ کمدی‌ها هم تغییری به وجود آمده؟
راجع به شیوه و کسانی که استند آب کمدی اجرا می‌کنند، فکر‌هایی کرده ایم و دنبال تغییراتی هستیم اما به صورت کلی باید بگویم که استندآپ کمدی سر جایش هست و در سری جدید هم با قدرت ادامه می‌دهد.

 همانطور که خودتان هم اشاره کردید، شما این روزها مشغول ساخت فیلم «نگار» هم هستید، فکر نمی کنید همزمانی این کار با پیش تولید خندوانه، از کیفییت کار کم کند؟
نه. اصلاً قرار نیست درگیری من سر فیلم «نگار» صدمه ای به روند خندوانه بزند چون همانطور که گفتم یک تیم حرفه ای در این دو سال خندوانه را همراهی کرده که در حال حاضر هم آن را با قدرت پیش می‌برد. من هم هفته‌ای یک روز در جلسه‌ها شرکت می‌کنم و روی کارها نظارت دارم. ضمن اینکه گزارش‌ها روزانه به من منتقل می‌شود تا بدانم روند کلی ماجرا از چه قرار است. البته تمرکز اصلی‌ام در حال حاضر روی فیلم «نگار» است اما از خندوانه هم بی‌خبر نیستم.

یک ماه پیش و بعد از پایان سری دوم خندوانه، شما پستی در اینستاگرام منتشر کردید که مربوط به اردوهای دانش‌آموزی می شد. ماجرای این اردوها چه بود؟
واقعیت این است که نزدیک به سه سال پیش ما انجمنی را به اسم «انجمن اوقات فراغت» راه اندازی کردیم. یک بخشی از کارهایی که این انجمن انجام می‌دهد برگزاری اردوهای دانش‌آموزی است، یعنی انجمن ما به نحوی مجری برگزاری اردوهای دانش آموزی در تهران است که به زودی قرار است به کل کشور هم برسد. واقعیت شکل‌گیری این ایده هم این بوده که ما احساس کردیم موضوع اردوهای دانش آموزی متولی مشخصی در کشور ندارد. در واقع بهتر است بگویم، اصولاً اوقات فراغت متولی مشخصی ندارد. ما یک واحدی را در انجمن راه اندازی کردیم به اسم واحد دانش آموزی که کار آنها به شکل متمرکز طراحی ایده برای برگزاری اردوهای دانش‌آموزی است. یعنی در بخش‌های مختلف اردوی تفریحی، علمی، فرهنگی، هنری، طبیعت گردی، نجوم، اردوهای آشنایی با مشاغل و … طراحی می شود، بعد با جاهای مختلف مذاکره می کنیم و آنها را به مدارس پیشنهاد می‌کنیم.

این کار شما با فعالیت های آموزش و پرورش هم پوشانی ندارد؟
رامبد جوان با وزارت آموزش و پرورش هم یک هماهنگی های اولیه انجام شده است، ما با آنها غریبه نیستیم ضمن اینکه انجمن و آموزش پرورش قرار نیست روبروی هم باشند. بلکه ما دوست داریم کنار هم کاری انجام دهیم. خب وظیفه اصلی آموزش و پرورش اجرای اردو نبوده و نیست. به همین دلیل ما این بخش را به عنوان یک سازمان مردم نهاد یا (NGO) به عهده گرفتیم و تا اینجای کار هم موفق بوده ایم. از سال گذشته تا به امروز بیش از صد هزار نفر را به اروهای مختلف بردیم. البته امیدوارم که این عدد بالاتر برود و به دیگر شهرهای کشور هم برسد.

 ایده راه اندازی انجمن اوقات فراغت برای خود شما بود؟
ماجرا از این قرار بود که یکی از نزدیکترین دوستان من؛ هومن رازدار که در حال حاضر مدیرعامل انجمن هم هست، چند سال پیش موضوع انجمن اوقات فراغت را مطرح کرد. ایده جذابی که باعث می شد با یک تیم خوب کنار هم ایستاد و آن را راه اندازی کرد. ما هم آن را راه اندازی کردیم و تصمیم گرفتیم به عنوان یک نهاد مدنی اهمیت موضوع اوقات فراغت را به مسئولین و مردم گوشزد کنیم .

انجمن اوقات فراغت به غیر از برگزاری اروهای دانش اموزی روی چه مسائل دیگری متمرکز است؟
انجمن در حوزه‌های مختلف که ذیل مسائل مربوط به اوقات فراغت است کار می‌کند. یکی از اهداف این انجمن این است که مردم حال خوبی داشته باشند و بتوانند از زمان آزاد خودشان استفاده درست کنند. ما معتقدیم که ریشه حل بسیاری از مشکلات در کشور به اوقات فراغت گره خورده است. اوقات فراغت یکی از مهم‌ترین کارکردهاش بحث کیفیت زندگی و سبک زندگی است. کیفیت زندگی رابطه مستقیمی با حال خوب مردم دارد. اگر قرار باشد در این حوزه کار کنیم پس باید در حوزه انسجام خانواده و آشنایی و شناخت برای اشتغال هم کار کنیم. باید برای فرهنگ استعدادسنجی و استعدادیابی هم کار کنیم. باید فاصله بین نسل‌ها را کاهش دهیم و سعی کنیم مشکلاتی که در حوزه ی اوقات فراغت هست را با تعامل با سازمان‌های مختلف رفع کنیم. بالاخره ما معتقدیم که اوقات فراغت به کاهش جرم و بزه در مملکت کمک می‌کند. اگه مردم بلد باشند از اوقات فراغت‌شان استفاده کنند کمتر به سمت استفاده های ضد اجتماعی از وقتشان می روند و کمتر افسرده می شوند.

یکی از کارهایی که انجمن در نظر دارد بحث ترویج موضوعاتی مثل بازی، قصه گویی، فعالیت های گروهی و . . . است که باعث جمع شدن آدم‌ها و خانواده‌ها در کنار همدیگر است. ما بنا داریم برای کم شدن فاصله‌هایی که به دلیل گسترش تکنولوژی‌های جدید مثل موبایل و … ایجاد شده قدم برداریم. ما کلی برنامه ریزی خوب داریم که اخبارش آرام آرام به گوش مردم خواهد رسید. البته از مردم هم می خواهیم که کمی به ما مهلت بدهند و با صبوری اخبار را دنبال کنند. مطمئناً اتفاقات هیجان انگیزی در راه خواهد بود.

رامبد جوان گروه هدف شما در انجمن اوقات فراغت چه کسانی هستند؟
آرزوی ما این است که در انجمن از کودکان تا سالمندان را به عنوان مخاطبین خودمان در نظر بگیریم و برایشان یک سری کارها بکنیم. در واقع چه به لحاظ سنی، چه به لحاظ صنفی در گروه های مختلف و در کارهای مختلف بتوانیم برای همه ی اقشار جامعه برنامه داشته باشیم. یکی از اعتراض‌هایی که قبلاً به ما شده این است که چرا مثلاً برای خانم‌های خانه دار یا سربازها و دانشجوها برنامه‌ای نمی گذارید؟ در واقع ما داریم به همه ی این گروه‌ها فکر می‌کنیم و برایشان برنامه طراحی می‌کنیم. اما طبیعتاً در حال حاضر با بحث اردوهای دانش آموزی بیشتر روی کودکان و نوجوانان کار می‌کنیم. برای جوان‌ها و سایر گروه‌های سنی هم ایده‌هایی داریم که به مرور زمان به آنها هم خواهیم رسید.

انجمن اوقات فراغت چقدر قرار است که از حرف و شعار فاصله بگیرد و در عمل برنامه های جذاب داشته باشد؟

 

Rambod Javan1 -rouzegar.com

 

رامبد جوان
ما دقیقا هدف اصلی را روی همین موضوع گذاشته‌ایم که فقط حرف نزنیم. شاید یکی از دلایلی هم که تا کنون خیلی راجع به انجمن حرفی نزده ایم همین است. در حال حاضر هم کلی ایده هیجان انگیز داریم که اجازه بدهید در وقت مشخص از آنها رونمایی کنیم.
ولی برای نمونه یکی از برنامه‌های مهم این روزهای‌مان برگزاری «جشنواره فراغت زمستانی» است. این جشنواره قرار است در چندین مجموعه ی تفریحی فرهنگی شهر تهران و اگر بشود در چند شهر دیگر به شکل همزمان برگزار گردد که شامل تخفیف در ارائه خدمات برای عموم مردم و گروه های خاص مثل دانشجویان و سربازان و . . . و برگزاری یک قرعه کشی بزرگ و اهداء جایزه و این هاست که البته در خلال این جشنواره مسابقه ساخت آدم برفی در روزهای تعطیل برفی زمستان را هم خواهیم داشت.

ماجرای فراخوان اعطاء شعبه که در اینستاگرام منتشر کردید چه بود؟
یکی از گله‌های اصلی از ما، در شبکه‌های اجتماعی این است که همه امکانات برای تهرانی‌هاست و شهرهای دیگر فراموش شده‌اند. اما ما از اول هم یک نگاه کلی به کشور داشتیم و قرار نبود تنها به تهرانی‌ها فکر کنیم. برای همین هم فراخوان رسمی دادیم و از کسانی که داوطلب گرفتن شعبه انجمن در شهرهای دیگر هستند؛ خواستیم تا فرم های مارا پر کنند تا بعد از بررسی‌های قانونی شعبه انجمن در شهرشان دایر شود و فعالیت های انجمن هم گسترده شود.

این انجمن قرار است کار علمی هم انجام دهد؟
بله قطعاً، در انجمن کارهای علمی و پژوهشی هم تعریف شده، یکی از مهم ترین اولویت‌های ما همین موضوع است. در همین راستا هم قرار است «اولین کنفرانس ملی اوقات فراغت» را در پایان فروردین ماه برگزار کنیم. بد نیست بدانید که در دنیا جایی با عنوان «سازمان جهانی اوقات فراغت» وجود دارد و البته از انجمن ما هم باخبرند و ان شاالله رئیس این سازمان برای افتتاح این کنفرانس مهمان ما خواهد بود.

در کشور ما انجمن ها خیلی سخت می توانند به نتیجه برسند. چقدر امیدوار هستید که انجمن اوقات فراغت به اهدافش برسد؟
بله، این واقعیت وجود دارد. هر چند که مسئولین، نهادها، دستگاه ها و سازمان‌ها موظفند که از انجمن‌ها حمایت کنند ولی در عمل این اتفاق نمی افتد. البته ما نا امید نیستیم. انجمن همین الان هم اوضاع خوبی دارد، خدا را شکر سر پاست و در حال اداره شدن. البته از جاهایی که بتواند مثل بخش خصوصی، دولتی و شهرداری ها هم کمک می گیرد. اما در کل ناامید نیستیم و معتقدیم که با گذشت زمان بیشتر شناخته می شویم و اهمیت کاری که انجام می دهیم برای مسئولین و مردم بیشتر روشن می شود.

برای آینده نزدیک خبر خوبی هست که در رابطه با انجمن بخواهید بگویید؟
یکی از بهترین خبرها برای آینده نزدیک این است که ما به زودی اولین «خانه ی فراغت» را در منطقه 12 تهران و در عمارت دبیرالملک افتتاح می کنیم. این ساختمان را شهرداری تهران به ما داده و کارهای اولیه اش در حال انجام شدن است. دبیر الملک یکی از عمارت‌های قدیمی تهران در زمان قاجار است که می‌خواهیم کلی کارهای هیجان انگیز در آنجا بکنیم. فکر می‌کنم در آینده‌ای نه چندان دور یعنی ظرف همین یکی دو ماه آینده این خانه افتتاح شود.

خانه ی فراغت قرار است چه جور جایی باشد؟
خانه ی فراغت یک جای خیلی باحال است. یک جایی که قرار است به همه خوش بگذرد، در واقع آدم ها قرار است با کلی موضوع جدید مواجه شوند. ما در خانه ی فراغت می خواهیم به علائق مخاطبین بپردازیم و آنها را خوشحال کنیم. یکی از مهم ترین اهداف انجمن این است که مردم حال خوبی داشته باشند و ما در حال حاضر سعی می‌کنیم که ابزار آن را فراهم کنیم. این اولین خانه  فراغتی است که داریم راه می اندازیم پس احتمال دارد که کامل‌ترین خانه ی فراغت ما نباشد. ما این قول را گرفتیم که بتوانیم در مناطق دیگر هم خانه فراغت داشته باشیم و بعد هم به کل کشور برسیم. خلاصه اینکه خانه فراغت جای باحالی خواهد بود و مردم حتماً کلی کیف می کنند، شما هم اجازه بدهید من بیشتر از این طرح را لو ندهم تا در زمان افتتاح مردم آنجا را ببینند.

مردم شما را قرار است در خانه های فراغت ببینند؟
بله، قطعاً! من یکی از طرفدارهای پر و پا قرص خانه ی فراغت هستم. یک بخش عمده ای از ایده پردازی اتفاقات آنجا برای خود من است که دوست دارم آنجا بروم و وقتم را آنجا بگذرانم. پس قطعاً زیاد به آنجا سر خواهم زد.

فعالیت شما در انجمن اوقات فراغت ممکن است این شائبه را ایجاد کند که شما به وسیله انجمن در آمد زیادی به دست می آورید و البته اینکه همه اینها را مدیون شهرتتان هستید. این موضوع شما را ناراحت نمی کند؟
البته همین الان خود شما اشاره کردید به اینکه انجمن ها در ایران خیلی سخت اداره می شوند. امّا بله، همیشه گروهی از مردم هستند که دوست دارند، به بعد عجیبی از ماجرا که اصولاً ساخته و پرداخته ذهن خودشان است بپردازند. مثلاً اینکه بگویند ما این انجمن را راه انداختیم تا از آن بهره اقتصادی ببریم و پولدار شویم. البته تعداد این افراد خیلی زیاد نیست اما هستند کسانی که همه چیز را به چشم توطئه نگاه می‌کنند. البته این موضوعات خیلی من را ناراحت نمی‌کند. چرا که در این بیست و چند سال فعالیت، به این جور شایعات عادت کردم. بیشتر سعی می‌کنم گوشم به این حرف‌ها بدهکار نباشد و کار خودم را بکنم. کاری که بتواند به نفع مردم و حال خوب آنها تمام شود. اما نکته‌ای وجود دارد که بد نیست شما و مردم هم آن را بدانید. واقعیت این است که من چون رییس و عضو هیئت مدیره انجمن هستم، هیچ گونه رابطه ی مالی با این انجمن ندارم. در واقع هیچ کس از موسسین و اعضاء هیئت مدیره ی این انجمن هیچ رابطه مالی با انجمن نخواهند داشت و هر در آمدی که کسب شود صرف گسترش انجمن و فعالیت های آن خواهد شد. ضمن اینکه من اگر قرار بود بخواهم پولدار شوم یا کار اقتصادی انجام دهم، روش های کم دردسرتری از راه اندازی انجمن وجود داشت.

کارهای انجمن را هم با همان قدرت و انرژی خندوانه پیش خواهید برد؟
کارهای انجمن را با همان قدرتی که همیشه همه کارهایم را پیش می گیرم پیش می برم. بله با همان قدرت خندوانه، فیلم سازی و با همان انگیزه‌های همیشگی و حتی بیشتر. چرا که موضوعات مختلف مثل برنامه سازی(خندوانه) یا فیلم سازی بالاخره یک روزی تمام می شود ولی فکر می کنم انجمن هیچ وقت تمام نشود. پس همین باعث می شود که انگیزه من برای تمرکز روی انجمن بیشتر هم باشد.

بدون شک در سری جدید خندوانه، انجمن نقش پر رنگی خواهد داشت ؟
خندوانه و انجمن طبیعتاً به دلیل اهداف مشترکی که دارند با هم همیشه در ارتباط هستند و موضوع هایی بین آنها رد و بدل می‌شود. در فصل‌های قبل هم انجمن کمک هایی به خندوانه کرده یا بالعکس، اما اینکه انجمن یک اتفاق تازه باشد و در سری جدید خندوانه نقش داشته باشد اینطور نیست. چرا که انجمن قبل از خندوانه تاسیس شده. انجمن اوقات فراغت نزدیک به سه سال است که مراحل قانونی اش طی شده و فعالیت هایش روز به روز پررنگ تر می شود. اما به طبع هر جایی که انجمن و خندوانه بتوانند هم افزایی داشته باشند رابطه برقرار خواهد شد و کارشان ادامه دارد.

 

رامبد جوان


راستی از جناب خان چه خبر؟
از جناب خان خبر خاصی ندارم چون درگیر فیلم هستم و او هم احتمالاً درگیر کارهای خودش است مثل گسترش شعبه های لبو فروشی. شایدهم کارهای تیم پاریسن ژرمن را انجام می دهد. به هر حال می دانم که حالش خوب است.

عروسک جدیدی به فصل تازه خندوانه اضافه خواهد شد؟
بله ما برای سری جدید، تعدادی عروسک جدید پیش بینی کردیم. البته همانطور که می دانید طراحی خود عروسک و کاراکتر عروسک خیلی کار پیچیده و دشوای است. بنابراین باید خیلی با دقت انجام شود. الان هم ما در این مرحله هستیم و بچه هایی که در خندوانه متمرکز هستند، موضوع اضافه شدن عروسک ها را هم پیگیری می کنند. برای اضافه شدن عروسکها این دفعه داریم کمی با تدبیر بهتری کار را پیش می بریم. در سری قبل خندوانه اتفاقات بدی افتاد که باعث شد گونه های نازلی از عروسک جناب خان به شکل غیر قانونی ساخته و به بازار ارائه شود. این دفعه سعی داریم که برای عروسک های جدید این اتفاق نیفتد. در هر صورت موضوع اضافه شدن عروسک های جدید هم، موضوع جدیدی است که در پیش داریم و امیدوارم خوب پیش برود.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/852v
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.